ĐUKANOVIĆ

Crnoj Gori je potrebno da ima sopstvenu pravoslavnu crkvu kako bi učvrstila svoj nacionalni identitet i suprotstavila se miješanju iz Srbije, rekao je za Frans pres predsjednik Crne Gore Milo Đukanović.

SPC koristi “vješt oblik manipulacije kako bi se vjerovalo da država želi da im oduzme svete relikvije”, rekao je Đukanović i dodao da će crkve i pod kontrolom države nastaviti da primaju pravoslavne vjernike.

“To je ucjena. SPC pokušava da koristi vjernike kao način pritiska na državu da bi odustala od zakona, odnosno da je prisili na kapitulaciju. To je apsolutno neprihvatljivo”, ocijenio je crnogorski predsjednik.

Prema njegovima riječima, Crna Gora treba da ima sopstvenu crkvu kao način potvrđivanja svog nacionalnog identiteta 14 godina poslije sticanja nezavisnosti.

“Vođeni smo nespornom potrebom da usavršimo duhovnu, društvenu i državnu infrastrukturu kako bismo ojačali svijest građana o sopstvenom identitetu”, rekao je on i dodao da bi u Crnoj Gori trebalo da postoji autonomna Pravoslavna crkva koja bi okupila sve pravoslavne vjernike, “kako pripadnike srpske tako i pripadnike crnogorske nacionalnosti”.

“Varaju se moji protivnici ako misle da ćemo im učiniti uslugu i omogućiti im vlast bez izbora”, rekao je on i dodao da će Crna Gora, koja je najviše napredovala u pregovorima o članstvu u Evropskoj uniji, nastaviti put reforme.

“Mislim da ćemo moći da ispunimo svoje obaveze i da će Crna Gora moći da pristupi EU 2025. godine”, rekao je on i dodao da pitanje datuma prijema nije prioritet, već je prioritet uspjeti u evropeizaciji crnogorskog društva.

BOŠKOVIĆ PORUČIO

Kao punopravna NATO članica, Crna Gora danas važi za kredibilnog i pouzdanog saveznika i aktivno doprinosi miru i stabilnosti.

To je saopštio ministar odbrane Predrag Bošković na sastanku sa bivšim vrhovnim komandantom NATO snaga za Evropu, generalom u penziji Kertis Skapartoijem.

Kako se navodi u saopštenju MO, fokus sastanka bio je na aktuelnim procesima i projektima Ministarstva odbrane u cilju modernizacije Vojske Crne Gore, kao i unaprjeđenja cjelokupnog odbrambenog sistema.

Bošković je izrazio zahvalnost Skaparotiju povodom podrške, kao i ličnog doprinosa u okviru procesa sveobuhvatne integracije naše zemlje u sistem kolektivne odbrane i istakao da kao punopravna NATO članica, Crna Gora danas važi za kredibilnog i pouzdanog saveznika, aktivno doprinoseći miru i stabilnosti.

Skaparoti je pohvalio aktuelne napore koje Ministarstvo odbrane ulaže u okviru projekata modernizacije VCG, što posebno doprinosi unaprjeđenju njenih odbrambenih sposobnosti.

Ministar odbrane Predrag Bošković učestvuje na 56. Minhenskoj bezbjednosnoj konferenciji, u okviru delegacije predvođene predsjednikom Crne Gore, Milom Đukanovićem, koja se održava od 14. do 16. februara 2020. godine u Minhenu.

Podrška Ukrajini da postane članica NATO i EU

Bošković je imao bilateralni sastanak sa ministrom odbrane Ukrajine, Andrijem Zagorodnikom.

Bošković je istakao da je u Ukrajini ostvaren ohrabrujući napredak, te da povlačenje vojnih snaga iz pojedinih oblasti predstavlja pozitivan korak ka pronalaženju trajnog mirnog rješenja.

Kako je saopšteno iz MO, Bošković je iskazao punu podršku Crne Gore naporima Ukrajine da postane članica NATO i EU, smatrajući da će to doprinijeti unutrašnjoj stabilnosti i bezbjednosti Evrope.

Dodaje da je Crna Gora, kao NATO članica i zemlja koja je veoma uspješna u evropskim integracijama, spremna da kroz razmjenu iskustava pomogne Ukrajini u tim procesima.

“Sagovornici su ocijenili da je poštovanje međunarodnih standarda u oblasti ljudskih prava i sloboda ključno za razvoj svake držav, te da su saradnja i razmjena iskustava u oblasti evropskih i evroatlanskih integracija značajne za obje zemlje”, navodi se u saopštenju.

U razgovoru ministra sa gruzijskim kolegom, Iraklijem Garibašvilijem, istaknuta je obostrana opredijeljenost za dalje unaprjeđenje saradnje po pitanjima od zajedničkog interesa, što predstavlja jasnu i nedvosmislenu demonstraciju odgovornosti za stabilnost regiona.

Ponovljena je snažna podrška suverenitetu i nacionalnom integritetu Gruzije, uz isticanje da je Gruzija važan partner NATO-a u svim misijama i operacijama, a posebno u misiji „Odlučna podrška“ u Avganistanu.

BJELOPOLJAC UHAPŠEN U BERANAMA

Policija je u Beranama uhapsila Bjelopoljca R.V. (37) zbog sumnje da je pokušao da uz prijetnju nožem opljačka prodavnicu.

Kako je saopšteno iz Uprave policije pokušaj razbojništva se odgodio 12. februara.

“Naime, nepoznato lice je pokušalo da uz prijetnju nožem zaposlenoj u prodavnici ukrade novac. Pošto u toj namjeri nije uspio pobjegao je sa lic amjesta”, kazali su iz Uprave policije.

Nakon kriminalističke obrade policija je, kako je saopšteno, došla do informacija koje ukazuju na sumnju da je R.V. (37) iz Bijelog Polja izvršilac tog djela.

“Sa navedenim je upoznat nadležni državni tužilac uz čiju konsultaciju je R.V. lišen slobode zbog sumnje da je izvršio krivično djelo razbojništvo u pokušaju i on će uz krivičnu prijavu biti priveden nadležnom tužilaštvu”, zaključuje se u saopštenju.

PETOGODIŠNJI UGOVOR

Kapiten Budućnosti Stefan Milić potpisaće petogodišnji ugovor sa Dinamom iz Zagreba.

Budućnost će dobiti pola miliona eura za obeštećenje, plus 20 odsto od narednog transfera.

Milić će ostati u Budućnosti do kraja ljeta, kao pozajmljen igrač. On je rekao da bi volio sa duplom krunom da se oprosti od “plavo-bijelog” dresa.

“Srećan sam što sam postao igrač Dinama iz Zagreba. Hvala ljudim iz kluba što su izašli u susret, predsjedniku Mijaču i svim zaposlenima. Što se tiče mene, sad mislim samo na Budućnost, kako da igram što bolje i pomognem sebi i saigračima. Nadam se da ćemo na kraju sezone slaviti moj odlazak i duplu krunu!“, izjavio je Milić za sajt kluba.

Sportski direktor Zvezdan Milošević je rekao da su sve tri strane zadovoljne.

“Želio bih ovom prilikom da čestitam kako Stefanu tako i Upravnom odboru na dobro obavljenom poslu i potpisivanju ugovara našeg igrača sa GNK Dinamo, Zagreb. To je iz više razloga dobro obavljen posao jer upravo u ovom trenutku su zadovoljene sve tri “strane” koje su učestvovale u razgovorima, odnosno dogovoru oko potpisivanja. Hvala Stefanu pre svega i puno sreće u nastavku nadamo se njegove uspešne karijere“, poručio je Milošević.

PETOGODIŠNJI UGOVOR

Kapiten Budućnosti Stefan Milić potpisaće petogodišnji ugovor sa Dinamom iz Zagreba.

Budućnost će dobiti pola miliona eura za obeštećenje, plus 20 odsto od narednog transfera.

Milić će ostati u Budućnosti do kraja ljeta, kao pozajmljen igrač. On je rekao da bi volio sa duplom krunom da se oprosti od “plavo-bijelog” dresa.

“Srećan sam što sam postao igrač Dinama iz Zagreba. Hvala ljudim iz kluba što su izašli u susret, predsjedniku Mijaču i svim zaposlenima. Što se tiče mene, sad mislim samo na Budućnost, kako da igram što bolje i pomognem sebi i saigračima. Nadam se da ćemo na kraju sezone slaviti moj odlazak i duplu krunu!“, izjavio je Milić za sajt kluba.

Sportski direktor Zvezdan Milošević je rekao da su sve tri strane zadovoljne.

“Želio bih ovom prilikom da čestitam kako Stefanu tako i Upravnom odboru na dobro obavljenom poslu i potpisivanju ugovara našeg igrača sa GNK Dinamo, Zagreb. To je iz više razloga dobro obavljen posao jer upravo u ovom trenutku su zadovoljene sve tri “strane” koje su učestvovale u razgovorima, odnosno dogovoru oko potpisivanja. Hvala Stefanu pre svega i puno sreće u nastavku nadamo se njegove uspešne karijere“, poručio je Milošević.

U ROŽAJAMA

Policija je u Rožajama, u vozilu „Peugeot“ kojim je upravljao Dž.M. (17) iz tog grada, pronašla dva kilograma marihuane.

“Pregledom vozila pronađena su dva pakovanja biljne materije zelene boje za koju se sumnja da je marihuana ukupne težine oko dva kilograma”, saopšteno je iz Uprave policije.

Nadležni državni tužilac je kvalifikovao krivično djelo kao neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.

“Po nalogu tužioca Dž.M. je lišen slobode zbog sumnje da je izvršio navedeno krivično djelo i uz krivičnu prijavu priveden nadležnom tužiocu”, saopšteno je iz Uprave policije.

Oduzeta biljna materija biće predmet vještačenja u Forenzičkom centru.

NA SKADARSKOM

Nadzornici Službe zaštite Nacionalnog parka Skadarsko jezero zatekli su u reonu Podhuma dvije osobe u nelegalnom izlovu ribe uz upotrebu osti, lampe i električnog pretvarača.

Oni su predati su na dalje procesuiranje nadležnim državnim organima, a od njih je privremeno oduzet čun, vanbrodski motor, lampa, dva akumulatora, električni pretvarač i osti.

NP Skadarsko jezero apeluje na sve korisnike prostora da se odgovorno odnose prema vrijednostima zaštićenog područja, jer, kako navode u saopštenju, upotreba nezakonitih sredstava za ulov ribe negativno utiče na očuvanje ukupnog biodiverziteta nacionalnog parka.

Podsjećaju da je Javno preduzeće za nacionalne parkove Crne Gore uspostavilo Call centar, uz pomoć kojeg građani mogu tokom 24 časa prijaviti sve nezakonite aktivnosti na broj telefona 067/000-825.

KLOP

Trener fudbalera Liverpula Jirgen Klop rekao je danas da još nije donijeta odluka o eventualnom nastupu Mohameda Salaha na Olimpijskim igrama u Tokiju.

“Da li želim da izgubim igrača tokom priprema? Naravno da ne, ali moramo da razmotrimo dosta stvari. Trebaju nam dodate informacije. Kako bi to izgledalo? Kada će početi pripreme? Niko nas do sada nije kontaktirao. Dakle, odluka još nije donijeta, vidjećemo”, rekao je Klop, prenose britanski mediji.

Olimpijske ekipe sastavljene su od igrača uzrasta do 23 godine, ali selektor ima pravo da pozove trojicu seniora, pa bi selektor Egipta Šavki Garib želio da ima Salaha u timu.

Salah bi propustio početak Premijer lige, ako bude u sastavu za turnir u Tokiju, čije je finale na programu 8. avgusta.

Garib je uvrstio Salaha na spisak 50 igrača za Olimpijske igre, koje počinju 24. jula. Konačan spisak od 18 igrača mora da pošalje u junu.

KLOP

Trener fudbalera Liverpula Jirgen Klop rekao je danas da još nije donijeta odluka o eventualnom nastupu Mohameda Salaha na Olimpijskim igrama u Tokiju.

“Da li želim da izgubim igrača tokom priprema? Naravno da ne, ali moramo da razmotrimo dosta stvari. Trebaju nam dodate informacije. Kako bi to izgledalo? Kada će početi pripreme? Niko nas do sada nije kontaktirao. Dakle, odluka još nije donijeta, vidjećemo”, rekao je Klop, prenose britanski mediji.

Olimpijske ekipe sastavljene su od igrača uzrasta do 23 godine, ali selektor ima pravo da pozove trojicu seniora, pa bi selektor Egipta Šavki Garib želio da ima Salaha u timu.

Salah bi propustio početak Premijer lige, ako bude u sastavu za turnir u Tokiju, čije je finale na programu 8. avgusta.

Garib je uvrstio Salaha na spisak 50 igrača za Olimpijske igre, koje počinju 24. jula. Konačan spisak od 18 igrača mora da pošalje u junu.

MINISTARSTVO RADA

Isplata materijalnih davanja iz socijalne i dječje zaštite za janaur mjesec počeće sjutra 15. februara 2020. godine, saopšteno je iz Ministarstva rada i socijalnog staranja. Za tu svrhu obezbijeđeno je 7,2 miliona eura.

Kako je saopšteno iz tog vladinog resora, za korisnike materijalnog obezbjeđenja boraca i ličnu i porodičnu invalidninu izdvojeno je 449 hiljada eura.

Za korisnike materijalnog obezbjeđenja izdvojeno je 844,9 hiljada eura dok je za korisnike dodatka za djecu izdvojeno 373,5 hiljada eura.

“U skladu sa Uredbom o načinu ostvarivanja prava raseljenih lica iz bivših jugoslovenskih republika i interno raseljenih lica sa Kosova koja borave u Crnoj Gori izdvojeno je za troškove sahrane 27,5 miliona eura. Za pravo na dodatak za njegu i pomoć izdvojeno je 1.36 miliona eura, a za pravo na ličnu invalidninu 511 hiljada eura”, navodi se u saopštenju.

Naknada roditelju ili staratelju lica koje je korisnik lične invalidnine 475,7 hiljada eura.

“Za smještaj u ustanovama socijalne i dječje zaštite obezbijeđeno je 167,8 hiljada eura a za smještaj u ustanovama van Crne Gore izdvojeno 21,2 hiljade eura, za korisnike porodičnog smještaja 122,7 hiljada eura. Za troškove ishrane djece u predškolskim ustanovama 69,7 hiljada eura”, kazali su iz tog vladinog resora.

Za korisnike refundacije za porodiljsko odsustvo izdvojeno je soro 1,7 miliona eura.

“Naknada po osnovu rođenja troje ili više djece u skladu sa Zakonom i izvršenju Odluke Ustavnog suda Crne Gore 576,2 hiljade eura. Za uplatu doprinosa korisnicama nakande po osnovu rođenja troje ili više djece 146,6 hiljada eura. Za povlastice na putovanje lica sa invaliditetom izdvojeno je 358 hiljada eura. Za potrebe lica smještenih u azilu izdvojeno je 66.68 eura”, zaključuje se u saopštenju Ministarstva rada i socijalnog staranja.

  • Dragaš: EPCG kroz snažan investicioni ciklus predvodi energetsku tranziciju Crne Gore
    on 24/06/2026 at 13:48

    Elektroprivreda (EPCG) realizuje najdinamičniji investicioni ciklus u svojoj istoriji, usmjeren na razvoj obnovljivih izvora energije, modernizaciju elektroenergetskog sistema i jačanje energetske sigurnosti zemlje, saopštio je izvršni direktor te kompanije, Zdravko Dragaš.

  • U petak početak pripremnih radova na dionici auto-puta Mateševo–Andrijevica
    on 24/06/2026 at 13:36

    Ceremonija povodom početka pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar–Boljare, od Mateševa do Andrijevice, biće održana u petak u Mateševu, sa početkom u 18 sati.

  • Keković: Vlada planira da poveća zarade pred izbore
    on 24/06/2026 at 12:35

    Unija slobodnih sindikata (USSCG) organizovaće sjutra protest ispred zgrade Vlade, u cilju radikalizacije borbe za preko 100 hiljada radnika koji su ostali bez osnovnih prava koja je garantovao Opšti kolektivni ugovor (OKU), saopštili su predstavnici te sindikalne organizacije.

  • Crnogorske organizacije dio sedam LIFE projekata vrijednih gotovo milion eura
    on 24/06/2026 at 11:43

    Kroz LIFE program Evropske unije za životnu sredinu i klimatske akcije obezbijeđeno je gotovo milion eura za sedam projekata u kojima učestvuju crnogorske organizacije. Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera saopštilo je da rezultati potvrđuju sve veće kapacitete domaćih institucija i organizacija za učešće u konkurentnim evropskim programima.

  • Miholjska prevlaka dobila sportski teren i dječije igralište
    on 24/06/2026 at 08:50

    Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore završilo je radove na izgradnji sportskog terena i dječijeg igrališta na Miholjskoj prevlaci (Ostrvu cvijeća), vrijedne oko 80.000 eura, čime su građani Tivta dobili nove sadržaje za rekreaciju, igru i druženje.

  • Udruženje prevoznika: Problemi u carini ugrožavaju poslovanje, moguća obustava rada
    on 24/06/2026 at 08:28

    Udruženje prevoznika Crne Gore upozorilo je da dugotrajni problemi u radu Uprave carina, uključujući kvarove informacionih sistema, spore procedure i nedostatak službenika, ozbiljno ugrožavaju poslovanje domaćih prevoznika. Posebno ukazuju na zastoje na graničnom prelazu Debeli Brijeg i traže hitne mjere, uz najavu mogućnosti obustave rada ukoliko ne dođe do rješavanja problema.

  • MMF završio misiju u Crnoj Gori: Preporuke za jačanje fiskalne stabilnosti i budžetskog okvira
    on 24/06/2026 at 08:08

    Ministar finansija Novica Vuković sa saradnicima održao je završni sastanak sa predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), čime je okončana jednonedjeljna ekspertska misija posvećena analizi fiskalnih pravila i pripremi preporuka za dalje jačanje fiskalnog okvira Crne Gore.

  • Pregovori sa Spajićem oko novog OKU-a nijesu održani
    on 24/06/2026 at 07:35

    Vanredna sjednica Socijalnog savjeta, koja je trebalo da se održi u ponedjeljak, odložena je zbog službenog odsustva ministarke rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naide Nišić i članova Vlade, saopštio je predsjednik Socijalnog savjeta, Željko Burić.

  • Slobodan petak jednom mjesečno: Dobitak ili gubitak?
    on 24/06/2026 at 05:30

    Predlog dopuna Zakona o radu, koje podrazumijevaju da posljednji petak u mjesecu bude neradan, imao bi benefite i za zaposlene i za poslodavce, poručuje ispred predlagača poslanik Demokratske Crne Gore Duško Stjepović. I dok se sindikati i poslodavci ne oglašavaju, ekonomski analitičar Davor Dokić za RTCG kaže da bi takvo rješenje bilo udar, naročito na privatni sektor.

  • Striković: Ako primirje potraje 60 dana, gorivo bi moglo dodatno da pojeftini
    on 23/06/2026 at 19:09

    Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Draško Striković kaže da se može očekivati postepeno snižavanje cijena goriva do nivoa koji je prethodio ratu SAD-a, Izraela i Irana, ukoliko primirje potraje najmanje dva mjeseca.