DO 18 STEPENI

U Crnoj Gori sjutra će biti pretežno sunčano uz povremeno malu, ili umjerenu, uglavnom visoku oblačnost.

Na sjeveru, tokom jutra ili prijepodneva, po kotlinama magla. Vjetar slab do umjeren, promjenljivog smjera, u sjevernim predjelima južni i jugozapadni. Jutarnja temperatura vazduha -7 do 6, najviša dnevna 10 do 18 stepeni.

U Podgorici će biti pretežno sunčano uz povremeno malu ili umjerenu, visoku oblačnost. Vjetar slab do umjeren, promjenljivog smjera. Jutarnja temperatura vazduha 3, najviša dnevna oko 16 stepeni.

NASTAVLJENE LITIJE

Litije i molebani u znak protesta protiv usvojenog Zakona o slobodi vjeroispovijesti organizovani su i danas u više gradova.

Mirne protestne šetnje vjernika i sveštenstva SPC održane su u Podgorici, Nikšiću, Beranama, Bijelom Polju, Pljevljima, Žabljaku, Herceg Novom, Andrijevici…

Okupljanje je u Podgorici počelo ispred Hrama Hristovog vaskrenja, odakle su vjernici, predvođeni episkopom raško-prizrenskim Teodosijem, krenuli ulicama glavnog grada.

Episkop budimljansko-nikšićki Joanikije služio je jutros liturgiju u Šavniku, a potom predvodio litiju Drobnjaka i Uskoka.

Vjernici SPC krenuli su iz manastira Ostrog prema Nikšiću, gdje je večeras litiju predvodio Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije.

“Ovaj narod koji se sabira oko svojih svetinja postao je središte Evrope. Čuvajući svoje svetinje čuvaju svoj obraz. Zakon koji je donijet je zakon koji se rodio iz onoga duha otimačine i posleratnog bratoubilaštva i bogoubilaštva. Veliki je dar Božji da se narod probudio, da nije izgoubio obraz i dušu, nije izgubio osječanje za svetinju, za pono što je najbitnije za svakoga čovjeka”, kazao je Amfilohije.

Ocijenio je da mnogi koji su glasali za one koji donose zakone, da su znali da će donositi ovakve, ne bi glasali za njih.

“Nadali su se da će oni donositi prave, istinske zakone. Ako imaju savjesti i svijesti, trebalo bi samo da pogledaju ovaj narod ovdje. Ako su istinska narodna vlast, onda bi trebalo da slušaju glas naroda”, poručio je mitropolit crnogorsko-primorski.

Prema njegovim riječima, i Evropljani “ukoliko žele da budu nosioci demokratije, a ne demonokratije, pomoći će ovom narodu da se oslobodi duha bratoubulaštva i bogoubilaštva, duha podjela”.

“Ovo nije narod koji podržava podjele, ni jezičke, ni nacionalne, ni bilo kakve druge, već je probuđeni narod i mora da se čuje njegov glas, sada kada se oslobodio od straha, koji je pritiskao od rata naovamo”, rekao je Amfilohije.

On je kazao da se nada da će oni koji su donosili Zakon „ukloniti ga, da spasu obraz Crne Gore, Vlade, predsjednika i poslušati glas naroda koji to traži mirnim skupovima“.

“Ovo je prvi put u 21 vijeku da se okupljanja kod nas ne završavaju bratoubilaštvom, već mirno, kako i treba”, rekao je Amfilohije i dodao da će litije biti nastavljene.

U Bijelom Polju litije su krenule rano jutros iz više krajeva opštine, a centar okupljanja je bila crkva svetih apostola Petra i Pavla, navode iz Mitropolije crnogorsko-primorske.

U Kotoru je moleban prije litije održan u crkvi Svetog Nikole, dok su se vjernici u Beranama okupili u manastiru Đurđevi stupovi, gdje je moleban služio protojerej-stavrofor Miloš Vesin iz Čikaga.

Protestne šetnje se od Božića organizuju dvaput sedmično, četvrtkom i nedjeljom.

NASTAVLJENE LITIJE

Litije i molebani u znak protesta protiv usvojenog Zakona o slobodi vjeroispovijesti organizovani su i danas u više gradova.

Mirne protestne šetnje vjernika i sveštenstva SPC održane su u Podgorici, Nikšiću, Beranama, Bijelom Polju, Pljevljima, Žabljaku, Herceg Novom, Andrijevici…

Okupljanje je u Podgorici počelo ispred Hrama Hristovog vaskrenja, odakle su vjernici, predvođeni episkopom raško-prizrenskim Teodosijem, krenuli ulicama glavnog grada.

Episkop budimljansko-nikšićki Joanikije služio je jutros liturgiju u Šavniku, a potom predvodio litiju Drobnjaka i Uskoka.

Vjernici SPC krenuli su iz manastira Ostrog prema Nikšiću, gdje je večeras litiju predvodio Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije.

“Ovaj narod koji se sabira oko svojih svetinja postao je središte Evrope. Čuvajući svoje svetinje čuvaju svoj obraz. Zakon koji je donijet je zakon koji se rodio iz onoga duha otimačine i posleratnog bratoubilaštva i bogoubilaštva. Veliki je dar Božji da se narod probudio, da nije izgoubio obraz i dušu, nije izgubio osječanje za svetinju, za pono što je najbitnije za svakoga čovjeka”, kazao je Amfilohije.

Ocijenio je da mnogi koji su glasali za one koji donose zakone, da su znali da će donositi ovakve, ne bi glasali za njih.

“Nadali su se da će oni donositi prave, istinske zakone. Ako imaju savjesti i svijesti, trebalo bi samo da pogledaju ovaj narod ovdje. Ako su istinska narodna vlast, onda bi trebalo da slušaju glas naroda”, poručio je mitropolit crnogorsko-primorski.

Prema njegovim riječima, i Evropljani “ukoliko žele da budu nosioci demokratije, a ne demonokratije, pomoći će ovom narodu da se oslobodi duha bratoubulaštva i bogoubilaštva, duha podjela”.

“Ovo nije narod koji podržava podjele, ni jezičke, ni nacionalne, ni bilo kakve druge, već je probuđeni narod i mora da se čuje njegov glas, sada kada se oslobodio od straha, koji je pritiskao od rata naovamo”, rekao je Amfilohije.

On je kazao da se nada da će oni koji su donosili Zakon „ukloniti ga, da spasu obraz Crne Gore, Vlade, predsjednika i poslušati glas naroda koji to traži mirnim skupovima“.

“Ovo je prvi put u 21 vijeku da se okupljanja kod nas ne završavaju bratoubilaštvom, već mirno, kako i treba”, rekao je Amfilohije i dodao da će litije biti nastavljene.

U Bijelom Polju litije su krenule rano jutros iz više krajeva opštine, a centar okupljanja je bila crkva svetih apostola Petra i Pavla, navode iz Mitropolije crnogorsko-primorske.

U Kotoru je moleban prije litije održan u crkvi Svetog Nikole, dok su se vjernici u Beranama okupili u manastiru Đurđevi stupovi, gdje je moleban služio protojerej-stavrofor Miloš Vesin iz Čikaga.

Protestne šetnje se od Božića organizuju dvaput sedmično, četvrtkom i nedjeljom.

JUTARNJI PROGRAM

U emisiji Jutarnjeg programa govorimo o radu jedinstvenog evropskog broja 112 za pozive u hitnim situacijama. Bavimo se i prevarama turističkih organizacija, a govorimo i o biznis barijerama.

U emisiji govorimo o radu jedinstvenog evropskog broja 112 za pozive u hitnim situacijama. U pitanju je značajan resurs sistema zaštite i spašavanja u Crnoj Gori, a kako najavljuju u Ministarstvu unutrašnjih poslova, u narednom periodu planirano je i uvođenje novih servisa za građane: automatskog mobilnog lociranja pozivaoca broja 112 i automatskog prijavljivanja lokacije udesa.

Tema Jutra: Prevare turističkih agencija. Podgorička policija podnijela je krivičnu prijavu protiv putničke agencije “IN Travel” iz Podgorice, kao i protiv osnivača i izvršne direktorice te firme, zbog sumnje da su izvršili krivično djelo prevara u produženom trajanju. O prevarama turističkih agencija i načinima da se od njih zaštitimo, razgovaramo sa predsjednikom Asocijacije turističkih agencija, Orhanom Hodžićem.

U emisiji govorimo i o biznis barijerama. Govorićemo o pregledu trenutne situacije u domenu započinjanja privatnog biznisa, aktuelne prepreke za onog koji se odlučuje na takav poslovni potez i načinima prevazilaženja mogućih razlika između onih koji regularno posluju i redovno ispunjavaju svoje obaveze prema državi, a opet su u neravnopravnom položaju u odnosu na one koji posluju u sivoj zoni.

Predstavljamo Monografiju “Dijaspora Crne Gore u prošlosti i sadašnjosti”, koja predstavlja istorijsko svjedočanstvo o migracionim tokovima crnogorskog stanovništva u prethodnim vjekovima.

U redovnoj rubrici ponedjeljkom ”Plodovi Jutra” govorimo o Javnom pozivu za sektor pčelarstva. Opširnije u razgovoru sa Draganom Šutović, savjetnicom za pčelarstvo u Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja i Vladimirom Radulovićem, sekretarom Saveza pčelarskih organizacija Crne Gore.

U muzičkom dijelu emisije družićemo se sa Šukrijom Žutim Serhatlićem.

Najavljujemo:

Naši dežurni reporteri svakodnevno izvještavaju sa terena.Osim servisnih informacija u prvom satu emisije, novinarka Andrea Šekularac će informisati o:

-Tradicionalnoj manifestaciji Ekonomskog fakulteta ”The Right Start”.

-Aktuelnoj ponudi Idea objekta u TC Mall of Montenegro.

-Uslugama koje pruža Urgentni centar Kliničkog centra Crne Gore.

Urednici i voditelji emisije: Marija Marković i Saša Klikovac
Urednica Jutarnjeg programa: Milica Babić 
e-mail: jutarnji@rtcg.org

Broj telefona redakcije: 020 224 991

 

ZBOG VANREDNIH IZBORA

Parlament Sjeverne Makedonije raspustio se danas popodne radi vanrednih parlamentarnih izbora 12. aprila.

Parlament je odluku o svom raspuštanju donio na predlog predsjednika Sobranja Talata Džaferija (DUI), koji bi danas trebalo da raspiše izbore.

Redovan termin za parlamentarne izbore u Sjevernoj Makdondoniji bio je decembar ove godine.

Džaferi je istakao da je odlučio da danas bude “Dan D”, 55 dana prije izbora, jer je to krajnji termin za raspuštanje da bi se osiguralo da izbori budu 12. aprila, na datum koji su u oktobru prošle godine dogovrili lideri parlamentarnih stranaka.

Za odluku o raspuštanju je glasalo 108 poslanika u parlamentu sa 120 mjesta, a nije bilo uzdržanih ili glasova protiv te odluke.

Džaferi je ranije bio najavio da će parlament biti raspušten 12. februara, ali je to odložio za nekoliko dana da bi bili donijeti “neki važni zakoni”, među kojima o tužilaštvu koji je EU poručila da očekuje već sada.

U posljednjih nekoliko sati rada parlamentarna većina je, uz protivljenje najveće makedonske opzicione partrije VMRO DPMNE, uspjela da obezbijedi dvotrećinsku podršku za zakone o javnom tužilaštvu i o Savjetu tužilaca i izmjene Zakona o odbrani, na čijem je usvajanju insisitrala vladajuća SDSM.

Donošenje novog zakona o tužilaštvu, iako nije formalni uslov da EU odobri početak pregovora o prijemu Sjeverne Makedonije u Uniju, EU je više puta poručila da će smatrati pozitivnim znakom da se reforme sprovode i da se u Skoplju ozbiljno shvata suzbijanje kriminala i korupcije, dok je Zakon o odbrani potreban radi usaglašavanja s NATO.

O održavanju vanrednih parlamentarnih izbora 12. aprila dogovorili su se prošle godine u oktobru na sastanku lideri parlementarnih stranaka s predsjednikom Republike, pošto EU po treći put nije odredila datum za početak pregovora o prijemu Sjeverne Makedonije u svoje redove.

ZBOG VANREDNIH IZBORA

Parlament Sjeverne Makedonije raspustio se danas popodne radi vanrednih parlamentarnih izbora 12. aprila.

Parlament je odluku o svom raspuštanju donio na predlog predsjednika Sobranja Talata Džaferija (DUI), koji bi danas trebalo da raspiše izbore.

Redovan termin za parlamentarne izbore u Sjevernoj Makdondoniji bio je decembar ove godine.

Džaferi je istakao da je odlučio da danas bude “Dan D”, 55 dana prije izbora, jer je to krajnji termin za raspuštanje da bi se osiguralo da izbori budu 12. aprila, na datum koji su u oktobru prošle godine dogovrili lideri parlamentarnih stranaka.

Za odluku o raspuštanju je glasalo 108 poslanika u parlamentu sa 120 mjesta, a nije bilo uzdržanih ili glasova protiv te odluke.

Džaferi je ranije bio najavio da će parlament biti raspušten 12. februara, ali je to odložio za nekoliko dana da bi bili donijeti “neki važni zakoni”, među kojima o tužilaštvu koji je EU poručila da očekuje već sada.

U posljednjih nekoliko sati rada parlamentarna većina je, uz protivljenje najveće makedonske opzicione partrije VMRO DPMNE, uspjela da obezbijedi dvotrećinsku podršku za zakone o javnom tužilaštvu i o Savjetu tužilaca i izmjene Zakona o odbrani, na čijem je usvajanju insisitrala vladajuća SDSM.

Donošenje novog zakona o tužilaštvu, iako nije formalni uslov da EU odobri početak pregovora o prijemu Sjeverne Makedonije u Uniju, EU je više puta poručila da će smatrati pozitivnim znakom da se reforme sprovode i da se u Skoplju ozbiljno shvata suzbijanje kriminala i korupcije, dok je Zakon o odbrani potreban radi usaglašavanja s NATO.

O održavanju vanrednih parlamentarnih izbora 12. aprila dogovorili su se prošle godine u oktobru na sastanku lideri parlementarnih stranaka s predsjednikom Republike, pošto EU po treći put nije odredila datum za početak pregovora o prijemu Sjeverne Makedonije u svoje redove.

VUKOVIĆ

Sa zadovoljstvom se može konstatovati da gradska uprava predvođena Demokratskom partijom socijalista marljivo i predano radi na ispunjavanju planova iz predizbornog programa čime ne samo što ispunjavamo data obećanja već svakodnevno poboljšavamo život u Podgorici, saopštila je odbornica DPS-a u Skupštini Glavnog grada Dunja Vuković.

“Izuzetno smo ponosni što je Glavni grad, u partnerstvu sa Vladom Crne Gore, dao značajan podsticaj u izgradnji Doma za stare kroz ustupanje parcele na kojoj se izvode radovi i što je izvršio komunalno opremanje zemljišta. Urađena je takođe i pristupna saobraćajnica, kao i nedavno u Gornjoj Gorici, u ulici Miloja Pavlovića koja je otvorena prije nekolika dana”, kazala je ona.

Takođe, konstatuje da je Ministarstvu turizma i održivog razvoja podnijeta inicijativa da se do daljeg na području brda Gorica zabrani gradnja. Gorica predstavlja jedan od najprepoznatljivijih simbola Podgorice i od suštinske je važnosti održati potreban stepen njene zaštite, ističe Vuković.

“Težimo ka cilju da namjena tog prostora bude najznačajnija sportsko rekreativna zona na teritoriji Glavnog grada. Takođe, za nekoliko dana Skupština Glavnog grada usvojiće Odluku o davanju zemljišta-parkovskih površina čime se stvaraju preduslovi za dalju valorizaciju parkovskih površina kroz izgradnju avanturističkih parkova i sličnih sadržaja koji će upotpuniti ponudu u ovoj oblasti. Demokratska partija socijalista će nastaviti sa posvećenim zalaganjem da kroz realizaciju kapitalnih projekata unaprijeđuje i poboljšava kvalitet života u Podgorici, njenih građana, gostiju i posjetilaca”, zaključila je Vuković.

VUKOVIĆ

Sa zadovoljstvom se može konstatovati da gradska uprava predvođena Demokratskom partijom socijalista marljivo i predano radi na ispunjavanju planova iz predizbornog programa čime ne samo što ispunjavamo data obećanja već svakodnevno poboljšavamo život u Podgorici, saopštila je odbornica DPS-a u Skupštini Glavnog grada Dunja Vuković.

“Izuzetno smo ponosni što je Glavni grad, u partnerstvu sa Vladom Crne Gore, dao značajan podsticaj u izgradnji Doma za stare kroz ustupanje parcele na kojoj se izvode radovi i što je izvršio komunalno opremanje zemljišta. Urađena je takođe i pristupna saobraćajnica, kao i nedavno u Gornjoj Gorici, u ulici Miloja Pavlovića koja je otvorena prije nekolika dana”, kazala je ona.

Takođe, konstatuje da je Ministarstvu turizma i održivog razvoja podnijeta inicijativa da se do daljeg na području brda Gorica zabrani gradnja. Gorica predstavlja jedan od najprepoznatljivijih simbola Podgorice i od suštinske je važnosti održati potreban stepen njene zaštite, ističe Vuković.

“Težimo ka cilju da namjena tog prostora bude najznačajnija sportsko rekreativna zona na teritoriji Glavnog grada. Takođe, za nekoliko dana Skupština Glavnog grada usvojiće Odluku o davanju zemljišta-parkovskih površina čime se stvaraju preduslovi za dalju valorizaciju parkovskih površina kroz izgradnju avanturističkih parkova i sličnih sadržaja koji će upotpuniti ponudu u ovoj oblasti. Demokratska partija socijalista će nastaviti sa posvećenim zalaganjem da kroz realizaciju kapitalnih projekata unaprijeđuje i poboljšava kvalitet života u Podgorici, njenih građana, gostiju i posjetilaca”, zaključila je Vuković.

NP SKADARSKO JEZERO

Tokom kontrole prostora nadzornici Službe zaštite NP Skadarsko jezero danas su obišli reon Rijeke Crnojevića i iz vode izvukli sedam vrša za izlov ribe. Zaplijenjenu ribu, nadzornici su vratili u vodu, dok će protiv NN lica biti procesuirana prijava nadležnim organima, saopšteno je iz NP Skadarsko jezero.

Kako se dodaje u saopštrenju, nedavno oborenu infotablu na istoj lokaciji, Služba zaštite je ispravila, i u najskorijem roku će je na propisan način učvrstiti.

“NPCG i ovom prilikom apeluju na sve savjesne građane da se suzdrže od obavljana nezakonitih aktivnosti u zaštićenim područjima i da svojim odgovornim odnosom prema ukupnim vrijednostima doprinesu njihovom trajnom očuvanju. Zaštita i očuvanje najznačajnjih vrijednosti nacionalnih parkova podrazumjeva uključivanje svih nadležnih subjekata, a danas, još više, i savjesno djelovanje svih njenih građana pri čemu je i uloga medija, kao u ovom slučaju, nakon objave na portalu ‘Vijesti’, jednako važna”, ističu U Nacionalnimm parkovima CG.

U cilju efikasnijeg djelovanja i suzbijanja nezakonitih aktivnosti, JPNPCG podsjeća da svi građani mogu prijaviti iste, na broj telefona Call centra 067 000 825.

NP SKADARSKO JEZERO

Tokom kontrole prostora nadzornici Službe zaštite NP Skadarsko jezero danas su obišli reon Rijeke Crnojevića i iz vode izvukli sedam vrša za izlov ribe. Zaplijenjenu ribu, nadzornici su vratili u vodu, dok će protiv NN lica biti procesuirana prijava nadležnim organima, saopšteno je iz NP Skadarsko jezero.

Kako se dodaje u saopštrenju, nedavno oborenu infotablu na istoj lokaciji, Služba zaštite je ispravila, i u najskorijem roku će je na propisan način učvrstiti.

“NPCG i ovom prilikom apeluju na sve savjesne građane da se suzdrže od obavljana nezakonitih aktivnosti u zaštićenim područjima i da svojim odgovornim odnosom prema ukupnim vrijednostima doprinesu njihovom trajnom očuvanju. Zaštita i očuvanje najznačajnjih vrijednosti nacionalnih parkova podrazumjeva uključivanje svih nadležnih subjekata, a danas, još više, i savjesno djelovanje svih njenih građana pri čemu je i uloga medija, kao u ovom slučaju, nakon objave na portalu ‘Vijesti’, jednako važna”, ističu U Nacionalnimm parkovima CG.

U cilju efikasnijeg djelovanja i suzbijanja nezakonitih aktivnosti, JPNPCG podsjeća da svi građani mogu prijaviti iste, na broj telefona Call centra 067 000 825.