GLAVNI GRAD

“Tržnice i pijace” d.o.o. Podgorica u saradnji sa Glavnim gradom urediće dio prostora koji se koristi za prodaju upotrebljavane robe na Ćemovskom polju, u okviru Stočne pijace.

Planirano je da prostor od 8.650 kvadrata zemljane površine bude asfaltiran, da se izgradi atmosferska kanalizacija i upojni bunar i naprave dodatni toaleti.

Kako je saopšteno iz Glavnog grada, cilj je da se stvore bolji uslovi kako prodavcima za rad, tako i kupcima koji dolaze na pijacu.

Ujedno, uređenjem ovog prostora povećaće se i kapaciteti za davanje u zakup prodajnih mjesta.

Podsjećaju da se formiranje pijace upotrebljavane robe pokazalo kao dobar potez, jer je karakteriše dobra ponuda i veliki broj kupaca koji redovno dolaze.

“Na pijaci upotrebljavane robe, u zakup se daju tezge i prodajna mjesta. „Tržnice i pijace“ daju mogućnost zakupcima da zaključe ugovore na godišnjem nivou, čime imaju garantovano mjesto, dok god redovno izmiruju svoje obaveze i poštuju Pravilnik o pijačnom redu. Ukoliko nemaju zaključene ugovore o zakupu, prodajno mjesto mogu zakupiti i na dnevnom nivou”, navodi se u saopštenju Glavnog grada.

OKRUGLI STO

Opština Pljevlja će doprinijeti pravednoj tranziciji u energetskom sektoru na lokalnom nivou i podržati sve aktivnosti u stvaranju održive budućnosti za dobrobit svih građana. To podrazumijeva osiguranje radnih mjesta, odnosno zaposlenje i prekvalifikaciju radnika, pogotovo u mjestima koja zavise od rudnika i termoelektrana kao što je to slučaj i sa Pljevljima, a jedna od grana kojom se može nadomjestiti ekonomska dobit od energetike može biti poljoprivreda, saopšteno je na okruglom stolu nevladine organizacije “Green Home”.

Okrugli sto, na kojem je predstavljena “Analiza o pravednoj tranziciji u energetskom sektoru u Pljevljima”, organizovan je u saradnji sa Mrežom za afirmaciju nevladinog sektora – MANS u Pljevljima.

Predstavnica NVO “Green Home” Sanja Orlandić, kazala je da istraživanja iz 2019. godine pokazuju da je udio čiste energije u zemljama Evropske unije (EU) porastao na 34,6 odsto, pojašnjavajući da je sve to uticalo na smanjenje emisija ugljen dioksida u odnosu na prethodnu godinu za 12 odsto.

“Pitanje pravedne energetske tranzicije uključeno je u važne međunarodne sporazume koje smo kao država potpisali, a među njima je jedan od najvažnijih, a tiče se klimatskih promjena – Pariski sporazum. Shodno tome, EU trenutno razvija Zeleni plan za Zapadni Balkan iz kojeg će se ubuduće odvajati i dio sredstva za energetsku tranziciju u Crnoj Gori”, kazala je Orlandić.

Gašenje energetskih postrojenja još nije dobro za Pljevlja

Potpredsjednik Opštine Pljevlja Mervan Avdović, kazao je da je u pljevaljskom energetskom lancu (Rudnik i Termoelektrana) nekada bilo uposleno oko 2,5 hiljada radnika.

“Primjenom savremenih naučnih dostignuća, kako u tehničkom, tako i upravljačkom smislu i kadrovskom sektoru, pljevaljska energetika je trenutno na nivou oko hiljadu radnika direktno i indirektno zaposlenih”, kazao je Avdović.

On je ocijenio da bi se uticaj eventualnog zatvaranja termoenergetskog sektora loše odrazio na samu lokalnu zajednicu, “više nego na same zaposlene”.

“U ovoj godini se očekuju novih 2,5 miliona od eko takse, po prinicipu da zagađivač plaća, koja će se isključivo koristiti za poboljšanje ekologije i očuvanje životne sredine u Pljevljima”, istakao je Avdović.

Prihodi državnog budžeta od rada Rudnika i Termoelektrane po raznim osnovama su na zavidnom nivou, te smatra da je za projekat pravedne tranzicije u Pljevljima još rano, “obzirom na sve navedene okolnosti”.

“Moguće je i da griješim. Međutim, analiza mogućnosti zapošljavanja radnika u pravednoj tranziciji može da osvijetli neku poslovnu ideju ili više njih, koje se mogu primjeniti koliko još danas, bez čekanja na zatvaranje Rudnika i Termoelektrane. Sa svim efektima koje nosi neka uspješna ideja – od otvaranja novih radnih mjesta pa nadalje”, naveo je Avdović, napominjući da će Opština Pljevlja dati puni doprinos.

Državni sekretar u Ministarstvu ekonomije Nikola Vujović, smatra da pravednu energetsku tranziciju Crna Gora, kao i njeni idejni tvorci, mora posmatrati kao novu strategiju ekonomskog rasta i razvoja.

“Planirati budućnost razvoja ekonomije ili bilo kojeg od sektora energetike na bazi uvoza je nešto što ne može biti legitimna opcija, zbog trgovinskog deficita koji bismo u tom slučaju imali kao zemlja, a i zbog nepoštovanja principa održivog razvoja. Ne može biti ekološka država koja troši energiju, koju neko drugi proizvodi, pogotovo ako taj drugi negdje zagađuje nešto drugo. Moramo da proizvodimo energiju za sopstvene potrebe i da to radimo na održiv način”, istakao je Vujović.

On je odgovarajući na pitanje učesnika okruglog stola kakvi su planovi za Hidroelektrane na Komarnici kazao da je Elektroprivreda Crne Gore već preuzela određene aktivnosti kad je u pitanju HE Komarnica. To podrazumijeva izradu idejnog projekta i elaborat uticaja na životnu sredinu.

Na pitanje učesnika rasprave na koji način će biti iskorišćena sredstva od eko takse, Avdović je rekao da će novac isključivo koristiti za ekologiju i za rješavanje svih ekoloških problema.

On je kazao da će dio sredstava biti preusmjeren i na izolaciju stambenih objekata, navodeći da imaju raspisan tender za pet zgrada, kojim je predviđena zamjena stolarije, bravarije i postavljanje termoizolacije, čime se toplotni gubici mogu da se smanje do 50 odsto.

Kada je u pitanju toplifikacija, Avdović je rekao da će projektom toplifikacije pokušati da primjene iskustva iz Tuzle, gdje je opštinskom odlukom zabranjeno loženje, navodeći da je plan da se komplet Pljevlja pokriju toplifikacijom.

Podrška razvoju poljoprivrede

Predstavnik CEKOR-a, Srbija Zvezdan Kalmar, kazao je predstavljajući Analizu o pravdenoj tranziciji u energetskom sektoru u Pljevljima, da su u tom dokumentu pokušali da daju odgovor na to šta znači zelena tranzicija za cijelo društvo i ekonomiju u Pljevljima, kao i za Crnu Goru kad je u pitanju proizvodnja energije.

“U tom kontekstu smo došli do toga da osim uglja postoje i drugi prirodni resursi koji su izuzetno značajni za državu, ali isto tako za lokalnu samoupravu, a to su da je potrebno da se pospješi poljoprivreda kao faktor zadržavanja građana na selu, ali isto tako kao značajan faktor – pospješivanje šumarstva”, naveo je Kalmar.

On je kazao da i kao jednu od mjera predlažu Agrarni fond za podršku poljoprivrednim investicijama.

On smatra da će u zelenoj tranziciji Pljevalja biti važan razvoj saobraćaja – i da se taj grad poveže magistralnim putem sa Bijelim Poljem ili autoputem i sa Prijepoljem.

On je ocijenio da je poljoprivreda bitna “jer će ona da omogući da se živi na selima i stvoriće radnu snagu za sektor šumarstva“, navodeći da šumarstvo u integralnom pristupu energetske tranzicije ima veliki potencijal u Pljevljima.
Kalmar je ukazao da Pljevlja imaju jednu od najvećih baza drveta u Crnoj Gori, navodeći da je to bitno zbog razvoja drvne industrije.

OKRUGLI STO

Opština Pljevlja će doprinijeti pravednoj tranziciji u energetskom sektoru na lokalnom nivou i podržati sve aktivnosti u stvaranju održive budućnosti za dobrobit svih građana. To podrazumijeva osiguranje radnih mjesta, odnosno zaposlenje i prekvalifikaciju radnika, pogotovo u mjestima koja zavise od rudnika i termoelektrana kao što je to slučaj i sa Pljevljima, a jedna od grana kojom se može nadomjestiti ekonomska dobit od energetike može biti poljoprivreda, saopšteno je na okruglom stolu nevladine organizacije “Green Home”.

Okrugli sto, na kojem je predstavljena “Analiza o pravednoj tranziciji u energetskom sektoru u Pljevljima”, organizovan je u saradnji sa Mrežom za afirmaciju nevladinog sektora – MANS u Pljevljima.

Predstavnica NVO “Green Home” Sanja Orlandić, kazala je da istraživanja iz 2019. godine pokazuju da je udio čiste energije u zemljama Evropske unije (EU) porastao na 34,6 odsto, pojašnjavajući da je sve to uticalo na smanjenje emisija ugljen dioksida u odnosu na prethodnu godinu za 12 odsto.

“Pitanje pravedne energetske tranzicije uključeno je u važne međunarodne sporazume koje smo kao država potpisali, a među njima je jedan od najvažnijih, a tiče se klimatskih promjena – Pariski sporazum. Shodno tome, EU trenutno razvija Zeleni plan za Zapadni Balkan iz kojeg će se ubuduće odvajati i dio sredstva za energetsku tranziciju u Crnoj Gori”, kazala je Orlandić.

Gašenje energetskih postrojenja još nije dobro za Pljevlja

Potpredsjednik Opštine Pljevlja Mervan Avdović, kazao je da je u pljevaljskom energetskom lancu (Rudnik i Termoelektrana) nekada bilo uposleno oko 2,5 hiljada radnika.

“Primjenom savremenih naučnih dostignuća, kako u tehničkom, tako i upravljačkom smislu i kadrovskom sektoru, pljevaljska energetika je trenutno na nivou oko hiljadu radnika direktno i indirektno zaposlenih”, kazao je Avdović.

On je ocijenio da bi se uticaj eventualnog zatvaranja termoenergetskog sektora loše odrazio na samu lokalnu zajednicu, “više nego na same zaposlene”.

“U ovoj godini se očekuju novih 2,5 miliona od eko takse, po prinicipu da zagađivač plaća, koja će se isključivo koristiti za poboljšanje ekologije i očuvanje životne sredine u Pljevljima”, istakao je Avdović.

Prihodi državnog budžeta od rada Rudnika i Termoelektrane po raznim osnovama su na zavidnom nivou, te smatra da je za projekat pravedne tranzicije u Pljevljima još rano, “obzirom na sve navedene okolnosti”.

“Moguće je i da griješim. Međutim, analiza mogućnosti zapošljavanja radnika u pravednoj tranziciji može da osvijetli neku poslovnu ideju ili više njih, koje se mogu primjeniti koliko još danas, bez čekanja na zatvaranje Rudnika i Termoelektrane. Sa svim efektima koje nosi neka uspješna ideja – od otvaranja novih radnih mjesta pa nadalje”, naveo je Avdović, napominjući da će Opština Pljevlja dati puni doprinos.

Državni sekretar u Ministarstvu ekonomije Nikola Vujović, smatra da pravednu energetsku tranziciju Crna Gora, kao i njeni idejni tvorci, mora posmatrati kao novu strategiju ekonomskog rasta i razvoja.

“Planirati budućnost razvoja ekonomije ili bilo kojeg od sektora energetike na bazi uvoza je nešto što ne može biti legitimna opcija, zbog trgovinskog deficita koji bismo u tom slučaju imali kao zemlja, a i zbog nepoštovanja principa održivog razvoja. Ne može biti ekološka država koja troši energiju, koju neko drugi proizvodi, pogotovo ako taj drugi negdje zagađuje nešto drugo. Moramo da proizvodimo energiju za sopstvene potrebe i da to radimo na održiv način”, istakao je Vujović.

On je odgovarajući na pitanje učesnika okruglog stola kakvi su planovi za Hidroelektrane na Komarnici kazao da je Elektroprivreda Crne Gore već preuzela određene aktivnosti kad je u pitanju HE Komarnica. To podrazumijeva izradu idejnog projekta i elaborat uticaja na životnu sredinu.

Na pitanje učesnika rasprave na koji način će biti iskorišćena sredstva od eko takse, Avdović je rekao da će novac isključivo koristiti za ekologiju i za rješavanje svih ekoloških problema.

On je kazao da će dio sredstava biti preusmjeren i na izolaciju stambenih objekata, navodeći da imaju raspisan tender za pet zgrada, kojim je predviđena zamjena stolarije, bravarije i postavljanje termoizolacije, čime se toplotni gubici mogu da se smanje do 50 odsto.

Kada je u pitanju toplifikacija, Avdović je rekao da će projektom toplifikacije pokušati da primjene iskustva iz Tuzle, gdje je opštinskom odlukom zabranjeno loženje, navodeći da je plan da se komplet Pljevlja pokriju toplifikacijom.

Podrška razvoju poljoprivrede

Predstavnik CEKOR-a, Srbija Zvezdan Kalmar, kazao je predstavljajući Analizu o pravdenoj tranziciji u energetskom sektoru u Pljevljima, da su u tom dokumentu pokušali da daju odgovor na to šta znači zelena tranzicija za cijelo društvo i ekonomiju u Pljevljima, kao i za Crnu Goru kad je u pitanju proizvodnja energije.

“U tom kontekstu smo došli do toga da osim uglja postoje i drugi prirodni resursi koji su izuzetno značajni za državu, ali isto tako za lokalnu samoupravu, a to su da je potrebno da se pospješi poljoprivreda kao faktor zadržavanja građana na selu, ali isto tako kao značajan faktor – pospješivanje šumarstva”, naveo je Kalmar.

On je kazao da i kao jednu od mjera predlažu Agrarni fond za podršku poljoprivrednim investicijama.

On smatra da će u zelenoj tranziciji Pljevalja biti važan razvoj saobraćaja – i da se taj grad poveže magistralnim putem sa Bijelim Poljem ili autoputem i sa Prijepoljem.

On je ocijenio da je poljoprivreda bitna “jer će ona da omogući da se živi na selima i stvoriće radnu snagu za sektor šumarstva“, navodeći da šumarstvo u integralnom pristupu energetske tranzicije ima veliki potencijal u Pljevljima.
Kalmar je ukazao da Pljevlja imaju jednu od najvećih baza drveta u Crnoj Gori, navodeći da je to bitno zbog razvoja drvne industrije.

FORMULA 1

Timovi Formule jedan Alfa Romeo i Has predstavili su danas na stazi Katalunja bolide za novu sezonu.

Bivši šampion Kimi Raikonen i njegov timski kolega Antonio Đovinaci otkrili su novo vozilo Alfa Romeo C39 pred prva zvanična testiranja.

Alfa Romeo je zadržala bijelu i crvenu boju.

“Očekujemo da ćemo poboljšati ono što smo postigli prošle sezone i napraviti iskorak. Nadamo se da ćemo se boriti za gornju polovinu”, rekao je tehnički direktor Žan Monšo.

Bolid Alfa Romea prvi će testirati novi rezervni vozač Robert Kubica, dok će Đovinaci biti na stazi u popodnevnom programu.

Raikonen će na stazu izaći u četvrtak.

Raikonen je prošle sezone bio 12. u generalnom plasmanu, dok je Đovinaci bio pet mjesta slabije plasiran.

Novi bolid predstavio je i tim Has, a vozilo je crno-bijele boje pod nazivom VF-20.

Vozači će biti Romen Grožan i Kevin Magnusen.

Has u predstojećoj sezoni želi da bude bolji u odnosu na prethodnu, razočaravajuću godinu, kada je Magnusen bio 16, a Grožan 18. u plasmanu 20 vozača.

FORMULA 1

Timovi Formule jedan Alfa Romeo i Has predstavili su danas na stazi Katalunja bolide za novu sezonu.

Bivši šampion Kimi Raikonen i njegov timski kolega Antonio Đovinaci otkrili su novo vozilo Alfa Romeo C39 pred prva zvanična testiranja.

Alfa Romeo je zadržala bijelu i crvenu boju.

“Očekujemo da ćemo poboljšati ono što smo postigli prošle sezone i napraviti iskorak. Nadamo se da ćemo se boriti za gornju polovinu”, rekao je tehnički direktor Žan Monšo.

Bolid Alfa Romea prvi će testirati novi rezervni vozač Robert Kubica, dok će Đovinaci biti na stazi u popodnevnom programu.

Raikonen će na stazu izaći u četvrtak.

Raikonen je prošle sezone bio 12. u generalnom plasmanu, dok je Đovinaci bio pet mjesta slabije plasiran.

Novi bolid predstavio je i tim Has, a vozilo je crno-bijele boje pod nazivom VF-20.

Vozači će biti Romen Grožan i Kevin Magnusen.

Has u predstojećoj sezoni želi da bude bolji u odnosu na prethodnu, razočaravajuću godinu, kada je Magnusen bio 16, a Grožan 18. u plasmanu 20 vozača.

FORMULA 1

Timovi Formule jedan Alfa Romeo i Has predstavili su danas na stazi Katalunja bolide za novu sezonu.

Bivši šampion Kimi Raikonen i njegov timski kolega Antonio Đovinaci otkrili su novo vozilo Alfa Romeo C39 pred prva zvanična testiranja.

Alfa Romeo je zadržala bijelu i crvenu boju.

“Očekujemo da ćemo poboljšati ono što smo postigli prošle sezone i napraviti iskorak. Nadamo se da ćemo se boriti za gornju polovinu”, rekao je tehnički direktor Žan Monšo.

Bolid Alfa Romea prvi će testirati novi rezervni vozač Robert Kubica, dok će Đovinaci biti na stazi u popodnevnom programu.

Raikonen će na stazu izaći u četvrtak.

Raikonen je prošle sezone bio 12. u generalnom plasmanu, dok je Đovinaci bio pet mjesta slabije plasiran.

Novi bolid predstavio je i tim Has, a vozilo je crno-bijele boje pod nazivom VF-20.

Vozači će biti Romen Grožan i Kevin Magnusen.

Has u predstojećoj sezoni želi da bude bolji u odnosu na prethodnu, razočaravajuću godinu, kada je Magnusen bio 16, a Grožan 18. u plasmanu 20 vozača.

FORMULA 1

Timovi Formule jedan Alfa Romeo i Has predstavili su danas na stazi Katalunja bolide za novu sezonu.

Bivši šampion Kimi Raikonen i njegov timski kolega Antonio Đovinaci otkrili su novo vozilo Alfa Romeo C39 pred prva zvanična testiranja.

Alfa Romeo je zadržala bijelu i crvenu boju.

“Očekujemo da ćemo poboljšati ono što smo postigli prošle sezone i napraviti iskorak. Nadamo se da ćemo se boriti za gornju polovinu”, rekao je tehnički direktor Žan Monšo.

Bolid Alfa Romea prvi će testirati novi rezervni vozač Robert Kubica, dok će Đovinaci biti na stazi u popodnevnom programu.

Raikonen će na stazu izaći u četvrtak.

Raikonen je prošle sezone bio 12. u generalnom plasmanu, dok je Đovinaci bio pet mjesta slabije plasiran.

Novi bolid predstavio je i tim Has, a vozilo je crno-bijele boje pod nazivom VF-20.

Vozači će biti Romen Grožan i Kevin Magnusen.

Has u predstojećoj sezoni želi da bude bolji u odnosu na prethodnu, razočaravajuću godinu, kada je Magnusen bio 16, a Grožan 18. u plasmanu 20 vozača.

HRAPOVIĆ SAOPŠTIO

Benefiti adaptacije Doma zdravlja u Plavu, vrijedne 230 hiljada eura, su mnogostruki za zaposlene i za građane toga kraja, koji će u prijatnoj i toploj zgradi dobijati kvalitetnu zdravstvenu zaštitu, kazao je ministar zdravlja Kenan Hrapović.

On je danas, obilazeći Dom zdravlja u Plavu, kazao da je druga faza Projekta Energetske efikasnosti u toj zdravstvenoj ustanovi završena i da je podrazumijevala investiciju vrijednu 230 hiljada eura.

“Kompletno je zamijenjena bravarija, odnosno prozori i vrata. Stavljena je termoizolacija na cijeli objekat i urađen je projekat rasvjete. Tako da su benefiti mnogostruki, prije svega za naše građane, koji sada dobijaju uslugu u jednoj veoma prijatnoj i toploj zgradi i naravno za sve zaposlene. Prostorije su tople i ugodne i za rad i za boravak naših pacijenata”, kazao je Hrapović.

On je naglasio da je adaptacija Doma zdravlja u Plavu još jedan dokaz da Vlada veoma posvećeno radi na projektima razvoja zdravstvene zaštite, a posebno na sjeveru.

„U prethodne tri godine, Vlada je za investicije u Domu zdravlja Plav izdvojila oko 420 hiljada eura. To je jedan posvećen pristup i nastavićemo još energičnije da radimo u tom pravcu. Mi smo i ranije dolazili ovdje i svjedoci smo da je pun pogodak bio otvaranje jedinice za fizikalnu terapiju u Domu zdravlja u Plavu, jer građani ovdje dobijaju kvalitetnu uslugu i ne moraju da idu u Opštu bolnicu u Beranama“, rekao je Hrapović.

Pored opreme i dobrih uslova za rad, jako je važno, kako smatra, da su ispunjeni svi zahtjevi Doma zdravlja Plav kada je riječ o specijalizacijama.

„Očekujemo veoma skoro povratak sa specijalizacije jedne doktorice ginekologa i dali smo saglasnost za još tri specijalizacije. To su još jedna za ginekologiju, oftalmologiju i psihijatriju. Tako da na taj način zaokružujemo sve segmente, kako bi građani ovog kraja i u narednom periodu dobili kvalitetnu zdravstvenu zaštitu“, istakao je Hrapović.

Direktor Doma zdravlja „Dr Branko Zogović“ u Plavu, Omer Šahmanović, zahvalio je Vladi, Ministarstvu zdravlja i Fondu za zdravstveno osiguranje na svemu što je učinjeno u posljednje tri godine u toj zdravstvenoj ustanovi.

„Energetska efikasnost je mnogo važna, jer smo mi sedam mjeseci u hladnoći, tako da je ovo utoplilo naše prostorije, poboljšalo stanje i situaciju. Mogu da kažem da je u proteklom periodu postignuto mnogo i nismo mogli da to odradimo bez pomoći Vlade, Ministarstva zdravlja i Fonda“, rekao je Šahmanović.

On je kazao da očekuje da pomoć neće izostati ni ubuduće.

„Ovom prilikom želim da kažem da nam i u narednom periodu budu od pomoći, kao što su bili i do sada i da se urade važne investicije za naš kraj, jer mi ovdje imamo planirane projekte za radiološko odjeljenje, za izgradnju i uređenje parka, za izgradnju garaža. Tako da je sve to važno da bismo poboljšali uslove rada, života i stvaranja na teritoriji naše Opštine“, pojasnio je Šahmanović.

Generalni direktor Direktorata za energiju i energetsku efikasnost Ministarstva ekonomije Marko Radulović, kazao je da će građani imati komfor u novoadaptiranom objektu, ali da će adaptacija veoma pozitivno djelovati i na troškove održavanja.

HRAPOVIĆ SAOPŠTIO

Benefiti adaptacije Doma zdravlja u Plavu, vrijedne 230 hiljada eura, su mnogostruki za zaposlene i za građane toga kraja, koji će u prijatnoj i toploj zgradi dobijati kvalitetnu zdravstvenu zaštitu, kazao je ministar zdravlja Kenan Hrapović.

On je danas, obilazeći Dom zdravlja u Plavu, kazao da je druga faza Projekta Energetske efikasnosti u toj zdravstvenoj ustanovi završena i da je podrazumijevala investiciju vrijednu 230 hiljada eura.

“Kompletno je zamijenjena bravarija, odnosno prozori i vrata. Stavljena je termoizolacija na cijeli objekat i urađen je projekat rasvjete. Tako da su benefiti mnogostruki, prije svega za naše građane, koji sada dobijaju uslugu u jednoj veoma prijatnoj i toploj zgradi i naravno za sve zaposlene. Prostorije su tople i ugodne i za rad i za boravak naših pacijenata”, kazao je Hrapović.

On je naglasio da je adaptacija Doma zdravlja u Plavu još jedan dokaz da Vlada veoma posvećeno radi na projektima razvoja zdravstvene zaštite, a posebno na sjeveru.

„U prethodne tri godine, Vlada je za investicije u Domu zdravlja Plav izdvojila oko 420 hiljada eura. To je jedan posvećen pristup i nastavićemo još energičnije da radimo u tom pravcu. Mi smo i ranije dolazili ovdje i svjedoci smo da je pun pogodak bio otvaranje jedinice za fizikalnu terapiju u Domu zdravlja u Plavu, jer građani ovdje dobijaju kvalitetnu uslugu i ne moraju da idu u Opštu bolnicu u Beranama“, rekao je Hrapović.

Pored opreme i dobrih uslova za rad, jako je važno, kako smatra, da su ispunjeni svi zahtjevi Doma zdravlja Plav kada je riječ o specijalizacijama.

„Očekujemo veoma skoro povratak sa specijalizacije jedne doktorice ginekologa i dali smo saglasnost za još tri specijalizacije. To su još jedna za ginekologiju, oftalmologiju i psihijatriju. Tako da na taj način zaokružujemo sve segmente, kako bi građani ovog kraja i u narednom periodu dobili kvalitetnu zdravstvenu zaštitu“, istakao je Hrapović.

Direktor Doma zdravlja „Dr Branko Zogović“ u Plavu, Omer Šahmanović, zahvalio je Vladi, Ministarstvu zdravlja i Fondu za zdravstveno osiguranje na svemu što je učinjeno u posljednje tri godine u toj zdravstvenoj ustanovi.

„Energetska efikasnost je mnogo važna, jer smo mi sedam mjeseci u hladnoći, tako da je ovo utoplilo naše prostorije, poboljšalo stanje i situaciju. Mogu da kažem da je u proteklom periodu postignuto mnogo i nismo mogli da to odradimo bez pomoći Vlade, Ministarstva zdravlja i Fonda“, rekao je Šahmanović.

On je kazao da očekuje da pomoć neće izostati ni ubuduće.

„Ovom prilikom želim da kažem da nam i u narednom periodu budu od pomoći, kao što su bili i do sada i da se urade važne investicije za naš kraj, jer mi ovdje imamo planirane projekte za radiološko odjeljenje, za izgradnju i uređenje parka, za izgradnju garaža. Tako da je sve to važno da bismo poboljšali uslove rada, života i stvaranja na teritoriji naše Opštine“, pojasnio je Šahmanović.

Generalni direktor Direktorata za energiju i energetsku efikasnost Ministarstva ekonomije Marko Radulović, kazao je da će građani imati komfor u novoadaptiranom objektu, ali da će adaptacija veoma pozitivno djelovati i na troškove održavanja.

MARKOVIĆ SA PREDSTAVNICIMA NVO

Predsjednik Vlade Crne Gore Duško Marković razgovarao je danas sa izvršnim direktorom Centra za demokratsku tranziciju (CDT) Draganom Koprivicom, u okviru dijaloga i inicijative “Savez za Evropu”, kroz koju se želi postići konsenzus o pitanjima važnim za prevazilažinje podjela i dinamičniji put ka Evropskoj uniji.

Kako se navodi u saopštenju Vlade, u veoma konstruktivnom, kvalitetnom i sadržajnom razgovoru, premijer i predstavnici Vlade su dobili više prijedloga i inicijativa u cilju jačanja kredibiliteta institucija i povjeranja javnosti u njihov rad, kao i snaženja izbornog sistema.

“Podsjećamo da je Vlada pokrenula širok dijalog sa relevantnim društvenim akterima u cilju unapređenja integracionog procesa kao ključnog cilja državne politike, te završetka procesa sveobuhvatnih reformi i ukupnog napretka društva. Vlada Crne Gore će odgovorno i sa pažnjom razmotriti sve sugestije koje je dobila na današnjem sastanku od CDT-a i u odnosu na njih se odrediti u toku ili na kraju cijelog procesa”, poručeno je u saopštenju.

Sastanku su prisustvovali i potpredsjednik Vlade za politički sistem, unutrašnju i vanjsku politiku Zoran Pažin, ministarka javne uprave Suzana Pribilović i glavni pregovarač sa EU Aleksandar Drljević.

  • Kako se upravlja u tri najveća crnogorska resorta: 190 miliona eura prihoda i 21 milion profita
    on 21/06/2026 at 10:34

    Tri kompanije koje upravljaju vodećim resortima u Crnoj Gori – Lušticom, Porto Montenegrom i Porto Novim – u 2025. su zabilježile rast prihoda i aktive, ali uz bitno različite trendove profitabilnosti, zaduženosti i zapošljavanja u odnosu na 2024. godinu.

  • Turković o povećanju penzija: 20 eura za deset godina i 268 eura za pet nije isto
    on 21/06/2026 at 10:15

    Komentarišući najnovije podatke Fonda PIO o rastu penzija, državni sekretar u Ministarstvu finansija Tarik Turković je kazao da je u desetogodišnjem periodu od 2011. do 2021. godine prosječna penzija porasla za svega 20 eura, dok je u narednih pet godina povećana za 268 eura.

  • Otvara se tržište od 500 miliona ljudi: Crna Gora mora iskoristiti EU fondove
    on 21/06/2026 at 06:36

    Crna Gora pretpristupni period ulaska u Evropsku uniju mora iskoristiti za postizanje što bolje startne pozicije svojih preduzeća. Mogućnosti korišćenja evropskih fondova su velike i tu šansu treba iskoristiti prije ulaska na evropsko bezcarinsko tržište od 500 miliona, kaže ekspert iz Hrvatske, Krešimir Budiša, koji je bio predavač na skupovima koje je Privredna komora organizovala za domaće poljoprivrednike i preduzetnike. 

  • VIDEO "Poglavlje 14 biće zatvoreno uskoro"
    on 20/06/2026 at 19:05

    Još jedan korak Crne Gore ka Evropskoj uniji biće zatvaranje poglavlja o saobraćaju u pregovorima o pristupanju.

  • CBCG: Platni promet 2,12 milijardi eura
    on 20/06/2026 at 14:38

    Vrijednost realizovanog platnog prometa za 31 radni dan u maju iznosila je 2,12 milijardi eura, pokazuju podaci Centralne banke (CBCG).

  • BDP po stanovniku na 54 odsto prosjeka EU
    on 20/06/2026 at 10:37

    Bruto domaći proizvod (BDP) po stanovniku, prema standardu kupovne moći, u Crnoj Gori je u prošloj godini iznosio 54 odsto prosjeka EU, prema prvoj procjeni Eurostata.

  • Viši sud zamrznuo više od 6,8 miliona eura: Blokirano 58 računa u istragama SDT-a
    on 20/06/2026 at 10:11

    Rješenjima podgoričkog Višeg suda za oko pet i po mjeseci ove godine je stavljena zabrana privremenog raspolaganja na 58 računa u domaćim bankama, na kojima se nalazi preko 6,8 miliona eura, a u okviru istraga koje sprovodi Specijalno državno tužilaštvo (SDT), navodi Akcija za socijalnu pravdu.

  • Gubitak Luke Bar prošle godine 6,44 miliona
    on 20/06/2026 at 08:45

    Kompanija Luka Bar je prošlu godinu završila sa gubitkom od 6,44 miliona, što je 7,6 miliona lošiji od onog ostvarenog u 2024, kada je to barsko preduzeće u većinskom državnom vlasništvu poslovalo sa profitom od 1,17 miliona eura.  

  • Basani sa Vukovićem: Svjetska banka Crnu Goru vidi kao jednog od svojih ključnih partnera
    on 20/06/2026 at 07:39

    Svjetska banka Crnu Goru vidi kao jednog od svojih ključnih partnera u regionu, kazala je potpredsjednica Svjetske banke za Evropu i Centralnu Aziju Antonela Basani na sastanku sa ministrom finansija Novicom Vukovićem, ističući da je naša država, kao najnapredniji kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, u posebnom fokusu ove međunarodne finansijske institucije.

  • Dizel od utorka jeftiniji minimum deset centi
    on 20/06/2026 at 07:07

    Cijene goriva od utorka će biti manje za od sedam do 12 centi, što će biti prvo veće smanjenje cijena goriva nakon marta, od kada su cijene naftnih derivata počele da rastu zbog sukoba između Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Irana.