NACIONALNI KOMITET

U Centralnoj banci Crne Gore održana je prva sjednica Nacionalnog komiteta za razvoj finansijske edukacije, čiji će glavni cilj biti unapređenje opšteg nivoa finansijske pismenosti u zemlji, saopšteno je iz CBCG.

Članovi Nacionalnog komiteta za razvoj finansijske edukacije, su ministar finansija Darko Radunović, ministar prosvjete Damir Šehović, guverner Centralne banke Crne Gore Radoje Žugić, predsjednik Komisije za tržište kapitala Zoran Đikanović i predsjednik Agencije za nadzor osiguranja Uroš Andrijašević. 

Riječ je o radnom tijelu koje je formirao Savjet za finansijsku stabilnost, a koje ima zadatak da, na sistemski i sveobuhvatan način, koordinira pripremu nacionalnog programa razvoja finansijske edukacije.

“Program razvoja finansijske edukacije će, na bazi sprovedene analize aktuelnog stanja i i identifikovanih prioriteta i ciljnih grupa, a uvažavajući međunarodne standarde, smjernice i dobru praksu u oblasti finansijske edukacije, definisati predlog mjera i aktivnosti za unapređenje opšteg nivoa finansijske pismenosti u zemlji”, saopšteno je iz CBCG.

Prilikom pripreme programa Crna Gora će, kao korisnica tehničke pomoći MMF-a za oblast finansijske edukacije, imati podršku eksperata Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).

Kako se navodi u saopštenju na današnjoj sjednici je konstatovano da finansijska edukacija posebno dobija na značaju sa globalizacijom finansijskog tržišta i ubrzanim razvojem tehnologije i zaključeno da treba pažljivo osmisliti programe finansijske edukacije za različite ciljne grupe.

“Naglašeno je da posebnu pažnju treba posvetiti mlađoj populaciji, tj. djeci školskog uzrasta i da u pristupu ovoj ciljnoj grupi treba koristiti inovativne i tehnološki napredne metode”, poručuju iz CBCG.

Dogovoren je intenzivan rad na pripremi programa razvoja finansijske edukacije, koji će predstavljati neophodnu dopunu zdravog finansijskog regulatornog i nadzornog okvira.

UNESCO

Broj ubijenih novinara se u svijetu smanjio za gotovo polovinu 2019. godine, ali se novinari suočavaju s neprestanim rizicima i napadi na njih se ne kažnjavaju, pokazuju podaci UNESCO-a.

UNESCO je 2019. zabilježio 56 ubistva novinara, dok je 2018. ubijeno 99 novinara. U deceniji od 2010. do 2019. godine zabilježio je 894 ubistva novinara, što je godišnji prosjek od gotovo 90 ubijenih novinara.

Ipak je, prema navodima UNESCO-a, najniža godišnja stopa ubijenih novinara zabilježena 2019. godine.

Ubistva su se dešavala u svim dijelovima svijeta, a Latinska Amerika i Karibi zabilježili su 22 ubistva, što je najveći broj. Na području Azije ubijeno je 15 novinara, dok ih je 10 ubijeno arapskim državama.

Većina novinara ubijeno izvan zona sukoba

Brojke pokazuju da novinari ne trpe samo izlažući se ekstremnim rizicima tokom izvještavanja o nasilnim sukobima, već su meta tokom izvještavanja o lokalnoj politici, korupciji i kriminalu – često u svojim rodnim gradovima.

Gotovo dvije trećine (61 odsto) ubistava u 2019. godini dogodilo se u zemljama koje nijesu imale oružani sukob.

U više od 90 posto slučajeva zabilježenih u 2019. godini ubijeni su lokalni novinari. Ovi su trendovi istaknuti u UNESCO-ovoj medijskoj kampanji #KeepTruthAlive.

GRUPA PRIJATELJSTVA

Grupa prijateljstva Skupštine Crne Gore sa Narodnom skupštinom Bugarske održala je danas sastanak sa ambasadorkom Republike Bugarske u Crnoj Gori Meglenom Plugčijevom.

Kako je saopšteno iz Skupštine, uz konstatovanje tradicionalno dobrih odnosa dvije države, ambasadorka Plugčijeva iskoristila je priliku da članove grupe informiše da će kvalitetna bilateralna saradnja između Crne Gore i Bugarske biti nastavljena i tokom tekuće godine, razmjenom posjeta i susreta šefova država i vlada Crne Gore i Bugarske, u Podgorici i Sofiji.

Članovi Grupe prijateljstva istakli su posebnu zahvalnost ambasadorki Bugarske na podršci upućenoj Crnoj Gori, iskazanoj u reakciji povodom nedavnog paljenja crnogorske zastave u Beogradu, čime je, kako su istakli, pokazala pojačan senzibilitet za potencijale opasnosti za stabilnost regiona u kojem živimo.

“Takođe, članovi grupe podsjetili su da je nedavno predsjedavanje Bugarske Savjetu Evropske unije bilo značajno za Crnu Goru i dalo snažan impuls našoj državi i cijelom regionu u nastojanjima usmjerenim ka članstvu u EU”, saopšteno je iz Skupštine.

U ime Grupe prijateljstva sa Narodnom skupštinom Bugarske, sastanku su prisustvovali poslanici: Andrija Nikolić, Mihailo Anđušić, Maja Bakrač i Andrija Popović.

SVE VIŠE PREVARENIH

Sve je više prevarenih građana od turističkih agencija. Posljednji slučaj je agencija “In travel” iz Podgorice koja je uzela novac od 50 građana, a koji su za uzvrat dobili lažne avionske karte i rezervacije hotela. Stručnjaci upozoravaju da Zakon o turizmu mora predvidjeti veće kazne za takve agencije, kao i da bankarske garancije za obeštećenje putnika moraju biti mnogo veće.

Dugo planirano porodično putovanje za Pariz Bogdanovićima iz Kotora nije se ostvarilo. Iako su agenciji “In travel” uredno platili, fotografija sa Ajfelovog tornja na žalost moraće da sačeka neku drugu priliku.

“Tražila sam potvrde karte, rekla je to će naknadno, kontaktirala sam hotel javili su mi da ne postoji rezervacija i da ne sarađuju sa tom agencijom”, kazala je Milena Bogdanović.

Ne samo što nijesu pošli na planirano putovanje nego i novac koji su za njega dali nije im vraćen. Zato je Milena pomoć morala da traži na drugoj adresi.

“Pozvala sam inspekciju, pitali su me da li imam papir kojim sam ugovorila putovanje, ali ja nisam mogla da se naplatim”, priča Bogdanović.

Osim Milene, još 50 ljudi je prevareno na sličan način od “In travel” agencije. Protiv nje svi oni su podnijeli krivične prijave . Dok oni čekaju okončanje postupka, drugima bi ovo iskustvo trebalo biti za nauk.

“Putnici moraju sklopiti ugovor za svaki aranžman i vidjeti jesu li zaštićeni”, navodi Orhan Hodžić iz Asocijacije turističkih agencija.

Zakon o turizmu ne štiti dovoljno putnike jer su niske bankarske garancije kojima se mogu putnici obeštetiti.

” Iznos bankarskih garancija mora biti veći. U Hrvatskoj je 300.000 minimum, kod nas iznosi bankarskih garancija subagent plaća 15.000, a turoperator 15.000″, navodi Hodžić.

Ovu oblast morao bi bolje regulisati zakon o turizmu, od strože kontrole za izdavanje licenci pa do većih kazni za one koje na ovaj način nasamare građane.

MINISTARSTVO KULTURE

Ministarstvo kulture najoštrije osuđuje paljenje crnogorske zastave u Budvi. Ova zlonamjerna provokacija, kako navode, predstavlja atak na društveno i političko uređenje i međuetnički sklad Crne Gore,a posljedice uzrokovane ovakvim vandalskim činom mogu dovesti do ugrožavanja mira i bezbjednosti države i njenih građana.

“Učestalo skrnavljenje državnih simbola i kulturnog nasljeđa Crne Gore u ovakvom političkom ambijentune doprinose smirivanju tenzija, a bez adekvatnog procesuiranja od strane države mogu imati teži društveni epilog. Zato još jednom poručujemo da ćemo, u saradnji sa nadležnim organima nastaviti odlučno da djelujemo kako bismo zaštitili kulturnu baštinu Crne Gore i državne simbole koji ispaštaju zbog aktuelnih političkih okolnosti”, navodi se u saopštenju Ministarstva kulture.

Napominju, paljenje crnogorske zastave u Budvi predstavlja eklatantan primjer krivičnog djela iz člana 370 i člana 198 Krivičnog zakonika Crne Gore.

“Članom 370 stav 1 ovog Zakona propisuje se da ko javno podstiče na nasilje ili mržnju prema grupi ili članu grupe koja je određena na osnovu rase, boje kože, religije, porijekla, državne ili nacionalne pripadnosti, kazniće se od šest mjeseci do pet godina. Teži oblik ovog krivičnog djela propisan je stavom 3 koji kaže da ako je djelo učinjeno prinudom, zlostavljanjem, ugrožavanjem sigurnosti, izlaganjem poruzi nacionalnih, etničkih ili vjerskih simbola, oštećenjem tuđih stvari, skrnavljenjem spomenika, spomen-obilježja ili grobova, učinilac će se kazniti zatvorom od jedne do osam godina. Član 198 Krivičnog zakonika Crne Gore propisuje da će se kazniti novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine ko izloži poruzi Crnu Goru, njenu zastavu, grb ili himnu”, zaključuju iz Ministarstva.

VIŠE NOMINACIJA

Serija Grudi, u režiji Marije Perović, u zvaničnoj je selekciji prestižnog Internacionalnog festivala “Buenos Aires Series”, u kategoriji Najbolja internacionalna serija.

Šesto idanje festivala biće održano od 2. do 6. marta u glavnom gradu Argentine.

Osim za najbolju seriju, Grudi su nominovane i za: najbolju režiju, scenario, glumca/cu, sporednu ulogu, kameru, scenografiju, muziku, pjesmu i montažu – u kategoriji internacionalna serija.

Za Nagradu najbolja internacionalna serija osim “Grudi” iz Crne Gore takmiče se “Monzón” (Argentina), “El Recluso” (Meksiko / SAD), “Babylon Berlin” (Njemačka), “El Mundo de Mateo” (Argentina), “Un Dia Eres Joven” ( Peru), “El Día de mi Suerte” (Peru), “Fat and Fat” (Njemačka), “No Te Puedes Esconder” (Španija).

Serija “Grudi”, u režiji Marije Perović, produkciji nikšićkog Meander Filma i Radio televizije Crne Gore i distribuciji beogradske kuće Visionary Thinking u avgustu je dobila prestižno Specijalno priznanje žirija na 14. Seoul International Drama Awards 2019, najvećem svjetskom televizijskom festivalu.

Scenario je, po ideji Marije Perović, napisala Vladislava Vojnović, a uloge tumače Marija Škaričić, Dubravka Drakić, Nada Šargin, Vojin Ćetković, Mira Banjac, Peđa Bjelac, Jelena Đukić, Danilo Lončarević, Branimir Popović, Bruna Bebić… Direktor fotografije je Dušan Grubin, scenografkinja Dragana Baćović, a kostimografkinja Tijana Todorović.

Po predlošku serije nastao je i istoimeni film, čija je svjetska premijera bila 1. avgusta u Herceg Novom. Film je dobio Specijalno priznanje žirija na Filmskom festivalu “Seanema” u Ulcinju. Prikazan je u Podgorici, Nikšiću, Kotoru, Tivtu, Baru, Beogradu…. na Filmskom festivalu u njemačkom gradu Kotbusu, na Balkan New Film Festivalu u Stokholmu, na Valjevskim filmskim susretima…

SPC SAOPŠTILA

Patrijarh srpski Irinej neće moći da posjeti arhijereje i vjerni narod SPC u Crnoj Gori, saopštila je danas Informativna služba Srpske pravoslavne crkve.

Podsjetimo, mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije je, u intervjuu za Televiziju Hram, kazao da će patrijarh srpski Irinej predvoditi 29. februara litiju u Podgorici, povodom praznika Svetog Simeona Mirotočivog.

Međutim, iz Informativne službe SPC su kazali da Irinej neće tog datuma doći u Podgoricu, a razlog je ranije zakazana posjeta SPC u SAD-u.

“Povodom netačnih informacija koje su se pojavile u pojedinim medijima obavještavamo javnost da Njegova Svetost Patrijarh srpski g. Irinej žali što neće moći da posjeti arhijereje i verni narod Srpske Pravoslavne Crkve u Crnoj Gori jer je ranije zakazana njegova posjeta Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi u Sjedinjenim Američkim Državama”, saopštila je Informativna služba Srpske pravoslavne crkve.

VELJOVIĆ

Uprava policije će procesuirati sve odgovorne za skrnavljenje državnih simbola, poručio je u Baru šef policije Veselin Veljović.

Direktor Uprave policije Veselin Veljović je danas sa saradnicima boravio u radnoj posjeti Centru bezbjednosti Bar gdje se sastao sa pomoćnikom direktora Draganom Blagojevićem i rukovodstvom tog centra, Odjeljenja bezbjednosti Ulcinj i rukovodiocima granične policije.

„Policija usmjerava značajne kapacitete da se u novonastaloj situaciji održi stabilan javni red i mir jer je naš prioritetni zadatak zaštita svih građana i njihovih porodica i očuvanje multieničkog i multivjerskog sklada i suživota. Procesuiraćemo lica odgovorna za skrnavljenje državnih simbola jer su oni između ostalih vrijednosti i pitanje nacionalnog ponosa i ne priliči nikome da na ovaj način ispoljava destruktivno djelovanje i da se tako šalje negativna slika domaćoj i javnosti van granica naše države”, naglasio je Veljović.

Kako je saopšteno iz Uprave policije, još jedna uspješna radna posjeta bila je prilika za razgovor o radnim rezultatima, aktuelnim dešavanjima i planiranim aktivnostima u ovoj godini sa posebnim akcentom na predstojeću turističku sezonu. 

„Policija u Baru je prethodne godine postigla zapažene rezultate, a progres se bilježi po svim linijama rada i u 2020. godini”, kazao je načelnik barske policije Veselin Magovčević i dodao da policijsko tužilačke aktivnosti u istragama teških krivičnih djela daju mjerljive rezultate, a preventivnim radom policija je spriječila izvršenje najtežih krivičnih djela.

Našu zemlju svake godine posjećuje sve veći broj turista, a Zajednički granični prelaz Sukobin – Murićani 2019. godine je zabilježio povećan broj putnika za 14,2 odsto u odnosu na godinu prije.

Kako je saopšteno iz UP, taj granični prelaz je 2019. godine, između ostalog, prešlo 2.702.885 putnika.

“Sve aktivnosti policije su tokom turističke sezone usmjerene ka jednom cilju, da se turisti osjećaju dobrodošlim i sigurnim”, istaknuto je na sastanku.

Na sastanku sa predsjednikom Opštine Bar Dušanom Raičevićem konstatovano je da samo zajednički se može graditi sigurnija budućnost građana Bara.

Kako se navodi u saopštenju, dobra saradnja policije i lokalne zajednice je kontinuirana praksa zajedničkih aktivnosti intenziviranih za vrijeme turističke sezone kada veliki broj turista posjeti Bar, a obje službe rade sinhronizovano i efikasno.

Raičević je iskazao zadovoljstvo saradnjom policije i lokalne uprave Opštine Bar koja je u kontinuitetu na visokom nivou sa zajedničkim ciljem stvaranja sigurnog i bezbjednog ambijenta za život i rad naših građana.

Osim toga, Raičević je podsjetio da su pripremne radnje na realizaciji projekta na uvođenju video nadzora na javnim površinama pri kraju, te da će na ovaj način biti povećana bezbjednost građana, imovine kao i posjetilaca koji borave u Baru.

“Uprava policije će i u narednom periodu kao i do sada u lokalnoj upravi imati pouzdanog partnera uz uvjerenje da ćemo zajedno ići u pravcu rješavanja aktuelnih pitanja u našem gradu”, istakao je između ostalog Raičević.

Takođe, konstatovana je otvorenost Opštine Bar za dalju saradnju u traženju modaliteta rješavanja stambenog prostora za pripadnike policije u Baru i iznalaženja adekvatnog načina kako bi se rješila egzistencionalna pitanja službenika.

U SJEVERNOJ MAKEDONIJI

Izborna kampanja za vanredne parlamentarne izbore u Sjevernoj Makedoniji počeće 23. marta, saopštila je danas Državna izborna komisija (DIK).

Dvadesetodnevna izborna kampanja pred izbore u nedjelju 12. aprila biće završena u petak 10. aprila u ponoć.

Kandidatske liste DIK Sjeverne Makedonije treba da budu dostavljene 30 dana prije održavanja izbora, najkasnije do 12. marta u ponoć.

Javni uvid u birački spisak počeće 26. februara i trajaće do 11. marta u ponoć. U tom periodu građani mogu da dostave zahtjeve za upisivanje, dopisivanje ili brisanje podataka iz biračkog spiska.

Predsjednik Sobranja Sjeverne Makedonije Talat Džaferi sinoć je raspisao prevremene parlamentarne izbore.

Dogovor o vanrednim parlamentarnim izborima 12. aprila stranački lideri su postigli nekoliko dana pošto je Evropska unija treći put odložila davanje datuma za početak pregovora o prijemu Sjeverne Makedonije.

SIMOVIĆ

Crna Gora ima kapaciteta, snage i odlučnosti da spriječi sve incidente, jer joj je potreban mir, stabilnost i ukupni prosperitet, za dobro svih njenih građana, poručio je potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Milutin Simović.

Boraveći u radnoj posjeti opštini Danilovgrad, Simović je rekao da je dešavanje na groblju na Orjoj Luci pokušaj provokacije i pokušaj pravljenja incidenata.

“Svak ima pravo da izražava svoja vjerska i svaka druga osjećanja, kao i građanska nezadovoljstva, ali to mora da radi u skladu sa zakonskim propisima. Poruka za taj incident i za pokušaj te provokacije, kao i za sve ostale je da država Crna Gora ima kapaciteta, snage, oslučnosti da spriječi sve incidente, jer Crnoj Gori je potreban mir, stabilnost, potreban je ukupni prosperitet, za dobro svih građana, pa i onih koji su za trenutak u nekim dilemama, razmišljanjima, koji su dovedeni u zabludama”, kazao je Simović.

On je poručio da je vrijeme majstorsko rešeto.

“Mi našu energiju posvećujemo ekonomskom razvoju, čuvanju mira i stabilnosti i daljim evropskim integracijama Crne Gore”, rekao je Simović.