PREOPTEREĆENJE ZA RESURSE

Broj stanovnika u Egiptu dostigao je 100 miliona, javila je danas zvanična statistička agencija, ukazujući na veliki problem za već preopterećenu zemlju sa ograničenim resursima.

Ova cifra pokazuje da je broj stanovnika porastao za sedam miliona od posljednjeg popisa 2017. godine.

Broj stanovnika Egipta utrostručio se od 1960. godine, a godišnja stopa rasta je bila na vrhuncu 1987, sa gotovo 2,8 odsto.

Zemlja pokušava da se izbori sa skokom stope rađanja i, kako je Svjetska banka zove, sa “prijetećom ekspanzijom mladih”. Egipatska agencija za statistiku procjenjuje da mladi između 18 i 29 godina predstavljaju jednu petinu stanovništva.

Većina stanovnika je koncentrisana u urbanim zonama blizu Nila. U glavnom gradu Kairu i susjednoj provinciji Gizi, živi ukupno 19 miliona ljudi, prema danas objavljenim podacima.

Dostizanje praga od 100 miliona stanovnika smatra se alarmom za dalje ekonomske teškoće.

“Problemi izazvani povećanjem broja stanovnika su među najvećim izazovima sa kojima se suočava država”, rekao je Hala el Said, ministar za planiranje i ekonomski razvoj.

Egipat, najmnogoljudnija arapska zemlja, trudi se da zustavi rast stope rađanja, oko dva miliona godišnje, jer povećava ekonomsko nezadovoljstvo u zemlji u kojoj jedna trećina ljudi živi u siromaštvu.

PRIKLJUČIO SE ROKE SANTA KRUZU

Paragvajski fudbalski klub Olimpija saopštio je danas da je novi igrač tog kluba Emanuel Adebajor.

Ovaj 35-gododišnji fudbaler iz Togoa je tokom bogate karijere nastupao za velike premijerligaške klubove poput Arsenala, Mančester sitija i Totenhema, bio je član i Real Madrida, a fudbalski se afirmisao u Francuskoj, igrajući za Mec i Monako.

On je od početka 2017. do kraja 2019. godine bio u Turskoj gdje je igrao za Bašakšehir i Kajseri.

Adebajor će u redovima šampiona Paragvaja igrati sa bivšim saigračem iz Mančester sitija Rokeom Santa Kruzom.

PRIKLJUČIO SE ROKE SANTA KRUZU

Paragvajski fudbalski klub Olimpija saopštio je danas da je novi igrač tog kluba Emanuel Adebajor.

Ovaj 35-gododišnji fudbaler iz Togoa je tokom bogate karijere nastupao za velike premijerligaške klubove poput Arsenala, Mančester sitija i Totenhema, bio je član i Real Madrida, a fudbalski se afirmisao u Francuskoj, igrajući za Mec i Monako.

On je od početka 2017. do kraja 2019. godine bio u Turskoj gdje je igrao za Bašakšehir i Kajseri.

Adebajor će u redovima šampiona Paragvaja igrati sa bivšim saigračem iz Mančester sitija Rokeom Santa Kruzom.

PRODUŽENI BORAVAK U OŠ “OKTOIH”

Osnovna škola “Oktoih” za učenike prvog i drugog razreda od prošle godine obezbijedila je prostor za produženi boravak, uz pomoć Glavnog grada, a kako su istakli u školi, djeca u produženom boravku kvalitetno provode vrijeme prije i poslije nastave.

OŠ “Oktoih” za potrebe produženog boravka od ove školske godine koristi prostorije u neposrednoj blizini škole, koje im je na besplatno korišćenje ustupio Glavni grad. Prostor je adaptiran za bezbjedan i ugodan boravak djece.

Vaspitačica u produženom boravku Dijana Minić kazala je da u produženom boravku, u različitim smjenama, svakodnevno boravi oko 140 djece, koja imaju neophodnu podršku od vaspitača, psihologa i padagoga.

“U ovom prostoru ne manjka radosti i igre. Djeca prije i poslije nastave vrijeme provode na kvalitetan način, usvajajući nova znanja, družeći se sa vršnjacima ili zabavljajući se uz razne edukativne društvene igre”, ističe Minić.

U saradnji sa JPU “Đina Vrbica” za djecu koja borave u produženom boravku, obezbijeđeni su i zdravi obroci.

Marijana Bukilić, TVCG

PRODUŽENI BORAVAK U OŠ “OKTOIH”

Osnovna škola “Oktoih” za učenike prvog i drugog razreda od prošle godine obezbijedila je prostor za produženi boravak, uz pomoć Glavnog grada, a kako su istakli u školi, djeca u produženom boravku kvalitetno provode vrijeme prije i poslije nastave.

OŠ “Oktoih” za potrebe produženog boravka od ove školske godine koristi prostorije u neposrednoj blizini škole, koje im je na besplatno korišćenje ustupio Glavni grad. Prostor je adaptiran za bezbjedan i ugodan boravak djece.

Vaspitačica u produženom boravku Dijana Minić kazala je da u produženom boravku, u različitim smjenama, svakodnevno boravi oko 140 djece, koja imaju neophodnu podršku od vaspitača, psihologa i padagoga.

“U ovom prostoru ne manjka radosti i igre. Djeca prije i poslije nastave vrijeme provode na kvalitetan način, usvajajući nova znanja, družeći se sa vršnjacima ili zabavljajući se uz razne edukativne društvene igre”, ističe Minić.

U saradnji sa JPU “Đina Vrbica” za djecu koja borave u produženom boravku, obezbijeđeni su i zdravi obroci.

Marijana Bukilić, TVCG

ZADOVOLJNI ODMOROM

Polovina gostiju koji borave u Budvi zarađuje ispod 500 eura mjesečno, dok sedam odsto turista ima lične prihode više od dvije hiljade eura, pokazalo je istraživanje tržišta, Guest Survey za prošlu godinu.

Istraživanje, čiju je realizaciju organizovala Turistička organizacija opštine Budva u saradnji sa renomiranom njemačkom kompanijom mascontour GmbH, pokazalo je da 32 odsto gostiju zarađuje između 500 i hiljadu eura, dok njih 11 odsto ima lične prihode između hiljadu i dvije hiljade eura.

Rezultati su pokazali da čak 79 odsto gostiju koji borave u Budvi ima između 16 i 49 godina, kao i da se destinacija uglavnom oslanja na goste koji su već u njoj boravili, posebno na one koji su Budvu posjetili više puta.

“Najjači motivi za boravak u Budvi su odmor i relaksacija, zabava i aktivnost, prirodne ljepote, nova iskustva, gastronomija i kultura. Tokom pripreme putovanja gosti se uglavnom oslanjaju na informacije koje su dobili od drugih ljudi, odnosno prijatelja i rođaka, preko društvenih medija i blogovima o putovanjima, ili na svoja lična iskustva”, navodi se u istraživanju.

Gosti su najzadovoljniji ljubaznošču lokalnog stanovništva, kvalitetom smještaja i uslugom u restoranima.

Nasuprot tome, ispod prosjeka su ocijenjeni gradski komunalni problemi, kupovina i suveniri, sportske i kulturne aktivnosti i usluge turističkih vodiča.

Više od polovina ispitanika, odnosno 54 odsto, veoma je zadovoljno cjelokupnim iskustvom odmora u Budvi, dok je 38 odsto zadovoljno, što rezultira prosječnom ocjenom zadovoljstva cjelokupnim iskustvom odmora od 4,42.

Online rezervisanje je gotovo zamijenilo direktno, a čak 78 odsto gostiju sami organizuju svoje putovanje.

“Kada je riječ o gostima koji troše novac za rezervacije unaprijed, u prosjeku oni po osobi i po putovanju troše 376 eura za smještaj, 234 eura za prevoz do destinacije, 216 eura za iznajmljivanje automobila i 54 eura za izlet”, pokazalo je isttraživanje.

Kada se radi o troškovima u destinaciji u prosjeku gosti troše dnevno po osobi 23 eura u restoranima, 17,5 eura za suvenire, 15,1 za zabavu, 13,61 za hranu i piće u prodavnicama i marketima.

Anketa o stavovima turista i lokalnih zainteresovanih strana o turizmu i turističkom proizvodu Budve rađena je tokom juna, jula, avgusta i septembra prošle godine sa 1,07 hiljada ispitanika.

Predstavnici turističke privrede Budva jednoglasni su u stavovima da bi trebalo pojačati komunikaciju i saradnju na svim nivoima, učestvovati u zajedničkom kreiranju turističkog proizvoda i otklanjanju efekata sive ekonomije.

Direktorka Turističke organizacije Opštine Budva, Maja Liješević, kazala je da će rezultati istraživanja svakako upotpuniti projekat izrade Strategije turističkog razvoja Budve, za koju će međunarodni konkurs biti raspisan tokom ove godine.

“Veoma je važno da posebnu pažnju posvetimo onim rezultatima istraživanja kojima i nijesmo u potpunosti zadovoljni, te da radimo na otklanjanju uzroka koji su do njih doveli, kako jačajući saradnju sa najvažnijim donosiocima odluka iz oblasti turizma na nivou države i opštine, tako i sa predstavnicima lokalne turističke privrede”, kazala je Liješević.

Ona je dodala da je interesantno da su ocjene gostiju mnogo bolje, nego što su ih sami ocijenili.

“To govori o tome da smo unutar destinacije više kritični, nego što su turisti prema nama, što je dobra polazna osnova”, zaključila je Liješević.

ZADOVOLJNI ODMOROM

Polovina gostiju koji borave u Budvi zarađuje ispod 500 eura mjesečno, dok sedam odsto turista ima lične prihode više od dvije hiljade eura, pokazalo je istraživanje tržišta, Guest Survey za prošlu godinu.

Istraživanje, čiju je realizaciju organizovala Turistička organizacija opštine Budva u saradnji sa renomiranom njemačkom kompanijom mascontour GmbH, pokazalo je da 32 odsto gostiju zarađuje između 500 i hiljadu eura, dok njih 11 odsto ima lične prihode između hiljadu i dvije hiljade eura.

Rezultati su pokazali da čak 79 odsto gostiju koji borave u Budvi ima između 16 i 49 godina, kao i da se destinacija uglavnom oslanja na goste koji su već u njoj boravili, posebno na one koji su Budvu posjetili više puta.

“Najjači motivi za boravak u Budvi su odmor i relaksacija, zabava i aktivnost, prirodne ljepote, nova iskustva, gastronomija i kultura. Tokom pripreme putovanja gosti se uglavnom oslanjaju na informacije koje su dobili od drugih ljudi, odnosno prijatelja i rođaka, preko društvenih medija i blogovima o putovanjima, ili na svoja lična iskustva”, navodi se u istraživanju.

Gosti su najzadovoljniji ljubaznošču lokalnog stanovništva, kvalitetom smještaja i uslugom u restoranima.

Nasuprot tome, ispod prosjeka su ocijenjeni gradski komunalni problemi, kupovina i suveniri, sportske i kulturne aktivnosti i usluge turističkih vodiča.

Više od polovina ispitanika, odnosno 54 odsto, veoma je zadovoljno cjelokupnim iskustvom odmora u Budvi, dok je 38 odsto zadovoljno, što rezultira prosječnom ocjenom zadovoljstva cjelokupnim iskustvom odmora od 4,42.

Online rezervisanje je gotovo zamijenilo direktno, a čak 78 odsto gostiju sami organizuju svoje putovanje.

“Kada je riječ o gostima koji troše novac za rezervacije unaprijed, u prosjeku oni po osobi i po putovanju troše 376 eura za smještaj, 234 eura za prevoz do destinacije, 216 eura za iznajmljivanje automobila i 54 eura za izlet”, pokazalo je isttraživanje.

Kada se radi o troškovima u destinaciji u prosjeku gosti troše dnevno po osobi 23 eura u restoranima, 17,5 eura za suvenire, 15,1 za zabavu, 13,61 za hranu i piće u prodavnicama i marketima.

Anketa o stavovima turista i lokalnih zainteresovanih strana o turizmu i turističkom proizvodu Budve rađena je tokom juna, jula, avgusta i septembra prošle godine sa 1,07 hiljada ispitanika.

Predstavnici turističke privrede Budva jednoglasni su u stavovima da bi trebalo pojačati komunikaciju i saradnju na svim nivoima, učestvovati u zajedničkom kreiranju turističkog proizvoda i otklanjanju efekata sive ekonomije.

Direktorka Turističke organizacije Opštine Budva, Maja Liješević, kazala je da će rezultati istraživanja svakako upotpuniti projekat izrade Strategije turističkog razvoja Budve, za koju će međunarodni konkurs biti raspisan tokom ove godine.

“Veoma je važno da posebnu pažnju posvetimo onim rezultatima istraživanja kojima i nijesmo u potpunosti zadovoljni, te da radimo na otklanjanju uzroka koji su do njih doveli, kako jačajući saradnju sa najvažnijim donosiocima odluka iz oblasti turizma na nivou države i opštine, tako i sa predstavnicima lokalne turističke privrede”, kazala je Liješević.

Ona je dodala da je interesantno da su ocjene gostiju mnogo bolje, nego što su ih sami ocijenili.

“To govori o tome da smo unutar destinacije više kritični, nego što su turisti prema nama, što je dobra polazna osnova”, zaključila je Liješević.

POČELO SUĐENJE

U podgoričkom Višem sudu počelo je suđenje kriminalnoj grupi koja se tereti da je zloupotrebom ovlašćenja u privredi oštetila budžet Crne Gore, odnosno NLB Montenegro banci pribavila imovinsku korist u iznosu 6,6 miliona eura. Riječ je o slučaju poznatijem kao “Primorka”.

Dvojica optuženih Črtomir Mesarič i Nebojša Bošković negirali su krivicu. Odbrana je zatražila da se iz spisa predmeta izuzmu određeni iskazi iz 2017. godine, jer su kako navode, dati u postupku za zaključenje sporazuma o priznanju krivice.

POČELO SUĐENJE

U podgoričkom Višem sudu počelo je suđenje kriminalnoj grupi koja se tereti da je zloupotrebom ovlašćenja u privredi oštetila budžet Crne Gore, odnosno NLB Montenegro banci pribavila imovinsku korist u iznosu 6,6 miliona eura. Riječ je o slučaju poznatijem kao “Primorka”.

Dvojica optuženih Črtomir Mesarič i Nebojša Bošković negirali su krivicu. Odbrana je zatražila da se iz spisa predmeta izuzmu određeni iskazi iz 2017. godine, jer su kako navode, dati u postupku za zaključenje sporazuma o priznanju krivice.

GRUBIŠIĆ

Crna Gora je lider u evropskim integracijama, a cilj svih je da bude spremna za članstvo u EU do kraja mandata sadašnjeg komesara za proširenje Olivera Varheljija, kazao je Veselko Grubišić, ambasador Hrvatske, zemlje koja trenutno predsjedava Savjetu EU. Predstavljajući prioritete hrvatskog predsjedavanja Savjetu EU, on je kazao da se nada da će Crna Gora prevazići situaciju u vezi sa Zakonom o slobodi vjeroispovijesti, kako bi svi djelovi društva mogli doprinijeti ubrzanju evropskog puta države.

Dobro je, kaže ambasador Hrvatske, što je Varhelji posjetio Crnu Goru. Ohrabruje i njegova poruka kako se nada da će bar jedna od šest zemalja Zapadnog Balkana biti spremna za EU do kraja njegovog mandata.

“Znamo da je Crna Gora lider proširenja, pa je cilj svih nas da makar Crna Gora bude spremna”, istakao je Grubišić.

Vjeruje i da će situacija u vezi sa Zakonom o slobodi vjeroispovijesti biti prevaziđena.

“Neka međusobni dijalog, uključivost i strpljivi dijalog prevladaju i neka se pronađu najbolja rješenja kako bi svi dionici društva mogli doprinijeti ubrzanju puta prema članstvu u EU”, poručio je Grubišić.

A Hrvatska će se, sa svoje strane i tokom predsjedavanja Savjetu EU, zalagati za nastavak dosljedne, djelotvorne i vjerodostojne politike proširenja.

“Vjerodostojna politika proširenja vođena načelim vlastitih postignuća i pravedne uvjetovanosti, djelotvorno podstiče reformske procese i jamac je boljitka i stabilnosti Jugoistoka Evrope”, kazao je Grubišić.

A novi model pregovaranja Evropske unije, kaže predsjednica Crnogorske panevropske unije Gordana Đurović, treba čitati pozitivno.

“U smislu da je ona namijenjena da napravi proces transparentnijim za sve zainteresovane, da ga bolje razumiju i da ubrza koliko je moguće, za one koji su posvećeni da rade na reformama. Tako da je to jedna vrsta pozitivne konkurencije od koje Crna Gora nikad nije bježala”, kazala je Đurović.

Ambasador Hrvatske smatra da je novi model idealan za Albaniju i Sjevernu Makedoniju.

“Te dvije države kad započnu, one mogu jako mjerljivo ići naprijed, vidjeti nagrađivanje, a političke elite neće moći reći vidite mi smo super, jer radi se o finansijskom nagrađivanju, ako ste ubrzani jednostavno imate više sredstava”, ocijenio je Grubišić.

Snažna Evropa u svijetu punom izazova slogan je Hrvatskog predsjedavanja Savjetu EU, a ambasador te države u Crnoj Gori nada se dobrim vijestima iz Zagreba, gdje se u maju održava samit Unije i Zapadnog Balkana.

  • Udruženje prevoznika najavljuje novi protest
    on 25/06/2026 at 06:11

    Predsjednik Udruženja prevoznika Đorđe Lješnjak najavio je da će zbog dugotrajnih problema u radu Uprave carina koji ugrožavaju poslovanje domaćih prevoznika podnijeti prijavu Upravi policije za novi protest, a ne isključuje ni štrajk. Iz Udruženja Sjeverne Makedonije kazali su nam da procedure sa zemljama regiona i njima stvaraju probleme i smatraju da bi države Zapadnog Balkana trebalo da prošire granične prelaze.

  • Dragaš: EPCG kroz snažan investicioni ciklus predvodi energetsku tranziciju Crne Gore
    on 24/06/2026 at 13:48

    Elektroprivreda (EPCG) realizuje najdinamičniji investicioni ciklus u svojoj istoriji, usmjeren na razvoj obnovljivih izvora energije, modernizaciju elektroenergetskog sistema i jačanje energetske sigurnosti zemlje, saopštio je izvršni direktor te kompanije, Zdravko Dragaš.

  • U petak početak pripremnih radova na dionici auto-puta Mateševo–Andrijevica
    on 24/06/2026 at 13:36

    Ceremonija povodom početka pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar–Boljare, od Mateševa do Andrijevice, biće održana u petak u Mateševu, sa početkom u 18 sati.

  • Keković: Vlada planira da poveća zarade pred izbore
    on 24/06/2026 at 12:35

    Unija slobodnih sindikata (USSCG) organizovaće sjutra protest ispred zgrade Vlade, u cilju radikalizacije borbe za preko 100 hiljada radnika koji su ostali bez osnovnih prava koja je garantovao Opšti kolektivni ugovor (OKU), saopštili su predstavnici te sindikalne organizacije.

  • Crnogorske organizacije dio sedam LIFE projekata vrijednih gotovo milion eura
    on 24/06/2026 at 11:43

    Kroz LIFE program Evropske unije za životnu sredinu i klimatske akcije obezbijeđeno je gotovo milion eura za sedam projekata u kojima učestvuju crnogorske organizacije. Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera saopštilo je da rezultati potvrđuju sve veće kapacitete domaćih institucija i organizacija za učešće u konkurentnim evropskim programima.

  • Miholjska prevlaka dobila sportski teren i dječije igralište
    on 24/06/2026 at 08:50

    Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore završilo je radove na izgradnji sportskog terena i dječijeg igrališta na Miholjskoj prevlaci (Ostrvu cvijeća), vrijedne oko 80.000 eura, čime su građani Tivta dobili nove sadržaje za rekreaciju, igru i druženje.

  • Udruženje prevoznika: Problemi u carini ugrožavaju poslovanje, moguća obustava rada
    on 24/06/2026 at 08:28

    Udruženje prevoznika Crne Gore upozorilo je da dugotrajni problemi u radu Uprave carina, uključujući kvarove informacionih sistema, spore procedure i nedostatak službenika, ozbiljno ugrožavaju poslovanje domaćih prevoznika. Posebno ukazuju na zastoje na graničnom prelazu Debeli Brijeg i traže hitne mjere, uz najavu mogućnosti obustave rada ukoliko ne dođe do rješavanja problema.

  • MMF završio misiju u Crnoj Gori: Preporuke za jačanje fiskalne stabilnosti i budžetskog okvira
    on 24/06/2026 at 08:08

    Ministar finansija Novica Vuković sa saradnicima održao je završni sastanak sa predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), čime je okončana jednonedjeljna ekspertska misija posvećena analizi fiskalnih pravila i pripremi preporuka za dalje jačanje fiskalnog okvira Crne Gore.

  • Pregovori sa Spajićem oko novog OKU-a nijesu održani
    on 24/06/2026 at 07:35

    Vanredna sjednica Socijalnog savjeta, koja je trebalo da se održi u ponedjeljak, odložena je zbog službenog odsustva ministarke rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naide Nišić i članova Vlade, saopštio je predsjednik Socijalnog savjeta, Željko Burić.

  • Slobodan petak jednom mjesečno: Dobitak ili gubitak?
    on 24/06/2026 at 05:30

    Predlog dopuna Zakona o radu, koje podrazumijevaju da posljednji petak u mjesecu bude neradan, imao bi benefite i za zaposlene i za poslodavce, poručuje ispred predlagača poslanik Demokratske Crne Gore Duško Stjepović. I dok se sindikati i poslodavci ne oglašavaju, ekonomski analitičar Davor Dokić za RTCG kaže da bi takvo rješenje bilo udar, naročito na privatni sektor.