BOŠKOVIĆ O ZAKONU

Aktuelna situacija u Crnoj Gori, vezano za Zakon o slobodi vjeroispovijesti, bila bi potpuno drugačija da naša zemlja nije članica NATO-a, kazao je ministar odbrane Predrag Bošković na Ekonomskom fakultetu. On je odgovarajući na pitanja studenata koja se odnose na članstvo i obaveze koje iz toga proizilaze, poručio da je neutralnost nemoguća kada je Balkan u pitanju, što nas je, kako je kazao, istorija naučila. Sajber bezbjednost apastrofirao je kao trenutno najveći izazov za čovječanstvo.

Bošković je danas održao uvodno predavanje na početku ljetnjeg semestra na Ekonomskom fakultetu Univerziteta Crne Gore, na temu “Bezbjednost kao ekonomski resurs – sigurnost i stabilnost značajni za strane investicije”.

Ministar je zainteresovanim studentima prije svega poželio uspješan rad, približio važnost članstva u Sjevernoatlantskom savezu i na konkretnim primjerima govorio o prednostima.

Objašnjavajući širinu pojma bezbjednosti, ministar je podsjetio na Henri Forda, osnivača kompanije FORD, koji je isticao da jedinu stvarnu sigurnost čovjeku mogu pružiti dovoljna rezerva znanja, iskustva i sposobnosti. Imajući to na umu, podsjetio je i na činjenicu da je region Zapadnog Balkana često bio poprište bitaka, sukoba, nerazumijevanja i borbe za malo parče teritorije.

“Crna Gora kao najmanja država Balkana kroz istoriju morala je da se uči na svojim greškama, da pokuša da te greške ne ponavlja i da nakon sticanja nezavisnosti 2006. godine obezbijedi bezbjednosni okvir za sebe, svoje građane, kako bi mogla da se posveti ekonomskom rastu i razvoju”, kazao je ministar.

On je istakao da je upravo članstvo u NATO jedna od najboljih odluka koju je ova Vlada donijela.

“Da ostavimo emocije po strani i istoriju, najispravnija odluka je donešena 2017. godine, kada smo postali dio Alijanse. Mislim da će vrijeme koje dolazi i koje trenutno živimo to i pokazati. Siguran sam i da bi aktuelna situacija bila potpuno drugačija da Crna Gora nije članica NATO”, istakao je Bošković.

Ministar je kazao da su, pored povećanja stepena bezbjednosti, prednosti vladavina prava, borba protiv organizovanog kriminala i korupcije, ali i ekonomski rast koji je evidentan.

“Brojke za prethodne tri godine pokazuju da se rast stranih direktnih investicija iz zemalja NATO uvećao za nekoliko stotina procenata. Samo u prvoj godini članstva u NATO, priliv je bio preko 250% veći nego u godini prije”, istakao je ministar i dodao da je to slučaj sa svim zemljama istočnog bloka koje su pristupile Alijansi.

On je odgovarajući na pitanja studenata koja se odnose na članstvo i obaveze koje iz toga proizilaze, poručio da je neutralnost nemoguća kada je Balkan u pitanju, što nas je istorija naučila.

“Da Crna Gora nije članica NATO, ulaganja u opremu bi bila sigurno desetostruko veća, nego što su ulaganja u modernizaciju Vojske Crne Gore, koja je član kolektivnog sistema odbrane. Znate da ukoliko do bilo kakvog incidenta dođe, da možete računati i na vojsku i na sredstva ostalih 28, uskoro 29. članica Alijanse”, poručio je ministar studentima Ekonomskog fakulteta koje je zanimala i sajber bezbjednost.

Bošković je kazao da je to, trenutno, najveći izazov za čovječanstvo.

“Ono što je Crna Gora pretrpjela od 2014. godine na ovamo je jedinstven primjer u svijetu. Preživjeli smo više vrsta specijalnih ratova koji su se vodili protiv nas, a sada se ponavlja isti scenario iz 2016. i 2017. godine, sa mnogo perfidnijom namjerom. Mi smo sada, kada su sajber kapaciteti u pitanju, u saradnji sa Sjedinjenim državama značajno podigli znanje i resurse na viši nivo”, zaključio je ministar.

On je poručio da svi moramo biti posebno oprezni, jer živimo u vremenu kada su dezinformacije svakodnevica.

DPS TIVAT

Javna istupanja predsjednika Socijalističke narodne partije Vladimira Jokovića, sve češće se u javnosti tumače kao njegovi lični stavovi, koji ne obavezuju nikoga, a najmanje funkcionere njegove stranke koji po pravilu, čim postanu poslanici ili odbornici, nađu način kako da se distanciraju od SNP-a i njegovog nasljeđa, saopšteno je iz Opštinskog odbora DPS Tivat.

“Najnoviji slučaj  istupanja iz te partije, predstavlja i napuštanje SNP- a od strane aktuelnog odbornika u Skupštini opštine Tivat i dosadašnjeg člana SNP-a, Nebojše Vukasovića”, navela je članica Izvršnog odbora DPS Tivat Silvana Čupić.

Tako se, kako je saopštila, nekada najveća opoziciona partija, danas svela na obični regrutni centar iz kojeg se kadrovi raspoređuju u nezavisne klubove ili druge stranke.

“Politička tumaranja SNP-a, unutarstranačke svađe i lomovi, kompromitovali su ovu partiju i sveli je na privjezak Demokratskog fronta, sa kojim zajedno,  kao dio medijski najavljene koalicije “ Ne damo svetinje” , pokušava  da na talasu litija i crkvenih protesta profitira na tivatskim izborima. Što se SNP – a tiče, njima ni one ne mogu pomoći, jer je poznato da se u Tivtu broj glasača ove stranke piše sa dvije cifre”, poručila je Čupić.

GODIŠNJICA NEZAVISNOSTI KOSOVA

Premijer Kosova Aljbin Kurti najavio je danas uvođenje obaveznog vojnog roka i ulaganja u odbranu, jer, kako je ocijenio, postoje oni koji žele nanijeti štetu Kosovu.

Kurti je u prvom obraćanju pripadnicima Bezbjednosne snage Kosova (BSK) od kada je preuzeo funkciju premijera, povodom 12. godišnjice proglašenja nezavisnosti Kosova naveo da je ulaganje u odbranu “realnost u kojoj živimo”.

“Naša je dužnost da ojačamo državu iznutra prema unutra. Moramo se suočiti sa vremenom kakvo jeste, to kažem znajući da je mir u regionu krhak. Niko ni poslije 20 godina nije priznao zločin i genocid”, naveo je Kurti.

Ocijenio je da predstavnici Kosova moraju biti jedinstveni u vođenju spoljne politike.

“Unutrašnje razlike moraju ostati unutar Kosova. Moramo ojačati zemlju i iznutra i izvana, tako da su potrebna ulaganja u vojsku. Kako jačamo vojsku, tako ćemo ojačati i ekonomiju. Bogatstvo ne bi trebalo da obogati političare, nego narod”, rekao je premijer i dodao da nezavisnost i sloboda nemaju značenja bez pravde.

Kurti je dodao da je integracija Kosova u EU “dug i naporan put”.

“To je put koji nas ojačava. Pomozimo jedni drugima i za pomirenje i za ujedinjenje”, rekao je kosovski premijer.

Predsjednica Skupštine Kosova Vjosa Osmani rekla je da su oružane snage Kosova proizvod borbe za slobodu.

“Žrtvovali ste se u trenutku kada ste odlučili da obučete ovu uniformu. Nema veće žrtve od borbe za svoju državu. Budite ponosni na sebe. Radićemo bez prestanka da Kosovo postane sigurna, ekonomski razvijena zemlja”, rekla je Osmani.

Dodala je da članstvo u NATO ostaje cilj kosovskih institucija.

Prije obraćanja starješinama i pripadnicima BSK, Osmani i Kurti su u osam časova u prostoru između zgrada Vlade i Skupštine Kosova, uz zvuke himne, prisustvovali podizanju zastave Kosova.

Potom su u selu Prekaze u opštini Srbica položili cvijeće na grobove prvog komandanta OVK Adema Jašarija i članova njegove porodice, a zatim i vijence na grob prvog predsjednika Kosova Ibrahima Rugove, i Adema Demaćija.

To je, inače, prvi put da je Kurti obišao grob Ibrahima Rugove i položio cvijeće.

Poslije toga je održana svečana sjednica parlamenta.

Povodom 12. godišnjice proglašenja nezavisnosti, predsjednik Kosova Hašim Tači će u 16 časova obići pripadnike BSK, dok će u 18 časova organizovati prijem za predstavnike institucija Kosova, diplomatski kor i druge zvanice.

NUHODŽIĆ

Crnogorski birački spisak je kvalitetna, ažurna i tačna baza podataka po najvišim međunarodnim standardima, kazao je ministar unutrašnjih poslova Mevludin Nuhodžić.

On je to kazao na sastanku sa rezidentnim ambasadorima u Crnoj Gori, šefom Delegacije Evropske unije i predstavnicima međunarodnih organizacija.

“Sve radimo transparentno, jer želimo da stvorimo uslove na osnovu kojih će građani moći da izaberu svoje predstavnike na slobodnim izborima, u atmosferi demokratske tolerancije, mira i poštovanja vladavine zakona“, kazao je ministar.

Nuhodžić je naglasio da značajan dio reformskih aktivnosti koje sprovodi Ministarstvo unutrašnjih poslova doprinosi unapređenju izbornog procesa, što je, u dijelu političkih kriterijuma, jedan od uslova za pristupanje Evropskoj uniji.

“Upravo odgovornost prema građanima, prema biračima, opredijelila nas je da intenzivno radimo na poboljšanju pravnog okvira, koji će omogućiti da građani imaju potpuno povjerenje u izborni proces u Crnoj Gori kao budućoj državi članici Evropske unije. Naš zadatak – i vlasti i opozicije i civilnog sektora i medija – jeste da dodatno ojačamo povjerenje građana u institucije i integritet izbornog sistema. I svi treba da budemo posvećeni tom cilju“, zaključio je Nuhodžić.

MINISTARSTVO EKONOMIJE

U Crnoj Gori će od ponoći biti jeftinije sve vrste goriva, saopšteno je danas iz Ministarstva ekonomije.

U narednih petnaest dana litar eurosupera BMB 98 koštaće 1,31 euro što je četiri centa manje nego sad.

Tri centa biće jeftiniji eurosuper BMB 95, eurodizel i lož ulje. Litar BMB 95 od sjutra će koštati 1,28 eura, eurodizel 1,16 eura, a lož ulje 1,13 eura.

“Prema odredbama Uredbe o načinu obrazovanja maksimalnih maloprodajnih cijena naftnih derivata, naredni obračun će se obaviti 2. marta 2020. godine, a eventualno izmijenjene vrijednosti naftnih derivata važiće od 3. marta”, naveli su u Ministarstvu ekonomije.

SAVKOVIĆ NAJAVILA

Još jedan protest bivših korisnica naknada za troje i više djece održaće se u utorak, 18. februara 2020. godine u 13 sati ispred Skupštine Crne Gore, saopštila je Željka Savković iz Kordinacionog odbora majki korisnica naknada. U sklopu protesta održaće se i protestna šetnja.

“Dana 9.januara 2017. godine ova vlast je napravila prvu grešku i neustavno smanjila stečeno pravo majkama korisnicama naknade sa troje i više djece. Nakon toga, 19. aprila 2017. godine za svega tri mjeseca, učinila je još goru stvar. Ukinula je ovo pravo, prekršivši Član 147 Ustava Crne Gore. Time je dokazala da u svojim redovima, počevši od predsjednika države, predsjednika vlade i ministra pravde, nema pravnika koji poznaje pravo”, navodi se u saopštenju Savkovićke.

Ona napominje da majke već treću godinu protestuju zbog ukinutog prava.

“Nećemo dozvoliti da ova prevara vijeka bude zaboravljena i skrajnuta sa strane. Bićemo tu da vas opominjemo kako ste udarili na nešto najsvetije na svijetu. Ustale su hrabre majke 3+  i dokazale da mogu sve. I upozoravaju da ako u roku od tri mjeseca za koliko ste i oduzeli stečeno pravo, isto ne vratite u visini 70 odsto i 40 odsto bez kategorizacija suočićete se sa njihovom snagom”, navodi Savković I dodaje:

“Pozivamo sve kojima je majka svetinja da nam se pridruže i zajedno odbranimo svetinju koja vas je donijela na ovaj svijet. Jer ne zaboravite, danas smo to MI a sjutra možete biti VI.”

ORBAN PORUČIO

Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je da je Budimpešta naučila da ne mora da se svidi “umornoj briselskoj eliti”, ističući da je Mađarska budućnost Evrope.

“U posljednjih 10 godina naučili smo da Evropa nije u Briselu”, rekao je Orban u godišnjem obraćanju naciji, prenio je sinoć MTI.

“Evropa smo mi i mi se ne moramo svideti umornoj briselskoj eliti. U prošlosti smo mislili da je Evropa naša budućnost, ali danas znamo da smo mi budućnost Evrope”, rekao je on.

Orban je izrazio zadovoljstvo što je Mađarska pronašla “zajedničke temelje” sa susjednim zemljama, Hrvatskom, Slovačkom, Slovenijom i Srbijom i u poziciji je da sa njima vodi u širu saradnju i stvara saveze.

“Istorija je ponovo dala narodima srednje Evrope šansu da izgrade novi savez, utemeljen na njihovim nacionalnim interesima, koji bi nam omogućio da se branimo od prijetnji i s Istoka i sa Zapada”, rekao je Orban, prenosi Hina.

On je ocijenio da posljednja decenija predstavlja najuspješnijih 10 godina u posljednjih 100 godina mađarske istorije.

SD PORUČUJE

Ne može vjera da nas dijeli, ne mogu svetinje da nas dijele, jer su svetinje u Crnoj Gori i duhovno su blago ovog naroda. Zato onima koji podstiču vještačke podjele i manipulišu intimnim osjećanjima vjerujućih poručujemo da je ovo 21, a ne 17. vijek, a da je palanačka ideologija već izgubila bitku sa emancipovanom Crnom Gorom, poručili su članovi Socijaldemokrata na opštinskoj konvenciji u Tivtu.

Kako su istakli, samosvjesna, progresivna, građanska i antifašistička Crna Gora koja poštuje, ali i zahtijeva poštovanje, pobijediće one koji na vještačkim podjelama pokušavaju da reanimiraju priče o nečijoj drugoj Crnoj Gori, umjesto našoj – zajedničkoj.

U saopštenju se dodaje da je predsjednik Brajović konstatovao da je Zakon o slobodi vjeroispovijesti rađen po najsavremenijim standardima, u konsultaciji sa pravnim ekspertima Venecijanske komisije.

On je rekao da u građanskoj Crnoj Gori ne može da postoji država u državi, niti bilo ko može da bude iznad države, te da svi, pa i crkve, moraju da poštuju zakon.

“I sada nam neko van Crne Gore kaže da otimamo nečije svetinje. A čije su to svetinje? To su kulturno-istorijski spomenici Crne Gore. Ne možemo otimati nešto što je svih nas”, zaključio je Brajović. 

Kako su poručili sa konvencije, sa prijateljima koji pokazuju nezadovoljstvo zbog usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti, za koji su u SD-u glasali, treba sjesti i razgovarati, ne dozvoliti nikom da ljudima manipuliše.

“Moramo im objasniti da niko nikom niti može, niti želi nešto da otima, već da je ideja na savremen način urediti ovu oblast”, poručeno je sa konvencije.

SD PORUČUJE

Ne može vjera da nas dijeli, ne mogu svetinje da nas dijele, jer su svetinje u Crnoj Gori i duhovno su blago ovog naroda. Zato onima koji podstiču vještačke podjele i manipulišu intimnim osjećanjima vjerujućih poručujemo da je ovo 21, a ne 17. vijek, a da je palanačka ideologija već izgubila bitku sa emancipovanom Crnom Gorom, poručili su članovi Socijaldemokrata na opštinskoj konvenciji u Tivtu.

Kako su istakli, samosvjesna, progresivna, građanska i antifašistička Crna Gora koja poštuje, ali i zahtijeva poštovanje, pobijediće one koji na vještačkim podjelama pokušavaju da reanimiraju priče o nečijoj drugoj Crnoj Gori, umjesto našoj – zajedničkoj.

U saopštenju se dodaje da je predsjednik Brajović konstatovao da je Zakon o slobodi vjeroispovijesti rađen po najsavremenijim standardima, u konsultaciji sa pravnim ekspertima Venecijanske komisije.

On je rekao da u građanskoj Crnoj Gori ne može da postoji država u državi, niti bilo ko može da bude iznad države, te da svi, pa i crkve, moraju da poštuju zakon.

“I sada nam neko van Crne Gore kaže da otimamo nečije svetinje. A čije su to svetinje? To su kulturno-istorijski spomenici Crne Gore. Ne možemo otimati nešto što je svih nas”, zaključio je Brajović. 

Kako su poručili sa konvencije, sa prijateljima koji pokazuju nezadovoljstvo zbog usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti, za koji su u SD-u glasali, treba sjesti i razgovarati, ne dozvoliti nikom da ljudima manipuliše.

“Moramo im objasniti da niko nikom niti može, niti želi nešto da otima, već da je ideja na savremen način urediti ovu oblast”, poručeno je sa konvencije.

URA UKAZUJE

Poražavajuća je činjenica da od čak 29 novih imena ulica i bulevara u Podgorici koja je predložio gradonačelnik, svega jedna treba da nosi ime po znamenitoj ženi, smatraju u Građanskom pokretu URA.

“U pitanju je nastavak izuzetno loše prakse, koju DPS decenijama sprovodi, a zbog koje – od preko 500 ulica i bulevara naše Podgorice, svega 21 nose ime po znamenitim ženama, od čega je ogromna većina pozicionirana na periferiji grada”, ukazali su u podgoričkom odboru Građanskog pokreta URA.

Podgorička URA ukazuje da se “takva diskriminatorska praksa pod hitno mora mijenjati”, jer je crnogorska istorija bogata značajnim ženskim figurama, koje itekako zaslužuju da budu pamćene.

“Imena ulica su sjajna prilika za afirmaciju lika i djela brojnih žena, koje su svojim zalaganjem i djelovanjem itekako zadužili naš grad. Zbog toga se ovakvoj lošoj praksi mora stati na kraj, kako naša djeca ne bi učila – da je “normalno“ favorizovati bilo koji pol. Takvu sliku moramo radikalno mijenjati, a činjenica da preko 500 ulica još uvijek nema svoj naziv – je idealna prilika za to. Potrebno je samo malo više svijesti i političke volje“, ukazala je podgorička URA.

Podgorička URA ističe da se “pitanja diskriminacije žena moraju vratiti u sferu političke borbe, gdje i pripadaju”, a da podršku takvoj borbi trebaju pružiti i sve one socijalne grupe koje takođe trpe diskriminaciju na svakom koraku.

“Podaci da žene u Crnoj Gori zarađuju i do 30 odsto manje, u odnosu na muškarce, ali i da posjeduju manje od jedne četvrtine nepokretnosti u odnosu na drugi pol, jedna su od brojnih manifestacija svakodnevne diskriminacije žena u okvirima naslijeđenog društvenog poretka – patrijarhata, pa je obaveza svih progresivnih društvenih činilaca i građana, da se protiv takvih nejednakosti bore“, podsjetila je podgorička URA.