DO KRAJA SEZONE

Košarkaški klub Crvena zvezda poslao je svoje igrače Filipa Čovića i Ognjena Kuzmića u FMP do kraja sezone.

Kako se navodi u današnjem saopštenju na klupskom sajtu, Kuzmić će u FMP-u pokušati da se vrati u formu, poslije povrede koju je zadobio u saobraćajnoj nesreći, pošto zbog teškog rasporeda u Zvezdi i čestih putovanja to nije mogao.

“On je doživio tešku povredu prošlog ljeta i u ekipi FMP-a kroz kontinuirani trening i ritam oporavka koji nije mogao da se obezbijedi u vrlo napornom kalendaru, uz igranje utakmica u četiri takmičenja i stalna putovanja, pokušaće da se vrati u prepoznatljivu formu koja ga je krasila prethodnih godina i učinila jednim od najboljih centara u Evropi”, piše u saopštenju.

Kuzmić ima važeći ugovor sa Zvezdom i za takmičarsku sezonu 2020/2021.

Plejmejker Filip Čović takođe je promijenio sredinu i do kraja sezone nosiće dres FMP-a.

Čović i Kuzmić mogli bi da debituju za FMP na predstojećem Kupu Radivoja Koraća u Nišu.

ČAVUŠOGLU

Crna Gora je važna za mir i stabilnost u ovom dijelu Evrope, kazao je turski ministar vanjskih poslova Mevlut Čavušoglu, navodeći da vjeruje da će Crna Gora u najkraćem roku postati punopravna članica Evropske unije. U kontekstu aktuelnih prilika povodom donošenja Zakona o slobodi vjeroispovjesti, Čavušoglu je naglasio da je bitno da se to pitanje ne politizuje i da se rješava u pravnom okviru, te da je jako važna ostvarena saradnja Crne Gore sa evropskim institucijama i pozitivne ocjene Venecijanske komisije.

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović iskazao je zadovoljstvo zbog prilike da se sretne sa ministrom vanjskih poslova Turske i prilike da se nastavi razmjena informacija i unaprijedi zavidno partnerstvo između dvije države. Dinamičan politički dijalog i sveobuhvatna saradnja između Crne Gore i Turske, na najbolji način potvrđuju kvalitet diplomatskih odnosa starih 141 godinu, kazao je Đukanović.

On je iskazao zadovoljstvo bilateralnim vezama, dobrom ugovornom bazom, na čijim je temeljima zasnovana razuđena saradnja u svim sektorima, posebno odbrani i unutrašnjim poslovima. Crna Gora i Turska imaju odlične veze i na polju kulture, zdravstva i obrazovanja, što potvrđuje podatak o 300 studenata iz Crne Gore u Turskoj i odlična saradnja KC Crne Gore sa turskim zdravstvenim ustanovama.

Predsjednik posebno ističe značaj ekonomske saradnje i progres u toj oblasti, koji je podstaknut sastankom mješovite komisije i biznis forumom održanim prošle godine u Podgorici. Uz poruku dobrodošlice za turske investitore, Đukanović je ukazao na značaj ulaganja kompanija iz Turske u oblasti infrastrukture i turizma. On je zahvalio i za razvojnu pomoć nacionalne kompanije TIKA, kao važne pomoći za svestrani razvoj naše zemlje. Crna Gora je, kazao je Đukanović, spremna da pruži puni doprinos daljem unapređenju međudržavne saradnje i u kontekstu partnerstva u NATO, ali i duge istorije zajedničkih odnosa.

Erdogan pozdravio Đukanovića, uskoro dolazi u Crnu Goru

Čavušoglu je visoko cijeneći odnose dvije države prenio predsjedniku Đukanoviću pozdrave njegovog kolege Redžepa Taijipa Erdogana uz najavu skore posjete turskog predsjednika Crnoj Gori.

Saglasio se sa ocjenama pozitivnih kretanja saradnje dvije države prije svega u ekonomiji koja je iskazala veliki potencijal i rezultate.

Više od dvije hiljade turskih kompanija u Crnoj Gori, potvrda su dobrog investicionog ambijenta i sigurnosti Crne Gore kao investicione destinacije, kazao je Čavušoglu. Uz nastavak investicija, najavio je i otvaranje fondacije za mlade i povećanje broja stipendija za crnogorske studente. Svjesni stabilnosti koju predstavlja Crna Gora na Balkanu, sa velikim oduševljenjem pratimo korake koje pravite nakon nezavisnosti i reforme koje ste učinili na evroatlantskom putu, kazao je on. Jako smo ponosni što smo saveznici Crne Gore u NATO i vjerujemo da će, ukoliko ne bude prepreka unutar EU, Crna Gora biti sledeća članica, poručio je turski ministar.

Sagovornici su istakli značaj međusobne saradnje i povjerenja na Balkanu, kao i unapređenja odnosa zemalja Balkana i Turske.

U kontekstu aktuelnih prilika povodom donošenja Zakona o slobodi vjeroispovjesti, ministar vanjskih poslova Turske je naglasio da je bitno da se to pitanje ne politizuje i da se rješava u pravnom okviru, te da je jako važna ostvarena saradnja Crne Gore sa evropskim institucijama i pozitivne ocjene Venecijanske komisije po pitanju Zakona.

Čavušoglu sa Darmanovićem: CG važna za region

Čavušoglu i ministar vanjskih poslova Crne Gore Srđan Darmanović potpisali su sporazume o pružanju konzularne zaštite crnogorskim državljanima i o obavljanju plaćene djelatnosti izdržavanih članova porodice članova diplomatskog i konzularnog predstavništva.

Čavušoglu je kazao da je Crna Gora jako važna država za region i Evropu, iako je geografski mala zemlja.

“Crna Gora jako je važna za mir i stabilnost u ovom dijelu Evrope”, istakao je on na konferenciji za novinare nakon potpisivanja sporazuma.

Čavušoglu je kazao da je Turska podržala članstvo Crne Gore u NATO i da je u potpunosti podržava na putu ka članstvu u EU.

“Vjerujemo da će, u slučaju da ne bude nekih drugih političkih prepreka, Crna Gora u najkraćem mogućem roku postati punopravna članica EU i u tome je u potpunosti podržavamo”, naglasio je on.

Čavušoglu je rekao da žele da i u oblasti konzularnih usluga dodatno unaprijede odnose sa Crnom Gorom i da će se potruditi da te usluge pružaju na najbolji mogući način.

Prema njegovim riječima, odnosi dvije države na zavidnom su nivou i Turska je odlučna da sa Crnom Gorom dodatno unaprijedi odnose u svim oblastima.

“Danas smo izrazili želju da predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan u najskorijem mogućem roku posjeti Crnu Goru”, dodao je Čavušoglu.

Darmanović: Sporazum potvrda sadržajne saradnje

Darmanović je kazao da sadržajnu saradnju Crne Gore i Turske potvrđuje i današnje potpisivanje sporazuma o pružanju konzularne zaštite crnogorskim državljanima u zemljama u kojima Crna Gora nema svoja diplomatsko-konzularna predstavništva.

Kako je naveo, on i Čavušoglu saglasili su se da je, uprkos brojnim izazovima, važno očuvati mir i stabilnost u regionima.

“Nakon moje prošlogodišnje posjete Turskoj dolazak Čavošoglua u Podgoricu je nastavak intenzivnog političkog dijaloga i potvrda tradicionalno prijateljskih odnosa dvije zemlje”, naveo je Darmanović.

Kako je kazao, odnose Crne Gore i Turske, koji su osnaženi savezništvom u NATO, karakteriše intenzivna ekonomska saradnja, povećanje robne razmjene i stranih direktnih investicija.

Darmanović je dodao da su poznate turske kompanije prepoznale privredne potencijale Crne Gore.

Kako je naveo, postoje brojni potencijali za intenziviranje saradnje u domenima trgovine, preduzetništva, energetike, poljoprivrede, zaštite životne sredine, obrazovanja, sporta, kulture.

“Tome će svakako doprinijeti kvalitetna ugovorna baza između dvije države koja predstavlja dobru osnovu za realizaciju projekata od obostranog interesa“, zaključio je Darmanović.

Marković: Očekujemo više turskih investitora

Crna Gora i Turska imaju odlične prijateljske i partnerske odnose, ali i snažnu ekonomsku saradnju sa dobrim perspektivama za njeno dalje jačanje, saopšteno je na sastanku predsjednika Vlade Duška Markovića i ministra vanjskih poslova Republike Turske Mevluta Čavušoglua, koji boravi u zvaničnoj posjeti našoj državi.

“Crna Gora ostvaruje snažan ekonomski rast u posljednje tri godine. Izutetno smo atraktivna investiciona destinacija i nadam se da će turske kompanije biti prisutnije, kao i da će ulaganja usmjeriti na sjever naše države. Raduje me porast trgovinske razmjene i očekujem dalji rast ukupne ekonomske saradnje“, kazao je predsjednik Marković.

On je ukazao na velika ulaganja u sveukupnu infrastrukturu, a zajednički je konstatovana nova vrijednost koju Crna Gora, njen turizam i ekonomija mogu dobiti valorizacijom aerodroma, za koje su interesovanje iskazale turske kompanije.

Ministar Čavušoglu je istakao da Crna Gora i Turska imaju odlične odnose i saradnju u svim oblastima. Ukazao je i na pomoć koju Turska preko svoje Agencije za međunarodni razvoj i saradnju (TIKA) pruža Crnoj Gori.

Turski šef diplomatije je istakao značaj Crne Gore za mir i stabilnost na Balkanu.

Kako je saopšteno iz kabineta predsjednika Vlade, Sagovornici su razmijenili mišljenja o aktuelnoj situaciji u regionu i ukazali na značaj postojanja jasne evropske i evroatlantske perspektive za Zapadni Balkan. Savezništvo u NATO je ocijenjeno kvalitetnim, a konstatovano je i da Crna Gora doprinosi ostvarivanju ciljeva Alijanse.

Čavušoglu Brajoviću: Turska vidi CG kao važnog saveznika

Turska vidi Crnu Goru kao važnog saveznika, kazao je ministar vanjskih poslova Republike Turske Mevlut Čavušoglu i podsjetio da je Turska davala podršku Crnoj Gori u svim fazama pristupanja NATO-u, jer, kako je ocijenio, Crna Gora predstavlja faktor stabilnosti i mira u regionu.

Čavušoglu se danas sastao sa predsjednikom Skupštine Crne Gore Ivanom Brajovićem.

“Kontinuiranom razvoju prijateljskih odnosa između Crne Gore i Turske u značajnoj mjeri doprinosi razvijena parlamentarna diplomatija, istakavši da je saradnja u velikom broju oblasti zasnovna na principu uzajamne koristi, ali i međusobnog uvažavanja i poštovanja”, kazao je Brajović.

On je istakao da će njegova predstojeća zvanična posjeta Rapublici Turskoj biti prilika da se konkretizuju modeli saradnje između dva parlamenta i najavio da će sa zadovoljstvom prisustvovati i svečanoj proslavi 120 godina od formiranja Velike narodne skupštine Republike Turske, na poziv predsjednika turskog parlamenta Mustafe Šentopa.

“Čavušoglu je naveo da Turska vidi Crnu Goru kao važnog saveznika. Podsjetio da je Turska davala podršku Crnoj Gori u svim fazama pristupanja NATO-u, jer Crna Gora predstavlja faktor stabilnosti i mira u regionu”, navodi se u saopštenju.

Imajući u vidu odlične političke odnose ministar Čavušoglu je, kako se dodaje, istakao važnost saradnje između dva parlamenta, posebno kroz rad grupa prijateljstva i skupštinskih radnih tijela, koji doprinose daljem snaženju sveukupnih odnosa. Izrazio je uvjerenje da će predsjedavanje Hrvatske, ali i naredna tri predsjedavanja Evropskom unijom, doprinijeti ubrzavanju integracije Zapadnog Balkana.

“Sagovornici su se saglasili da se posjete i kontakti na visokom nivou održavaju zadovoljavajućom dinamikom, a da će njihovo intenziviranje doprinijeti boljem međusobnom razumijevanju i podsticajno djelovati na dalji razvoj odnosa, kako političkih, tako i ekonomskih”, zaključuje se u saopštenju.

ČAVUŠOGLU

Crna Gora veoma je važna za mir i stabilnost u ovom dijelu Evrope, kazao je turski ministar vanjskih poslova Mevlut Čavušoglu, navodeći da vjeruje da će Crna Gora u najkraćem roku postati punopravna članica Evropske unije (EU).

Čavušoglu i ministar vanjskih poslova Crne Gore Srđan Darmanović potpisali su sporazume o pružanju konzularne zaštite crnogorskim državljanima i o obavljanju plaćene djelatnosti izdržavanih članova porodice članova diplomatskog i konzularnog predstavništva.

Čavušoglu je kazao da je Crna Gora jako važna država za region i Evropu, iako je geografski mala zemlja.

“Crna Gora jako je važna za mir i stabilnost u ovom dijelu Evrope”, istakao je on na konferenciji za novinare nakon potpisivanja sporazuma.

Čavušoglu je kazao da je Turska podržala članstvo Crne Gore u NATO i da je u potpunosti podržava na putu ka članstvu u EU.

“Vjerujemo da će, u slučaju da ne bude nekih drugih političkih prepreka, Crna Gora u najkraćem mogućem roku postati punopravna članica EU i u tome je u potpunosti podržavamo”, naglasio je on.

Čavušoglu je rekao da žele da i u oblasti konzularnih usluga dodatno unaprijede odnose sa Crnom Gorom i da će se potruditi da te usluge pružaju na najbolji mogući način.

Prema njegovim riječima, odnosi dvije države na zavidnom su nivou i Turska je odlučna da sa Crnom Gorom dodatno unaprijedi odnose u svim oblastima.

“Danas smo izrazili želju da predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan u najskorijem mogućem roku posjeti Crnu Goru”, dodao je Čavušoglu.

Darmanović: Sporazum potvrda sadržajne saradnje

Darmanović je kazao da sadržajnu saradnju Crne Gore i Turske potvrđuje i današnje potpisivanje sporazuma o pružanju konzularne zaštite crnogorskim državljanima u zemljama u kojima Crna Gora nema svoja diplomatsko-konzularna predstavništva.

Kako je naveo, on i Čavušoglu saglasili su se da je, uprkos brojnim izazovima, važno očuvati mir i stabilnost u regionima.

“Nakon moje prošlogodišnje posjete Turskoj dolazak Čavošoglua u Podgoricu je nastavak intenzivnog političkog dijaloga i potvrda tradicionalno prijateljskih odnosa dvije zemlje”, naveo je Darmanović.

Kako je kazao, odnose Crne Gore i Turske, koji su osnaženi savezništvom u NATO, karakteriše intenzivna ekonomska saradnja, povećanje robne razmjene i stranih direktnih investicija.

Darmanović je dodao da su poznate turske kompanije prepoznale privredne potencijale Crne Gore.

Kako je naveo, postoje brojni potencijali za intenziviranje saradnje u domenima trgovine, preduzetništva, energetike, poljoprivrede, zaštite životne sredine, obrazovanja, sporta, kulture.

“Tome će svakako doprinijeti kvalitetna ugovorna baza između dvije države koja predstavlja dobru osnovu za realizaciju projekata od obostranog interesa“, zaključio je Darmanović.

Marković: Očekujemo više turskih investitora

Crna Gora i Turska imaju odlične prijateljske i partnerske odnose, ali i snažnu ekonomsku saradnju sa dobrim perspektivama za njeno dalje jačanje, saopšteno je na sastanku predsjednika Vlade Duška Markovića i ministra vanjskih poslova Republike Turske Mevluta Čavušoglua, koji boravi u zvaničnoj posjeti našoj državi.

“Crna Gora ostvaruje snažan ekonomski rast u posljednje tri godine. Izutetno smo atraktivna investiciona destinacija i nadam se da će turske kompanije biti prisutnije, kao i da će ulaganja usmjeriti na sjever naše države. Raduje me porast trgovinske razmjene i očekujem dalji rast ukupne ekonomske saradnje“, kazao je predsjednik Marković.

On je ukazao na velika ulaganja u sveukupnu infrastrukturu, a zajednički je konstatovana nova vrijednost koju Crna Gora, njen turizam i ekonomija mogu dobiti valorizacijom aerodroma, za koje su interesovanje iskazale turske kompanije.

Ministar Čavušoglu je istakao da Crna Gora i Turska imaju odlične odnose i saradnju u svim oblastima. Ukazao je i na pomoć koju Turska preko svoje Agencije za međunarodni razvoj i saradnju (TIKA) pruža Crnoj Gori.

Turski šef diplomatije je istakao značaj Crne Gore za mir i stabilnost na Balkanu.

Kako je saopšteno iz kabineta predsjednika Vlade, Sagovornici su razmijenili mišljenja o aktuelnoj situaciji u regionu i ukazali na značaj postojanja jasne evropske i evroatlantske perspektive za Zapadni Balkan. Savezništvo u NATO je ocijenjeno kvalitetnim, a konstatovano je i da Crna Gora doprinosi ostvarivanju ciljeva Alijanse.

Čavušoglu Brajoviću: Turska vidi CG kao važnog saveznika

Turska vidi Crnu Goru kao važnog saveznika, kazao je ministar vanjskih poslova Republike Turske Mevlut Čavušoglu i podsjetio da je Turska davala podršku Crnoj Gori u svim fazama pristupanja NATO-u, jer, kako je ocijenio, Crna Gora predstavlja faktor stabilnosti i mira u regionu.

Čavušoglu se danas sastao sa predsjednikom Skupštine Crne Gore Ivanom Brajovićem.

“Kontinuiranom razvoju prijateljskih odnosa između Crne Gore i Turske u značajnoj mjeri doprinosi razvijena parlamentarna diplomatija, istakavši da je saradnja u velikom broju oblasti zasnovna na principu uzajamne koristi, ali i međusobnog uvažavanja i poštovanja”, kazao je Brajović.

On je istakao da će njegova predstojeća zvanična posjeta Rapublici Turskoj biti prilika da se konkretizuju modeli saradnje između dva parlamenta i najavio da će sa zadovoljstvom prisustvovati i svečanoj proslavi 120 godina od formiranja Velike narodne skupštine Republike Turske, na poziv predsjednika turskog parlamenta Mustafe Šentopa.

“Čavušoglu je naveo da Turska vidi Crnu Goru kao važnog saveznika. Podsjetio da je Turska davala podršku Crnoj Gori u svim fazama pristupanja NATO-u, jer Crna Gora predstavlja faktor stabilnosti i mira u regionu”, navodi se u saopštenju.

Imajući u vidu odlične političke odnose ministar Čavušoglu je, kako se dodaje, istakao važnost saradnje između dva parlamenta, posebno kroz rad grupa prijateljstva i skupštinskih radnih tijela, koji doprinose daljem snaženju sveukupnih odnosa. Izrazio je uvjerenje da će predsjedavanje Hrvatske, ali i naredna tri predsjedavanja Evropskom unijom, doprinijeti ubrzavanju integracije Zapadnog Balkana.

“Sagovornici su se saglasili da se posjete i kontakti na visokom nivou održavaju zadovoljavajućom dinamikom, a da će njihovo intenziviranje doprinijeti boljem međusobnom razumijevanju i podsticajno djelovati na dalji razvoj odnosa, kako političkih, tako i ekonomskih”, zaključuje se u saopštenju.

U CNP-U

Predstava “Očevi su grad(ili)”, autorski projekat Borisa Liješevića, biće izvedena na Velikoj sceni CNP-a sjutra, 12. februara u 20 sati.

Liješevićeva saradnica u autorskom procesu je Milena Lubarda-Marojević, dramaturškinja Stela Mišković, kompozitor Aleksandar Kostić, kostimografkinja Ivanka Vana Prelević, a izvršna producentkinja Svetlana Sošić. Asistenti na dramaturgiji su Ivana Dedić i Balša Poček, a asistent režije Idriz Đokaj.

U predstavi igraju: Srđan Grahovac, Dušan Kovačević, Gorana Dragašević, Dragan Račić, Ana Vujošević, Nada Vukčević, Žaklina Oštir, Slavko Kalezić, Jadranka Mamić, Momčilo Pićurić, Olivera Vuković, Danilo Čelebić, Petar Burić, Mišo Obradović, Slobodan Marunović, Emir Ćatović, Stevan Radusinović, Radmila Božović, Kristina Obradović i Zoran Vujović.

Kako ističu u CNP-u, predstava “Očevi su gradili” govori o generaciji očeva koji su iza sebe ostavili izgrađen svijet, gradove i nasljeđe. Odgovara na pitanja do čega nas dovodi savremeno doba, materijalizam i ljudska pohlepa koja se do krajnjih granica koristi vlastitim autentičnim prostorom i vremenom. Predstava je izvedena u žanru političkog kabarea. U potresnim, tužnim ali i humorističnim i ironičnim scenama iskazuju se problemi koje donosi kapitalistički sistem, finansijska kriza i mijenjanje osnovnih ljudskih vrijednosti te se budi ono povrijeđeno u čovjeku.

REGOVANJE PARTIJA

Iz Socijalistične narodne partije Crne Gore (SNP) i DEMOS-a ocjenjuju da vlast nema dovoljno demokratskog kapaciteta da istrpi kritike na račun svog rada i odluka.

SNP: CG sve bliže diktaturi

“Odluka Agencije za elektronske medije Crne Gore da na tri mjeseca ograniči reemitovanje pojedinih programskih sadržaja koji se prikazuju na televizijama „Hepi“ i „Pink M“ iz Srbije, još jedna je potvrda naše teze da je Crna Gora svakog dana sve bliža otvorenoj diktaturi”, ocijenili su iz SNP-a.

Podsjećamo, Savjet AEM-a juče je odlučio da na tri mjeseca ograniči reemitovanje pojedinih sadržaja, koji se emituju u okviru programa TV Happy i TV Pink M iz Srbije, zbog, kako su naveli, promovisanja mržnje, netrpeljivosti i diskriminacije prema pripadnicima crnogorske nacionalnosti.

“Vlast, suočena sa nezadovoljstvom građana koji na veličanstvenim litijama širom zemlje već sedmicama protestuju zbog Zakona o slobodi vjeroispovijesti, dosjetila se da zabrani emitovanje televizijskih sadržaja koji, po njenom mišljenju, propagiraju mržnju i netrpeljivost prema pripadnicima crnogorske nacionalnosti. Zapravo, radi se o tome da naši vlastodršci, u šta smo se mnogo puta uvjerili, nemaju dovoljno demokratskog kapaciteta da istrpe kritike na račun svog rada i odluka”, ocjenjuju iz SNP-a.

Zanimljivim smatraju što je, kako su kazali, sada “vlast svoju oštricu okrenula upravo protiv onih srbijanskih medija, koji su joj ne tako davno bili saveznici u kompromitovanju i obračunavanju sa opozicionim partijama, nevladinim organizacijama i svim drugim akterima društva koji joj u datom momentu nijesu bili po volji”.

SNP navodi da Savjet AEM-a nije sankcionisao ili opomenuo Javni servis i njegovu uređivačku politiku o izvještavanju sa litija.

“Jasno je da DPS garnitura neće promijeniti svoj odnos prema medijima, ali to neće zaustaviti slobodne građane u naporima da sačuvaju svoje svetinje i zaštite jedno od osnovnih ljudskih prava, na koje vlast besprizorno atakuje”, zaključuje se u saopštenju.

DEMOS: AEM potvrdio da je kontrolisani punkt

Savjet Agencije za elektronske medije (SAEM), navodnom zaštitom crnogorskog prostora od TV Pinka, TV Hepija i sličnih, kako smatraju u DEMOS-u, se iznova potvrđuje kao kontorlisani punkt  službi DPS-a, navodi se u reagovanju.

“Ako ostavimo po strani da bismo se mogli saglasiti o medijskom profilu TV Pinka i sličnog političko-medijskog kiča, pa i možda potrebi određenih mjera zaštite ovdašnjeg javnog prostora –  postavlja se pitanje da li AEM u svojoj permanentnoj režimskoj ulozi računa i na totalnu amneziju crnogorske javnosti. Da se niko neće sjetiti da je ova agencija bila vrhovna zaštitnca istog TV Pinka, i to ne tako davno, kada je ta medijska kuća, uz takođe zagađivača javnog prostora Informer, bila udarna pesnica propagande DPS”, navodi se u saopštenju. .

Iz DEMOS-a pitaju da li je Agencija za elektronske medije  zaboravila da je TV Hepi na crnogorskom medijskom prostoru nesmetano izvodio agresivni neukus “Parova” i sličnih produkcija, bez da SAEM  nešto preuzme.

“DEMOS će se dosledno zalagati za principe odgovornosti i profesionalizacije  medijskog javnog prostora što podrazumijeva, umjesto kontrolisanih izvršioca vlasti poput pomenute pseudo Agencije, afirmaciju autonomnih ličnosti demokratske culture”, navodi se u saopštenju. 

REGOVANJE PARTIJA

Iz Socijalistične narodne partije Crne Gore (SNP) i DEMOS-a ocjenjuju da vlast nema dovoljno demokratskog kapaciteta da istrpi kritike na račun svog rada i odluka.

SNP: CG sve bliže diktaturi

“Odluka Agencije za elektronske medije Crne Gore da na tri mjeseca ograniči reemitovanje pojedinih programskih sadržaja koji se prikazuju na televizijama „Hepi“ i „Pink M“ iz Srbije, još jedna je potvrda naše teze da je Crna Gora svakog dana sve bliža otvorenoj diktaturi”, ocijenili su iz SNP-a.

Podsjećamo, Savjet AEM-a juče je odlučio da na tri mjeseca ograniči reemitovanje pojedinih sadržaja, koji se emituju u okviru programa TV Happy i TV Pink M iz Srbije, zbog, kako su naveli, promovisanja mržnje, netrpeljivosti i diskriminacije prema pripadnicima crnogorske nacionalnosti.

“Vlast, suočena sa nezadovoljstvom građana koji na veličanstvenim litijama širom zemlje već sedmicama protestuju zbog Zakona o slobodi vjeroispovijesti, dosjetila se da zabrani emitovanje televizijskih sadržaja koji, po njenom mišljenju, propagiraju mržnju i netrpeljivost prema pripadnicima crnogorske nacionalnosti. Zapravo, radi se o tome da naši vlastodršci, u šta smo se mnogo puta uvjerili, nemaju dovoljno demokratskog kapaciteta da istrpe kritike na račun svog rada i odluka”, ocjenjuju iz SNP-a.

Zanimljivim smatraju što je, kako su kazali, sada “vlast svoju oštricu okrenula upravo protiv onih srbijanskih medija, koji su joj ne tako davno bili saveznici u kompromitovanju i obračunavanju sa opozicionim partijama, nevladinim organizacijama i svim drugim akterima društva koji joj u datom momentu nijesu bili po volji”.

SNP navodi da Savjet AEM-a nije sankcionisao ili opomenuo Javni servis i njegovu uređivačku politiku o izvještavanju sa litija.

“Jasno je da DPS garnitura neće promijeniti svoj odnos prema medijima, ali to neće zaustaviti slobodne građane u naporima da sačuvaju svoje svetinje i zaštite jedno od osnovnih ljudskih prava, na koje vlast besprizorno atakuje”, zaključuje se u saopštenju.

DEMOS: AEM potvrdio da je kontrolisani punkt

Savjet Agencije za elektronske medije (SAEM), navodnom zaštitom crnogorskog prostora od TV Pinka, TV Hepija i sličnih, kako smatraju u DEMOS-u, se iznova potvrđuje kao kontorlisani punkt  službi DPS-a, navodi se u reagovanju.

“Ako ostavimo po strani da bismo se mogli saglasiti o medijskom profilu TV Pinka i sličnog političko-medijskog kiča, pa i možda potrebi određenih mjera zaštite ovdašnjeg javnog prostora –  postavlja se pitanje da li AEM u svojoj permanentnoj režimskoj ulozi računa i na totalnu amneziju crnogorske javnosti. Da se niko neće sjetiti da je ova agencija bila vrhovna zaštitnca istog TV Pinka, i to ne tako davno, kada je ta medijska kuća, uz takođe zagađivača javnog prostora Informer, bila udarna pesnica propagande DPS”, navodi se u saopštenju. .

Iz DEMOS-a pitaju da li je Agencija za elektronske medije  zaboravila da je TV Hepi na crnogorskom medijskom prostoru nesmetano izvodio agresivni neukus “Parova” i sličnih produkcija, bez da SAEM  nešto preuzme.

“DEMOS će se dosledno zalagati za principe odgovornosti i profesionalizacije  medijskog javnog prostora što podrazumijeva, umjesto kontrolisanih izvršioca vlasti poput pomenute pseudo Agencije, afirmaciju autonomnih ličnosti demokratske culture”, navodi se u saopštenju. 

SLUŽENA LITURGIJA

Članovi delegacije Ministarstva odbrane i Vojske Srbije (VS), predvođeni ministrom odbrane Srbije Aleksandrom Vulinom, prisustvovali su liturgiji u manastiru Kostrikovača u Rovcima kod Kolašina, povodom 20 godina od ubistva ministra odbrane SR Jugoslavije Pavla Bulatovića.

Kako je objavljeno na sajtu srpskog Ministarstva odbrane, liturgiju je služio mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, a prisustvovali su članovi porodice Pavla Bulatovića, poslanici Demokratskog fronta (DF) i Socijalističke narodne partije Crne Gore (SNP) i građani.

Delegacija je položila vijenac kod spomenika Pavlu Bulatoviću.

Prisustvovao je i ambasador Srbije u Crnoj Gori Vladimir Božović.

SLUŽENA LITURGIJA

Članovi delegacije Ministarstva odbrane i Vojske Srbije (VS), predvođeni ministrom odbrane Srbije Aleksandrom Vulinom, prisustvovali su liturgiji u manastiru Kostrikovača u Rovcima kod Kolašina, povodom 20 godina od ubistva ministra odbrane SR Jugoslavije Pavla Bulatovića.

Kako je objavljeno na sajtu srpskog Ministarstva odbrane, liturgiju je služio mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, a prisustvovali su članovi porodice Pavla Bulatovića, poslanici Demokratskog fronta (DF) i Socijalističke narodne partije Crne Gore (SNP) i građani.

Delegacija je položila vijenac kod spomenika Pavlu Bulatoviću.

Prisustvovao je i ambasador Srbije u Crnoj Gori Vladimir Božović.

U Crnoj Gori je problem sve što je srpsko, ocijenio je ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin, povodom zabrane oficirima iz njegove pratnje da u Crnu Goru uđu u uniformama.

Vulin je danas predvodio delegaciju Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, koja je u Rovcima kod Kolašina položila vijenac na spomenik Pavlu Bulatoviću, ministru odbrane SR Jugoslavije, ubijenom prije 20 godina u Beogradu.

Crnogorski ministar vanjskih poslova Srđan Darmanović kazao je ranije danas da je delegaciji Srbije, koju je predvodio Vulin, dozvoljeno da uđe u Crnu Goru, i da se vojne uniforme koriste samo prilikom posjete spomenicima od državnog značaja.

On je, komentarišući izjavu Darmanovića, kazao da je srpsko Ministarstvo odbrane još u petak od nadležnog crnogorskog ministarstva tražilo odgovarajuću dozvolu.

Kako je naveo, u ponedeljak, oko 14 sati i 30 minuta, rečeno im je da je sve u redu i da će biti onako kako su tražili.

„Mi smo tražili od nadležnog ministarstva Crne Gore da da odgovarajuću dozvolu našoj delegaciji, tražili smo to još u petak, a u ponedjeljak, negdje oko 14.30 nam je rečeno da je sve u redu i da će biti onako kako smo tražili. A onda su negdje oko 21.30 pozvali našeg ambasadora da mu kažu da sve može, ali da baš uniforma ne može. I na pitanje našeg ambasadora zašto, dali su odgovor da tako kaže Ministarstvo kulture. Evo, drago mi je da smo saznali zašta služi Ministarstvo kulture u Crnoj Gori i saznali smo da je, izgleda, sve što je srpsko ovdje problem – da zabranjuje srpsku uniformu,” kazao je Vulin.

MALOVRAZIĆ

Fudbaleri Drezge dobro su odigrali jesenji dio drugoligaškog takmičenja. Prezimili su na šestom mjestu sa 24 boda, stiglo je u zimskoj pauzi 7 pojačanja, pa u klubu očekuju uspješno proljeće i očuvanje sadašnjeg statusa

Fudbaleri iskusnog šefa Stručnog štaba Milorada – Đemba Malovrazića počeli su pripreme za drugi dio sezone 16. januara i vrjedno treniraju na terenu u Piperima i na Kampu na Starom aerodromu. Uveliko igraju i kontrolne utakmice.

U Drezgi u zimskom prelaznom roku nijesu sjedjeli skrštenih ruku, pa su stigla pojačanja, kako bi proljeće bilo još uspješnije i kako bi se ostvario primarni cilj – očuvanje drugoligaškog statusa.

“Odigrali smo već šest – sedam prijateljskih utakmica i mogu da kažem da sam zadovljan učinkom, odnosno igrama i rezulatima. Pobijedili smo u posljednja dva meča Jedinstvo 2:0 i Grbalj sa 5:1, prethodno izgubili od Koma, Titograda, i Iskre. U četvrtak, 13. februara u Tuzima od 13 sati igraćemo protiv Ibra iz Rožaja. Tri dana kasnije odmjerićemo snage sa ekipom Jezera”, ističe Malovrazić, trener sa najdužim stažom u crnogorskom fudbalu.

Drezga se znatno pojačala i novi članovi kluba su Goran Burzanović, koji je stigao iz Iskre, Japanac Šino, Božović i Lazarević , koji su dosad igrali za Dečić, tu su i štoper Racković i mladi špic Maraš, a pristigao je i Filipović, koji je svojevremeno igrao za mlađe selekcije beogradskog Partizana.

Drezga očekuje završetak svog stadiona. Jesenas su kao domaćini igrali u Spužu, pa s nestrpljenjem isčekuju završetak radova, koji će donijeti bolje uslove i za trening i za odigravanje utakmica pred domaćim navijačima.

Željko Šoć, Radio Crne Gore

MALOVRAZIĆ

Fudbaleri Drezge dobro su odigrali jesenji dio drugoligaškog takmičenja. Prezimili su na šestom mjestu sa 24 boda, stiglo je u zimskoj pauzi 7 pojačanja, pa u klubu očekuju uspješno proljeće i očuvanje sadašnjeg statusa

Fudbaleri iskusnog šefa Stručnog štaba Milorada – Đemba Malovrazića počeli su pripreme za drugi dio sezone 16. januara i vrjedno treniraju na terenu u Piperima i na Kampu na Starom aerodromu. Uveliko igraju i kontrolne utakmice.

U Drezgi u zimskom prelaznom roku nijesu sjedjeli skrštenih ruku, pa su stigla pojačanja, kako bi proljeće bilo još uspješnije i kako bi se ostvario primarni cilj – očuvanje drugoligaškog statusa.

“Odigrali smo već šest – sedam prijateljskih utakmica i mogu da kažem da sam zadovljan učinkom, odnosno igrama i rezulatima. Pobijedili smo u posljednja dva meča Jedinstvo 2:0 i Grbalj sa 5:1, prethodno izgubili od Koma, Titograda, i Iskre. U četvrtak, 13. februara u Tuzima od 13 sati igraćemo protiv Ibra iz Rožaja. Tri dana kasnije odmjerićemo snage sa ekipom Jezera”, ističe Malovrazić, trener sa najdužim stažom u crnogorskom fudbalu.

Drezga se znatno pojačala i novi članovi kluba su Goran Burzanović, koji je stigao iz Iskre, Japanac Šino, Božović i Lazarević , koji su dosad igrali za Dečić, tu su i štoper Racković i mladi špic Maraš, a pristigao je i Filipović, koji je svojevremeno igrao za mlađe selekcije beogradskog Partizana.

Drezga očekuje završetak svog stadiona. Jesenas su kao domaćini igrali u Spužu, pa s nestrpljenjem isčekuju završetak radova, koji će donijeti bolje uslove i za trening i za odigravanje utakmica pred domaćim navijačima.

Željko Šoć, Radio Crne Gore

  • UŽIVO Burno u Skupštini: Žestoka polemika Krapovića sa poslanicima SD-a
    on 25/06/2026 at 10:45

    Potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić, ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović i ministar odbrane Dragan Krapović danas odgovaraju na pitanja poslanika. Oko 12.25 časova, sjednica je prekinuta i data je pauza, zbog žestokog verbalnog sukoba između Krapovića i poslanika SD-a. Do sukoba je došlo tokom polemike između Nikole Zirojevića (SD) i Krapovića, a reagovao je i Boris Mugoša iz SD.

  • Konatar: Zahtjevi sindikata za povećanjem plata opravdani, što prije potpisati OKU
    on 25/06/2026 at 10:29

    Građanski pokret URA podržava zahtjeve sindikata i smatra da je potrebno što prije postići dogovor i potpisati Opšti kolektivni ugovor, saopštio je poslanik URA Miloš Konatar.

  • Kako vaša tišina postaje tuđa moć
    on 25/06/2026 at 10:04

    Kad se kod nas broje glasovi, govori se samo o onima koji su izašli. O onima koji nijesu ćuti se, kao da ih nema. A baš u toj tišini se krije jedno od najvažnijih pitanja: ko odlučuje umjesto nas onda kada mi odlučimo da ćutimo.

  • Đurović: Trobojka će se uskoro vijoriti ispred Skupštine Crne Gore
    on 24/06/2026 at 19:22

    Šef poslaničkog kluba Nove srpske demokratije, Dejan Đurović, poručio je da će se uskoro ispred Skupštine vijoriti trobojka.

  • Podrška više od 50 evropskih parlamentaraca za Crnu Goru
    on 24/06/2026 at 18:35

    Crna Gora naporno radi da zatvori sva poglavlja do kraja godine, a podrška stiže od više od 50 parlamentaraca iz zemalja članica Evropske unije. Sa sastanka Međuparlamentarnog odbora o proširenju, čiji je domaćin bio Odbor za vanjske poslove Evropskog parlamenta, između ostalog je poručeno da nacionalni parlamenti imaju veoma važnu ulogu u animiranju javnih diskusija o budućnosti Evropske unije i geopolitičkom značaju proširenja.

  • Nedović: Skupština će poštovati pravosnažnu presudu o članovima Savjeta RTCG
    on 24/06/2026 at 13:18

    Predsjednica Administrativnog odbora Skupštine Crne Gore Jelena Nedović saopštila je da će Skupština poštovati pravosnažne odluke nadležnih sudova koje se odnose na članove Savjeta RTCG, ističući da je uvažavanje sudskih presuda jedan od temelja vladavine prava.

  • Spajić na Ljetnjem Davosu: Globalni izazovi zahtijevaju zajednička rješenja
    on 24/06/2026 at 10:23

    Premijer Milojko Spajić saopštio je da se globalni izazovi, poput inflacije, energetske krize i klimatskih promjena, ne mogu rješavati pojedinačno, već isključivo kroz međunarodnu saradnju.

  • Abazović počasni građanin Njujorka
    on 24/06/2026 at 08:15

    Lideru GP URA Dritanu Abazoviću, prošle noći u Njujorku, odlukom Gradskog vijeća, dodijeljeno je specijalno priznanje - počasni građanin.

  • Hoće li Crna Gora ostati bez 4,5 miliona eura iz Plana rasta?
    on 23/06/2026 at 19:35

    Nemaju mnogo vremena poslanici da reaguju i dogovore se o ustavnim izmjenama i tako osiguraju više od četiri i po miliona eura iz Plana rasta. Neophodna je, da podsjetimo, dvotrećinska većina.

  • "Digitalna transformacija opština ključ za brže i efikasnije usluge građanima"
    on 23/06/2026 at 17:54

    Generalna direktorica Direktorata za lokalnu samoupravu u Ministarstvu javne uprave Nina Blažić učestvovala je na regionalnom događaju „Povjerenje, integritet i rezultati: temelji moderne i evropske javne uprave“, koji je povodom Međunarodnog dana javne uprave organizovalo Ministarstvo javne uprave Sjeverne Makedonije.

  • Udruženje prevoznika najavljuje novi protest
    on 25/06/2026 at 06:11

    Predsjednik Udruženja prevoznika Đorđe Lješnjak najavio je da će zbog dugotrajnih problema u radu Uprave carina koji ugrožavaju poslovanje domaćih prevoznika podnijeti prijavu Upravi policije za novi protest, a ne isključuje ni štrajk. Iz Udruženja Sjeverne Makedonije kazali su nam da procedure sa zemljama regiona i njima stvaraju probleme i smatraju da bi države Zapadnog Balkana trebalo da prošire granične prelaze.

  • Dragaš: EPCG kroz snažan investicioni ciklus predvodi energetsku tranziciju Crne Gore
    on 24/06/2026 at 13:48

    Elektroprivreda (EPCG) realizuje najdinamičniji investicioni ciklus u svojoj istoriji, usmjeren na razvoj obnovljivih izvora energije, modernizaciju elektroenergetskog sistema i jačanje energetske sigurnosti zemlje, saopštio je izvršni direktor te kompanije, Zdravko Dragaš.

  • U petak početak pripremnih radova na dionici auto-puta Mateševo–Andrijevica
    on 24/06/2026 at 13:36

    Ceremonija povodom početka pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar–Boljare, od Mateševa do Andrijevice, biće održana u petak u Mateševu, sa početkom u 18 sati.

  • Keković: Vlada planira da poveća zarade pred izbore
    on 24/06/2026 at 12:35

    Unija slobodnih sindikata (USSCG) organizovaće sjutra protest ispred zgrade Vlade, u cilju radikalizacije borbe za preko 100 hiljada radnika koji su ostali bez osnovnih prava koja je garantovao Opšti kolektivni ugovor (OKU), saopštili su predstavnici te sindikalne organizacije.

  • Crnogorske organizacije dio sedam LIFE projekata vrijednih gotovo milion eura
    on 24/06/2026 at 11:43

    Kroz LIFE program Evropske unije za životnu sredinu i klimatske akcije obezbijeđeno je gotovo milion eura za sedam projekata u kojima učestvuju crnogorske organizacije. Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera saopštilo je da rezultati potvrđuju sve veće kapacitete domaćih institucija i organizacija za učešće u konkurentnim evropskim programima.

  • Miholjska prevlaka dobila sportski teren i dječije igralište
    on 24/06/2026 at 08:50

    Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore završilo je radove na izgradnji sportskog terena i dječijeg igrališta na Miholjskoj prevlaci (Ostrvu cvijeća), vrijedne oko 80.000 eura, čime su građani Tivta dobili nove sadržaje za rekreaciju, igru i druženje.

  • Udruženje prevoznika: Problemi u carini ugrožavaju poslovanje, moguća obustava rada
    on 24/06/2026 at 08:28

    Udruženje prevoznika Crne Gore upozorilo je da dugotrajni problemi u radu Uprave carina, uključujući kvarove informacionih sistema, spore procedure i nedostatak službenika, ozbiljno ugrožavaju poslovanje domaćih prevoznika. Posebno ukazuju na zastoje na graničnom prelazu Debeli Brijeg i traže hitne mjere, uz najavu mogućnosti obustave rada ukoliko ne dođe do rješavanja problema.

  • MMF završio misiju u Crnoj Gori: Preporuke za jačanje fiskalne stabilnosti i budžetskog okvira
    on 24/06/2026 at 08:08

    Ministar finansija Novica Vuković sa saradnicima održao je završni sastanak sa predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), čime je okončana jednonedjeljna ekspertska misija posvećena analizi fiskalnih pravila i pripremi preporuka za dalje jačanje fiskalnog okvira Crne Gore.

  • Pregovori sa Spajićem oko novog OKU-a nijesu održani
    on 24/06/2026 at 07:35

    Vanredna sjednica Socijalnog savjeta, koja je trebalo da se održi u ponedjeljak, odložena je zbog službenog odsustva ministarke rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naide Nišić i članova Vlade, saopštio je predsjednik Socijalnog savjeta, Željko Burić.

  • Slobodan petak jednom mjesečno: Dobitak ili gubitak?
    on 24/06/2026 at 05:30

    Predlog dopuna Zakona o radu, koje podrazumijevaju da posljednji petak u mjesecu bude neradan, imao bi benefite i za zaposlene i za poslodavce, poručuje ispred predlagača poslanik Demokratske Crne Gore Duško Stjepović. I dok se sindikati i poslodavci ne oglašavaju, ekonomski analitičar Davor Dokić za RTCG kaže da bi takvo rješenje bilo udar, naročito na privatni sektor.