VUJOVIĆ

Srpska pravoslavna crkva povući će inicijativu za ocjenu ustavnosti Zakona o slobodi vjeroispovijesti, koju su u njeno ime pred Ustavnim sudom podnijeli beogradski advokati, odlučio je Sveti sinod te crkve. Usaglašeno je da se pokrene nova inicijativa i to u koordinaciji eparhija Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori i Svetog Sinoda. Nakon sjednice Sinod SPC je poručio i da litije koje se održavaju nijesu usmjerene protiv države Crne Gore. U međuvremenu, odgovora na poziv premijera Duška Markovića za dijalog, još nema iz Mitropolije. Politički analitičar Zlatko Vujović za TVCG kaže da ukoliko on bude odbijen-biće to pogrešan korak.

 

Podjseća da je upravo Mitropolija tražila dijalog, a on se, poručuje, ne može voditi s početne pozicije – povucite zakon, pa ćemo razgovarati. Ipak, primjećuje i blažu retoriku u odnosima između Mitropolije, srpskih vlasti i patrijaršije u Beogradu.

VUJOVIĆ

Srpska pravoslavna crkva povući će inicijativu za ocjenu ustavnosti Zakona o slobodi vjeroispovijesti, koju su u njeno ime pred Ustavnim sudom podnijeli beogradski advokati, odlučio je Sveti sinod te crkve. Usaglašeno je da se pokrene nova inicijativa i to u koordinaciji eparhija Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori i Svetog Sinoda. Nakon sjednice Sinod SPC je poručio i da litije koje se održavaju nijesu usmjerene protiv države Crne Gore. U međuvremenu, odgovora na poziv premijera Duška Markovića za dijalog, još nema iz Mitropolije. Politički analitičar Zlatko Vujović za TVCG kaže da ukoliko on bude odbijen-biće to pogrešan korak.

 

Podjseća da je upravo Mitropolija tražila dijalog, a on se, poručuje, ne može voditi s početne pozicije – povucite zakon, pa ćemo razgovarati. Ipak, primjećuje i blažu retoriku u odnosima između Mitropolije, srpskih vlasti i patrijaršije u Beogradu.

U ZAGREBU

U velikom prostoru Evropskog doma u Zagrebu, 28 januara u 19 časova otvorena je izložba akademskog slikara Darka Đurovića iz Podgorice. Prikazao je Zagrebačkoj publici slike sa 25 ulja velikog, srednjeg i malog formata. Slike su prezentovane u tri prostorije za izlaganje.

Izložbu je otvorila Renata Bačić, projektna voditeljka Evropskog doma koja je sa Darkom Đurovićem u nekoliko dana pripremanja izložbe održavala dijalog ispunjen kulturnim senzibilitetom i odnosom.Ona je na otvaranju izložbe prenjela svoje utiske.

“Drago nam je da smo, nakon dugih mjeseci dogovaranja mogli ugostiti našeg dragog mladog umjetnika, slikara iz Podgorice, Darka Đurovića. Ja sam dobila e-mailom fotografije njegovih slika i tako dalje…ali danas kada se te slike zaista došle u Evropski dom naprosto sam ostala bez daha, bez riječi, jer taj opus-tog mladog umjetnika je toliko prekrasan.Ja sam ovdje postavila par stotina izložbi ali mogu reći da na jednoj ruci sam ih postavila sa pravim umjetnicima, u koje ulazi i Darko.Darko me je doveo na rub suza danas sa tim svojim predanim radom.To je…, zaista, on je nazvao ovu izložbu “Pogled kroz dugu”…negdje smo razgovarali o bijeloj boji, o spektru te bijele boje, i poveznice ovog zemaljskog i nebeskog, i ovaj njegov rad koji je toliko opsežan i kao da sam izvor energije ili Bog, kako god želite gleda ljudski rod kaji se muči, u jednom kotlu svih mogućih patnji, igrokaza, ali opet sa nadom da je moguć i jedan izlazak iz toga.U stvari da je evolucija čovjeka moguća.Tako da iako je Darko vrlo mlad slikar po godinama on ima jednu vanvremensku mudrost kojom promišlja taj svoj rad koji je evo nama poklonio u Evropskom domu u Zagrebu. Ja zaista Darka vidim u svim sjetskim izložbenim prostorima, jer tako nešto je zaista vrlo rijetko. I ja mislim da je to početak, ne mislim ova izložba, nego da je on na početku mnogih stvari lijepih koje će mu se dogoditi i gdje će ga sačekati i gdje će mu se diviti. Svijet je sada zaista u jednom haosu većem nego što je do sada bio.Nekako, svi ovi paketi ponašanja koje smo praktikovali tjekom tisućama godina dolaze na površinu i postajemo ih svjesni, i promatramo ih i zaista ne slažemo se više sa tim da na taj način živimo. I tu je moguća transformacija čovjeka, tu je moguća evolucija čovjeka o kojoj govori u stvari po mom nekakvom osjećaju, Darko na svojim slikama.Jednim zaista fenomenalnim odmaknućem a opet
kompletnim sudionikom tog jednog haosa, te jedne kataklizme koju prolazimo.Koju zaista bi mi svi a ne samo umjetnik trebali vidjeti, osjetiti i raditi na tome da se naprave transformacije, da se ponašamo nekako bolje.Sa vašim kolegom iz Crne Gore baš smo razgovarali o tom djelu: kao da nam je srce pokrito sa nekim talogom.Ali on se može maknuti, svaki od vas ga može maknuti i zasjati punim sjajem.I više ne trebamo prolaziti kroz te turbulencije i tako dalje…Zaista svaki dan ponovo i ponovo možemo ponuditi to svjetlo koje je u nama, u svakom od nas.

Zato, zahvaljujem, ja sam negdje pri kraju mog radnog vijeka. Ovdje sam trideset godina i strašno mi je drago da sam imala mogućnost poznati Darka Đurovića iz Podgorice i prirediti njegovu izložbu u Evropskom domu, Zagreb.Darko, ja još jedanput zahvaljujem vama, vašoj porodici, gospođi mami, sestri, gospodinu koji se založio danas da ovu izložbu postavimo u ovaj prostor.Koliko god je bilo puno, puno slika nekako su se utopile u ovaj naš prostor, prekrasno izgledaju.Nadam se da će ih zaista vidjeti veliki broj ljudi, jer mi imamo svakodnevno ovdje događanja… Hvala vam puno i čestitam.Čestitam gospođi mami što je prepoznala vaš dar u djetinjstvu i nije dala da se on zanemari.Ja imam ovdje jedan školski projekat, i vidim da, već do deset godina kreacija djeteta zna biti odrezana i uništena tako da, sve čestitke mami na tome da je prepoznala taj nevjerovatan dar koji vi imate u sebi. Hvala vam Podgorice, Hvala vam Crna Goro!”-završno je kazala Renata Bačić.

Izložba “Pogled kroz dugu” nosi supstituciju za ono što je strašno, kao pjesnički izraz.Taj naziv definiše sublimisanost nagona.Suprotno, sadrži iracionalna ponašanja čovjeka u prikazivačkom djelu kao funkcijom, radnjom, onim čime se umjetnik bavi.Tako izložba govori o sublimisanom i nesublimisanom nagonu stvaralaštva.Prema tome nazivi radova sa izložbe u Zagrebu prate ove poetičke, stilske standarde: “Iracionalizam nesublimisanog”, “Iracionalizam mase i njegova kritičnost”, “Kulminacija u najvišem stepenu 1 i 2”, “Decenijski somnambul”, “Verica”,”Isus Hrist”,”Iracionalizam 1, 2 i 3″, niz radova sa nazivom: “Iracionalno ponašanje čovjeka”, “Mjesto vrtloženja”, “Pretenzije” i “Sumornost”. Slike su rađene u tehnikama ulje na platnu i ulje na lesonitu, definišu podkulturna, asocijalna, ezoterična stremljenja i ponašanja, ekivalent sa nadrealizmom, psihoanalizom, dadaizmom. Izložba je presjek dvadesetogodišnjeg rada od akademskih dana pa sve do dabas.Darko Đurović je rođen 1982. godine.Akademiju likovnih umjetnosti završio je u Trebinju u klasi
profesora Marka Musovića 2005.Ovo je njegova trinaesta samostalna izložba a imao je više kolektivnih.Dobitnik je 2012. nagrade “Milunović, Stijović, Lubarda” kao i dvije diplome sa međunarodnog bijenala za djecu i mlade, Torun-Poljska.O njemu su pisali: Nataša Nikčvić, Anastazija Miranović. Slobodan Slovinić, Balša Brković, Nina Mudrinić…

Na otvaranju izložbe bio je prisutan crnogorski ambasador Boro Vučinić.

Takođe, bilo je prisutno i diplomatsko osoblje ambasade Crne Gore u Hrvatskoj. Evropski dom je do sada proredio nekoliko stotina izložbi, nalazi se u blizine Trga Bana Jelušića u centru Zagreba u Jurišićevoj ulici 1.

U ZAGREBU

U velikom prostoru Evropskog doma u Zagrebu, 28 januara u 19 časova otvorena je izložba akademskog slikara Darka Đurovića iz Podgorice. Prikazao je Zagrebačkoj publici slike sa 25 ulja velikog, srednjeg i malog formata. Slike su prezentovane u tri prostorije za izlaganje.

Izložbu je otvorila Renata Bačić, projektna voditeljka Evropskog doma koja je sa Darkom Đurovićem u nekoliko dana pripremanja izložbe održavala dijalog ispunjen kulturnim senzibilitetom i odnosom.Ona je na otvaranju izložbe prenjela svoje utiske.

“Drago nam je da smo, nakon dugih mjeseci dogovaranja mogli ugostiti našeg dragog mladog umjetnika, slikara iz Podgorice, Darka Đurovića. Ja sam dobila e-mailom fotografije njegovih slika i tako dalje…ali danas kada se te slike zaista došle u Evropski dom naprosto sam ostala bez daha, bez riječi, jer taj opus-tog mladog umjetnika je toliko prekrasan.Ja sam ovdje postavila par stotina izložbi ali mogu reći da na jednoj ruci sam ih postavila sa pravim umjetnicima, u koje ulazi i Darko.Darko me je doveo na rub suza danas sa tim svojim predanim radom.To je…, zaista, on je nazvao ovu izložbu “Pogled kroz dugu”…negdje smo razgovarali o bijeloj boji, o spektru te bijele boje, i poveznice ovog zemaljskog i nebeskog, i ovaj njegov rad koji je toliko opsežan i kao da sam izvor energije ili Bog, kako god želite gleda ljudski rod kaji se muči, u jednom kotlu svih mogućih patnji, igrokaza, ali opet sa nadom da je moguć i jedan izlazak iz toga.U stvari da je evolucija čovjeka moguća.Tako da iako je Darko vrlo mlad slikar po godinama on ima jednu vanvremensku mudrost kojom promišlja taj svoj rad koji je evo nama poklonio u Evropskom domu u Zagrebu. Ja zaista Darka vidim u svim sjetskim izložbenim prostorima, jer tako nešto je zaista vrlo rijetko. I ja mislim da je to početak, ne mislim ova izložba, nego da je on na početku mnogih stvari lijepih koje će mu se dogoditi i gdje će ga sačekati i gdje će mu se diviti. Svijet je sada zaista u jednom haosu većem nego što je do sada bio.Nekako, svi ovi paketi ponašanja koje smo praktikovali tjekom tisućama godina dolaze na površinu i postajemo ih svjesni, i promatramo ih i zaista ne slažemo se više sa tim da na taj način živimo. I tu je moguća transformacija čovjeka, tu je moguća evolucija čovjeka o kojoj govori u stvari po mom nekakvom osjećaju, Darko na svojim slikama.Jednim zaista fenomenalnim odmaknućem a opet
kompletnim sudionikom tog jednog haosa, te jedne kataklizme koju prolazimo.Koju zaista bi mi svi a ne samo umjetnik trebali vidjeti, osjetiti i raditi na tome da se naprave transformacije, da se ponašamo nekako bolje.Sa vašim kolegom iz Crne Gore baš smo razgovarali o tom djelu: kao da nam je srce pokrito sa nekim talogom.Ali on se može maknuti, svaki od vas ga može maknuti i zasjati punim sjajem.I više ne trebamo prolaziti kroz te turbulencije i tako dalje…Zaista svaki dan ponovo i ponovo možemo ponuditi to svjetlo koje je u nama, u svakom od nas.

Zato, zahvaljujem, ja sam negdje pri kraju mog radnog vijeka. Ovdje sam trideset godina i strašno mi je drago da sam imala mogućnost poznati Darka Đurovića iz Podgorice i prirediti njegovu izložbu u Evropskom domu, Zagreb.Darko, ja još jedanput zahvaljujem vama, vašoj porodici, gospođi mami, sestri, gospodinu koji se založio danas da ovu izložbu postavimo u ovaj prostor.Koliko god je bilo puno, puno slika nekako su se utopile u ovaj naš prostor, prekrasno izgledaju.Nadam se da će ih zaista vidjeti veliki broj ljudi, jer mi imamo svakodnevno ovdje događanja… Hvala vam puno i čestitam.Čestitam gospođi mami što je prepoznala vaš dar u djetinjstvu i nije dala da se on zanemari.Ja imam ovdje jedan školski projekat, i vidim da, već do deset godina kreacija djeteta zna biti odrezana i uništena tako da, sve čestitke mami na tome da je prepoznala taj nevjerovatan dar koji vi imate u sebi. Hvala vam Podgorice, Hvala vam Crna Goro!”-završno je kazala Renata Bačić.

Izložba “Pogled kroz dugu” nosi supstituciju za ono što je strašno, kao pjesnički izraz.Taj naziv definiše sublimisanost nagona.Suprotno, sadrži iracionalna ponašanja čovjeka u prikazivačkom djelu kao funkcijom, radnjom, onim čime se umjetnik bavi.Tako izložba govori o sublimisanom i nesublimisanom nagonu stvaralaštva.Prema tome nazivi radova sa izložbe u Zagrebu prate ove poetičke, stilske standarde: “Iracionalizam nesublimisanog”, “Iracionalizam mase i njegova kritičnost”, “Kulminacija u najvišem stepenu 1 i 2”, “Decenijski somnambul”, “Verica”,”Isus Hrist”,”Iracionalizam 1, 2 i 3″, niz radova sa nazivom: “Iracionalno ponašanje čovjeka”, “Mjesto vrtloženja”, “Pretenzije” i “Sumornost”. Slike su rađene u tehnikama ulje na platnu i ulje na lesonitu, definišu podkulturna, asocijalna, ezoterična stremljenja i ponašanja, ekivalent sa nadrealizmom, psihoanalizom, dadaizmom. Izložba je presjek dvadesetogodišnjeg rada od akademskih dana pa sve do dabas.Darko Đurović je rođen 1982. godine.Akademiju likovnih umjetnosti završio je u Trebinju u klasi
profesora Marka Musovića 2005.Ovo je njegova trinaesta samostalna izložba a imao je više kolektivnih.Dobitnik je 2012. nagrade “Milunović, Stijović, Lubarda” kao i dvije diplome sa međunarodnog bijenala za djecu i mlade, Torun-Poljska.O njemu su pisali: Nataša Nikčvić, Anastazija Miranović. Slobodan Slovinić, Balša Brković, Nina Mudrinić…

Na otvaranju izložbe bio je prisutan crnogorski ambasador Boro Vučinić.

Takođe, bilo je prisutno i diplomatsko osoblje ambasade Crne Gore u Hrvatskoj. Evropski dom je do sada proredio nekoliko stotina izložbi, nalazi se u blizine Trga Bana Jelušića u centru Zagreba u Jurišićevoj ulici 1.

SZO

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila je danas globalnu opasnost zbog novog oblika koronavirusa koji nastavlja da se širi van Kine.

“Glavni razlog za ovo proglašenje nije zbog onoga što se dešava u Kini nego zbog onoga što se dešava u drugim zemljama”, rekao je šef Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) Tedros Adhanom Gebrejsus, kada je proglasio globalnu opasnost na konferenciji za novinare u Ženevi, prenosi BBC.

Zabrinutost vlada da bi epidemija mogla da se proširi na zemlje sa slabijim zdravstvenim sistemima.

SZO

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila je danas globalnu opasnost zbog novog oblika koronavirusa koji nastavlja da se širi van Kine.

“Glavni razlog za ovo proglašenje nije zbog onoga što se dešava u Kini nego zbog onoga što se dešava u drugim zemljama”, rekao je šef Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) Tedros Adhanom Gebrejsus, kada je proglasio globalnu opasnost na konferenciji za novinare u Ženevi, prenosi BBC.

Zabrinutost vlada da bi epidemija mogla da se proširi na zemlje sa slabijim zdravstvenim sistemima.

PODGORICA

Ponuda ponuđača „Toškovići” d.o.o. iz Podgorice izabrana je kao najpovoljnija i najispravnija na javnom pozivu za rekonstrukciju Ulice 18.jula u Momišićima, saopšteno je iz Agencije za izgradnju i razvoj Podgorice.

Kako je navedeno, radovi će obuhvatati pripremu, zemljane radove, kolovoznu konstrukciju, vertikalnu i horizontalnu signalizaciju, hidrotehničke instalacije koje podrazumijevaju fekalnu kanalizaciju, vodovod, vodovodne priključke, atmosfersku signalizaciju, te elektroenergetske instalacije jake struje, kao i instalacije javne rasvjete i tk kanalizaciju.

“Nakon isteka žalbenog postupka, u roku od 10 dana od dana dostavljanja Odluke, ukoliko ne bude uložena žalba pristupiće se zaključenju ugovora sa odabranim ponuđačem”, navode iz Agencije.

ZEKOVIĆ I JANJUŠEVIĆ

Pomoćnik direktora Uprave policije Nikola Janjušević i Aleksandar Zeković iz Savjeta za građansku kontrolu rada policije saglasni su da je u slučaju prebijanja mladića preko puta Delte, prije nekoliko noći, policija postupala profesionalno i zakonito. Oni su, u emisiji Zumiranje na TVCG, saopštili da crnogorska policija sa nadležnim državnim organima Srbije ima dobre odnose, ali i istakli da je neprihvatljivo miješanje bilo koje druge države, jer Crna Gora ima pun kapacitet da riješi sve slične situacije.

“U tom predmetu nijesam primijetio bilo kakav nacionalistički naboj. Bilo koje miješanje druge države u odnose Crne Gore je neprihvatljivo,” rekao je Janjušević.

Državni organi Crne Gore imaju kapacitet da riješavaju mnogo složenije predmete od tog, poručio je Janjušević.

Iz Savjeta za građansku kontrolu rada policije Saša Zeković saopštio je da je nedvosmisleno jasno da su iz Savjeta sproveli detaljan nadzor.

“Pristup DF-a o radu Savjeta za građansku kontrolu rada policije je neosnovan iz više razloga, a najviše zato što smo vrlo ozbiljno pristupili  tome kao i u svim drugim slučajevima. Analizirali smo činjenice, medicinsku dokumentaciju i izašli sa ocjenama jer smo dužni prema javnosti. Pružili smo detaljne informacije šta se zapravo te noći dogodilo. Sveobuhvatnu sliku, da svi imaju punu informaciju šta se dogodilo te noći. Osudili smo napad. Nije primarna uloga Savjeta da osuđuje stvari u društvu, primarna je uloga da ocijenimo da li je postupanjem policije došlo do povrede ljudskih prava”, rekao je Zaković.

Zeković je istakao da su konstatovali da su policijski službenici postupili zakonito i profesionalno. 

“Stvorila se atmosfera da je pozadina tog incidenta nacionalna osnova. Mi ne sporimo da je možda bilo nekih predhodnih događaja, ali sa snimka smo utvrdili da nema veze sa nacionalističkom pozadinom. Dali smo saopštenje i do detalja objasnili o čemu se radilo. Uradili smo sve što je trebalo da bi se došlo do takve ocjene”, naveo je on.

Neprihvatljivo je i da se zbog takvog incidenta uključuje druga država u suverene stvari Crne Gore, rekao je Zeković, ističući da su mnogi reagovali nekorektno na tako osjetljivu stvar pokušavajući da naruše mir i red u državi.

Oni su konstatovali i da je u posljednjih nekoliko godina primjetan porast ugrožavanja bezbjednosti policijskih službenika.

Janjušević je, komentarišući nerede na Zlatici, istakao da su se građani te noći na molbe policije oglušili.

“Policija nije dužna da moli, ali želim da istaknem koliko je starješina ljudski želio da pristupi tome, bili su onemogućeni da rade svoj posao. Nije bilo na svu sreću povrijeđenih građana, ali smo imali tri povrijeđena policijska službenika, i nekoliko razbijenih vozila i to je zaista nedopustivo,” naveo je on.

Janjušević je istakao da će pripadnici Uprave policije braniti i odbraniti ustavni poredak ove države.

“Zaštitićemo sve građane jer Crna Gora je građanska država, i bez obzira na nacionalnu pripadnost. Svim raspoloživim sredstvima branićemo tekovine građanske države. Apelujem ne samo da policija to radi već i građani”, saopštio je Janjušević.

Zeković je saopštio da, imajući u vidu ono što je Savjetu za građansku kontrolu rada policije do sada poznato, nema primjedbi na postupanje policije povodom javnih okupljanja.

Janjušević je istakao da je nedopustivo rušiti drveće da bi se blokirao saobraćaj, koristiti baklje i pirotehnička sredstva.

“Ne mogu da se otrgnem utisku da je u posljednjem periodu vidljiv animozitet dijela javnosti prema Upravi policije i službenicima. Toliko smo bili mudri da smo mnoge stvari istolerisali. Želim javno da poručim da je crnogorska policija jedinstvena i složna. Zaštitićemo ličnu sigurnost svih građana,” jasan je Janjušević.

ZEKOVIĆ I JANJUŠEVIĆ

Pomoćnik direktora Uprave policije Nikola Janjušević i Aleksandar Zeković iz Savjeta za građansku kontrolu rada policije saglasni su da je u slučaju prebijanja mladića preko puta Delte, prije nekoliko noći, policija postupala profesionalno i zakonito. Oni su, u emisiji Zumiranje na TVCG, saopštili da crnogorska policija sa nadležnim državnim organima Srbije ima dobre odnose, ali i istakli da je neprihvatljivo miješanje bilo koje druge države, jer Crna Gora ima pun kapacitet da riješi sve slične situacije.

“U tom predmetu nijesam primijetio bilo kakav nacionalistički naboj. Bilo koje miješanje druge države u odnose Crne Gore je neprihvatljivo,” rekao je Janjušević.

Državni organi Crne Gore imaju kapacitet da riješavaju mnogo složenije predmete od tog, poručio je Janjušević.

Iz Savjeta za građansku kontrolu rada policije Saša Zeković saopštio je da je nedvosmisleno jasno da su iz Savjeta sproveli detaljan nadzor.

“Pristup DF-a o radu Savjeta za građansku kontrolu rada policije je neosnovan iz više razloga, a najviše zato što smo vrlo ozbiljno pristupili  tome kao i u svim drugim slučajevima. Analizirali smo činjenice, medicinsku dokumentaciju i izašli sa ocjenama jer smo dužni prema javnosti. Pružili smo detaljne informacije šta se zapravo te noći dogodilo. Sveobuhvatnu sliku, da svi imaju punu informaciju šta se dogodilo te noći. Osudili smo napad. Nije primarna uloga Savjeta da osuđuje stvari u društvu, primarna je uloga da ocijenimo da li je postupanjem policije došlo do povrede ljudskih prava”, rekao je Zaković.

Zeković je istakao da su konstatovali da su policijski službenici postupili zakonito i profesionalno. 

“Stvorila se atmosfera da je pozadina tog incidenta nacionalna osnova. Mi ne sporimo da je možda bilo nekih predhodnih događaja, ali sa snimka smo utvrdili da nema veze sa nacionalističkom pozadinom. Dali smo saopštenje i do detalja objasnili o čemu se radilo. Uradili smo sve što je trebalo da bi se došlo do takve ocjene”, naveo je on.

Neprihvatljivo je i da se zbog takvog incidenta uključuje druga država u suverene stvari Crne Gore, rekao je Zeković, ističući da su mnogi reagovali nekorektno na tako osjetljivu stvar pokušavajući da naruše mir i red u državi.

Oni su konstatovali i da je u posljednjih nekoliko godina primjetan porast ugrožavanja bezbjednosti policijskih službenika.

Janjušević je, komentarišući nerede na Zlatici, istakao da su se građani te noći na molbe policije oglušili.

“Policija nije dužna da moli, ali želim da istaknem koliko je starješina ljudski želio da pristupi tome, bili su onemogućeni da rade svoj posao. Nije bilo na svu sreću povrijeđenih građana, ali smo imali tri povrijeđena policijska službenika, i nekoliko razbijenih vozila i to je zaista nedopustivo,” naveo je on.

Janjušević je istakao da će pripadnici Uprave policije braniti i odbraniti ustavni poredak ove države.

“Zaštitićemo sve građane jer Crna Gora je građanska država, i bez obzira na nacionalnu pripadnost. Svim raspoloživim sredstvima branićemo tekovine građanske države. Apelujem ne samo da policija to radi već i građani”, saopštio je Janjušević.

Zeković je saopštio da, imajući u vidu ono što je Savjetu za građansku kontrolu rada policije do sada poznato, nema primjedbi na postupanje policije povodom javnih okupljanja.

Janjušević je istakao da je nedopustivo rušiti drveće da bi se blokirao saobraćaj, koristiti baklje i pirotehnička sredstva.

“Ne mogu da se otrgnem utisku da je u posljednjem periodu vidljiv animozitet dijela javnosti prema Upravi policije i službenicima. Toliko smo bili mudri da smo mnoge stvari istolerisali. Želim javno da poručim da je crnogorska policija jedinstvena i složna. Zaštitićemo ličnu sigurnost svih građana,” jasan je Janjušević.

U GRČKOJ

Zemoljotres jačine 5,1 stepen zabolježen je rano jutros u vodama Egejskog mora, 78 kilometara jugoistočno od ostrva Karpatos.

U saopštenju Geodinamičkog instituta iz Atine, se navodi da je epicentar bio 492 kilometra jugoistočno od Atine.

Nema izvještaja o eventualnim žrtvama ili šteti, prenosi agencija ANA.

Nešto jači zemljotres od 5,2 stepena Rihtera pogodio je to područje i 28. januara.

  • Knežević: Vojska Srbije najjača na Balkanu, nadam se da će joj se crnogorska pridružiti
    on 28/06/2026 at 14:51

    Lider Demokratske narodne partije, Milan Knežević, naveo je društvenoj mreži Iks da je danas imao čast da prisustvuje vojnoj vježbi na Pasuljanskim livadama, kao i da se još jednom uvjerio da je Vojska Srbije, kako je kazao, najjača na Balkanu.

  • Mekalister: Šest mjesta u Evropskom parlamentu već čeka Crnu Goru
    on 27/06/2026 at 18:57

    U Evropskom parlamentu već su rezervisana mjesta za nove članice Evropske unije (EU). Crnu Goru čeka šest fotelja. To je TVCG-u potvrđeno u Briselu, iz kojeg kažu da naša zemlja definitivno ulazi u završnu fazu. EU, kako poručuju, biće uz nas u prevazilaženju i posljednjih prepreka procesa proširenja, ali pozivaju na oprez.

  • Perić: Skupština će biti otvorenija prema građanima i medijma, pred odbornicima uskoro obiman dnevni red
    on 27/06/2026 at 18:55

    Nešto više od sedam dana nakon što je izabran za predsjednika Skupštine Glavnog grada, Srđan Perić najavljuje da bi naredne sedmice trebalo da pristignu materijali za zakazivanje prve sjednice lokalnog parlamenta u novom sazivu. Ističe da će dnevni red biti obiman, kao i da će Skupština Glavnog grada u narednom periodu biti dopstupnija svima.

  • Čapuni: Kosovo nije djelovalo protiv Crne Gore
    on 27/06/2026 at 18:05

    Poslanik Albanske alijanse Ilir Čapuni reagovao je na jučerašnje stavove predsjednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića, ocjenjujući da nije stekao utisak da je Kosovo imala namjeru da naruši odnose sa Crnom Gorom.

  • Vučić: Knežević mi poklonio sliku Cetinjskog manastira u ime grupe Srba sa Cetinja
    on 27/06/2026 at 17:22

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je na Instagramu da mu je lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević poklonio sliku na kojoj je Cetinjski manastir, kako navodi, u ime grupe Srba sa Cetinja.

  • Skupštinska delegacija učestvovala na Ljetnjem zasjedanju PSSE
    on 27/06/2026 at 14:20

    Otpornost evropskih institucija počiva na jedinstvu, odgovornosti i dosljednoj zaštiti temeljnih vrijednosti Savjeta Evrope (SE), poručeno je sa Ljetnjeg zasjedanja Parlamentarne skupštine SE (PSSE), na kojem je učestvovala delegacija crnogorskog parlamenta. 

  • Vujović: Odbranom Informera Mandić pokazao kome je lojalan
    on 27/06/2026 at 13:23

    Jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović ocijenio je da je predsjednik Skupštine Andrija Mandić, braneći list Informer, pokazao da i dalje slijedi politiku predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

  • Mandić: Sloboda se brani otvorenošću, zabrana ulaska nije put kojim treba da idemo
    on 27/06/2026 at 06:36

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić poručio je da Crna Gora treba da ostane zemlja sloboda i da u potpunosti raskine sa praksama bivše vlasti koje su, kako je naveo, narušavale ljudska prava i slobode. On je naveo da je Nova srpska demokratija saznala da se, mimo znanja njihovih funkcionera u izvršnoj vlasti, navodno prave spiskovi osoba kojima bi trebalo zabraniti ulazak u Crnu Goru, a takve inicijative, ocjenjuje Mandić, mogu narušiti ambijent koji je Crna Gora gradila kao država koja poštuje slobode i ljudska prava, ali i otežati odnose u regionu.

  • Milatović: Nastavak izgradnje autoputa jedan je od najvažnijih razvojnih prioriteta Crne Gore
    on 26/06/2026 at 20:44

    Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović poručio je da je nastavak izgradnje autoputa među ključnim razvojnim prioritetima države, ističući da će bolje povezivanje Crne Gore sa regionom i zemljama Centralne Evrope doprinijeti ravnomjernijem regionalnom razvoju, jačanju ekonomije i otvaranju novih prilika za građane i privredu.

  • Živković: Permanentni haos u državi zbog djelovanja parlamentarne većine
    on 26/06/2026 at 19:36

    DPS nije opozicija državi, kaže za RTV Nikšić predsjednik partije Danijel Živković. Napominje da nije suština samo kritikovati nekoga, ali da zbog djelovanja opozicije danas imamo permanentni haos u Crnoj Gori.