KNEŽEVIĆ PORUČIO

Neću Ivanu Brajoviću slati nikakva opravdanja, po cijenu da do kraja mandata ne primim nijedan cent, prokomentarisao je za Pobjedu poslanik DF-a, Milan Knežević usvajanje kriterijuma po kojima se procjenjuje opravdanost izostanka poslanika sa zasijedanja Skupštine i odbora.

Kriterijume je usvojio u ponedjeljak Administrativni odbor, a oni će stupiti na snagu osmog dana od objavljivanja u Službenom listu.

Poslanik koji odsustvuje sa zasijedanja ili sjednice odbora moraće predsjedniku Skupštine, Ivanu Brajoviću, da dostavi opravdanje za izostanak, kako ne bi bio novčano kažnjen. Opravdano će biti odsutan ako je bolestan i donese dokaz od ljekara, ako koristi roditeljsko odsustvo, ako je najavio aktivnosti u vezi sa obavljanjem poslaničke funkcije uz saglasnost Kolegijuma predsjednika Skupštine, zatim ako je spriječen zbog nepredviđenih okolnosti poput „više sile“, saobraćajne nezgode i slično.

Opravdani su i razlozi za odsustvo predviđeni opštim propisima koji uređuju radne odnose i prava zaposlenih, kao što su odsustvo zbog sklapanja braka, smrtnog slučaja u porodici i slično.

Milan Knežević smatra da je Administrativni odbor trebalo da donese još jednu odluku.

“Smatram da je Administrativni odbor prije ove, trebalo da donese odluku u kojoj proizvodi Ivana Brajovića i za načelnika KC-a. Biće veoma zanimljivo kad poslanici u znak opravdanja počnu Brajoviću da šalju nalaze za krv i mokraću, bris stolice, iskorištene katetere, kako im ne bi odbijao od plate”, kazao je Knežević.

Rekao je da, što se njega tiče, ne zna kada je posljednji put primio punu platu.

“Imajući u vidu vrijeme provedeno u zatvoru, kazne, naplate javnih izvršitelja, sa zadovoljstvom mogu reći da sam najviše kažnjavan od Administrativnog odbora. Tako da sigurno Ivanu Brajoviću neću slati nikakva opravdanja, po cijenu da do kraja mandata ne primim nijedan cent”, poručio je Knežević.

Jedini poslanik koji je Administrativnom odboru ovim povodom uputio dopis je Goran Radonjić iz Posebnog kluba, obavještavajući da je svaki njegov izostanak iz Skupštine, i do sada i ubuduće, opravdan.

“Nijesam zaposlen u Skupštini, već sam profesor Univerziteta, na kojem imam različite obaveze – predavanja, konsultacije, kolokvijumi, sjednice…, a bavim se i naučnim radom, pisanjem tekstova, učešćem na naučnim konferencijama… Baveći se politikom, imam i stalne susrete i konsultacije sa građanima. Svaki moj eventualni nedolazak na neku od sjednica Skupštine ili odbora jeste opravdan. To se odnosi na sve dosadašnje, ali i na sve buduće sjednice, o čemu vas zvanično obavještavam ovim putem”, naveo je Radonjić u dopisu Administrativnom odboru.

Dodao je da Poslovnikom nijesu precizirani način i rok u kojem bi trebalo opravdati eventualni izostanak.

DPS KOTOR

Manipulisanjem vjerskim osjećanjima građana Crne Gore, od pojedinih crkvenih velikodostojnika do pojedinih političkih subjekta, potpomognuti iz druge države, kao i određenim medijskim krugovima, Zakon o slobodi vjeroispovijesti se pokušava predstaviti u pogrešnom svjetlu, dovodeći građane u zabludu da su bilo čije svetinje ugrožene, ocijenjeno je na sjednici kotorskog odbora DPS-a.

 

Na sjednici je je zakljuleno da se DPS, sa njenim predsjednikom Milom Đukanovićem na čelu, uvijek zalagala i uvijek će se boriti za očuvanje svih oblika sloboda, pa i slobode vjeroispovijesti svih građana naše zemlje.

“Ocijenjeno je da politički skupovi i protestne šetnje, lažno prikrivene pod plaštom crkve, predstavljaju ništa drugo do posljednjih trzaja opozicionih partija u Crnoj Gori da opravdaju svoje postojanje svojim mentorima iz drugih država”, navode iz kotorskog DPS-a.

Protesti koji su, kako ocjenjuju, organizovani u ime vjere i tradicije, a ustvari u ime partikularnih interesa opozicionih partija, “za jedini cilj imaju stvaranje nemira i očigledna je namjera udara na državne vrijednosti Crne Gore, njenu nezavisnost, multietnički sklad, kao i koncept građanskog društva”.

“U tom smislu, Opštinski odbor DPS Kotor pozdravlja napore Vlade Crne Gore na otvaranju dijaloga sa zainteresovanim vjerskim zajednicama u cilju što kvalitetnije primjene Zakona, na zadovoljstvo svih zainteresovanih strana. Kotor kao vjekovni slobodarski grad, okarakterisan međuvjerskom tolerancijom, ne smije dozvoliti da izuzeci ometaju državu u svom institucionalnom uređenju, već svi moraju dati svoj doprinos da naša domovina, Crna Gora stoji rame uz rame sa najrazvijenijim državama svijeta na međunarodnoj sceni na kojoj će uvijek imati svoje zasluženo mjesto”, ističe se u saopštenju DPS-a Kotor, koji je čestitao crnogorskim ajkulama evropsku bronzu.

Sjednici je predsjedavala predsjednica Tatjana Stanovčić, uz prisustvo koordinatora u ime Predsjedništva partije, Branka Čavora i Izvršnog odbora DPS Crne Gore, Tamare Vukašinović.

Na sjednici je razmatrana realizacija Izbornog programa, kao i rad lokalne samouprave.

“Članovi Opštinskog odbora dali su punu podršku nastavku kvalitetnog pružanja usluga građanima Kotora iz opštinske nadležnosti, uz konstataciju da su primjetni napori lokalne vlasti da u saradnji sa Vladom Crne Gore revitalizuje drevni grad Kotor za dobrobit svih njegovih građana. Istaknuto je da je projekat od posebnog značaja i interesa izgradnja pothodnika koji će direktno uticati na smanjenje stvaranja saobraćajne gužve, kao i nastavak radova na završetku rekonstrukcije zimskog bazena”, navode iz DPS-a. 

NA ZAHTJEV VJEŠTAKA

Suđenje bivšem gradonačelniku Podgorice Miomiru Mugoši, koji se tereti da je zloupotrebom službenog položaja i prekoračenjem granice službenog ovlašćenja Glavnom gradu pričinio štetu od 6,7 miliona eura, juče je odloženo u Višem sudu u Podgorici za 12. mart.

 

Kako je pojasnila predsjednica vijeća sutkinja Vesna Pean, vještak Sanja Radović, diplomirani inženjer građevinarstva i magistar ekonomskih nauka obavijestila je sud da nije imala dovoljno vremena da izradi nalaz i mišljenje, te da će joj trebati još mjesec dana.

Podsjetimo, sud je ranije naložio novo vještačenje građevinske i ekonomskofinansijske struke, a na zahtjev odbrane. Advokati odbrane okrivljenog Mugoše prethodno su iznijeli opširne primjedbe na zajednički nalaz i mišljenje vještaka građevinske struke Vukašina Đuričkovića i vještaka ekonomsko-finansijske struke Milenka Popovića, uz predlog za izradu novog vještačenja.

Cilj tog predloga je ponovno utvrđivanje cijene metra kvadratnog predmetnog zemljišta na Starom aerodromu, koje je Glavni grad prodao “Carinama” po cijeni od 165 eura.

Prema navodima optužnice, okrivljeni Mugoša je postupajući suprotno službenim interesima, donio odluke 30. avgusta 2007. godine o prenosu prava na gradsko građevinsko zemljište kojom je preduzeću “Carine” prenio pravo korišćenja na gradskom građevinskom zemljištu površine 8.047 metara kvadratnih i 7.158 metara kvadratnih.

Za prenos prava na pomenutom zemljištu, navodi se u optužnici, neposrednom pogodbom određena je novčana naknada od 165 eura po kvadratu.

Kako se dodaje, parcele sa tog zemljišta bile su predviđene za izgradnju mini obilaznice, dok je stvarna tržišna vrijednost predmetnih nepokretnosti na jednoj parceli iznosila 857 eura po kvadratu, a na drugoj 384 eura.

NA ZAHTJEV VJEŠTAKA

Suđenje bivšem gradonačelniku Podgorice Miomiru Mugoši, koji se tereti da je zloupotrebom službenog položaja i prekoračenjem granice službenog ovlašćenja Glavnom gradu pričinio štetu od 6,7 miliona eura, juče je odloženo u Višem sudu u Podgorici za 12. mart.

 

Kako je pojasnila predsjednica vijeća sutkinja Vesna Pean, vještak Sanja Radović, diplomirani inženjer građevinarstva i magistar ekonomskih nauka obavijestila je sud da nije imala dovoljno vremena da izradi nalaz i mišljenje, te da će joj trebati još mjesec dana.

Podsjetimo, sud je ranije naložio novo vještačenje građevinske i ekonomskofinansijske struke, a na zahtjev odbrane. Advokati odbrane okrivljenog Mugoše prethodno su iznijeli opširne primjedbe na zajednički nalaz i mišljenje vještaka građevinske struke Vukašina Đuričkovića i vještaka ekonomsko-finansijske struke Milenka Popovića, uz predlog za izradu novog vještačenja.

Cilj tog predloga je ponovno utvrđivanje cijene metra kvadratnog predmetnog zemljišta na Starom aerodromu, koje je Glavni grad prodao “Carinama” po cijeni od 165 eura.

Prema navodima optužnice, okrivljeni Mugoša je postupajući suprotno službenim interesima, donio odluke 30. avgusta 2007. godine o prenosu prava na gradsko građevinsko zemljište kojom je preduzeću “Carine” prenio pravo korišćenja na gradskom građevinskom zemljištu površine 8.047 metara kvadratnih i 7.158 metara kvadratnih.

Za prenos prava na pomenutom zemljištu, navodi se u optužnici, neposrednom pogodbom određena je novčana naknada od 165 eura po kvadratu.

Kako se dodaje, parcele sa tog zemljišta bile su predviđene za izgradnju mini obilaznice, dok je stvarna tržišna vrijednost predmetnih nepokretnosti na jednoj parceli iznosila 857 eura po kvadratu, a na drugoj 384 eura.

U 2019. GODINI

Tokom 2019. godine na recept u privatnim i Montefarmovim apotekama izdato je ukupno 7.391.988 pojedinačnih pakovanja lijekova, što je za 569.901 pakovanje više nego u istom periodu 2018, pišu Dnevne novine.

 

To je Fond za zdravstveno osiguranje Crne Gore lani koštalo 8.885.103,40 eura više u odnosu na 2018, odnosno 25,74 odsto.

“U periodu od 1. januara do 31. decembra 2019. preko recepta je realizovano/izdato ukupno, preko privatnih i apoteka ZUA Montefarma, 7.391.988 pojedinačnih pakovanja lijekova. U istom periodu 2018. ukupno je realizovano/izdato je 6.822.087 pojedinačnih pakovanja lijekova preko privatnih i apoteka ZUA Montefarm-a” kazao je Dnevnim novinama direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Sead Čirgić.

Fakturisana vrijednost za ljekove realizovane preko recepta u privatnim i apotekama ZUA Montefarma prošle godine, kako je kazao, iznosila je 43.399.688,36 eura, što je za 8.885.103,40 eura, odnosno 25,74 odsto više nego u istom periodu 2018. kada su finansijski izdaci za ljekove realizovane preko recepta bili 34.514.584,96 eura.

“Finansijski izdaci za lijekove realizovane preko recepta u privatnim apotekama u 2019. u odnosu na isti period 2018. su se povećali za 36,93 odsto, odnosno za 4.110.142,56 eura. Finansijski izdaci za ljekove realizovane preko recepta u apotekama Montefarma u 2019. u odnosu na isti period 2018. su se povećali za 20,42 odsto odnosno za 4.774.960,84 eura” precizirao je Čirgić za Dnevne novine.

Jedan od glavnih razloga povećane potrošnje je, ističe, veća dostupnost ljekova i bolja snabdjevenost tržišta, prije svega zbog donošenja nove Liste ljekova, koja je u primjeni od marta 2018. godine, i koja je revidirana dva puta tokom 2018. godine, a kojom su uvedeni novi ljekovi i posebno skupi ljekovi za savremene terapije u liječenju osiguranih lica Fonda.

Prošle godine, građani Crne Gore najviše su popili tableta rapten duo koji se koristi u terapiji mišićno-koštanih oboljenja. Za taj lijek, prema podacima Fonda u privatnim i apotekama Montefarma lani je realizovano ukupno 174.372 recepta na osnovu kojih je izdato 218.012 pojedinačnih pakovanja ukupne vrijednosti 316.513,16 eura.

Na drugom i trećem mjestu su lijekovi za hipertenziju, odnosno povišeni krvni pritisak monopril plus i presolol. U 2019. popijeno je 194.466 kutija monopril plusa ukupne vrijednosti 717.693,60 eura i 154.735 pojedinačnih pakovanja presolola ukupne vrijednosti 144.857,15 eura.

Slijede tablete concor cor koje se koriste u terapiji srčane insuficijencije, kojih su u 2019. građani popili 151.416 pakovanja ukupne vrijednosti 472.975,27 eura, te siofor koji se koristi u terapiji dijabetesa kojeg su popijene 123.202 kutije ukupne vrijednosti 133.357,81 eura.

Prema podacima Fonda, u 2018. godini građani Crne Gore najviše su pili tablete monopril plus, kojih je popijeno 207.369 pojedinačnih pakovanja ukupne vrijednosti 816.363,57 eura. Na drugom mjestu je presolol kojeg je, te godine, popijeno 159.346 kutija ukupne vrijednosti 149.203,26 eura. Na trećem mjestu je rapten duo kojeg su 2018. godine na recept izdata 151.532 pojedinačna pakovanja ukupne vrijednosti 217.106,04 eura.

Slijedi ranitidin, za oboljenja digestivnog sistema, kojeg je popijeno 121.650 kutija ukupne vrijednosti 124.593,09 eura, te siofor kojeg je na recept izdato 120.070 pojedinačnih pakovanja ukupne vrijednosti 130.466,60eura.

JOKOVIĆ APELUJE

Socijalistička narodna partija (SNP) i dalje ostaje pri stavu da ujedinjena opozicija, bilo u jednoj ili dvije kolone, može donijeti pobjedu na narednim izborima, kazao je Vladimir Joković, predsjednik SNP-a.

On je Danu kazao i da je na opoziciji da predloži jedinstvenu platformu oko izmjena izbornog zakonodavstva, kako bi se obezbijedili uslovi za održavanje fer i slobodnih izbora.

“Opozicija treba da pokrene inicijativu u Skupštini o zajedničkoj platformi, koju bi trebalo prethodno da usaglase. Ali ne da pregovaraju partije ili pojedinci koje delegiraju partije ili da u ime partije delegira druga partija, kao što je uradila Demokratska partija socijalista prošlog puta, već da se odrede tri ili četiri eksperta koji će da izrade te zakone, odnosno platformu, i da nije bitno iz koje su partije ti eksperti, već d  je važnije da opozicija ima povjerenje u te ljude. Samo tako će se stvoriti mogućnost da se napravi dobar izborni zakon. A to je suština”, kaže Joković.

Navodi da je DPS do sada i dobijao izbore na konto razjedinjene opozicije, te da sad treba da urade suprotno.

“Da bi se izbjegli ti rasuti glasovi, preko koga je DPS, po Dontovoj formuli dobijao par mandata više, opozicija treba da se ujedini. Siguran sam da bi najbolji način izlaska bio što veće jedinstvo opozicije. Da li bi bila najbolja jedna ili dvije kolone, to bi se lako, na osnovu ispitivanja javnog mnjenja, moglo saznati, ali sam isto tako ubijeđen da bi postignuto jedinstvo opozicije poslije svega što se dešava u Crnoj Gori rezultiralo pobjedom na narednim parlamentarnim izborima. Sve to, ukoliko se prethodno donese dobar izborni zakon i ukoliko do izbora dođe, s obzirom na to da DPS ne želi da u Crnoj Gori konačno budu izbori fer i demokratski, i koje bi svi učesnici izbornog procesa priznali kao validne”, ističe Joković.

Joković je kazao i da bojkot izbora treba imati kao jednu od opcija, ali da ipak vjeruje da do toga neće doći.

“Ne mogu reći sad da sam za ili protiv bojkota izbora. Naravno da tu opciju nikada ne treba u potpunosti odbaciti. Ali, želim da vjerujem da u Crnoj Gori postoje zdrave snage, one koje se mogu izboriti da imamo fer izbore i izborni proces”, rekao je lider SNP-a.

ĐUKANOVIĆ

Predsjednik države i Demokratske partije socijalista Milo Đukanović poručio je kako je “hajka koja se vodi protiv Crne Gore zasnovana na besprizornim lažima”.

Đukanović je kazao kako oni koji stoje iza toga “računaju da se iz neznanja niko neće oduprijeti.

“E pa ima nas mnogo više nego u ovoj sali koji će se tim lažima oduprijeti”, kazao je Đukanović, na sinoć održanoj sjednici Opštinskog odbora DPS-a Glavnog grada.

On je poručio da je danas riječ o novoj Crnoj Gori.

“Ovo je Crna Gora koja je samopouzdana, koja vjeruje da može da živi na temelju svog rada, mnogo bolje nego što je ikada u svojoj istoriji živjela. Ovo je dostojanstvena Crna Gora, koja želi partnerstvo sa svima, počev od susjeda, pa i na široj sceni, ali ne želi tutora”, kazao je Đukanović.

Đukanović je ocijenio da se debata o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti, koliko god donijela neprijatnosti, pokazala kao vrlo korisna i otrežnjujuća za one koji su živjeli u iluziji da je pitanje crnogorske nezavisnosti završeno 21. maja 2006. i utvrđeno članstvom u NATO Alijansi.

“Situacija povodom Zakona o slobodi vjeroispovijesti pokazuje da je nažalost jedan velikodržavni nacionalizam i dalje veoma živahan u svojoj namjeri da potire Crnu Goru i da preuzme one ingerencije koje neupitno pripadaju svakoj nezavisnoj, suverenoj državi. Velikodržavni nacionalizam koji pokušava da donosi odluke umjesto crnogorskih institucija. Taj samozvani nacionalizam štiti prava građana jedne nacionalnosti u Crnoj Gori umjesto nadležnih državnih institucija zaduženih da štite prava svih građana, bez obzira na njihovu vjeru i naciju. Taj velikodržavni nacionalizam pretenduje da uređuje magistralni put razvoja Crne Gore. Zato, po meni, ova debata nije o Zakonu niti o imovini. Ovo je debata o državi” istakao je Đukanović.

Lider DPS-a je ocijenio da protivnici Crne Gore ne miruju.

“Oni žive u uvjerenju da će Crna Gora kad tad nestati. Konačno, neki od najvećih crkvenih velikodostojnika i političkih lidera, izvan države Crne Gore, kažu da države nastaju i nestaju. To postoji kao nada i postoji vrlo konzistento i uporna nepokolobljiva strategija da se ta nada pretvori u realnost. Moramo ih razočarati. Moramo pokazati nacionalnu odgovornost, odlučnost, razboritost, da sve nesporazume koje imamo i sva nezadovoljstva koje imamo potisnemo u drugi plan kada je u pitanju odbrana naše državne kuće”, poručio je Đukanović.

On je podsjetio da tamo gdje su “sveštenici SPC barjačili, tamo najčešće Srba više nema, ili ih ima mnogo manje nego što ih je bilo prije nego što se crkva latila političkog posla”.

“I umjesto da su sa tim naukom izašli iz tog tragičnog iskustva, nažalost, dobar dio njih je sada našao utočište u Crnoj Gori, kao i u svakoj ranijoj prilici otvorili smo vrata za svakog nevoljnika. Pod plaštom priče o Zakonu i potencijalnom otuđivanju imovine i po tom osnovu ugroženosti jedne srpske nacionalne zajednice u Crnoj Gori vodi se vrlo perfidni i vrlo opasni rat protiv naše države, mnogo je i onih u Crnoj Gori koji povedeni idejom da promijene vlast, bilo da je riječ o opoziciji, bilo onima koji su od devedesetih godina radili protiv Crne Gore, ili drugi koji su formirani kao navodno nezavisni procrnogorsko orjentisani, a danas su na pozicijama štampane “Svetigore” i rade sve što su radili i zakleti protivnici Crne Gore”, rekao je Đukanović.

Đukanović je ponovio kako se plasiraju manipulacije o “otimanju svetinja”.

“Od koga otimamo svetinje – od samih sebe. Ono što mi pokušavamo jeste da vratimo ono što je uzurpirano. Jedino ko najavljuje uzurpaciju su vladike Episkopskog savjeta SPC. Episkop zahumsko hercegovački Atanasije, član Episkopskog savjeta SPC najavio je da će, ako ne budemo dovoljno poslušni, mošti Svetog Vasilija Ostroškog odnijeti u Hercegovinu. E pa da se ne bismo igrali ovo mora biti državno. Svetinje su dio kulture, istorijske baštine svakog naroda i samo težak manipulator može to negirati. Dakle, ovdje nije riječ o nekom presedanu koji želi da uspostavi država Crna Gora. Ne, ovdje je riječ o pokušaju da se jednom medijskom i političkom galamom otme od Crne Gore, ili zadrži ono što se već otelo”, poručio je on.

Đukanović je podsjetio da i u Srbiji ima dosta državne svojine među objektima koje koristi SPC.

“Uprkos našem uvjerenju da je riječ o državnoj imovini, u Zakonu je propisana besprekorna pravna procedura koja će nama pomoći da dokažemo u to što vjerujemo, a njima da odbrane to što misle da je njihovo”, rekao je Đukanović.

Predsjednik DPS-a je kazao da Zakon propisuje proceduru, od popisivanja imovine do Upravnog, Vrhovnog, Ustavnog suda, ili Suda u Strazburu.

“Kome to smeta, sem onome ko zna da nema ni jednog dokumenta”, konstatovao je Đukanović i dodao da Zakon nije uzrok protesta.

“On je samo alibi za anticrnogorsku kampanju kojom se Crna Gora želi prinuditi na kapitulaciju. Tezama da ovdje nijesu svi ravnopravni, da u Crnoj Gori postoji institucija koja je nadređena svima pa i samoj državi. U čije ime logično odlučuje stariji brat, uz pomoć onog još snažnijeg i još brojnijeg brata. Čast i maksimalno poštovanje našoj braći, i jednima i drugima. U Crnoj Gori će odlučivati građani Crne Gore! Nećemo pristati ni na kakve ucjene. Ako neko računa da će upornošću i istrajnošću protesta dovesti do toga da se nagodimo tako što ćemo se odreći države i državne imovine Crne Gore, ne može”, poručio je Đukanović.

Otvarajući sjednicu Odbora Glavnog grada, predsjednik podgoričkog DPS-a Časlav Vešović je istakao da je neohodno razdvojiti odnos prema onima koji pokušavaju da manipulišu i podignu političke tenzije, prije svega prema političkoj konkurenciji i njima bliskim vjerskim krugovima, od odnosa prema onima koji su toj manipulaciji podložni.

On je takođe naveo da su manipulativne priče o otimanju bilo čije imovine, o protjerivanju sveštenika i ugroženim ljudskim pravima bilo koje vjerske zajednice, te da je zapravo riječ o notornim neistinama.

“Prema onima koji pokušavaju da manipulišu moramo pokazati jasan i oštar stav, kako bismo zaustavili njihove manipulacije i antidržavno djelovanje, dok prema onima koji su podložni manipulaciji moramo biti senzitivniji i sa mnogo više razumijevanja kako bismo im objasnili činjenično stanje”, kazao je Vešović.

Gradonačelnik Podgorice Ivan Vuković istakao je da je crkva neraskidivi dio crnogorskog identiteta, te da uprkos propagandi koja traje decenijama, moramo biti istrajni u ovoj zajedničkoj bici za našu državu, kako bismo zaokružili državni i nacionalni identitet.

PREDSTAVA GRADSKOG POZORIŠTA

Ansambl Gradskog pozorišta na Velikoj sceni Doma za kulturu izvešće prestavu “Pogled s mosta” sjutra u 20 sati. Predstava je rađena po drami američkog književnika Artura Milera za Večernju scenu Gradskog pozorišta, a u režiji Milana Karadžića.

“Milerovo djelo tretira uvijek aktuelne teme radničke klase i borbe za preživljavanjem, progovara o idealima, ljubavi, ali najviše o međuljudskim odnosima. U fokusu drame je Edi Karbone, lučki radnik na bruklinskim dokovima, koji živi u sicilijanskoj emigrantskoj zajednici u Njujorku. Tu je i njegova supruga Bitris i njena sedamnaestogodišnja sestrična Ketrin, koju su podigli kao kćerku. Edijeva ljubav prema Ketrin kreće se između očinske i strastvene, uz sveprisutniji strah od njenog odlaska koji postaje neumitan dolaskom u kuću dvojice ilegalnih emigranata, Bitrisinih rođaka”, ističu u Gradskom pozorištu.

U predstavi igraju Mladen Nelević, Dejan Đonović, Ivana Mrvaljević, Emir Ćatović, Željko Radunović, Marija Đurić i Vule Marković.

Pored reditelja Milana Karadžića, autorski tim još čine: dramaturg Nebojša Bradić, koji je realizovao i idejno rješenje scenografije, kostimografkinja Dragica Laušević, koreografkinja Slavka Nelević koja je sa Karadžićem uradila i izbor muzike, lektorka Dubravka Drakić i korepetitorka Vjera Nikolić. Tekst je preveo Đorđe Krivokapić.

PREDSTAVA GRADSKOG POZORIŠTA

Ansambl Gradskog pozorišta na Velikoj sceni Doma za kulturu izvešće prestavu “Pogled s mosta” sjutra u 20 sati. Predstava je rađena po drami američkog književnika Artura Milera za Večernju scenu Gradskog pozorišta, a u režiji Milana Karadžića.

“Milerovo djelo tretira uvijek aktuelne teme radničke klase i borbe za preživljavanjem, progovara o idealima, ljubavi, ali najviše o međuljudskim odnosima. U fokusu drame je Edi Karbone, lučki radnik na bruklinskim dokovima, koji živi u sicilijanskoj emigrantskoj zajednici u Njujorku. Tu je i njegova supruga Bitris i njena sedamnaestogodišnja sestrična Ketrin, koju su podigli kao kćerku. Edijeva ljubav prema Ketrin kreće se između očinske i strastvene, uz sveprisutniji strah od njenog odlaska koji postaje neumitan dolaskom u kuću dvojice ilegalnih emigranata, Bitrisinih rođaka”, ističu u Gradskom pozorištu.

U predstavi igraju Mladen Nelević, Dejan Đonović, Ivana Mrvaljević, Emir Ćatović, Željko Radunović, Marija Đurić i Vule Marković.

Pored reditelja Milana Karadžića, autorski tim još čine: dramaturg Nebojša Bradić, koji je realizovao i idejno rješenje scenografije, kostimografkinja Dragica Laušević, koreografkinja Slavka Nelević koja je sa Karadžićem uradila i izbor muzike, lektorka Dubravka Drakić i korepetitorka Vjera Nikolić. Tekst je preveo Đorđe Krivokapić.

POZIV NA DIJALOG

Sjedinjene Države poštuju pravo suverenih država da usvajaju zakone i pozivaju sve strane da pokažu uzdržanost i izbjegnu bilo kakve akcije koje mogu da dovedu do jačanja napetosti, ili nasilne akcije i da vode konstruktivan dijalog o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti.

To je saopšteno iz Stejt departmenta, u odgovoru na pitanje Glasa Amerike da prokomentariše rast tenzija između Crne Gore i Srbije zbog usvajanja tog Zakona.

U pisanom odgovoru portparola Stejt departmenta, navodi se da SAD poštuju pravo svih suverenih zemalja da usvajaju i primjenjuju zakone, usklađene sa demokratskim normama i bez stranog miješanja.

Takođe se ističe da Sjedinjene Države snažno podržavaju osnovne slobode, kao što su sloboda govora, udruživanja i okupljanja i prava pojedinaca da mirnim putem izražavaju svoju slobodu vjere, ili ubjeđenja.

  • Knežević: Vojska Srbije najjača na Balkanu, nadam se da će joj se crnogorska pridružiti
    on 28/06/2026 at 14:51

    Lider Demokratske narodne partije, Milan Knežević, naveo je društvenoj mreži Iks da je danas imao čast da prisustvuje vojnoj vježbi na Pasuljanskim livadama, kao i da se još jednom uvjerio da je Vojska Srbije, kako je kazao, najjača na Balkanu.

  • Mekalister: Šest mjesta u Evropskom parlamentu već čeka Crnu Goru
    on 27/06/2026 at 18:57

    U Evropskom parlamentu već su rezervisana mjesta za nove članice Evropske unije (EU). Crnu Goru čeka šest fotelja. To je TVCG-u potvrđeno u Briselu, iz kojeg kažu da naša zemlja definitivno ulazi u završnu fazu. EU, kako poručuju, biće uz nas u prevazilaženju i posljednjih prepreka procesa proširenja, ali pozivaju na oprez.

  • Perić: Skupština će biti otvorenija prema građanima i medijma, pred odbornicima uskoro obiman dnevni red
    on 27/06/2026 at 18:55

    Nešto više od sedam dana nakon što je izabran za predsjednika Skupštine Glavnog grada, Srđan Perić najavljuje da bi naredne sedmice trebalo da pristignu materijali za zakazivanje prve sjednice lokalnog parlamenta u novom sazivu. Ističe da će dnevni red biti obiman, kao i da će Skupština Glavnog grada u narednom periodu biti dopstupnija svima.

  • Čapuni: Kosovo nije djelovalo protiv Crne Gore
    on 27/06/2026 at 18:05

    Poslanik Albanske alijanse Ilir Čapuni reagovao je na jučerašnje stavove predsjednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića, ocjenjujući da nije stekao utisak da je Kosovo imala namjeru da naruši odnose sa Crnom Gorom.

  • Vučić: Knežević mi poklonio sliku Cetinjskog manastira u ime grupe Srba sa Cetinja
    on 27/06/2026 at 17:22

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je na Instagramu da mu je lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević poklonio sliku na kojoj je Cetinjski manastir, kako navodi, u ime grupe Srba sa Cetinja.

  • Skupštinska delegacija učestvovala na Ljetnjem zasjedanju PSSE
    on 27/06/2026 at 14:20

    Otpornost evropskih institucija počiva na jedinstvu, odgovornosti i dosljednoj zaštiti temeljnih vrijednosti Savjeta Evrope (SE), poručeno je sa Ljetnjeg zasjedanja Parlamentarne skupštine SE (PSSE), na kojem je učestvovala delegacija crnogorskog parlamenta. 

  • Vujović: Odbranom Informera Mandić pokazao kome je lojalan
    on 27/06/2026 at 13:23

    Jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović ocijenio je da je predsjednik Skupštine Andrija Mandić, braneći list Informer, pokazao da i dalje slijedi politiku predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

  • Mandić: Sloboda se brani otvorenošću, zabrana ulaska nije put kojim treba da idemo
    on 27/06/2026 at 06:36

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić poručio je da Crna Gora treba da ostane zemlja sloboda i da u potpunosti raskine sa praksama bivše vlasti koje su, kako je naveo, narušavale ljudska prava i slobode. On je naveo da je Nova srpska demokratija saznala da se, mimo znanja njihovih funkcionera u izvršnoj vlasti, navodno prave spiskovi osoba kojima bi trebalo zabraniti ulazak u Crnu Goru, a takve inicijative, ocjenjuje Mandić, mogu narušiti ambijent koji je Crna Gora gradila kao država koja poštuje slobode i ljudska prava, ali i otežati odnose u regionu.

  • Milatović: Nastavak izgradnje autoputa jedan je od najvažnijih razvojnih prioriteta Crne Gore
    on 26/06/2026 at 20:44

    Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović poručio je da je nastavak izgradnje autoputa među ključnim razvojnim prioritetima države, ističući da će bolje povezivanje Crne Gore sa regionom i zemljama Centralne Evrope doprinijeti ravnomjernijem regionalnom razvoju, jačanju ekonomije i otvaranju novih prilika za građane i privredu.

  • Živković: Permanentni haos u državi zbog djelovanja parlamentarne većine
    on 26/06/2026 at 19:36

    DPS nije opozicija državi, kaže za RTV Nikšić predsjednik partije Danijel Živković. Napominje da nije suština samo kritikovati nekoga, ali da zbog djelovanja opozicije danas imamo permanentni haos u Crnoj Gori.