SVJETSKI KUP

Norveški skijaš Aleksander Amot Kilde pobjednik je petog superveleslaloma sezone, koji je za Svjetski kup vožen danas u Zalbah-Hinterglemu.

On je na skraćenoj stazi trijumfovao sa rezultatom 58 sekundi i 30 stotinki.

To je njegova prva pobjeda ove sezone, ukupno četvrta u Svjetskom kupu.

Trijumfom u Zalbah-Hinterglemu preuzeo je vođstvo u Svjetskom kupu i plasmanu superveleslaloma.

Kilde je za 15 stotinki bio brži od Švajcarca Maura Kavizela, dok je treći bio pobjednik jučerašnjeg spusta, Njemac Tomas Dresen sa zaostatkom od 31 stotinku.

Na četvrtom mjestu završio je Austrijanac Kristijan Valder, peti je bio Italijan Matija Kaze, a šesti Francuz Aleksis Panuto.

Kilde je vodeći u plasmanu superveleslaloma sa 336 bodova.

Kavizel je drugi sa 285, a treći Kjetil Jansrud sa 265 bodova.

Kilde nakon Zalbah-Hinterglema zauzima čelnu poziciju i u generalnom plasmanu Svjetskog kupa sa 982 boda.

Slijede ga Henrik Kristofersen sa 903 i Aleksis Panturo sa 882 boda.

SVJETSKI KUP

Norveški skijaš Aleksander Amot Kilde pobjednik je petog superveleslaloma sezone, koji je za Svjetski kup vožen danas u Zalbah-Hinterglemu.

On je na skraćenoj stazi trijumfovao sa rezultatom 58 sekundi i 30 stotinki.

To je njegova prva pobjeda ove sezone, ukupno četvrta u Svjetskom kupu.

Trijumfom u Zalbah-Hinterglemu preuzeo je vođstvo u Svjetskom kupu i plasmanu superveleslaloma.

Kilde je za 15 stotinki bio brži od Švajcarca Maura Kavizela, dok je treći bio pobjednik jučerašnjeg spusta, Njemac Tomas Dresen sa zaostatkom od 31 stotinku.

Na četvrtom mjestu završio je Austrijanac Kristijan Valder, peti je bio Italijan Matija Kaze, a šesti Francuz Aleksis Panuto.

Kilde je vodeći u plasmanu superveleslaloma sa 336 bodova.

Kavizel je drugi sa 285, a treći Kjetil Jansrud sa 265 bodova.

Kilde nakon Zalbah-Hinterglema zauzima čelnu poziciju i u generalnom plasmanu Svjetskog kupa sa 982 boda.

Slijede ga Henrik Kristofersen sa 903 i Aleksis Panturo sa 882 boda.

MUR PORUČIO

Predsjednik Milo Đukanović sastao se u Minhenu sa generalnim direktorom za politička pitanja u Forin ofisu Ričardom Murom, koji je poručio da vjeruje da će Crna Gora uspjeti sama da nađe rješenje za aktuelnu situaciju u vezi sa donošenjem Zakona o slobodi vjeroispovijesti.

Kako je saopšteno iz Službe za informisanje Predsjednika Crne Gore generalni direktor u Forin ofisu iskazao je zadovoljstvo prilikom za susret sa predsjednikom Đukanovićem na Minhenskoj bezbjednosnoj konferenciji, jer je, kako se navodi, izuzetno važno da po napuštanju EU Velika Britanija potvrdi naglašenu posvećenost ZB i posebno Crnoj Gori. 

“Iako smo izašli iz EU, mi ćemo udvostručiti naš rad na Zapadnom Balkanu i ostati uticajna evropska država”, poručio je Mur.
Posebno je ukazao na značaj procesa integracije za mladu zemlju poput Crne Gore.

„Divimo se svemu što je Crna Gora uspjela da uradi pod Vašim vođstvom posljednjih godina“, kazao je Mur, Đukanoviću.

Predsjednik Đukanović potvrdio je punu posvećenost Crne Gore daljoj evropeizaciji našeg društva i dinamičnom ekonomskom razvoju. Na toj liniji je zahvalio Ujedinjenom Kraljevstvu na podršci, posebno u oblasti vladavine prava, pravde, bezbjednosti i obrazovanja i iskazao interes za javčim prisustvom britanskih investitora u Crnu Goru.

On je ponovio da Crna Gora žali zbog izlaska UK iz EU, ali i poštuje odluku britanskog naroda. Posebno raduje, kaže Predsjednik, da će VB nastaviti pojačano prisustvo na ZB u interesu evropeizacije Regiona.

 

 

MEDENICA PORUČILA

Crnogorski sudovi u prethodnoj godini bili su efikasni, ali su rezultati mogli biti i bolji, poručila je predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Vesna Medenica, na prvom ovogodišnjem sastanku sa predsjednicima osnovnih, Privrednog, Upravnog i Apelacionog suda Crne Gore.

Kako je saopšteno iz Vrhovnog suda, zaključeno je da je potrebno nastaviti sa aktivnostima za unaprijeđenje rada sudova.

Izvještaj o stanju u sudstvu, predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica, predstaviće na redovnoj godišnjoj konferenciji za medije, krajem prvog kvartala ove godine.

VELJOVIĆ I ĆORAC

Stopa kriminaliteta u Budvi je među najnižim u Crnoj Gori, istakao je načelnik Centra bezbjednosti Budva Darko Ćorac na sastanku sa direktorom Uprave policije Veselinom Veljovićem. Ćorac je istakao da to nije slučajnost, budući da se vode principima profesionalnog postupanja prema građanima.

Direktor Uprave policije Veselin Veljović održao redovni radni sastanak sa odgovornim starješinama Centra bezbjednosti Budva, na kojem su predstavljeni najznačajniji rezultati rada ovoga centra.

Govoreći o aktuelnoj situaciji u Budvi, načelnik Darko Ćorac se osvrnuo na odlične rezultate koje postižu službenici ovoga centra po svim linijama rada i istakao da budvanska policija i u ovoj godini i u periodu koji je prethodio radi odgovorno i predano i da ogovara na sve izazove.

“Stopa kriminaliteta u Budvi je među najnižim u Crnoj Gori što nije slučajnost budući da se vodimo principima profesionalnog postupanja i odgovornog odnosa prema građanima i kompletnoj javnosti“, istakao je Ćorac, dodajući da će snagom operativnih kapaciteta i dalje odlučno i hrabro stvarati ambijent za sigurniju budućnost građana Budve i države Crne Gore.

Zahtjevna turistička sezona je prilika da crnogorska policija, koristeći kapacitete u svojoj punoj snazi, pokaže da neumorno radi za dobrobit svih građana, što u krajnjem našu državu pozicionira kao regionalnu turističku destinaciju, istakao je Veljović.

“Aktuelna situacija je odgovornost svih aktera. Policija djeluje istrajno pokazujući da je dorasla zadatku uz očekivanje da sa lokalnom zajednicom dijelimo osjećaj odgovornosti za javni red i mir i bezbjednost kao neprikosnovene vrijednosti koje ćemo čuvati”, kazao je  Veljović.

Veljović se danas sastao i sa predsjednikom Opštine Budva Markom Carevićem gdje su razgovarali o konkretnim pitanjima važnim za ovu zajednicu. Zaključeno je da se policija i lokalna zajednica zajednički moraju boriti protiv svih devijantnih pojava i da je ta saradnja u interesu svih građana.

Policija u Budvi radi na tome da odnos prema lokalnoj zajednici bude na najvišem nivou, što je naročito vidljivo i značajno tokom turističke sezone kada sa opštinskim službama djelujemo kooperativno uz obostranu podršku.

MINISTARSTVO

Ministarstvo održivog razvoja i turizma Predlogom zakona o upravljanju otpadom predvidjelo je zabranu kesa, vreća i torbi za jednokratnu upotrebu izrađenih od plastičnih materijala koje se koriste za stavljanje robe na raspolaganje potrošaču na prodajnim mjestima. Ministarstvo će, kako najavljuju, taj akt predložiti Skupštini u septembru.

Planirano je da se ova odredba Zakona počne primjenjivati šest mjeseci od dana njegovog stupanja na snagu.

Takođe, Predlogom zakona predviđene su novčane kazne za nepoštovanje ove odredbe za pravna i fizička lica, kao i za preduzetnike. Novčane kazne kreću se u rasponu od 500 eura do 20.000 eura za pravno lice, od 500 eura do 6.000 eura za preduzetnike, od 30 eura do 2.000 eura za fizičko lice. 

Ministarstvo održivog razvoja i turizma odlučilo se na ovaj korak u cilju postizanja permanentnog smanjenja zagađenja životne sredine plastičnim kesama. Osim negativnog uticaja na životnu sredinu, plastične kese imaju i negativan uticaj na rezultate u drugim oblastima, prije svega u turizmu. Slika kesa u koritima rijeka, pored puteva nedopustiva je za Crnu Goru kao ekološku državu i prestižnu turističku destinaciju koja ugosti četiri puta više gostiju nego što ima stanovnika, a od turizma prihoduje više od 1,1 milijardu eura na godišnjem nivou.  

Podsjećamo da je Ministarstvo, kao institucija nadležna za oblast upravljanja otpadom, prije desetak godina kroz zakonodavni okvir, prateći odredbe Evropske unije i najbolje prakse njenih razvijenih zemalja, počelo da se bavi rješavanjem problema plastičnih kesa.

“Kao rezultat toga, danas supermaketi u Crnoj Gori uglavnom koriste plastične kese koje imaju kratak period razgradnje, dok je za manje trgovačke radnje primjetno da se njihova upotreba stalno povećava”, saopšteno je iz Ministarstva održivog razvoja i turizma.

Ministarstvo održivog razvoja i turizma u narednom periodu planira sprovođenje aktivnosti kada je riječ o promjeni odnosa prema ovom pitanju kako krajnjih korisnika, tako i trgovačkih radnika, a naročito putem kampanja u cilju podizanja svijesti građana i informisanja javnosti. Smatramo da će sve ove aktivnosti doprinijeti da se razmišlja o upotrebi torbi za kupovinu (takozvanih „cegera“), koji su se u nekom ranijem periodu znatno više upotrebljavali.

MRDAK – MOODY’S

Dinamičan napredak u okviru pregovaračkog procesa i efikasno upravljanje EU fondovima doprinose ekonomskom rastu i stabilnosti, ocijenjeno je na sastanku zamjenika glavnog pregovarača za poglavlja pravne tekovine Marka Mrdaka s analitičarima agencije za kreditni rejting Moody`s.

Kako je saopšteno iz Generalnog sekretarijata Vlade, Mrdak je sagovornike upoznao sa reformama koje Crna Gora ostvaruje u procesu pristupanja Evropskoj uniji, kao i sa dosadašnjim rezultatima i obavezama koje slijede, posebno ukazavši na napredak u oblastima vladavine prava i ekonomskim poglavljima.

Analitičari agencije za kreditni rejting Moody`s svake godine vrše analizu kreditne sposobnosti Crne Gore i na osnovu sprovedene analize definišu Izvještaj o kreditnom rejtingu naše zemlje.

“Iskazali su interesovanje za razvojne projekte u našoj državi i istakli da na konačnu ocjenu utiče napredak u pregovorima, koji podrazumijeva uspješno sprovođenje reformi i efikasno upravljanje EU fondovima”, navodi se u saopštenju.

PLJEVLJA

Nevladina organizacija “Green Home” otpočela je mjerenje kvaliteta vazduha u tri domaćinstva u Pljevljima od kojih za potrebe grijanja jedno koristi ugalj i drvo, drugo pelet, a treće domaćinstvo električnu energiju. Mjerenja će,a kako su kazali, trajati dva mjeseca, čime će se po prvi put u Pljevljima dobiti podaci o unutrašnjem kvalitetu vazduha u domaćinstvima koja koriste različite energente, i isti međusobno uporediti.

“Često su zagađenja unutrašnjeg vazduha veća od spoljašnjeg zagađenja, posebno kada se u domaćinstvima koristi ugalj kao energent. Iz tog razloga Green Home kroz ovakva merenja želi da ukaže na eventualna unutrašnja zagađenja, kao i razlike u kvalitetu vazduha u domovima koja upotrebljavaju različite energente za grijanje, kako bi se građani odlučili za adekvatnije i zdravije načine grijanja”, kazali su iz te NVO.

Mjerenja se, kako su objasnili, vrše pomoću AirVisual Pro senzora švajcarske kompanije IQAir, vodećeg specijaliste na polju mjerenja kvaliteta vazduha u zatvorenom prostoru, sa preko 55 godina iskustva.

“AirVisual Pro je pametan monitor koji kombinuje visoko preciznu lasersku tehnologiju sa veštačkom inteligencijom, a za preračunavanje parametara koristi američke EPA nacionalne standarde kvaliteta vazduha. Ovaj uređaj u realnom vremenu pruža precizne informacije o koncentracijama ugljen-dioksida (CO2), PM2.5 i PM10 čestica, temperaturi i vlažnosti vazduha, koji su često zanemareni faktori, a koji umnogome utiču na stanje kvaliteta vazduha. Takođe omogućava i direktno poređenje unutrašnjeg i spoljašnjeg kvaliteta putem izmerenih koncentracija sa najbliže javne mjerne stanice”, kazali su iz NVO Green home.

Oni ističu da podaci sa mjernih stanica godinama unazad ukazuju na ekstremno loš kvalitet vazduha u Pljevljima, a posebno tokom zimskih mjeseci, kada se intenzivno lože čvrsta goriva.

Kao glavni uzrok prekomjernog zagađenja, podsjećaju, navodi se upravo sagorijevanje uglja i drveta u neefikasnim i zastarelim šporetima, za potrebe kuvanja i grejanja u domaćinstvima.

“Stanje kvaliteta vazduha unutar domova se dodatno pogoršava ulaskom već zagađenog vazduha iz spoljašnje sredine. Izloženost unutrašnjem zagađenju prouzrokuje veoma ozbiljne zdravstvene posljedice. Naime, toksične supstance kao što su arsen, živa i olovo se ne uništavaju sagorevanjem uglja, već nasuprot – zadržavaju unutar doma i dospijevaju u naš organizam. Podatak Svjetske zdravstvene organizacije da je loš kvalitet unutrašnjeg vazduha odgovoran za 4,3 miliona preuranjenih smrti svake godine u svijetu (SZO, 2016). Uprkos tome, svijest o zagađenju unutar domova je i dalje na niskom stepenu i u sjenci spoljašnjeg aerozagađenja”, navodi se u saopštenju.

NVO Green Home, kako su kazali, prepoznala je važnost mjerenja kvaliteta unutrašnjeg vazduha u domaćinstvima koja koriste različite energente, radi najefikasnijeg upoređivanja i ukazivanja na posledice korišćenja uglja u domaćinstvu na životnu sredinu i ljudsko zdravlje.

“Prvi korak ka poboljšanju vazduha koji udišemo je saznanje šta dišemo. Stoga je nužno da kroz prikaz dobijenih podataka građani osvjeste ovaj problem i donesu odluku da prljava goriva zamjene čistim izvorima energije u domaćinstvu. To ne samo da će imati koristi po njihovo zdravlje, već će smanjiti emisiju štetnih gasova, unaprijediti kvalitet unutrašnjeg i spoljašnjeg vazduha i celokupno stanje životne sredine”, zaključuju iz NVO Green home.

TURNIR U DUBAIJU

Crnogorski karatista Nenad Dulović boriće se za bronzanu medalju na turniru Premijer lige u Dubaiju.

Dulović je u prvom kolu kategorije do 60 kilograma pobijedio Rusa Stjepana Efimenka 3:0, u drugom je eliminisao Ukrajinca Igora Uhniča 1:0, dok je u trećem slavio protiv Egipćanina Maleka Salama 2:0.

U meču za polufinale izgubio je od Darkana Asadilova iz Kazahstana 4:2.

Kazahstanac je plasmanom u finale povukao karatistu Omladinca u repesaž i omogućio mu nastavak borbe za medalju.

Meč za pobjedničko postolje izborio je pobjedom protiv Slovakaq Dominika Imriča 5:0.

Protivnik u nedjeljnom meču za bronzu biće mu Grk Kristos-Stefanos Ksenos.

Za sjutra predviđen je nastup Marine Raković (do 68) i Nikole Malovića (do 84).

Članicu Omladinca na startu takmičenja čeka Ferial Abdelaziz iz Egišpta, dok će se karatiosta Onogošta sastati sa Marokancem Nabilom Eč-Čabijem.

Na turnirima Premijer lige pravo nastupa ima 50 najboljih sa rang liste Svjetske karate federacije po kategorijama.

Dunai je okupio 571 takmičara iz 85 država svijeta

TURNIR U DUBAIJU

Crnogorski karatista Nenad Dulović boriće se za bronzanu medalju na turniru Premijer lige u Dubaiju.

Dulović je u prvom kolu kategorije do 60 kilograma pobijedio Rusa Stjepana Efimenka 3:0, u drugom je eliminisao Ukrajinca Igora Uhniča 1:0, dok je u trećem slavio protiv Egipćanina Maleka Salama 2:0.

U meču za polufinale izgubio je od Darkana Asadilova iz Kazahstana 4:2.

Kazahstanac je plasmanom u finale povukao karatistu Omladinca u repesaž i omogućio mu nastavak borbe za medalju.

Meč za pobjedničko postolje izborio je pobjedom protiv Slovakaq Dominika Imriča 5:0.

Protivnik u nedjeljnom meču za bronzu biće mu Grk Kristos-Stefanos Ksenos.

Za sjutra predviđen je nastup Marine Raković (do 68) i Nikole Malovića (do 84).

Članicu Omladinca na startu takmičenja čeka Ferial Abdelaziz iz Egišpta, dok će se karatiosta Onogošta sastati sa Marokancem Nabilom Eč-Čabijem.

Na turnirima Premijer lige pravo nastupa ima 50 najboljih sa rang liste Svjetske karate federacije po kategorijama.

Dunai je okupio 571 takmičara iz 85 država svijeta

  • Dragaš: EPCG kroz snažan investicioni ciklus predvodi energetsku tranziciju Crne Gore
    on 24/06/2026 at 13:48

    Elektroprivreda (EPCG) realizuje najdinamičniji investicioni ciklus u svojoj istoriji, usmjeren na razvoj obnovljivih izvora energije, modernizaciju elektroenergetskog sistema i jačanje energetske sigurnosti zemlje, saopštio je izvršni direktor te kompanije, Zdravko Dragaš.

  • U petak početak pripremnih radova na dionici auto-puta Mateševo–Andrijevica
    on 24/06/2026 at 13:36

    Ceremonija povodom početka pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar–Boljare, od Mateševa do Andrijevice, biće održana u petak u Mateševu, sa početkom u 18 sati.

  • Keković: Vlada planira da poveća zarade pred izbore
    on 24/06/2026 at 12:35

    Unija slobodnih sindikata (USSCG) organizovaće sjutra protest ispred zgrade Vlade, u cilju radikalizacije borbe za preko 100 hiljada radnika koji su ostali bez osnovnih prava koja je garantovao Opšti kolektivni ugovor (OKU), saopštili su predstavnici te sindikalne organizacije.

  • Crnogorske organizacije dio sedam LIFE projekata vrijednih gotovo milion eura
    on 24/06/2026 at 11:43

    Kroz LIFE program Evropske unije za životnu sredinu i klimatske akcije obezbijeđeno je gotovo milion eura za sedam projekata u kojima učestvuju crnogorske organizacije. Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera saopštilo je da rezultati potvrđuju sve veće kapacitete domaćih institucija i organizacija za učešće u konkurentnim evropskim programima.

  • Miholjska prevlaka dobila sportski teren i dječije igralište
    on 24/06/2026 at 08:50

    Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore završilo je radove na izgradnji sportskog terena i dječijeg igrališta na Miholjskoj prevlaci (Ostrvu cvijeća), vrijedne oko 80.000 eura, čime su građani Tivta dobili nove sadržaje za rekreaciju, igru i druženje.

  • Udruženje prevoznika: Problemi u carini ugrožavaju poslovanje, moguća obustava rada
    on 24/06/2026 at 08:28

    Udruženje prevoznika Crne Gore upozorilo je da dugotrajni problemi u radu Uprave carina, uključujući kvarove informacionih sistema, spore procedure i nedostatak službenika, ozbiljno ugrožavaju poslovanje domaćih prevoznika. Posebno ukazuju na zastoje na graničnom prelazu Debeli Brijeg i traže hitne mjere, uz najavu mogućnosti obustave rada ukoliko ne dođe do rješavanja problema.

  • MMF završio misiju u Crnoj Gori: Preporuke za jačanje fiskalne stabilnosti i budžetskog okvira
    on 24/06/2026 at 08:08

    Ministar finansija Novica Vuković sa saradnicima održao je završni sastanak sa predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), čime je okončana jednonedjeljna ekspertska misija posvećena analizi fiskalnih pravila i pripremi preporuka za dalje jačanje fiskalnog okvira Crne Gore.

  • Pregovori sa Spajićem oko novog OKU-a nijesu održani
    on 24/06/2026 at 07:35

    Vanredna sjednica Socijalnog savjeta, koja je trebalo da se održi u ponedjeljak, odložena je zbog službenog odsustva ministarke rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naide Nišić i članova Vlade, saopštio je predsjednik Socijalnog savjeta, Željko Burić.

  • Slobodan petak jednom mjesečno: Dobitak ili gubitak?
    on 24/06/2026 at 05:30

    Predlog dopuna Zakona o radu, koje podrazumijevaju da posljednji petak u mjesecu bude neradan, imao bi benefite i za zaposlene i za poslodavce, poručuje ispred predlagača poslanik Demokratske Crne Gore Duško Stjepović. I dok se sindikati i poslodavci ne oglašavaju, ekonomski analitičar Davor Dokić za RTCG kaže da bi takvo rješenje bilo udar, naročito na privatni sektor.

  • Striković: Ako primirje potraje 60 dana, gorivo bi moglo dodatno da pojeftini
    on 23/06/2026 at 19:09

    Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Draško Striković kaže da se može očekivati postepeno snižavanje cijena goriva do nivoa koji je prethodio ratu SAD-a, Izraela i Irana, ukoliko primirje potraje najmanje dva mjeseca.