ODGOVOR MINISTARSTVU
Pljevaljski odbor za odbranu svetinja reagovao je na saopštenje Ministarstva kulture, iz kojeg su ranije danas saopštili kako optužba tog odbora nije utemeljena.
Reagovali su i na ocjene Ministarstva da je riječ o neformalnoj grupi, koja je, kako podsjećaju, dio “neformalne grupe od nekoliko stotina hiljada građana Crne Gore, koji u mirnim litijama širom države brane svoje svetinje od dušebrižnika, tipa (Aleksandra) Bogdanovića”.
“Dakle, ako smo mi ‘Odbor’, onda je i on ‘ministar'”, kazali su iz odbora.
Navode da su “‘probijanje glave sveca i skrnavljenje štukature’, kako stručno, a zapravo jezivo neuko tvrdi ‘ministar’, obavili njegovi ideološki prethodnici još 1946. godine, u pokušaju da namontiraju peć i ugriju se na partijskim sastancima koje su u hramu Božjem držali”, navodi se u saopštenju.
Da je tako, kako kažu, “svjedoči dokument koji smo u reagovanju predočili – dio izvještaja Svetog Sinoda Srpske Pravoslavne Crkve, nakon divljanja komunista na praznik Svete Trojice, juna mjeseca 1948. godine: Na dan duhova ove godine osam do deset omladinaca, pod rukovodstvom odraslih ljudi, a pod pokroviteljstvom organa vlasti, ušli su u hram u Manastir Sv. Trojice kod Pljevalja, Eparhija budimljanska–polimska. Ušli su pod kapama i cigaretama u zubima i igrali kolo pred samim oltarom”.
“Tom prilikom psovali su i hulili na Boga i Svetinje a onda počeli rušiti po crkvi, razbijati kandila, obarati svijećnjake, preturati pjevnice sa knjigama i dok je narod protestovao sa suzama ali im nije smio ništa jer su bili naoružani revolverima. Najposlije su polupali sve prozore na crkvi onda vršili nuždu uza samu crkvu, a potom izmetom izmazali ikonu Svete Trojice”, zaključuje se u reagovanju.