NAPAD U IRAKU

Rano jutros četiri rakete pogodile su sjedište vojne koalicije predvođene SAD u Bagdadu, ali nije bilo žrtava, rekao je portparol te koalicije.

Iračka vojska saopštila je da su tri rakete “kaćuša” pogodile utvrđenu Zelenu zonu u kojoj se nalaze američka ambasada, druge strane misije i zgrade iračke vlade. U saopštenju se navodi da je četvrta pogodila obližnju logističku bazu iračkih snaga bezbjednosti, prenosi Rojters.

Za sada niko nije preuzeo odgovornost za napade.

Vašington je okrivio paravojne grupe koje podržava Iran za sve češće raketiranje i granatiranje baza u kojima su smještene američke snage u Iraku i područje oko američke ambasade u Bagdadu.

U napadu prošlog mjeseca pogođen je i sam kompleks američke ambasade, a u raketnom napadu na vojnu bazu na sjeveru u decembru poginuo je američki civil – građevinac.

Kako britanska agencija konstatuje, napetost između Irana i administracije predsjednika SAD Donalda Trampa posljednjih mjeseci uglavnom eskalira na iračkom tlu.

PROTESTI U NJEMAČKOJ

Hiljade ljudi protestovale su u Erfurtu, glavnom gradu pokrajine Tiringije u Njemačkoj. Izbor čelnika te savezne pokrajine uz pomoć krajnje desničarske partije Alternativa za Njemačku, izazvao je politički potres u državi.

Oko 18.000 ljudi učestvovalo je u protestima, navode organizatori, nevladine organizacije, umjetnici, sindikalni i politički lideri okupljeni u savez #Unteilbar -“Nedjeljivi”.

Protesti su održani pod sloganom “Bez nas, nećemo pakt s fašistima: nikad i nigde!” Na transparentima je, između ostalog, pisalo: “Ne želimo IV Rajh” i “Ne želimo vlast po svaku cijenu”.

Neočekivani izbor, 5. februara, liberala Tomasa Kemeriha zahvaljujući glasovima konzervativne desnice i krajnje desnice okupljenih u koaliciju, već je podstakao brojne spontane skupove širom Njemačke.

Zbog bure koju je taj izbor podigao u zemlji, taj kandidat male liberalne stranke FDP-a dao je ostavku 24 sata nakon izbora tijesnom većinom.

Organizatori protesta, međutim, misle da je šteta već učinjena.

O napetom stanju u zemlji govori to što je nekoliko prostorija FDP-a bilo na meti napada širom zemlje.

Kriza se iz te pokrajine proširila i na konzervativnu stranku kancelarke Angele Merkel, Hrišćansko-demokratsku uniju (CDU), pošto je njen član u Tiringiji zajedno s krajnje desničarskom Alternativom za Njemačku učestvovao u izboru Kemeriha.

Zbog toga je liderka Hrišćansko-demokratske unije Anegret Kramp-Karenbauer početkom nedjelje najavila svoju ostavku s mjesta predsjednice stranke i rekla da ne želi da se kandiduje za kancelarku na predstojećim izborima.

SOCIJALDEMOKRATE U TIVTU PORUČILE

SD je radio dok su se drugi svađali, ponaša se građanski, civilizovano i pristojno, i kao takav, jedina je partija pored DPS-a koja ima odbornike u svim opštinama, jedina partija koja na svim izborima konstantno raste, i partija koja očekuje dalji rast u Tivtu na lokalnim izborima zakazanim u aprilu. Tivat sebi ne smije više da dozvoli apsolutnu vlast, jer je politika stvar dogovora”, poručeno je sa opštinske konvencije Socijaldemokrata u Tivtu za izbor delegata i kandidata za Glavni odbor na II Kongresu Socijaldemokrata Crne Gore.

Kako su istakli, profit Aerodroma Crne Gore, koje je najuspješnije preduzeće, treba da ostane Tivtu i Crnoj Gori, a ne stranom koncesionaru, zbog čega SD smatra da Aerodromi moraju ostati u državnom vlasništvu.

“Radimo na unapređenju Aerodroma CG koji iz godine u godinu obara rekorde kada je riječ o broju putnika i prometu. Zahvaljujući nama socijaldemokratama, to je ne samo najbolje, nego i najprofitabilnije preduzeće u državi, zbog čega smo od početka dosljedni u opredjeljenju da ta desetomilionska dobit, koja se iz godine u godinu uvećava, treba da ostane Tivtu i Crnoj Gori, a ne stranom koncesionaru, ma ko to bio”, kazao je potpredsjednik SD CG Damir Šehović.

Kako je dodao, prethodne četiri godine će pamtiti po sjajnim izbornim, ali i rezultatima za poštovanje koje su predstavnici SD ostvarili u svojim resorima za koje su preuzeli punu odgovornost na državnom i lokalnom nivou.
 
Obraćajući se prisutnima, predsjednik Socijaldemokrata Ivan Brajović podsjetio se lokalnih izbora u Tivtu koji su održani 2016. godine, navodeći da je izvanredan rezultat partije na tim izborima, od 10 odsto i četiri odbornika, bio jak vjetar u jedra pred parlamentarne izbore na kojima su Socijaldemokrate stekle parlamentarni status.

On je posebno istakao činjenicu da su, uz DPS, Socijaldemokrate jedina politička partija koja u svim opštinama ima odbornike, a što znači, da su SD-u vrata u svakom kutku Crne Gore otvorena. Brajović je zaključio konstatacijom da su zato u velike uspjehe Tivta ugrađeni uspjesi Socijaldemokrata, ali da će Socijaldemokrate ići na još bolji rezultat, kako bi se izbjegle i pojedine loše odluke, jer Tivat, sa svim svojim potencijalima, mora bolje. A to može jedino sa još jačim učešćem SD u vlasti. 

Zdravko Mitrović, predsjednik OO SD Tivat, istakao je da su Socijaldemokrate u Tivtu dio vlasti, ali još bitnije, kontrolori vlasti. U narednom periodu nastojaće da ne budu više samo kontrolori vlasti, već da budu vlast u pravom smislu te riječi, da preuzmu veću odgovornost na sebe. 

On je prisutnima poručio da Tivat ne smije sebi da dozvoli apsolutnu vlast, jer je takva vlast loša.

“Najjače sredstvo kojim se Socijaldemokrate bore jeste naš program, a naš program znači rad”, zaključio je Mitrović.

Odbornik Socijaldemokrata u SO Tivat Igor Petković, istakao je da su Socijaldemokrate u Tivtu druga partija po jačini sa četiri osvojena mandata. Rezultati naših funkcionera u Tivtu daju nam za pravo da budemo uvjereni da ćemo na izborima 5. aprila postići mnogo bolji rezultat”, zaključio je Petković.

RADOVIĆ PORUČIO

Crnogorski košarkaši protiv Velike Britanije počinju kvalifikacije za Eurobasket 2021, a taj je meč jednako važan kao i odlučujući u prethodnim kvalifikacijama, smatra selektor Boško Radović.

Duel sa Britancima mogao bi da odluči tok kvalifikaicija. Pobjeda bi olakšala posao našim momcima i omogućila da se mirno pripremaju za naredne mečeve.

“Pozivam sve ljubitelje košarke i sve koji vole reprezentaciju da dođu u ‘Moraču’ u petak veče, jer nam je potrebna podrška. Ova utakmica jednako je važna kao ona protiv Letonije prošle godine na kraju kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, bukvalno toliki je značaj ovog kad se sve sabere. Činjenica je da nije isto igrati pred polupraznom i punom ‘Moračom’, imali smo te situacije protiv Španije i Slovenije, ovog puta nam je potrebna podrška od početka kvalifikacija i nadam se da će biti puna dvorana”, kazao je selektor Radović na današnjoj konferenciji.

Kako je istakao, Britanci su prvi rival u petak od 19 sati, a to je selekcija koja ima dosta iskustva.

“Nezgodna, atipična ekipa, sa stilom približno američkom, sa puno šuteva za tri, tranizicije. Slično igraju kao Novi Zeland, atletski izvanredna ekipa, u kojoj nije bitno da li će pucati sa sedam ili sa 10 metara. Ovo je jedna od utakmica u kojoj odbrana faktor koji donosi pobjedu, ta igra u odbrani jedan na jedan, odgovornost, koncentracija moraju biti na visokom nivou”, ističe Radović.

Marko Todorović se takođe nada da će publika prepoznati značaj utakmice protiv Britanije.

“Mini pripreme počinju, ono što je dobro jeste da smo sa ovim prozorima upoznati, tako da se ne moramo adaptirati na to. O Britancima ćemo nešto više znati narednih dana, ali najbolje je da se fokusiramo na ono što od nas zavisi. Moramo da se spremimo i uz pomoć navijača da ostvarimo prvu pobjedu”, kazao je centar našeg nacionalnog tima, koji se osvrnuo i na kvalifikacionu grupu u kojoj su još Njemačka i Francuska.

“U svim utakmicama koje igramo u ovoj grupi moramo biti oprezni. Brtitanci na papiru su najmanje jak tim, to ne mora ništa da znači, to smo mi najbolje dokazali, pobijedili mnogo jače od nas, na ličnom primjeru naučili da favoriti uvijek ne pobjeđuju”, zaključio je Todorović.

Nikola Peković debituje na funkciji tim menadžera. Kaže da mu prija što se vratio košarci i što provodi dosta vremena zajedno sa ekipom.

“Ovo je dobra selekcija, jako dobri momci, kulturni, radni, slušaju savjete. Na nama je da im pokažemo kako da igraju taj meč i da to pretočimo u pobjedu”, istakao je Peković.

Nikola kaže da je danas košarka dosta drugačija nego dok je igrao, pa se tako i centri ponašaju drugačije nego dok je on bio velika sila u reketu. Zadovoljan je kako izgleda centarska linija naše selekcije u ovom sastavu. Vjeruje da će sve biti spremno za meč sa Britanijom.

“Dosta smo pričali o Britancima, jasno je da je u pitanju atipična ekipa. Protiv takvih timova nije lako igrati, jednostavno nemaju postavljen sistem. Ipak moramo da budemo spremni na to i da idemo na pobjedu”, zaključio je Peković.

Duel sa Britancima igraće se u petak od 19 sati.

Ulaznice po cijeni od tri eura prodavaće se na šalteru SC “Morača” u četvrtak 20. februara od 10 do 15 sati i od 17 do 20 sati. Na dan meča prodaja ulaznica počeće u 10 sati i trajaće do početka duela.

RADOVIĆ PORUČIO

Crnogorski košarkaši protiv Velike Britanije počinju kvalifikacije za Eurobasket 2021, a taj je meč jednako važan kao i odlučujući u prethodnim kvalifikacijama, smatra selektor Boško Radović.

Duel sa Britancima mogao bi da odluči tok kvalifikaicija. Pobjeda bi olakšala posao našim momcima i omogućila da se mirno pripremaju za naredne mečeve.

“Pozivam sve ljubitelje košarke i sve koji vole reprezentaciju da dođu u ‘Moraču’ u petak veče, jer nam je potrebna podrška. Ova utakmica jednako je važna kao ona protiv Letonije prošle godine na kraju kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, bukvalno toliki je značaj ovog kad se sve sabere. Činjenica je da nije isto igrati pred polupraznom i punom ‘Moračom’, imali smo te situacije protiv Španije i Slovenije, ovog puta nam je potrebna podrška od početka kvalifikacija i nadam se da će biti puna dvorana”, kazao je selektor Radović na današnjoj konferenciji.

Kako je istakao, Britanci su prvi rival u petak od 19 sati, a to je selekcija koja ima dosta iskustva.

“Nezgodna, atipična ekipa, sa stilom približno američkom, sa puno šuteva za tri, tranizicije. Slično igraju kao Novi Zeland, atletski izvanredna ekipa, u kojoj nije bitno da li će pucati sa sedam ili sa 10 metara. Ovo je jedna od utakmica u kojoj odbrana faktor koji donosi pobjedu, ta igra u odbrani jedan na jedan, odgovornost, koncentracija moraju biti na visokom nivou”, ističe Radović.

Marko Todorović se takođe nada da će publika prepoznati značaj utakmice protiv Britanije.

“Mini pripreme počinju, ono što je dobro jeste da smo sa ovim prozorima upoznati, tako da se ne moramo adaptirati na to. O Britancima ćemo nešto više znati narednih dana, ali najbolje je da se fokusiramo na ono što od nas zavisi. Moramo da se spremimo i uz pomoć navijača da ostvarimo prvu pobjedu”, kazao je centar našeg nacionalnog tima, koji se osvrnuo i na kvalifikacionu grupu u kojoj su još Njemačka i Francuska.

“U svim utakmicama koje igramo u ovoj grupi moramo biti oprezni. Brtitanci na papiru su najmanje jak tim, to ne mora ništa da znači, to smo mi najbolje dokazali, pobijedili mnogo jače od nas, na ličnom primjeru naučili da favoriti uvijek ne pobjeđuju”, zaključio je Todorović.

Nikola Peković debituje na funkciji tim menadžera. Kaže da mu prija što se vratio košarci i što provodi dosta vremena zajedno sa ekipom.

“Ovo je dobra selekcija, jako dobri momci, kulturni, radni, slušaju savjete. Na nama je da im pokažemo kako da igraju taj meč i da to pretočimo u pobjedu”, istakao je Peković.

Nikola kaže da je danas košarka dosta drugačija nego dok je igrao, pa se tako i centri ponašaju drugačije nego dok je on bio velika sila u reketu. Zadovoljan je kako izgleda centarska linija naše selekcije u ovom sastavu. Vjeruje da će sve biti spremno za meč sa Britanijom.

“Dosta smo pričali o Britancima, jasno je da je u pitanju atipična ekipa. Protiv takvih timova nije lako igrati, jednostavno nemaju postavljen sistem. Ipak moramo da budemo spremni na to i da idemo na pobjedu”, zaključio je Peković.

Duel sa Britancima igraće se u petak od 19 sati.

Ulaznice po cijeni od tri eura prodavaće se na šalteru SC “Morača” u četvrtak 20. februara od 10 do 15 sati i od 17 do 20 sati. Na dan meča prodaja ulaznica počeće u 10 sati i trajaće do početka duela.

DODIK PORUČIO

Ostanak Republike Srpske u BiH je moguć samo pod uslovom da se zakonom uredi rad Ustavnog suda BiH, izjavio je srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik. On je u intervjuu za TV Prva rekao da situacija u BiH može da se riješi donošenjem zakona o radu Ustavnog suda i “izbacivanjem stranaca” iz te institucije, za koju kaže da je kreacija međunarodnog faktora.

“Tamo sjede tri stranca koja uz dva muslimanska glasa stalno donose odluke protiv RS i kažu da mi treba da ih poštujemo. Oni su dio aranžmana koji treba da razvlasti Republiku Srpsku”, rekao je Dodik.

Ustavni sud okupacijski i razvlašćuje RS

Ustavni sud BiH nazvao je okupacijskim i dodao da u različitim fazama “razvlašćuje RS”, počev od osporavanja grba, zastave, himne i obilježavanja Dana RS, a sada se, kaže, krenulo u otimanje imovinskih prava RS.

“Sljedeća faza bi vodila ka ukidanju Republike Srpske i rekli bi da je sve to ustavno i da se odluke Ustavnog suda moraju poštovati. Ali, ovo je pitanje suštine i ukoliko pustimo da ide dalje, zatvorili smo vrata postojanja RS. Zato se ne sme ići dalje”, naglasio je Dodik.

Najavio je da će zajedno sa najznačajnijim političkim predstavncima Hrvata u BiH predložiti novi zakon o Ustavnom sudu na nivou Parlamenta BiH.

Dodik je kazao da je BiH “nemoguća zemlja za Srbe” i da RS po povelji UN ima pravo na samoopredjeljenje.

“Ukoliko nastave da nas razvlašćuju, moraju da znaju da sve ima svoju crvenu liniju. Nemamo namjeru da dižemo revolucije, ali imamo pravo da tražimo prava koja važe i za druge. Nikog ne uslovljavamo, ovo je naš legitimni politički čin i pokušavamo da sve uradimo u institucijama sistema”, rekao je Dodik.

Međunarodni faktor “lijepak” koji pokušava da zakrpi BiH

Na pitanje šta misli koliko dugo će trajati BiH, Dodik je kazao da neće biti potrebno ni 10 godina da ta država propadne.

On je izrazio uvjerenje da će RS u decenijama koje dolaze biti samostalna i da će naći način “državnog oblika sa Srbijom”.

Kako je rekao, nema logike niti konsenzusa da bi BiH opstala, i da je jedini “lijepak” trenutno međunarodni faktor koji, kaže, nasiljem pokušava da je “zakrpi”.

“BiH nije uspjela da nađe u sebi segmente za svoje jedinstvo. BiH je danas podijeljeno društvo po nacionalnoj i teritorijalnoj osnovi, a u političkom smislu je heterogena i gotovo nemoguća da se spoji. RS je formirana da bude nezavisna država, ali smo prihvatili Dejtonski sporazum koji je razgrađivan do te mjere da je RS izgubila 83 nadležnosti zbog visokog predstavnika, a sada gubimo mnoge nadležnosti zbog Ustavnog suda”, dodao je Dodik.

Podvukao je da samo dijalog tri konstitutivna naroda može da doprinese rješenju.

Upitan o burnim reakcijama zvaničnika u BiH na izjavu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da Srbija podržava Dejtonski sporazum i integritet BiH i integritet RS unutar BiH, Dodik je rekao da je stav države Srbije jasan i da je na jučerašnjem sastanku sa Srbima iz regiona, Vučić insistirao da se sačuvaju mir i Dejtonski sporazum.

“Ali, oni hoće poniženog Vučića, da ga nema, da Srbija nema ni predsjednika, to je njihov cilj”, zaključio je Dodik.

PROJEKAT CGO

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je, uz podršku Ministarstva za ljudska i manjinska prava, organizovao od 13. do 16. februara, Školu ljudskih prava koju je uspješno završilo 29 srednjoškolaca/ki iz 13 crnogorskih opština.

Četvorodnevno interaktivno učenje o ljudskim pravima imalo je za cilj da približi srednjoškolcima koncept ljudskih prava, istorijat i razvoj ljudskih prava, mehanizme za zaštitu od diskriminacije i drugih kršenja ljudskih prava, značaj kulture ljudskih prava, principe demokratije i tolerancije, ali i da doprinese izgradnji njihovih vještina za aktivno učešća u promociji i zagovaranju ljudskih prava u sredinama u kojima žive i u školama u kojima stiču formalno obrazovanje.

“Pored opšteg okvira ljudskih prava, program 24. Škole ljudskih prava u fokus je stavio prava marginalizovanih grupa, poput prava LGBT populacije, osoba sa invaliditetom, prava žena, ali i teme kao što su antifašizam, prevencija radikalizacije i adresiranje vršnjačkog nasilja. Rad se odvijao kroz kombinaciju predavanja, radionica, projekcija filmova, ‘žive biblioteke’, grupnih vježbi, debata i zajedničkih diskusija”, pojašnjavaju u CGO.

Predavačica Škole ljudskih prava i savjetnica Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Milena Krsmanović, naglasila je značaj rada sa srednjoškolcima.

“Dragocjeno je što CGO kroz edukativne i druge aktivnosti nastoji da mladi sazrijevaju u ambijentu građanskog društva koje je netolerantno na diskriminaciju i kršenja ljudskih prava. A srednjoškolci su ti koji mogu revnosno i snažno zagovarati prava ranjivih društvenih grupa, među kojima oni dobro prepoznaju LGBT zajednicu, Rome, osobe sa invaliditetom, žene žrtve nasilja”, ocijenila je ona.

Kako je dodala, posebno raduje saznanje da polaznici Škole prepoznaju i instituciju Zaštitnika ljudskih prava kao važnu kariku u sistemu zaštite i promocije ljudskih prava.

Predavač u Školi i omladinski edukator Miloš Knežević ocjenjuje da je dodatna vrijednost ovog programa i ta da mladi nemaju prilike da kroz formalni obrazovni sistem sveobuhvatno uče o ovim temama, te da ih treba ohrabrivati da se što više uključuju u ove i slične programe koji će ih podstaći da kritički promatraju stvarnost oko sebe.

Predavačica i borkinja za ljudska prava iz NVO Juventas Hana Konatar, se osvrnula i na svoj ljudskopravaški angažman kojem je svojevremeno impuls dala i Škola ljudskih prava CGO-a.

“U ovoj Školi ljudskih prava sam imala priliku da razgovaram sa 29 učenika i učenica iz različitih regija Crne Gore. Prije šest godina sam bila i sama učesnica Škole ljudskih prava, a danas sam u ulozi edukatorke, i sa zadovoljstvom dijelim veliko iskustvo obilježeno značajnim preokretima u mom životu koji su me promijenili. Danas sam se susrela sa mladima koji su bili otvoreni da saznaju više o ljudskim različitostima, kao i da te različitosti razumiju i prihvate kao vrijednost otvorenog društva”, rekla je Konatar.

Predavači i radioničari Škole ljudskih prava bili su aktivisti i stručnjaci za ljudska prava, ali i pripadnici marginalizovanih grupa u Crnoj Gori, a učesnici/ce su bili iz srednjih škola iz 13 gradova Crne Gore: Pljevlja, Plav, Rožaje, Bijelo Polje, Plužine, Bar, Herceg Novi, Kotor, Tivat, Nikšić, Cetinje, Danilovgrad i Podgorica.

Školu ljudskih prava uspješno su završili: Anastasija Ulniković, Andrea Gačević, Anes Krcić, Anja Radovanović, Belma Murić, Viktorija Samardžić, Davud Agović, Damir Crnovršanin, Željko Marković, Imar Srna, Ina Cicović, Irina Vukadinović, Ismail Aljoševićm Jelena Mitrić, Katja Radovanović, Konstantin Vukić, Kristina Krivokapić, Luka Miranović, Marko Bolević, Milica Pejić, Milica Radeč, Nemanja Čabarkapa, Nikolina Barać, Pajo Vasovič, Petar Nedić, Sofija Knežević, Sulejman Purišić, Halil Musić i Husein Bralić.

“TREBJESA”

Pivara “Trebjesa” reciklira oko 50 odsto ukupnog otpada koji stvara kroz svoje poslovne procese, što je čini jednom od kompanija sa najvećim stepenom reciklaže u Crnoj Gori, kazala je menadžerka korporativnih poslova u Pivari, Jelena Damjanović Vidaković.

“Težimo ka tome da procenat reciklaže bude još veći, što je u skladu i sa dugoročnim ciljem korporacije kojoj pripadamo, Molson Coors, a to je da u narednim godinama uspijemo otpad koji ide na deponiju svesti na minimum“, kazala je Damjanović Vidaković agenciji MINA.

Kako je navela, kompanija Molson Coors je, kroz definisane ciljeve održivosti, postavila pravilno upravljanje otpadom visoko na listu prioriteta, a takvu politiku primjenjuju sve pivare u sklopu grupacije, uključujući i nikšićku.

„Našu posvećenost pokazujemo konkretnim rezultatima. Reciklaža polovine generisanog otpada samo je jedan od mjerljivih rezultata Pivare „Trebjesa“ u ovoj oblasti. Izgradili smo i sopstveni pogon za prečišćavanje otpadnih voda i redovnim kontrolama pratimo kvalitet tih voda i vazduha, koji su do sada uvijek bili u dozvoljenim granicama“, kazala je Damjanović Vidaković.

Kako je navela, u Pivari se, da bi proces zaokružili, bave i tretmanom mulja koji nastaje radom postrojenja.

„O kompleksnosti ovog postupka dovoljno govori i činjenica da je, trenutno, najbliža adresa na koju možemo transportovati otpadni mulj spalionica otpada u Beču“, dodala je Damjanović Vidaković.

Stakleni otpad se, kazala je ona, takođe reciklira izvan granica Crne Gore.

„Za reciklažu stakla naša kompanija iznajmljuje privremeno skladište u Nikšiću, pa se dalje taj otpad, u skladu sa izvoznom dozvolom, željezničkim prevozom šalje u Fabriku za reciklažu stakla, u Aleksincu“, precizirala je Damjanović Vidaković.

Prema njenim riječima, Pivara ispituje modalitete za moguću reciklažu i drugih sirovina koje nastaju u procesu proizvodnje, kao što je otpadni kiselgur i etikete sa povratne ambalaže.

„Na svim ovim pitanjima značajna nam je saradnja sa institucijama sistema, ali i privrednim subjektima i nevladinim organizacijama (NVO), koji se srijeću sa sličnim situacijama u ovoj oblasti, i svi zajedno nastojimo da doprinesemo rješenjima i dijeljenju najbolje prakse u oblasti zaštite životne sredine“, kazala je Damjanović Vidaković.

Ona je podsjetila da je Pivara „Trebjesa“ aktivna i u prevenciji stvaranja otpada, kao i kontinuiranoj edukaciji građana o temama iz oblasti zaštite životne sredine.

„Kroz konkurs za ekološke NVO, svake godine ulažemo po deset hiljada EUR u rješenje konkretnih ekoloških izazova. Do sada smo uložili 70 hiljada EUR da, zajedno sa NVO, utičemo na bolju ekološku sliku naših zajednica“, rekla je Damjanović Vidaković.

Kako je kazala, kampanjom „Rock & Recycle“ na najvećim muzičkim festivalima – Sea Dance, Lake Fest i Bedem Fest, Pivara animira desetine hiljada posjetilaca da pravilno odlažu otpad, a od prikupljenih plastičnih čaša umjetnici prave skulpture koje su, takođe, u službi promocije reciklaže.

„Sve te aktivnosti dio su korporativnog identiteta naše kompanije, koja zaštitu životne sredine zaista i primjenjuje u praksi i doprinosi dostizanju ciljeva reciklaže, ne samo na nivou naše grupacije, već i ciljeva postavljenih u nacionalnim okvirima“, zaključila je Damjanović Vidaković.

ODLUKA NBA LIGE

Nagrada za najkorisnijeg igrača (MVP) ol star utakmice NBA lige od ove godine nosiće ime legende Los Anđeles Lejkersa Kobija Brajanta.

Brajant, učesnik u 18 ol star utakmica, poginuo je prošlog mjeseca u padu helikoptera u Kaliforniji, sa ćerkom i još sedmoro putnika.

Komesar NBA lige Adam Silver rekao je da je Brajantova smrt neizreciva i da liga želi da mu oda počast, navodi se na sajtu lige.

Prvi put MVP nagrada Kobi Brajant biće dodijeljena u noći između nedjelje i ponedjeljka, po završetku ol star utakmice Tim Janis-Tim Lebron, u Čikagu.

Brajant je četiri puta bio MVP ol star utakmice, 2002, 2007, 2009. i 2011. godine.

Tokom noći održana su takmičenja na ol staru u “zakucavanju” i šutiranju “trojki”, u kojima su pobijedili košarkaš Majamija Derik Džons i igrač Sakramenta Badi Hild.

ODLUKA NBA LIGE

Nagrada za najkorisnijeg igrača (MVP) ol star utakmice NBA lige od ove godine nosiće ime legende Los Anđeles Lejkersa Kobija Brajanta.

Brajant, učesnik u 18 ol star utakmica, poginuo je prošlog mjeseca u padu helikoptera u Kaliforniji, sa ćerkom i još sedmoro putnika.

Komesar NBA lige Adam Silver rekao je da je Brajantova smrt neizreciva i da liga želi da mu oda počast, navodi se na sajtu lige.

Prvi put MVP nagrada Kobi Brajant biće dodijeljena u noći između nedjelje i ponedjeljka, po završetku ol star utakmice Tim Janis-Tim Lebron, u Čikagu.

Brajant je četiri puta bio MVP ol star utakmice, 2002, 2007, 2009. i 2011. godine.

Tokom noći održana su takmičenja na ol staru u “zakucavanju” i šutiranju “trojki”, u kojima su pobijedili košarkaš Majamija Derik Džons i igrač Sakramenta Badi Hild.