BOŠKOVIĆ NA MINHENSKOJ KONFERENCIJI

Ministar odbrane Predrag Bošković tokom drugog dana učešća na Minhenskoj bezbjednosnoj konferenciji imao je bilateralni sastanak sa ministrom odbrane Kipra Savasom Angelidesom, a susreo se i sa njemačkom ministarskom odbrane Anegret Kramp Karenbauer.

Tokom sastanka sa kiparskim kolegom, potvrđena je kontinuirana politička podrška i ekspertska pomoć Kipra na planu evropskih integracija Crne Gore.

Tokom konferencije, Bošković je prisustvovao radnom ručku u organizaciji ministarke odbrane SR Njemačke.

Bošković je izrazio nadu da će se tokom njenog mandata nastaviti izuzetno dobra i intenzivna saradnja dvije države na polju odbrane. Naglasio je da se SR Njemačka u proteklim godinama pokazala kao pravi partner, a sada i saveznik Crnoj Gori na putu ispunjavanja NATO ciljeva sposobnosti i procesa modernizacije Vojske Crne Gore.

On je istakao da bi potvrda kvalitetne bilateralne saradnje između dva ministarstva bila posjeta ministarke odbrane Karenbauer Crnoj Gori, tokom ove godine.

Kako se navodi u saopštenju Ministarstva odbrane, Karenbauer je naglasila važnost saradnje sa svim zemljama saveznicama, ne uzimajući u obzir veličinu zemlje ili brojčanost njene vojske. Kao potvrdu tome, pohvalila je doprinos naše zemlje kolektivnom sistemu, kao i učešće pripadnika Vojske Crne Gore u mirovnim misijama i operacijama, te izrazila zadovoljstvo zajedničkim učešćem u misiji ‘Odlučna podrška’ u Avganistanu.

Ona je zaključila da će SR Njemačka ostati posvećena razvijanju dobre bilateralne saradnje, kao i konstantom pronalaženja novih modaliteta za njeno unaprjeđenje.

Ministar odbrane je održao i bilateralni sastanak sa glavnim predstavnikom za spoljnu politiku njemačke ekološke partije Alijansa’90/Zeleni, Omid Nouripourom, koji kao član Bundestaga predstavlja Saveznu državu Hesen. Tu je bilo riječi o ključnim programima i stavovima partije “zelenih”, po pitanju migracija i izbjeglica, zaštiti klime i klimatskim promjenama, kao i aktuelnoj krizi na Bliskom istoku.

DAN BORBE PROTIV KARCINOMA

Nevladina udruženja “Zagrli srcem Martin i Andrija” iz Bijelog Polja i “Inek” iz Podgorice organizovali su danas na gradskom trgu u Bijelom Polju skup sa ciljem podizanja svijesti i razbijanja predrasuda o teškim bolestima, pod sloganom “Borim se i živim”.

Udruženje “Zagrli srcem Martin i Andrija” prvo je udruženje koje je osnovano na sjeveru sa ciljem pružanja podrške djeci oboljeloj od karcinoma i njihovim roditeljima, te djeci koja su se izliječila i roditeljima djece koja su izgubila bitku sa teškom bolešću.

“Ove godine međunarodni dan djece oboljele od karcinoma obilježavamo pod sloganom “Borim se i živim”, jer je najvažniji zadatak zdravstvenih radnika i šire društvene zajednice edukacija djece i adolenscenata i njihovih roditelja u pogledu prevencije i prepoznavanja simptoma malignih bolesti”, poručila je jedna od osnivača Udruženja “Zagrli srcem Martin i Andrija”, Ivana Šćekić.

Ona je dodala da joj je drago što su mnogi sugrađani njihovo udruženje prepoznali kao tim od povjerenja, izražavajući radost što može da uputi pozov svima koji to žele da se pridruže udruženju u realizaciji projektata i podrže aktivno njegov rad, jer, kako je kazala, tada će biti svi pobjednici.

“Danas smo u Bijelom Polju, Podgorici i Danilovgradu živi dokaz da ova ranjiva populacija nije sama. Situacija je jako teška za sve nas, a posebno za roditelje koji imaju bolesnu djecu, kao i za one roditelje čija djeca, nažalost, nijesu više među nama. Ovdje smo da zajedno damo ohrabrenje, snagu, volju i pomognemo djeci koja se liječe od malignih bolesti i podršku njihovim roditeljima”,istakla je Šćekić, majka mladog talentovanog košarkaša Martina koji je, nažalost, izgubio svoju najvažniju bitku.

Potpresjednik Opštine Ernad Suljević, je naglasio da će se lokalna uprava odazvati svakoj akciji koja ima za cilj doprinos pobiljšanju zdrastvene zaštite građana.

“Bolest koja je jedan od razloga zbog koje smo se danas okupili zahtijeva dugo i iscrpno liječenje, ali joj danas želimo svi poslati poruku da ćemo je udruženim snagam svaki put pobijediti”, saopštio je Suljević.

Opština Bijelo Polje, kazao je, u kontinuitetu ulaže u stvaranje uslova za liječenje ne samo od raka, već i svih drugih bolesti koje ugrožavaju živote građana.

Direktorica Centra za kulturu Vesna Minić je istakla da je važno biti iskren, u vezi problema koji postoji. Ne treba se pretvarati da problem ne postoji, ne treba ga vidjeti gorim nego što jeste.

David Danilović obolio je u svojoj šestoj godini od karcinoma, ali je uz pomoć ljekara i Boga uspio da pobijedi opaku bolest, kaže njegova majka Milena.

“Sada se osjećam ponosno i srećnom i poručujem roditeljima i djeci koja se bore sa ovom bolešću da nikada ne odustaju, koliko god da je teško. Do pobjede se dolazi samo borbom i upornošću”, kaže Milena.

Međunarodni dan djece oboljele od raka predstavlja globalnu kampanju koja služi podizanju svijesti o problemima sa kojima se suočavaju djeca i adolescenti oboljeli od malignih bolesti.

Vukoman Kljajević, Radio Crne Gore

DAN BORBE PROTIV KARCINOMA

Nevladina udruženja “Zagrli srcem Martin i Andrija” iz Bijelog Polja i “Inek” iz Podgorice organizovali su danas na gradskom trgu u Bijelom Polju skup sa ciljem podizanja svijesti i razbijanja predrasuda o teškim bolestima, pod sloganom “Borim se i živim”.

Udruženje “Zagrli srcem Martin i Andrija” prvo je udruženje koje je osnovano na sjeveru sa ciljem pružanja podrške djeci oboljeloj od karcinoma i njihovim roditeljima, te djeci koja su se izliječila i roditeljima djece koja su izgubila bitku sa teškom bolešću.

“Ove godine međunarodni dan djece oboljele od karcinoma obilježavamo pod sloganom “Borim se i živim”, jer je najvažniji zadatak zdravstvenih radnika i šire društvene zajednice edukacija djece i adolenscenata i njihovih roditelja u pogledu prevencije i prepoznavanja simptoma malignih bolesti”, poručila je jedna od osnivača Udruženja “Zagrli srcem Martin i Andrija”, Ivana Šćekić.

Ona je dodala da joj je drago što su mnogi sugrađani njihovo udruženje prepoznali kao tim od povjerenja, izražavajući radost što može da uputi pozov svima koji to žele da se pridruže udruženju u realizaciji projektata i podrže aktivno njegov rad, jer, kako je kazala, tada će biti svi pobjednici.

“Danas smo u Bijelom Polju, Podgorici i Danilovgradu živi dokaz da ova ranjiva populacija nije sama. Situacija je jako teška za sve nas, a posebno za roditelje koji imaju bolesnu djecu, kao i za one roditelje čija djeca, nažalost, nijesu više među nama. Ovdje smo da zajedno damo ohrabrenje, snagu, volju i pomognemo djeci koja se liječe od malignih bolesti i podršku njihovim roditeljima”,istakla je Šćekić, majka mladog talentovanog košarkaša Martina koji je, nažalost, izgubio svoju najvažniju bitku.

Potpresjednik Opštine Ernad Suljević, je naglasio da će se lokalna uprava odazvati svakoj akciji koja ima za cilj doprinos pobiljšanju zdrastvene zaštite građana.

“Bolest koja je jedan od razloga zbog koje smo se danas okupili zahtijeva dugo i iscrpno liječenje, ali joj danas želimo svi poslati poruku da ćemo je udruženim snagam svaki put pobijediti”, saopštio je Suljević.

Opština Bijelo Polje, kazao je, u kontinuitetu ulaže u stvaranje uslova za liječenje ne samo od raka, već i svih drugih bolesti koje ugrožavaju živote građana.

Direktorica Centra za kulturu Vesna Minić je istakla da je važno biti iskren, u vezi problema koji postoji. Ne treba se pretvarati da problem ne postoji, ne treba ga vidjeti gorim nego što jeste.

David Danilović obolio je u svojoj šestoj godini od karcinoma, ali je uz pomoć ljekara i Boga uspio da pobijedi opaku bolest, kaže njegova majka Milena.

“Sada se osjećam ponosno i srećnom i poručujem roditeljima i djeci koja se bore sa ovom bolešću da nikada ne odustaju, koliko god da je teško. Do pobjede se dolazi samo borbom i upornošću”, kaže Milena.

Međunarodni dan djece oboljele od raka predstavlja globalnu kampanju koja služi podizanju svijesti o problemima sa kojima se suočavaju djeca i adolescenti oboljeli od malignih bolesti.

Vukoman Kljajević, Radio Crne Gore

SVJETSKI KUP ALPSKIH SKIJAŠICA

Novozelanđanka Alis Robinson pobjednica je veleslaloma koji je za Svjetski kup alpskih skijašica vožen danas na slovenačkoj Kranjskoj Gori.

Ona je bila druga nakon prve vožnje, a do pobjede došla je u ukupnom vremenu minut, 54 sekundi i 32 stotinke.

Robinson, koja ima 17 godina, ostvarila je na Kranjskoj Gori drugi trijumf u Svjetskom kupu.

Slavila je i u Zeldenu, na startu ove sezone.

Vodeća nakon prve vožnje, Slovakinja Petra Vlhova osvojila je drugo mjesto sa zaostatkom od 34 stotinke, dok su treće mjesto podijelile Slovenka Meta Hrovat i Švajcarkinja Vendi Holdener sa sekundu i 59 stotinki slabijim vremenom od pobjednice.

Kao petoplasirana završila je Italijanka Marta Basino, dok je šesto vrijeme imala Slovenka Tina Robnik.

Italijanka Federika Brinjone vodeća je u plasmanu veleslaloma sa 407 bodova.

Vlhova je druga sa 333, dok je treća Amerikanka Mikaela Šifrin sa 314 bodova.

Šifrin je vodeća u generalnom plasmanu sa 1.225 bodova.

Brinone je druga sa 1.112, dok je treća Vlhova sa 971 bodom.

Skijašice će sjutra na Kranjskoj Gori voziti slalom.

SVJETSKI KUP ALPSKIH SKIJAŠICA

Novozelanđanka Alis Robinson pobjednica je veleslaloma koji je za Svjetski kup alpskih skijašica vožen danas na slovenačkoj Kranjskoj Gori.

Ona je bila druga nakon prve vožnje, a do pobjede došla je u ukupnom vremenu minut, 54 sekundi i 32 stotinke.

Robinson, koja ima 17 godina, ostvarila je na Kranjskoj Gori drugi trijumf u Svjetskom kupu.

Slavila je i u Zeldenu, na startu ove sezone.

Vodeća nakon prve vožnje, Slovakinja Petra Vlhova osvojila je drugo mjesto sa zaostatkom od 34 stotinke, dok su treće mjesto podijelile Slovenka Meta Hrovat i Švajcarkinja Vendi Holdener sa sekundu i 59 stotinki slabijim vremenom od pobjednice.

Kao petoplasirana završila je Italijanka Marta Basino, dok je šesto vrijeme imala Slovenka Tina Robnik.

Italijanka Federika Brinjone vodeća je u plasmanu veleslaloma sa 407 bodova.

Vlhova je druga sa 333, dok je treća Amerikanka Mikaela Šifrin sa 314 bodova.

Šifrin je vodeća u generalnom plasmanu sa 1.225 bodova.

Brinone je druga sa 1.112, dok je treća Vlhova sa 971 bodom.

Skijašice će sjutra na Kranjskoj Gori voziti slalom.

DONACIJA CDPR

Povodom Međunarodnog dana djece oboljele od karcinoma Crnogorsko društvo za borbu protiv raka (CDPR) u saradnji sa studentima Fakulteta likovnih umjetnosti sa Cetinja, doniralo je grafike i crteže Dječjem odjeljenju Opšte bolnice u Nikšiću.

“Nakon prošlogodišnje posjete istim povodom i donacije crteža Dječjem odjeljenju Opšte bolnice u Kotoru, ove godine smo odabrali da takođe sa Fakultetom likovnih umjetnosti (FLU) sa Cetinja – Odsjek za grafiku, opremimo Dječje odjeljenje Opšte bolnice u Nikšiću grafikama i crtežima studenata profesorke Marije Kapisode. U akciji su učestvovali studenti Julijana Bulatova, Bosiljka Bakočević, Marija Nikolić, Maša Ratknić, Lana Bulatović, Malika Tulebayeva, Anđela Milošević, Helena Blagojević, Azra Mehonjić, Jasna Samardžić, Sara Petrović, Aleksandra Aranitović, Jovan Tomović, Vesela Madžgalj, Stefan Delić i Edin Ćeranić”, ističu u CDPR.

Grafike i crteži uz svesrdnu pomoć Crnogorske akademije nauka i umjetnosti (CANU) oko njihovog opremanja, predati su direktoru nikšićke bolnice Iliji Ašaninu, da krase sve dječje, ljekarske i sestrinske sobe, kao i ambulante Dječjeg odjeljenja Opšte bolnice u Nikšiću, a kako ističu u Društvu, djeci učine boravak mnogo prijatnijim za vrijeme uspješnog liječenja i oporavka.

“CDPR će nastojati i u budućem radu da pomaže u okviru svojih mogućnosti Institut za bolesti djece KC Crne Gore, kao i dječja odjeljenja opštih bolnica u Crnoj Gori, kao što je to redovno radio od svog osnivanja, 2002. godine”, ističu u CDPR.

Kako su napomenuli u saopštenju, prema procjeni Međunarodne konfederacije organizacija roditelja djece oboljele od kancera (ICCCPO) koja je osnovana prije 26 godina u Valensiji, preko 250.000 djece u svijetu godišnje oboli od karcinoma, od kojih se blizu 100.000 ne uspije izboriti, dok svega 20 odsto ima pristup modernom liječenju.

Karcinom je drugi najčešći uzrok smrtnosti djece u dobi od jedne do 14 godina. Djeca koja žive u nerazvijenim zemljama čine oko 80 odsto ukupnog broja djece na svijetu. Cilj i svrha obilježavanja Međunarodnog dana djece oboljele od raka
je da se podstakne podizanje društvene svijesti o problematici raka kod djece i kako prepoznati bolest na vrijeme, kako se boriti i kako i na koji način svako od nas može učestvovati u stvaranju široke mreže solidarnosti u cilju pomoći i podrške oboljelim mališanima i njihovim porodicama. Kada se govori o preventivi, posebno se ističe da trudnice
treba da izbjegavaju infekcije, isto tako zračenje nikako nije dozvoljeno, pušenje i alkohol, a pored toga buduće majke treba da vode računa o načinu ishrane i života. Istovremeno treba znati da je poslije porođaja obavezno dojenje djeteta, jer je to svakako veoma uspješna preventiva. Na sreću, procenat izliječenja je veći nego kod odraslih i njih
preko dvije trećine se izliječi, dok je preživljavanje na više od pet godina podignuto i do 90 odsto zahvaljujući kombinaciji hemioterapije, hirurgije i postoperativnog praćenja djece. Najčešće maligno oboljenje kod djece je akutna leukemija, gdje je procenat izliječenja najveći, preko 70 odsto, a terapija traje 105 nedjelja.

“Prema raspoloživim podacima u Crnoj Gori od malignih bolesti oboljelo je 24 djece. Podaci pokazuju da je duplo više dječaka: 66,7 naspram 33,3 odsto djevojčica. Najčešće dijagnoze malignih bolesti kod djece i adolescenata (0-18), u Crnoj Gori, su bile leukemije, zatim maligni tumori mozga, kosti i limfomi. U starosnoj dobi od 0 – 18. godine registrovano je sedam smrtnih slučajeva od malignih bolesti”, napominje se u saopštenju CDPR.

DONACIJA CDPR

Povodom Međunarodnog dana djece oboljele od karcinoma Crnogorsko društvo za borbu protiv raka (CDPR) u saradnji sa studentima Fakulteta likovnih umjetnosti sa Cetinja, doniralo je grafike i crteže Dječjem odjeljenju Opšte bolnice u Nikšiću.

“Nakon prošlogodišnje posjete istim povodom i donacije crteža Dječjem odjeljenju Opšte bolnice u Kotoru, ove godine smo odabrali da takođe sa Fakultetom likovnih umjetnosti (FLU) sa Cetinja – Odsjek za grafiku, opremimo Dječje odjeljenje Opšte bolnice u Nikšiću grafikama i crtežima studenata profesorke Marije Kapisode. U akciji su učestvovali studenti Julijana Bulatova, Bosiljka Bakočević, Marija Nikolić, Maša Ratknić, Lana Bulatović, Malika Tulebayeva, Anđela Milošević, Helena Blagojević, Azra Mehonjić, Jasna Samardžić, Sara Petrović, Aleksandra Aranitović, Jovan Tomović, Vesela Madžgalj, Stefan Delić i Edin Ćeranić”, ističu u CDPR.

Grafike i crteži uz svesrdnu pomoć Crnogorske akademije nauka i umjetnosti (CANU) oko njihovog opremanja, predati su direktoru nikšićke bolnice Iliji Ašaninu, da krase sve dječje, ljekarske i sestrinske sobe, kao i ambulante Dječjeg odjeljenja Opšte bolnice u Nikšiću, a kako ističu u Društvu, djeci učine boravak mnogo prijatnijim za vrijeme uspješnog liječenja i oporavka.

“CDPR će nastojati i u budućem radu da pomaže u okviru svojih mogućnosti Institut za bolesti djece KC Crne Gore, kao i dječja odjeljenja opštih bolnica u Crnoj Gori, kao što je to redovno radio od svog osnivanja, 2002. godine”, ističu u CDPR.

Kako su napomenuli u saopštenju, prema procjeni Međunarodne konfederacije organizacija roditelja djece oboljele od kancera (ICCCPO) koja je osnovana prije 26 godina u Valensiji, preko 250.000 djece u svijetu godišnje oboli od karcinoma, od kojih se blizu 100.000 ne uspije izboriti, dok svega 20 odsto ima pristup modernom liječenju.

Karcinom je drugi najčešći uzrok smrtnosti djece u dobi od jedne do 14 godina. Djeca koja žive u nerazvijenim zemljama čine oko 80 odsto ukupnog broja djece na svijetu. Cilj i svrha obilježavanja Međunarodnog dana djece oboljele od raka
je da se podstakne podizanje društvene svijesti o problematici raka kod djece i kako prepoznati bolest na vrijeme, kako se boriti i kako i na koji način svako od nas može učestvovati u stvaranju široke mreže solidarnosti u cilju pomoći i podrške oboljelim mališanima i njihovim porodicama. Kada se govori o preventivi, posebno se ističe da trudnice
treba da izbjegavaju infekcije, isto tako zračenje nikako nije dozvoljeno, pušenje i alkohol, a pored toga buduće majke treba da vode računa o načinu ishrane i života. Istovremeno treba znati da je poslije porođaja obavezno dojenje djeteta, jer je to svakako veoma uspješna preventiva. Na sreću, procenat izliječenja je veći nego kod odraslih i njih
preko dvije trećine se izliječi, dok je preživljavanje na više od pet godina podignuto i do 90 odsto zahvaljujući kombinaciji hemioterapije, hirurgije i postoperativnog praćenja djece. Najčešće maligno oboljenje kod djece je akutna leukemija, gdje je procenat izliječenja najveći, preko 70 odsto, a terapija traje 105 nedjelja.

“Prema raspoloživim podacima u Crnoj Gori od malignih bolesti oboljelo je 24 djece. Podaci pokazuju da je duplo više dječaka: 66,7 naspram 33,3 odsto djevojčica. Najčešće dijagnoze malignih bolesti kod djece i adolescenata (0-18), u Crnoj Gori, su bile leukemije, zatim maligni tumori mozga, kosti i limfomi. U starosnoj dobi od 0 – 18. godine registrovano je sedam smrtnih slučajeva od malignih bolesti”, napominje se u saopštenju CDPR.

VUČIĆ SA SRBIMA IZ REGIONA

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas u Beogradu da će Srbija nastaviti da podržava Republiku Srpsku i srpski narod u Crnoj Gori kroz “sve forme koje su zakonito moguće i opravdane”.

To je Vučić izjavio poslije sastanka sa predstavnicima Srba iz Crne Gore i Republike Srpske.

On je najavio da će će biti češći sastanci s predstavnicima Srba iz regiona i ponovio da će im Srbija “više nego ikada” pomagati, ali “uvijek u interesu očuvanja mira, stabilnosti i očuvanja prava naše djece na budućnost”.

Predsjednik Nove srpske demokratije iz Crne Gore Andrija Mandić kazao je da su predstavnici srpskih organizacija veoma zadovoljni današnjim sastankom s Vučićem.

“Srećni smo što je konstantovano da je snaga srpske solidarnosti pokazala najljepše lice upravo litijama u Crnoj Gori. Kada smo saopštili da smo ugroženi i mi i naša crkva u Crnoj Gori, naš se narod odzavao. Nemamo dileme da će tako biti do kraja, odnosno što rekao Njegoš: ‘Svoj svojega nikad puštat neće’ “, naveo je Mandić.

Prema riječima Vučića, “mnogi iz svijeta bi željeli da kažu da Beograd upravlja trenutnim procesima u RS i Crnoj Gori”.

“A gdje je naša krivica oko odluke Ustavnog suda BiH? Kako Beograd može biti kriv za donošenje Zakona o slobodi vjeroispovijesti u parlamentu Crne Gore? Naš posao je i nećemo im dozvoliti da okrive Srbiju i srpski narod”, rekao je Vučić.

GRAĐANI SAD

Građani Sjedinjenih Američkih Država (SAD) su, prema prognozama analitičara, na Dan zaljubljenih potrošili oko 27,4 milijarde USD.

To je veliki skok u odnosu na prošlu godinu, kada je potrošeno više od 20,7 milijardi USD, i daje „vjetar u leđa“ trgovcima, jer ukazuje na rast povjerenja kod potrošača, što su dobre vijesti za ekonomiju, prenosi Capital.ba.

Dan zaljubljenih bi, prema prognozama, trebalo da bude rekordan po potrošnji. Amerikanci su 2018. potrošili 19,6 milijarde USD, 2017. godine 18,2 milijardi, a 2014. godine 18,6 milijardi USD.

Od prošle godine se povećao i broj ljudi koji će proslaviti praznik, pa sada iznosi 55 odsto populacije. Rekord je zabilježen 2009. godine, kada je 63 odsto građana SAD slavilo.

Prema izvještaju Nacionalne federacije za maloprodaju SAD, 62 odsto ljudi starosti od 35 do 44 godine će na neki način obilježiti ovaj praznik, što je veći procenat nego onih u grupi od 25 do 34 godine, od kojih će slaviti 60 odsto.

Sa druge strane, samo 46 odsto starijih od 65 godina će slaviti Dan zaljubljenih.

Zaljubljeni će, prema procjenama, trošiti rekordnih 196 USD po osobi, dok je prošle godine ta suma iznosila 161 USD. Najmanje su trošili 2009. godine, svega 102 USD po osobi.

Kao i ranije, muškarci troše više od žena, 291 prema 106 USD.

GRAĐANI SAD

Građani Sjedinjenih Američkih Država (SAD) su, prema prognozama analitičara, na Dan zaljubljenih potrošili oko 27,4 milijarde USD.

To je veliki skok u odnosu na prošlu godinu, kada je potrošeno više od 20,7 milijardi USD, i daje „vjetar u leđa“ trgovcima, jer ukazuje na rast povjerenja kod potrošača, što su dobre vijesti za ekonomiju, prenosi Capital.ba.

Dan zaljubljenih bi, prema prognozama, trebalo da bude rekordan po potrošnji. Amerikanci su 2018. potrošili 19,6 milijarde USD, 2017. godine 18,2 milijardi, a 2014. godine 18,6 milijardi USD.

Od prošle godine se povećao i broj ljudi koji će proslaviti praznik, pa sada iznosi 55 odsto populacije. Rekord je zabilježen 2009. godine, kada je 63 odsto građana SAD slavilo.

Prema izvještaju Nacionalne federacije za maloprodaju SAD, 62 odsto ljudi starosti od 35 do 44 godine će na neki način obilježiti ovaj praznik, što je veći procenat nego onih u grupi od 25 do 34 godine, od kojih će slaviti 60 odsto.

Sa druge strane, samo 46 odsto starijih od 65 godina će slaviti Dan zaljubljenih.

Zaljubljeni će, prema procjenama, trošiti rekordnih 196 USD po osobi, dok je prošle godine ta suma iznosila 161 USD. Najmanje su trošili 2009. godine, svega 102 USD po osobi.

Kao i ranije, muškarci troše više od žena, 291 prema 106 USD.

  • Miholjska prevlaka dobila sportski teren i dječije igralište
    on 24/06/2026 at 08:50

    Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore završilo je radove na izgradnji sportskog terena i dječijeg igrališta na Miholjskoj prevlaci (Ostrvu cvijeća), vrijedne oko 80.000 eura, čime su građani Tivta dobili nove sadržaje za rekreaciju, igru i druženje.

  • Udruženje prevoznika: Problemi u carini ugrožavaju poslovanje, moguća obustava rada
    on 24/06/2026 at 08:28

    Udruženje prevoznika Crne Gore upozorilo je da dugotrajni problemi u radu Uprave carina, uključujući kvarove informacionih sistema, spore procedure i nedostatak službenika, ozbiljno ugrožavaju poslovanje domaćih prevoznika. Posebno ukazuju na zastoje na graničnom prelazu Debeli Brijeg i traže hitne mjere, uz najavu mogućnosti obustave rada ukoliko ne dođe do rješavanja problema.

  • MMF završio misiju u Crnoj Gori: Preporuke za jačanje fiskalne stabilnosti i budžetskog okvira
    on 24/06/2026 at 08:08

    Ministar finansija Novica Vuković sa saradnicima održao je završni sastanak sa predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), čime je okončana jednonedjeljna ekspertska misija posvećena analizi fiskalnih pravila i pripremi preporuka za dalje jačanje fiskalnog okvira Crne Gore.

  • Pregovori sa Spajićem oko novog OKU-a nijesu održani
    on 24/06/2026 at 07:35

    Vanredna sjednica Socijalnog savjeta, koja je trebalo da se održi u ponedjeljak, odložena je zbog službenog odsustva ministarke rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naide Nišić i članova Vlade, saopštio je predsjednik Socijalnog savjeta, Željko Burić.

  • Slobodan petak jednom mjesečno: Dobitak ili gubitak?
    on 24/06/2026 at 05:30

    Predlog dopuna Zakona o radu, koje podrazumijevaju da posljednji petak u mjesecu bude neradan, imao bi benefite i za zaposlene i za poslodavce, poručuje ispred predlagača poslanik Demokratske Crne Gore Duško Stjepović. I dok se sindikati i poslodavci ne oglašavaju, ekonomski analitičar Davor Dokić za RTCG kaže da bi takvo rješenje bilo udar, naročito na privatni sektor.

  • Striković: Ako primirje potraje 60 dana, gorivo bi moglo dodatno da pojeftini
    on 23/06/2026 at 19:09

    Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Draško Striković kaže da se može očekivati postepeno snižavanje cijena goriva do nivoa koji je prethodio ratu SAD-a, Izraela i Irana, ukoliko primirje potraje najmanje dva mjeseca.

  • Radovanić: Mujović priznao da je ideja "Stan za sve" bolja od projekta "Velje brdo"
    on 23/06/2026 at 17:27

    Generalni sekretar Građanskog pokreta URA, Mileta Radovanić, saopštio je da je gradonačelnik Podgorice, Saša Mujović, potvrdio da je projekat "Stan za sve" bolji od projekta "Velje brdo".

  • CBCG: Likvidna aktiva banaka na kraju aprila 1,3 milijarde eura
    on 23/06/2026 at 15:30

    Likvidna aktiva banaka na kraju aprila je iznosila 1,3 milijarde eura, što je 2,75 odsto niže nego u martu.

  • Šahmanović: Za zelenu tranziciju potrebna politička odlučnost
    on 23/06/2026 at 13:34

    Zelena energetska tranzicija nije jednostavna, jeftina, ni brza i za nju su potrebni politička odlučnost, snažne institucije i regulatorni okvir koji investitorima daje sigurnost, a državi štiti javni interes, poručio je ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović.

  • Dva nova transformatora za stabilniji elektroenergetski sistem
    on 23/06/2026 at 10:20

    Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) će u trafostanicama u Podgorici i Mojkovcu ugraditi nove transformatore, vrijedne 4,5 miliona eura, koji bi trebalo da doprinesu boljoj snabdjevenosti potrošača, modernizaciji mreže i stabilnosti sistema.