JEDINSTVENA U SVIJETU

Države širom svijeta iskazuju nezadovoljstvo kada je u pitanju problem finansijskog tržišta i izazovi koje ono nosi, ali u Crnoj Gori postoji snažna volja za djelovanjem i rješavanjem tih problema, i to je ono što je izdvaja. To je kazao direktor estonijske CoinMetro kompanije, Kevin Murcko na radionici održanoj u prostorijama Komisije za tržište kapitala, u Podgorici, u okviru edukacije o novim tehnologijama na finansijskom tržištu pod nazivom „Mogućnosti saldiranja tokenizovane imovine“.

Radionica, koju su organizovali Komisija za tržište kapitala i UDG Blockchain učionica, peta je u nizu edukacija za predstavnike državnih institucija i regulatornih organa, na kojoj su gostujući predavači, iz kompanija Ignium i CoinMetro iz Estonije, predstavili ideju za globalno saldiranje digitalizovanih hartija od vrijednosti, te mogućnosti uvezivanja globalnih finansijskih tržišta i savladavanja potencijalnih izazova.

Murcko je objasnio da je digitalizovanje i unapređivanje tržišta kapitala jako kompleksno.

„Na svijetu postoji puno različitih mjesta koja pružaju platformu za testiranje. Međutim, pristupanje tim platformama je jako teško. Nekada je potrebno više vremena da uđete u to testno područje, nego da stvarno dobijete dozvolu za pružanje usluge“, objasnio je on.

„U razgovoru sa predsjednikom Komisije, dr Zoranom Đikanovićem, došli smo na ideju da se kroz Pravila o regulatornom okviru za finansijske inovacije (Sandbox) omogući testiranje finansijskih inovacija“, naveo je Murcko i istakao da je Crna Gora jedinstvena u svijetu kada su u pitanju volja i brzina sprovođenja inovacija u okviru finansijskog tržišta.

„U mnogim državama, samo da biste dobili priliku za razgovor sa regulatorima tržišta, čeka se mjesecima. U Crnoj Gori, uz vrlo prijatnu atmosferu, kreiranje Pravila o regulatornom okviru za finansijske inovacije trajalo je manje od šest nedjelja, i to je nešto što nikad nisam vidio nigdje u svijetu. Povrh svega, Crna Gora je vrlo jedinstven slučaj, jer koristi euro koji je usvojila i funkcioniše sa istim regulativama kao države EU. Ne znam drugu državu na svijetu koja bi to mogla učiniti“, objasnio je Murcko.

Predsjednik Komisije za tržište kapitala, dr Zoran Đikanović, istakao je da ovaj trend sada izaziva mnogo pažnje, što ranije nije bio slučaj.

„Ta tema je bila negativno prihvaćena u svijetu sve do prije godinu i po dana kada su velike države i tržišta, počev od Evropske unije, Velike Britanije, čak G20 započele razgovore na ovu temu“, kazao je Đikanović.

On je naveo da je nedavno i predsjednica Evropske centralne banke objasnila da „možda nijesmo lideri u ovome što radimo, ali će troškovi, ukoliko se ne uključimo, biti ogromni“.

Đikanović je dodao i da ovakve edukacije predstavljaju priliku za usvajanje novih ideja i prikupljanje informacija o dešavanjima, kroz razgovor sa inovatorima.

Na kraju, Murcko je iskazao zadovoljstvo što su vlasti, Komisija za tržište kapitala i Centralna banka podržali ovu ideju i prisustvovali događaju kako bi pronašli rješenja za izazove sa kojima se suočava ne samo Crna Gora, već svijet.

UPRAVA JAVNIH RADOVA

Za rekonstrukciju i unapređenje sistema vodosnabdijevanja opštine Šavnik Vlada će opredijeliti blizu pola miliona eura, predviđeno je ugovorom koji su danas potpisali Uprava javnih radova i nikšićko preduzeće “Temko”, koje je u postupku javne nabavke dalo najppvoljniju ponudu.

Kako je saopšteno iz Uprave javnih radova, rok za završetak projekta je četiri mjeseca od dana uvođenja izvođača u posao. Sredstva za realizaciju, navodi se, izvođaču će iz kapitalnog budžeta biti uplaćena tokom ove i naredne godine.

“Planirani su zamjena postojećeg i ugradnja novog cjevovoda u dužini od oko 2,5 kilometara, sanacija vodomjernih okana, zamjena vodomjera i pratećih elemenata, rekonstrukcija postojećeg rezervoara i dogradnja komore zapremine 200 metara kubnih, kao i nabavka i ugradnja hidromašinske opreme za rezervoar, pumpnu stanicu i stanicu za povišenje pritiska”, navodi se u saopštenju Uprave javnih radova.

Naglašavaju da je cilj projekta unapređenje vodosnabdijevanja na području opštine Šavnik, koji je Vlada Crne Gore u postupku sačinjavanja liste kapitalnih investicija prepoznala kao jedan od prioriteta u daljem razvoju i podizanju kvaliteta životnog standarda stanovnika ovog kraja.

BUDUĆNOST BEMAX PROTIV ZVEZDE

Košarkašice Budućnost Bemaksa igraće sjutra u Beogradu sa Crvenom zvezdom utakmicu 16. kola WABA lige.

Budućnost se nalazi u seriji od 13 pobjeda i prva je ekipa koja je i teorijski osigurala plasman na fajnal-for.

Crvena zvezda ima učinak od tri pobjede i 12 poraza i sa hrvatskom Trešnjevkom na začelju tabele.

Reprezentativni bek Milena Jakšić kazala je da je podgorički tim u dobroj formi i seriji rezultata.

“Svakako da razmišljamo o novoj pobjedi. Činjenica je da nam pripada uloga favorita, ali sigurno je da se nećemo opustiti i olako ući u meč. Duel prošle sedmice protiv Trešnjevke dobro nam je poslužio, tako da sam sigurna da ćemo ovog puta mnogo bolje ući u meč i samim tim lakše doći do pobjede”, kazala je Milena Jakšić.

Budućnost je u prvom dijelu sezone bila ubjedljiva protiv Crvene zvezde 81:49.

Bek šuter, Dragana Živković kazala je Crvena zvezda ima mladu ekipu sastavljenu od nekoliko kvalitetnih igračica i sigurno da ih neće potcijeniti.

“Vjerujem da ćemo u odnosu na meč protiv Trešnjevke pokazati bolje izdanje i doći do nove pobjede, koja bi nam pomogla da sačuvamo prvo mjesto do kraja ligaškog dijela”, kazala je Živković.

Duel u Basket sitiju počeće u 18 sati i 30 minuta.

BUDUĆNOST BEMAX PROTIV ZVEZDE

Košarkašice Budućnost Bemaksa igraće sjutra u Beogradu sa Crvenom zvezdom utakmicu 16. kola WABA lige.

Budućnost se nalazi u seriji od 13 pobjeda i prva je ekipa koja je i teorijski osigurala plasman na fajnal-for.

Crvena zvezda ima učinak od tri pobjede i 12 poraza i sa hrvatskom Trešnjevkom na začelju tabele.

Reprezentativni bek Milena Jakšić kazala je da je podgorički tim u dobroj formi i seriji rezultata.

“Svakako da razmišljamo o novoj pobjedi. Činjenica je da nam pripada uloga favorita, ali sigurno je da se nećemo opustiti i olako ući u meč. Duel prošle sedmice protiv Trešnjevke dobro nam je poslužio, tako da sam sigurna da ćemo ovog puta mnogo bolje ući u meč i samim tim lakše doći do pobjede”, kazala je Milena Jakšić.

Budućnost je u prvom dijelu sezone bila ubjedljiva protiv Crvene zvezde 81:49.

Bek šuter, Dragana Živković kazala je Crvena zvezda ima mladu ekipu sastavljenu od nekoliko kvalitetnih igračica i sigurno da ih neće potcijeniti.

“Vjerujem da ćemo u odnosu na meč protiv Trešnjevke pokazati bolje izdanje i doći do nove pobjede, koja bi nam pomogla da sačuvamo prvo mjesto do kraja ligaškog dijela”, kazala je Živković.

Duel u Basket sitiju počeće u 18 sati i 30 minuta.

PROMOCIJA MONOGRAFIJE

Monografija „Dijaspora Crne Gore“ istorijsko je svjedočanstvo migracionih tokova crnogorskog stanovništva svih vjera i nacija kroz vjekove, kazao je ministar vanjskih poslova Srđan Darmanović, na predstavljanju te publikacije.

Monografija „Dijaspora Crne Gore“ u prošlosti i sadašnjosti, obrađuje iseljavanje iz Crne Gore od 16 vijeka do danas.

Darmanović, je na predstavljanju publikaciju u Narodnoj biblioteci, „Radosav Ljumović“, rekao da o životu i dostignućima crnogorskog iseljeništva postoji obimna dokumentarna građa.

„Monografija Crne Gore u prošlosti sadašnjosti predstavlja prirodno slijed prethodnih napora u toj oblasti, i značajan je podsjećaj na onu Crnu Goru, koja je živi na prostorima, Sjeverne latinske Amerike, Australije, Azije, Afrike i Evrope“, istakao je Darmanović.

Kako je kazao, monografija predstavlja istorijsko svjedočanstvo o migracionim tokovima crnogorskog stanovništva, svih vjera i nacija kroz vjekove.

„Istovremeno je i znakovita retrospektiva društvenih odnosa, međunarodnog položaja, odraz socijalnog i kulturnog aspekta naše domovine“, smatra Darmanović.

On je rekao da se nada da će ovo izdanje doprinijeti boljem razumijavanju crnogorske dijaspore u široj javnosti, i da će biti koristiti akademskoj zajednici.

Da što bolje upoznamo dijasporu širom svijeta

Direktor Uprave za dijasporu Predrag Mitrović, kazao je da je promocije monografije jedan od najznačajnih projekta, koji je rađen zajedno sa Dnevnim novinama, koje su njegovo realizovanje inicirale krajem jula prošle godine.

„Smatrali smo da je postojala potreba da se na jednom mjestu objedine dosadašnja saznanja i prikažu glavni migratorni tokovi stanovništva sa crnogorskog prostora“, istakao je Mitrović.

Prema njegovim riječima, kako u prošlosti, tako i u sadašnjosti iseljenici su pronijeli ime Crne Gore širom svijeta, i bezbroj puta su pomagali svoju domovinu.

“Dijaspora je bila i ostala nezaobilazan činilac društvenih procesa u Crnoj Gori”, ocijenio je Mitrović.

Istovremeno, kako je naveo, htjeli su da prikažu, što u do sada objavljenoj literaturi nije bio slučaj, institucionalni odnos crnogorskih državnih organa i ustanova u toj oblasti.

„Uvjereni smo da smo postavljene ciljeve ostvarili publikovanjem upravo te monografije. Sada postoji publikacija koja će pomoći da što bolje upoznamo dijasporu širom svijeta“, rekao je Mitrović.

Urednik monografije Ivan Jovović, kazao je da „Dijaspora Crne Gore“ knjiga koja predstavlja jedan kapitalni izdavački poduhvat, s obzirom da je zadnja monografija toga tipa urađena prije skoro dvije decenije.

„U relativnom kratkom periodu određeni broj autora, uspio je da napiše sintezu crnogorske dijaspore, od srednjeg vijeka zaključno sa savremenim dobom“, pojasnio je Jovović.

Od, kako je naveo, obnove nezavisnosti, mijenja se percepcija, kako unutar samih državnih organa, tako ukupnog crnogorskog društva prema dijaspori.

Jedan od autora monografije Marko Špadijer, rekao da je posao autora knjige, bio otežan zbog nedostatka izvora, stoga su, kako je naveo, morali da tragaju za dokumentima, porodičnim arhivama, a važan oslonac je bio sjećanje učesnika.

„Moja dionica je bila da opišem period od 1990. do 2000. godine, i to je vrijeme kada se Crna Gora, sasvim pogubila i nije vidjela potrebu da održava veze sa dijasporom“, kazao je Špadijer.

Zadovoljstvo zbog objave knjige ne smije biti, kako je naveo, pokvareno manama koje su mogu u njoj naći.

Prema njegovim riječima, sastavljena je bez namjenskih istraživanja, bez komocije i bez redakcijskog ujednačavanja.

Sait Šabotić, koji je takođe bio u autorskom timu, rekao je da je socijano filozofski fenomen čovjeka koji se seli prisutan i u sada.

„Upravo zbog te činjenice, mi kao društvo i kao državna zajednica moramo imati na umu, da Crna Gora, danas ima brojnu dijasporu koja je rasuta širom svijeta, i o njima se mora brinuti“, kazao je Šabotić.

Prema njegovim riječima, kroz dugu istoriju, njemu je kao dijelu autorskog tima, bio zadatak da se pozabavi iseljavanjima bosanskog odnosno muslimanskog stanovnštva.

„Ova knjiga ima veliki broj ilustrativnih priloga i fotografija koje slikaju život naših iseljenika. Svi iseljenici koji odlaze i koji čine tu dijasporu su oni ljudi za koje možemo pitati da li oni tamo dosežu tu svoju traženu sreću“, smatra Šabotić.

MINISTARSTVO KULTURE

Nakon stupanja na snagu Pravilnika o bližem načinu isticanja, upotrebe kao i sastavu materijala zastave Crne Gore stvoreni su svi neophodni uslovi za potpunu implementaciju Zakona o državnim simbolima i Danu državnosti, ocijenjeno je iz Ministarstva kulture.

Ministarstvo kulture, kako navode, upoznalo je sve koji su dužni da primijene ove propise da preduzmu aktivnosti u tom pravcu.

“Shodno tome, i danas smo uputili poziv da se u što kraćem roku obave neophodne radnje u cilju potpune primjene Zakona o državnim simbolima i Danu državnosti i Pravilnika o bližem načinu isticanja, upotrebe kao i sastavu materijala Zastave Crne Gore. Ministarstvo kulture i u ranijem periodu više puta je upozoravalo državne organe, organe državne uprave, uprave, lokalne samouprave, ali i pravna lica koja obavljaju javna ovlašćenja ili čiji je osnovač država, na obaveznost primjene Zakona o državnim simbolima i Danu državnost, kao i na Pravilnik o bližem načinu isticanja, upotrebe i sastavu materijala Zastave Crne Gore”, navode iz tog resora.

Kako navode, cilj je da se izbjegnu neželjene posljedice ili primjena kaznenih odredbi ovog Zakona i drugih propisa kojima se štite naši državni simboli.

“Podsjećamo, shodno Pravilniku o bližem načinu isticanja, upotrebe kao i sastavu materijala zastave Crne Gore potrebno je obratiti posebnu pažnju na odredbe ovog Pravilnika koje regulišu pitanje standardnih dimenzija zastave, materijala, odnosno kvaliteta materijala, vrsta zastave, način njenog isticanja u enterijeru i eksterijeru objekata, kao i na vazduhoplovima, brodovima i drugim plovnim objektima, u cilju zakonitog postupanja i poštovanja ovog državnog simbola.  I u pogledu isticanja Grba mora se voditi računa o članu 4 Zakona o državnim simbolima i Danu državnosti kojim se uređuje njegov izgled. U odnosu na himnu Crne Gore nužno je osloniti se na članove 6, 21, 22, 23, 24, 25 ovog Zakona, kojima su uređeni tekst Himne, povod za njeno izvođenje, način izvođenja, način odavanja počasti himni, razlozi zbog kojih se ne smije izvoditi i dr”, piše u saopštenju Ministarstva kulture.

Takođe, podsjećaju i na kaznene odredbe iz ovog Zakona prema kojima će se novčanom kaznom od 1.000 eura do 20.000 eura kazniti za prekršaj pravno lice, ako upotrijebi grb i zastavu u obliku i sadržini suprotno čl. 4 i 5 ovog Zakona; upotrijebi ih u umjetničkom stvaralaštvu, nastavnom i obrazovnom radu na način kojim se narušavaju javni moral, ugled i dostojanstvo Crne Gore; na grbu ili zastavi izvrši bilo šta, ispravi, doda, izmijeni ili ih upotrijebi kao robni ili uslužni žig, dizajn, ili kao bilo koji drugi znak za obilježavanje robe ili usluga, osim u slučaju da dobije prethodnu dozvolu od državnog organa nadležnog za poslove kulture; upotrijebi oštećeni ili za upotrebu nepodobni grb ili zastavu; zastavu postavi tako da dodiruje tlo ili kao prostirku, zavjesu i sl; u tekstu ili melodiji Himne prilikom izvođenja izvrši bilo kakvu izmjenu; izvodi Himnu na način i u prilikama koji vrijeđaju ugled i dostojanstvo Crne Gore.

“Za prekršaj iz stava 1 ovog člana kazniće se novčanom kaznom od 300 eura do 2.000 eura odgovorno lice u pravnom licu, fizičko lice od 300 eura do 2.000 eura, a preduzetnik od 300 eura do 6.000 eura. Za prekršaj iz stava 1 ovog člana može se izreći i zaštitna mjera oduzimanja predmeta kojim je izvršen prekršaj”, podsjećaju iz Ministarstva.

Takođe, shodno Zakonu o javnom redu i miru pravno lice koje ne istakne zastavu ili grb ili upotrijebi himnu Crne Gore, u slučajevima kad je isticanje predviđeno važećim propisima, kazniće se za prekršaj novčanom kaznom od 2.500 eura do 15.000 eura, preduzetnik od 500 eura do 5.000 eura, odgovorno lice u pravnom licu od 300 eura do 2.000 eura, a fizičko lice od 300 eura do 1.000 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Pravno lice koje na javnom mjestu, bez odobrenja ili javnog poziva, istakne ili upotrijebi zastavu, grb ili drugi simbol druge države, kazniće se za prekršaj novčanom kaznom od 2.500 eura do 5.000 eura, podsjećaju iz Ministarstva.

“Preduzetnik koji učini prekršaj iz stava 1 ovog člana kazniće se novčanom kaznom od 500 eura do 5.000 eura, odgovorno lice u pravnom licu od 300 eura do 2.000 eura, a fizičko lice od 100 eura do 500 eura ili kaznom zatvora do 30 dana”, zaključuju iz Ministarstva kulture.

VEČERAS PRVI OKRŠAJ

Defanzivac Atletika Stefan Savić rekao je da njegovi saigrači i on dvomeču osmine finala Lige šampiona sa Liverpulom pristupaju sa potpunim optimizmom.

Jasno je da su ‚Redsi‘ veliki favoriti protiv Madriđana, koji imaju velike probleme sa formom posljednjih nedjelja. U prilog tome ide činjenica da su na posljednjih sedam utakmica u svim takmičenjima zabilježili samo jednu pobjedu.

Atletiko je pao na četvrto mjesto La Lige i ima samo tri boda više od Sosijedada na osmoj poziciji, a takođe je iznenađujuće eliminisan u Kupu kralja. ‚Jorgandžije‘ je eliminisao trećeligaški klub Kultural i Leonesa. Na drugoj strani, Liverpul je u nevjerovatnoj formi, a od mogućih 78 bodova u Premijer ligi osvojio je 76, što je rekord za jedno elitno takmičenje.

„Nijesmo pesimisti. Pokazali smo u prošlosti da se nikada ne predajemo. Uvijek smo se veoma dobro borili protiv većih timova. Zbog forme smo autsajderi vjerovatno, ali ne mislim da su oni veoma mirni. Znaju da igramo veoma dobro i da smo težak protivnik za svakoga. Susret sa Juventusom može da bude primjer. Odigrali smo veliki broj dobrih utakmica protiv velikih timova. U je povratak protiv Juventusa, kada smo gubili 2:0, ili protiv Bajerna pred finale u Milanu 2016. Izostavili smo i utakmicu sa Barselonom. Liverpul ima veoma važan i opasan napad, čak i u drugom naletu. Uvijek stignu do gola i morate da pokušate da ih zaustavite“, naglasio je Savić, prenosi Sport klub.

Savić je od dolaska u Atletiko iz Fiorentine 2015. godine zabilježio 139 nastupa u dresu Madriđana.

Prvi susret Atletika i Barselone na programu je od 21 sat na stadionu „Vanda Metropolitano“, a revanš je zakazan za 11. mart na „Enfildu“.

VEČERAS PRVI OKRŠAJ

Defanzivac Atletika Stefan Savić rekao je da njegovi saigrači i on dvomeču osmine finala Lige šampiona sa Liverpulom pristupaju sa potpunim optimizmom.

Jasno je da su ‚Redsi‘ veliki favoriti protiv Madriđana, koji imaju velike probleme sa formom posljednjih nedjelja. U prilog tome ide činjenica da su na posljednjih sedam utakmica u svim takmičenjima zabilježili samo jednu pobjedu.

Atletiko je pao na četvrto mjesto La Lige i ima samo tri boda više od Sosijedada na osmoj poziciji, a takođe je iznenađujuće eliminisan u Kupu kralja. ‚Jorgandžije‘ je eliminisao trećeligaški klub Kultural i Leonesa. Na drugoj strani, Liverpul je u nevjerovatnoj formi, a od mogućih 78 bodova u Premijer ligi osvojio je 76, što je rekord za jedno elitno takmičenje.

„Nijesmo pesimisti. Pokazali smo u prošlosti da se nikada ne predajemo. Uvijek smo se veoma dobro borili protiv većih timova. Zbog forme smo autsajderi vjerovatno, ali ne mislim da su oni veoma mirni. Znaju da igramo veoma dobro i da smo težak protivnik za svakoga. Susret sa Juventusom može da bude primjer. Odigrali smo veliki broj dobrih utakmica protiv velikih timova. U je povratak protiv Juventusa, kada smo gubili 2:0, ili protiv Bajerna pred finale u Milanu 2016. Izostavili smo i utakmicu sa Barselonom. Liverpul ima veoma važan i opasan napad, čak i u drugom naletu. Uvijek stignu do gola i morate da pokušate da ih zaustavite“, naglasio je Savić, prenosi Sport klub.

Savić je od dolaska u Atletiko iz Fiorentine 2015. godine zabilježio 139 nastupa u dresu Madriđana.

Prvi susret Atletika i Barselone na programu je od 21 sat na stadionu „Vanda Metropolitano“, a revanš je zakazan za 11. mart na „Enfildu“.

TUŽILAŠTVO U LEĆEU

Tužilaštvo u Lećeu pokrenulo je tužbu protiv crnogorskog fudbalera Mirka Vučinića zbog navodne utaje poreza od 5,8 miliona eura.

Italijanski mediji pišu da se tužba odnosi na period od 2014. do 2017. godine.

Advokat bivšeg kapitena crnogorske reprezentacije, Antonio Savoja, uložio je žalbu i navodi da Mirko Vučinić nije bio vezan za italijanski poreski sistem.

Vučiniću su početkom decembra oduzete nekretnine u Italiji, automobili, i blokirani su mu žiro računi.

Prvo ročište povodom tužbe zakazano je za kraj marta.

Vučinić je 2014. godine prešao iz Juventusa u Al Džaziru, u kojoj je zbog teške povrede koljena i završio karijeru.   

TUŽILAŠTVO U LEĆEU

Tužilaštvo u Lećeu pokrenulo je tužbu protiv crnogorskog fudbalera Mirka Vučinića zbog navodne utaje poreza od 5,8 miliona eura.

Italijanski mediji pišu da se tužba odnosi na period od 2014. do 2017. godine.

Advokat bivšeg kapitena crnogorske reprezentacije, Antonio Savoja, uložio je žalbu i navodi da Mirko Vučinić nije bio vezan za italijanski poreski sistem.

Vučiniću su početkom decembra oduzete nekretnine u Italiji, automobili, i blokirani su mu žiro računi.

Prvo ročište povodom tužbe zakazano je za kraj marta.

Vučinić je 2014. godine prešao iz Juventusa u Al Džaziru, u kojoj je zbog teške povrede koljena i završio karijeru.