MOSTARSKA ATRAKCIJA

Vještini i hrabrosti mostarskih skakača svakodnevno se dive turisti iz svih krajeva svijeta. Tako je bilo i juče, kada je mladić skočio sa Starog mosta u hladnu Neretvu. Podrška sa obala nije izostala.

Najviša temperatura u Mostaru juče je bila oko 16 stepeni.

Skokovi datiraju iz vremena gradnje samog mosta, a prvi skok je zabilježen 1664. godine. Zvanično takmičenje ustanovljeno je 1968. godine.

U PAKISTANU

U samoubilačkom bombaškom napadu na skup radikalnih islamista u provinciji Baludžistan u Pakistanu osam osoba je danas poginulo, a 16 je ranjeno, saopštila je policija.

Jaka eksplozija odjeknula je blizu medija centra u gradu Kveta, ispred kojeg su se okupile desetine pristalica sunitske ekstremistčke grupe, navela je policija i dodala da među poginulima ima njenih pripadnika.

Neke od ranjenih osoba u kritičnom su stanju, naveli su predstavnici bolnice.

Za sada niko nije preuzeo odgovornost za napad.

U provinciji Baludžistan aktivne su separatističke grupe i suprotstavljene šiitske i sunitske ekstremističke grupe. Sve su ranije izvodile slične napade.

U eksploziji su uništene neke od obližnjih prodavnica i vozila.

U siromašnoj provinciji Baludžistan dugo tinja pobuna niskog intenziteta naoružanih grupa koje traže veću autonomiju za taj region i veći udio u korišćenju gasa i minerala.

Iako vlada tvrdi da je ugušila pobunu, nasilja i dalje ima.

OKRUGLI STO NPCG

Zaštićena priroda obezbjeđuje veliki broj ekosistemskih usluga neophodnih za život i rad, zbog čega je potrebno više uticati na svijest građana u svim crnogorskim opštinama o značaju zaštite životne sredine i negativnim posljedicama koje uzrokuju pojave požara u šumama. To je saopšteno na okruglom stolu „Edukacija u funkciji prevencije požara na prostorima nacionalnih parkova“, koji je organizovalo Javno preduzeće za nacionalne parkove Crne Gore (JPNPCG) u okviru projekta „Mi za prirodu, priroda za nas“, a koji je finansijski podržala Crnogorska nacionalna komisija za UNESCO.

Direktor JPNPCG, Elvir Klica, pojasnio je će se projekat sprovesti u nacionalnim parkovima „Durmitor“ i „Biogradska gora“ u cilju prevencije od požara i jačanja svijesti o značaju zaštite šumskih ekosistema.

“Projektom je predviđena nabavka opreme za prevenciju od požara za ova dva zaštićena područja, organizovanje obuka i radionica za zaposlene u Službama zaštite i štampanje edukativnog materijala namijenjenog posjetiocima nacionalnih parkova”, naveo je Klica.

On je istakao da je zaštita i sprječavanje požara od velikog značaja za nacionalne parkove Crne Gore, a da, kako je pojasnio, ugrožavanje šuma mogu prouzrokovati razni činioci, od kojih ogromne ekološke i ekonomske gubitke nanosi požar.

“U tom pravcu, uloga JPNPCG ne ogleda se samo u očuvanju i unaprjeđivanju vrijednosti nacionalnih parkova, već i u edukaciji ukupne društvene zajednice o značaju njihove zaštite imajući u vidu da nam zaštićena priroda obezbjeđuje veliki broj ekosistemskih usluga neophodnih za život i rad‟, istakao je Klica. 

On je ocijenio da zaštićena priroda predstavlja atraktivno mjesto za ljubitelje prirode i turiste više nego ikad usljed, kako je dodao, globalnih prijetnji po životnu sredinu koje su izražene u svim regionima svijeta.

“Upravo zato je jedna od prioritetnijih uloga JPNPCG sprovođenje preventivnih mjera zaštite od požara. Naglasio bih potrebu zajedničkog angažmana i neophodne koordinacije u djelovanju svih subjekata u sistemu zaštite šumskih ekosistema od požara”, zaključio je Klica.

Generalna Direktorica direktorata za zaštitu životne sredine u Ministarstvu održivog razvoja i turizma, Ivana Vojinović, kazala je da su na prostoru Crne Gore mogući požari svih razmjera i nivoa.

„Kao rezultat mogućih požara, većih ili manjih razmjera, mogu nastupiti određene posljedice po stanovništvo koje živi i radi u okruženju požara, na spasioce, zaposlene, objekte i infrastrukturu, ali i po čitavu životnu sredinu. Stoga zaštita od požara mora biti briga čitavog društva, jer šuma i šumsko zemljište predstavljaju jedan od najvažnijih prirodnih zemljiša Crne Gore“, poručila je Vojinović.

Ona je pojasnila da šume i šumska zemljišta zahvataju 69 odsto ukupne površine Crne Gore.

„Jedan od glavnih ciljeva je da se smanji opasnost od požara, prevenira pojava požara katastrofalnih razmjera. U Crnoj Gori je na snazi čitav niz propisa, direktno ili indirektno povezanih sa zaštitom od požara. Potrebno je uticati na svijest građana na području svih opština Crne Gore o značaju zaštite životne sredine i negativnim posljedicama koje uzrokuju pojave požara u šumama“, naglasila je Vojinović. 

Generalni direktor Direktorata za šumarstvo, lovstvo i drvnu industriju u Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja, Nezir Dacić, istakao je da su šumski resursi jedan od ključnih uslova za opstanak, a rizici od drastičnih šteta po te resurse, kako je kazao, rastu sa sve većim negativnim uticajem klimatskih promjena.

Generalni Direktor direktorata za vanredne situacije u Ministarstvu unitrašnjih poslova Crne Gore, Mirsad Mulić, kazao je da klimatske promjene i globalno zagrijavanje upozaravaju da moramo biti spremniji za odgovor na prirodne i tehničko-tehnološke katastrofe.

Sekretarka Crnogorske nacionalne komisije za UNESCO, Milica Nikolić, kazala je da se dio značajnih aktivnosti u okviru projekta sredstava opredijeljena za projekat „Mi za prirodu, priroda za nas“, za koji su opedijeljena sredstva u iznosu od 25 hiljada američkih dolara, sprovode na lokalnom nivou.

Stručni saradnik u JPNPCG, Slobodan Stijepović, pojasnio je da su šume u nacionalnim parkovima šume posebne namjene.

Predstavnik Direktorata za vanredne situacije, Ljuban Tmušić, istakao je potrebu, na osnovu prethodnog iskustva, korišćenja mehanizama međunarodne pomoći za jačanje sistema civilne zastite i prevencije od požara.

Direktor Nacionalnog parka Tara, Dragić Karaklić, rekao je da je kod sprječavanja požara najvažnije njihovo brzo otkrivanje i što kraće vrijeme od otkrivanja požara do dolaska jedinica na lice mjesta.

Na okruglom stolu, učestvovali su i stručnjaci iz oblasti šumarstva i zaštite prirode iz regiona. O iskustvima iz svojih nacionalnih parkova govorili su Dragić Karaklić, direktor NP Tara iz Srbije, Đorđe Grozdanić iz NP Fruška gora i Amarildo Mulić, direktor NP Una iz Bosne i Hercegovine.

MORSKO DOBRO

Radovi na rekonstrukciji lokaliteta “Bijela vila”, jednog od najpopularnihih kupališta uz šetalište Pet Danca, u samom centru Herceg Novog, danas su u potpunosti zavšeni, saopšteno je iz “Morskog dobra”.

Za ovaj posao Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore angažovalo je kompaniju d.o.o. “Đokić group” iz Bara, a kompletni radovi su završeni za manje od mjesec dana.

“Kako je bilo predviđeno tenderskom dokumentacijom, na prostoru od oko 1.000 kvadrata, sanirana je metalna ograda na ulazu u plažu, otvorene rupe na kabinama za presvlačenje, ofarbana drvenarija, izvršeno krečenje objekta, a potom izvedni radovi šalovanja, armiranja i betoniranja odlomljenog ugaonog ivičnog betona na dva mjesta”, saopšteno je iz “Morskog dobra”.

Dodaju da je za ovaj posao izdvojeno 30.000,00 eura.

Osim kupališta, kako navode, lokalitet “Bijela vila” može biti namjenjen i za postavljanje info punkta Turističke organizacije Herceg Novi ili drugih turističkih sadržaja za vrijeme ljetnje sezone.

UKUPNO 1,15 MILIJARDI

Na Međunarodnoj donatorskoj konferenciji “Zajedno za Albaniju” prikupljeno je ukupno 1,15 milijardi eura pomoći toj zemlji poslije zemljotresa u novembru, rekao je evropski komesar za proširenje Oliver Varheji, na kraju donatorske konferencije u Briselu.

Predsjednik Milo Đukanović kazao je u Briselu da će Crna Gora izdvojiti još 500.000 eura za pomoć Albaniji. Uz dosadašnja izdvajanja za pomoć toj zemlji, ukupan uznos je 750.000 eura, pojasnio je predsjednik.

“Crna Gora i dalje ostaje otvorena da vidi na koji način može pomoći u obnovi i oporavku te zemlje”, saopštio je Đukanović u Briselu. 

Na donatorskoj konferenciji u Briselu za pomoć Albaniji u obnovi poslije zemljotresa Srbija je obećala dva miliona eura pomoći.

Sjeverna Makedonija je obećala pomoć od 100.000 eura, Kosovo 200.000 eura uz ranijih 500.000 eura, a Bosna i Hercegovina 50.000 eura.

Evropska komisija obećala je 100 miliona eura, a među članicama bloka veći donatori su Italija sa 21 milion i Njemačka sa 11 miliona eura.

Na konferenciji su učestvovali predstavnici EU, zemalja članica i partnera sa Zapadnog Balkana, predstavnici međunarodnih organizacija i međunarodnih finansijskih institucija, uključujući UN i Svjetsku banku.

Albanski premijer je zahvalio donatorima i rekao da nije očekivao toliku sumu.

MONSTAT

Ukupna količina otkupljenog kravljeg mlijeka u decembru prošle godine iznosila je 2,23 miliona litara, što je 3,7 odsto veća u odnosu na isti period 2018.

Iz Monstata su naveli da je u decembru otkupljeno 2,2 odsto više mlijeka nego u novembru.

“Sadržaj mliječne masti u decembru prošle godine je u odnosu na decembar 2018. nepromijenjen, dok je sadržaj proteina manji 0,8 odsto”, navodi se u saopštenju.

U poređenju sa prethodnim mjesecom sadržaj mliječne masti manji je 1,5 odsto, dok sadržaj proteina je manji 1,2 odsto.

“U decembru prošle godine u odnosu na isti period 2018. godine, zabilježeno je povećanje proizvodnje pavlake 11,6 odsto, kajmaka 45,8 odsto i sira 23,4 odsto, dok je došlo do smanjenja proizvodnje konzumnog mlijeka 9,2 odsto i fermentisanih mliječnih proizvoda 2,9 odsto”, navodi se u saopštenju.

U decembru prošle godine u odnosu na novembru zabilježeno je povećanje proizvodnje konzumnog mlijeka 0,1 odsto, pavlake četiri odsto, fermentisanih mliječnih proizvoda 2,1 odsto, kajmaka 12,4 odsto, dok je došlo do smanjenjenja proizvodnje sira 1,5 odsto.

U periodu od januara do decembra prošle godine ukupno otkupljena količina kravljeg mlijeka iznosi 27,97 miliona litara i bilježi se pad od 1,2 odsto u odnosu na isti period 2018. godine.

OD SAVEZA

Odbojkaški savez potpisao je danas sa najperspektivnijim odbojkašem i odbojkašicom za 2019. godinu, Matijom Ćinćurom i Tijanom Tvrdišić, ugovore o stipendiranju.

Ugovore sa Ćinćur i Tvrdišić u ime OSCG potpisao je predsjednik Cvetko Pajković, na osnovu kojeg će oni do kraja 2020. godine primati po 200 eura mjesečno.

Pajković je kazao da je Odbojkaški savez, zahvaljujući Ministarstvu sporta i mladih, nakon Konkursa o sufinansiranju, opet u prilici da stipendira najperspektivnije.

“To će sigurno biti motiv više za njih da u odbojci napreduju da budu svake godine sve bolji i da ih sjutra imamo kao potencijalne i buduće seoniorske reprezentativce i reprezentativke. To je motiv za sve mlade odbojkaše i odbojkašice da daju svoj maksimum u svojim uzrastima kako bi se kroz izbor najperspektivnijih i oni izborili za neku svoju poziciju, da i u budućnosti mogu da računaju na ovaj prihod”, rekao je Pajković nakon potpisivanja ugovora.

On je podsjetio da je OSCG stipendije obezbijedio zahvaljujući sredstvima dobijenim na Konkursu za sufinansiranje programa sportskih organizacija od strane Ministarstva sporta i mladih.

Ćinćur je odbojkaš Budućnost volley Bemax, a u prethodnoj sezoni bio je dio pionirske reprezentacije Crne Gore.

Standardni je član seniorske ekipe Budućnost volley Bemax.

“Proglašenje za najperspektivnijeg odbojkaša i stipendija nijesu samo velika čast, već i velika odgovornost. Svjestan sam da sam tek na početku karijere i da me očekuje veliki rad ukoliko želim da napredujem. Hvala Odbojkaškom savezu, kao i nadležnom Ministarstvu što ta nagrada uopšte i postoji. Zahvalio bih se i ljudima iz kluba, trenerima i saigračima, jer bez njihove pomoći i truda sigurno ne bih bio ovdje i ne bih napredovao”, rekao je Ćinćur.

On je naglasio da je na njemu da u narednom periodu, svojim radom, trudom i zalaganjem opravdam priznanja.

Tvrdišić je odbojkašica kluba Luka Bar, a u prethodnoj sezoni bila je dio juniorske i kadetske reprezentacije Crne Gore, kao i seniorske sa kojom je osvojila zlatnu medalju na Igrama malih zemalja Evrope.

Ona je i član prvog tima Luke Bar.

“Hvala prije svega mom klubu u kojem imam izuzetne uslove za rad, Odbojkaškom savezu Crne Gore koji su mi dodijelili ovo priznanje. Zahvalna sam i Ministarstvu sporta na koji je obezbijedio ovu stipendiju. Ovo će mi biti podstrek za dalji rad i napredak i potrudiću se da opravdam sva očekivanja”, kazala je Tvrdišić.

Potpisivanju ugovora prisustvovao je i Danilo Medojević, predstavnik Ministarstva sporta i mladih.

OD SAVEZA

Odbojkaški savez potpisao je danas sa najperspektivnijim odbojkašem i odbojkašicom za 2019. godinu, Matijom Ćinćurom i Tijanom Tvrdišić, ugovore o stipendiranju.

Ugovore sa Ćinćur i Tvrdišić u ime OSCG potpisao je predsjednik Cvetko Pajković, na osnovu kojeg će oni do kraja 2020. godine primati po 200 eura mjesečno.

Pajković je kazao da je Odbojkaški savez, zahvaljujući Ministarstvu sporta i mladih, nakon Konkursa o sufinansiranju, opet u prilici da stipendira najperspektivnije.

“To će sigurno biti motiv više za njih da u odbojci napreduju da budu svake godine sve bolji i da ih sjutra imamo kao potencijalne i buduće seoniorske reprezentativce i reprezentativke. To je motiv za sve mlade odbojkaše i odbojkašice da daju svoj maksimum u svojim uzrastima kako bi se kroz izbor najperspektivnijih i oni izborili za neku svoju poziciju, da i u budućnosti mogu da računaju na ovaj prihod”, rekao je Pajković nakon potpisivanja ugovora.

On je podsjetio da je OSCG stipendije obezbijedio zahvaljujući sredstvima dobijenim na Konkursu za sufinansiranje programa sportskih organizacija od strane Ministarstva sporta i mladih.

Ćinćur je odbojkaš Budućnost volley Bemax, a u prethodnoj sezoni bio je dio pionirske reprezentacije Crne Gore.

Standardni je član seniorske ekipe Budućnost volley Bemax.

“Proglašenje za najperspektivnijeg odbojkaša i stipendija nijesu samo velika čast, već i velika odgovornost. Svjestan sam da sam tek na početku karijere i da me očekuje veliki rad ukoliko želim da napredujem. Hvala Odbojkaškom savezu, kao i nadležnom Ministarstvu što ta nagrada uopšte i postoji. Zahvalio bih se i ljudima iz kluba, trenerima i saigračima, jer bez njihove pomoći i truda sigurno ne bih bio ovdje i ne bih napredovao”, rekao je Ćinćur.

On je naglasio da je na njemu da u narednom periodu, svojim radom, trudom i zalaganjem opravdam priznanja.

Tvrdišić je odbojkašica kluba Luka Bar, a u prethodnoj sezoni bila je dio juniorske i kadetske reprezentacije Crne Gore, kao i seniorske sa kojom je osvojila zlatnu medalju na Igrama malih zemalja Evrope.

Ona je i član prvog tima Luke Bar.

“Hvala prije svega mom klubu u kojem imam izuzetne uslove za rad, Odbojkaškom savezu Crne Gore koji su mi dodijelili ovo priznanje. Zahvalna sam i Ministarstvu sporta na koji je obezbijedio ovu stipendiju. Ovo će mi biti podstrek za dalji rad i napredak i potrudiću se da opravdam sva očekivanja”, kazala je Tvrdišić.

Potpisivanju ugovora prisustvovao je i Danilo Medojević, predstavnik Ministarstva sporta i mladih.

OSMI PO INDEKSU KORISNOSTI

Bojan Dubljević je jedan od kandidata za zvanje najkorisnijeg igrača regularnog dijela sezone u Evroligi.

Po ukupnom indeksu korisnosti je osmi igrač lige (18.16), deseti je strijelac (14.45), a četvrti skakač (7.2).

Dva puta je bio MVP kola.

Nakon 24 kola Valensija je sedma sa polovičnim skorom.

Uz našeg reprezentativca, Evroliga je kao kandidate za titulu najboljeg predstavila još Nika Kalatesa (Panatinaikos) Majka Džejmsa (CSKA), Šejna Larkina (Efes), Nikolu Mirotića (Barselona). Entonija Rendolfa (Real) i Skotija Vilbekina (Makabi).

OSMI PO INDEKSU KORISNOSTI

Bojan Dubljević je jedan od kandidata za zvanje najkorisnijeg igrača regularnog dijela sezone u Evroligi.

Po ukupnom indeksu korisnosti je osmi igrač lige (18.16), deseti je strijelac (14.45), a četvrti skakač (7.2).

Dva puta je bio MVP kola.

Nakon 24 kola Valensija je sedma sa polovičnim skorom.

Uz našeg reprezentativca, Evroliga je kao kandidate za titulu najboljeg predstavila još Nika Kalatesa (Panatinaikos) Majka Džejmsa (CSKA), Šejna Larkina (Efes), Nikolu Mirotića (Barselona). Entonija Rendolfa (Real) i Skotija Vilbekina (Makabi).