URA UKAZUJE

Poražavajuća je činjenica da od čak 29 novih imena ulica i bulevara u Podgorici koja je predložio gradonačelnik, svega jedna treba da nosi ime po znamenitoj ženi, smatraju u Građanskom pokretu URA.

“U pitanju je nastavak izuzetno loše prakse, koju DPS decenijama sprovodi, a zbog koje – od preko 500 ulica i bulevara naše Podgorice, svega 21 nose ime po znamenitim ženama, od čega je ogromna većina pozicionirana na periferiji grada”, ukazali su u podgoričkom odboru Građanskog pokreta URA.

Podgorička URA ukazuje da se “takva diskriminatorska praksa pod hitno mora mijenjati”, jer je crnogorska istorija bogata značajnim ženskim figurama, koje itekako zaslužuju da budu pamćene.

“Imena ulica su sjajna prilika za afirmaciju lika i djela brojnih žena, koje su svojim zalaganjem i djelovanjem itekako zadužili naš grad. Zbog toga se ovakvoj lošoj praksi mora stati na kraj, kako naša djeca ne bi učila – da je “normalno“ favorizovati bilo koji pol. Takvu sliku moramo radikalno mijenjati, a činjenica da preko 500 ulica još uvijek nema svoj naziv – je idealna prilika za to. Potrebno je samo malo više svijesti i političke volje“, ukazala je podgorička URA.

Podgorička URA ističe da se “pitanja diskriminacije žena moraju vratiti u sferu političke borbe, gdje i pripadaju”, a da podršku takvoj borbi trebaju pružiti i sve one socijalne grupe koje takođe trpe diskriminaciju na svakom koraku.

“Podaci da žene u Crnoj Gori zarađuju i do 30 odsto manje, u odnosu na muškarce, ali i da posjeduju manje od jedne četvrtine nepokretnosti u odnosu na drugi pol, jedna su od brojnih manifestacija svakodnevne diskriminacije žena u okvirima naslijeđenog društvenog poretka – patrijarhata, pa je obaveza svih progresivnih društvenih činilaca i građana, da se protiv takvih nejednakosti bore“, podsjetila je podgorička URA.

SNP

Indikativno je da država kojoj se iz institucija EU neprestano ukazuje na neprimjeren odnos prema ovoj pojavi, dozvoljava sebi da ovako nonšalantno tretira prijave koje se odnose na visoku korupciju, kazali su iz Socijalističke narodne partije (SNP) i oističu da je krajnji trenutak za ozbiljno suočavanje sa korupcijom u našoj zemlji. Tvrde da je Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) samo paravan za, kako su kazali, skrivanje nedoličnih radnji državnih funkcionera.

Podsjećamo, prema podacima iz Izvještaju o radu SDT-a za prošlu godinu najveći broj krivičnih prijava, njih 351, odbačen je u odnosu na prijavljene učinioce krivičnih djela visoke korupcije (253 za krivično djelo zloupotreba službenog položaja).

“Kada nam se čini da nas više ništa ne može iznenaditi, demantuju nas čelnici Specijalnog državnog tužilaštva, koji su saopštili da je u 2019. godini odbačena čak 351 prijava koja se odnosila na učinioce krivičnih djela visoke korupcije”, navodi se u saopštenju SNP-a. 

Pitaju, da li zaista u Crnoj Gori ne postoji visoka korupcija ili je, kako su kazali, samo naše nadležne institucije ne vide? Posebno ih, kažu, zabrinjava to što su odbačene prijave u čak 253 slučaja odnosile na zloupotrebu službenog položaja.

“Indikativno je da država kojoj se iz institucija EU neprestano ukazuje na neprimjeren odnos prema ovoj pojavi, dozvoljava sebi da ovako nonšalantno tretira prijave koje se odnose na visoku korupciju”, navodi se u saopštenju.

Istovremeno, kako dodaju, čelnici Vlade se slavodobitno hvale samo njima vidljivim rezultatima u borbi protiv korupcije.

“Agencija za borbu protiv korupcije, koja bi trebalo da bude prva instanca u borbi protiv koruptivnog djelovanja, samo je paravan za skrivanje nedoličnih radnji državnih funkcionera”, kazali su iz SNP-a.

Ističu da je došao krajnji trenutak za ozbiljno suočavanje sa tom poštasti koja izjeda naše društvo.

“Aktuelna vlast to sigurno neće uraditi jer bi posjekla granu na kojoj sjedi. Zbog toga će prvi korak nove vlasti, čiji će dio biti i SNP, biti rješavanje problema koji već decenijama opterećuje naše društvo i predstavlja nam kamen o vratu na evropskom putu”, zaključuje se usaopštenju.

SNP

Indikativno je da država kojoj se iz institucija EU neprestano ukazuje na neprimjeren odnos prema ovoj pojavi, dozvoljava sebi da ovako nonšalantno tretira prijave koje se odnose na visoku korupciju, kazali su iz Socijalističke narodne partije (SNP) i oističu da je krajnji trenutak za ozbiljno suočavanje sa korupcijom u našoj zemlji. Tvrde da je Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) samo paravan za, kako su kazali, skrivanje nedoličnih radnji državnih funkcionera.

Podsjećamo, prema podacima iz Izvještaju o radu SDT-a za prošlu godinu najveći broj krivičnih prijava, njih 351, odbačen je u odnosu na prijavljene učinioce krivičnih djela visoke korupcije (253 za krivično djelo zloupotreba službenog položaja).

“Kada nam se čini da nas više ništa ne može iznenaditi, demantuju nas čelnici Specijalnog državnog tužilaštva, koji su saopštili da je u 2019. godini odbačena čak 351 prijava koja se odnosila na učinioce krivičnih djela visoke korupcije”, navodi se u saopštenju SNP-a. 

Pitaju, da li zaista u Crnoj Gori ne postoji visoka korupcija ili je, kako su kazali, samo naše nadležne institucije ne vide? Posebno ih, kažu, zabrinjava to što su odbačene prijave u čak 253 slučaja odnosile na zloupotrebu službenog položaja.

“Indikativno je da država kojoj se iz institucija EU neprestano ukazuje na neprimjeren odnos prema ovoj pojavi, dozvoljava sebi da ovako nonšalantno tretira prijave koje se odnose na visoku korupciju”, navodi se u saopštenju.

Istovremeno, kako dodaju, čelnici Vlade se slavodobitno hvale samo njima vidljivim rezultatima u borbi protiv korupcije.

“Agencija za borbu protiv korupcije, koja bi trebalo da bude prva instanca u borbi protiv koruptivnog djelovanja, samo je paravan za skrivanje nedoličnih radnji državnih funkcionera”, kazali su iz SNP-a.

Ističu da je došao krajnji trenutak za ozbiljno suočavanje sa tom poštasti koja izjeda naše društvo.

“Aktuelna vlast to sigurno neće uraditi jer bi posjekla granu na kojoj sjedi. Zbog toga će prvi korak nove vlasti, čiji će dio biti i SNP, biti rješavanje problema koji već decenijama opterećuje naše društvo i predstavlja nam kamen o vratu na evropskom putu”, zaključuje se usaopštenju.

KOPRIVICA ISTIČE

Crnogorsko društvo je od 2012. godine gurano u pravcu desnog ekstremizma a dešavanja oko Zakona o slobodi vjeroispovijesti finale su tog procesa, ocijenili su iz Centra za demokratsku tranziciju, dodajući da državu očekuje trnovit put do izlaska iz trenutne situacije.

Direktor CDT-a, Dragan Koprivica, rekao da su od tada do danas, u crnogorskom javnom diskursu ponovo važno mjesto zauzeli revizionisti, i ratni zločinci.

“Važno mjesto zauzeli su “junaci” devedesetih – oni isti koji su tada sijali nasilje, patnju i strah i za koje smo mislili da su dio davne prošlosti”, rekao je Koprivica agenciji MINA.

Kako je rekao, svojim višegodišnjim planskim djelovanjem, potpomognuti stalnim propustima i lošim odgovorima vlasti, srpski etno-nacionalisti su uspjeli da ekstremizuju politički i društveni život.

“Pa umjesto razvoja građanskog društva koje su građani tražili na referendumu 2006. godine, danas imamo “Zimski ustanak” organizovan od crkve kako je aktuelna dešavanja nazvao jedan od glavnih ideologa ovog nacionalizma”, naveo je Koprivica.

On smatra da, kako je vrijeme prolazilo kvalitetan ideološki, pred-referendumski sadržaj politike u Crnog Gori se smanjivao, da bi na kraju, izuzev nekoliko neefektnih fraza i poštapalica o Evropi i NATO-u, gotovo i nestao.

“Na tom političkom polju, dobili smo političko društvo koje gotovo da nema uvjerenja i ideala – idealan prostor za “Zimski ustanak” i koji nam nudi ekstremizam i svetosavlje kao ideologije za bolje sjutra”, kazao je Koprivica.

Tome je, smatra on, na ruku išla nesposobnost vlasti da rješava unutrašnje probleme u zemlji, da poveća kvalitet života i iskorijeni nepravdu i povlašćene u društvu.

“Od tada do danas, zaključno sa protestima SPC, ekstremni nacionalizam je mijenjao svoje pojavne oblike ali mu je cilj u suštini isti: uništiti građansko i sekularno društvo, umanjiti vjerske slobode drugih, i agresivnim nastupima očuvati stečeni vjerski monopol i povlašćen položaj u društvu”, kazao je Koprivica.

On je mišljenja da je taj Zimski ustanak donio ekstremizaciju i skretanje u desno, ne malog dijela političke scene koji je učestvovao u pokretu za crnogorsku nezavisnost.

“Ovim procesom došli smo do toga da jedini državotvorni pokret u bivšoj Jugoslaviji koji nije imao nacionalistički predznak, 15 godina nakon ispunjenja svoje svrhe, jednim svojim dijelom postaje nacionalistički”, dodao je Koprivica.

On je mišljenja da se manjinski narodi, koji su bili važan dio tog pokreta se, u javnom prostoru dominantno ponašaju kao da ih se aktuelna dešavanja ne tiču.

“Kao da su poslušali savjete da stoje po strani jer je ovo “pravoslavna stvar”, a ne pitanje koje se životno tiče svake građanke i građanina Crne Gore. Tako je većina pripadnika pokreta za nezavisnost odigrala baš onako kako su to željeli nosioci srpskog desnog etno-nacionalizma”, ocijenio je Koprivica.

Poručio je da građanska Crna Gora mora biti svjesna da je očekuje trnovit put do izlaska iz situacije u kojoj se društvo sada nalazi.

“Period u kome moramo pažljivo čuvati vrijednosti građanske, antifašističke, i sekularne Crne Gore. Vrijednosti koje će svakodnevno biti dovođene u pitanje”, kazao je Koprivica.

On smatra da ove ustanke ne treba odgovarati ustankom, »koliko god se to nekome čini potrebnim«.

“Građanska Crna Gora će proći težak period u kome mora ostati otvorena, tolerantna i strpljiva, ne zbog organizatora protesta, jer njima nema pomoći, nego zbog onih ljudi koji učestvuju ovom “ustanku” a ne shvataju gdje to zapravo vodi. Moramo biti otvoreni ali ujedno i veoma odlučni da branimo građanske vrijednosti – nepokolebljivo kako je to radila IV crnogorska brigada”, rekao je Koprivica.

On se nada da u Crnoj Gori postoji kritična masa ljudi koja ima dovoljno mudrosti da obrazovanjem, prosvijećenošću, tolerancijom i odlučnošću parira svemu ovome i da brani građanske vrijednosti društva.

“Da kroz odbranu prava građana zapravo brane i prava naroda. Tako i nikako drugačije. Da postoje ljudi koji nijesu određeni pripadnošću političkim partijama, već principima i načelima u koje vjeruju. Ako smo to mogli uraditi devedesetih, možemo i sada”, zaključio je Koprivica.

KOPRIVICA ISTIČE

Crnogorsko društvo je od 2012. godine gurano u pravcu desnog ekstremizma a dešavanja oko Zakona o slobodi vjeroispovijesti finale su tog procesa, ocijenili su iz Centra za demokratsku tranziciju, dodajući da državu očekuje trnovit put do izlaska iz trenutne situacije.

Direktor CDT-a, Dragan Koprivica, rekao da su od tada do danas, u crnogorskom javnom diskursu ponovo važno mjesto zauzeli revizionisti, i ratni zločinci.

“Važno mjesto zauzeli su “junaci” devedesetih – oni isti koji su tada sijali nasilje, patnju i strah i za koje smo mislili da su dio davne prošlosti”, rekao je Koprivica agenciji MINA.

Kako je rekao, svojim višegodišnjim planskim djelovanjem, potpomognuti stalnim propustima i lošim odgovorima vlasti, srpski etno-nacionalisti su uspjeli da ekstremizuju politički i društveni život.

“Pa umjesto razvoja građanskog društva koje su građani tražili na referendumu 2006. godine, danas imamo “Zimski ustanak” organizovan od crkve kako je aktuelna dešavanja nazvao jedan od glavnih ideologa ovog nacionalizma”, naveo je Koprivica.

On smatra da, kako je vrijeme prolazilo kvalitetan ideološki, pred-referendumski sadržaj politike u Crnog Gori se smanjivao, da bi na kraju, izuzev nekoliko neefektnih fraza i poštapalica o Evropi i NATO-u, gotovo i nestao.

“Na tom političkom polju, dobili smo političko društvo koje gotovo da nema uvjerenja i ideala – idealan prostor za “Zimski ustanak” i koji nam nudi ekstremizam i svetosavlje kao ideologije za bolje sjutra”, kazao je Koprivica.

Tome je, smatra on, na ruku išla nesposobnost vlasti da rješava unutrašnje probleme u zemlji, da poveća kvalitet života i iskorijeni nepravdu i povlašćene u društvu.

“Od tada do danas, zaključno sa protestima SPC, ekstremni nacionalizam je mijenjao svoje pojavne oblike ali mu je cilj u suštini isti: uništiti građansko i sekularno društvo, umanjiti vjerske slobode drugih, i agresivnim nastupima očuvati stečeni vjerski monopol i povlašćen položaj u društvu”, kazao je Koprivica.

On je mišljenja da je taj Zimski ustanak donio ekstremizaciju i skretanje u desno, ne malog dijela političke scene koji je učestvovao u pokretu za crnogorsku nezavisnost.

“Ovim procesom došli smo do toga da jedini državotvorni pokret u bivšoj Jugoslaviji koji nije imao nacionalistički predznak, 15 godina nakon ispunjenja svoje svrhe, jednim svojim dijelom postaje nacionalistički”, dodao je Koprivica.

On je mišljenja da se manjinski narodi, koji su bili važan dio tog pokreta se, u javnom prostoru dominantno ponašaju kao da ih se aktuelna dešavanja ne tiču.

“Kao da su poslušali savjete da stoje po strani jer je ovo “pravoslavna stvar”, a ne pitanje koje se životno tiče svake građanke i građanina Crne Gore. Tako je većina pripadnika pokreta za nezavisnost odigrala baš onako kako su to željeli nosioci srpskog desnog etno-nacionalizma”, ocijenio je Koprivica.

Poručio je da građanska Crna Gora mora biti svjesna da je očekuje trnovit put do izlaska iz situacije u kojoj se društvo sada nalazi.

“Period u kome moramo pažljivo čuvati vrijednosti građanske, antifašističke, i sekularne Crne Gore. Vrijednosti koje će svakodnevno biti dovođene u pitanje”, kazao je Koprivica.

On smatra da ove ustanke ne treba odgovarati ustankom, »koliko god se to nekome čini potrebnim«.

“Građanska Crna Gora će proći težak period u kome mora ostati otvorena, tolerantna i strpljiva, ne zbog organizatora protesta, jer njima nema pomoći, nego zbog onih ljudi koji učestvuju ovom “ustanku” a ne shvataju gdje to zapravo vodi. Moramo biti otvoreni ali ujedno i veoma odlučni da branimo građanske vrijednosti – nepokolebljivo kako je to radila IV crnogorska brigada”, rekao je Koprivica.

On se nada da u Crnoj Gori postoji kritična masa ljudi koja ima dovoljno mudrosti da obrazovanjem, prosvijećenošću, tolerancijom i odlučnošću parira svemu ovome i da brani građanske vrijednosti društva.

“Da kroz odbranu prava građana zapravo brane i prava naroda. Tako i nikako drugačije. Da postoje ljudi koji nijesu određeni pripadnošću političkim partijama, već principima i načelima u koje vjeruju. Ako smo to mogli uraditi devedesetih, možemo i sada”, zaključio je Koprivica.

MEDICINSKI FAKULTET

Kakav je nivo oralnog zdravlja kod adolescenata, studenata, trudnica i starije populacije, u Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj utvrdiće se kroz prekogranični projekat, u kojem Medicinski fakultet Univerziteta Crne Gore učestvuje kao jedan od partnera.

Realizacija projekta, čiji je nosilac Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu, a drugi partner je Sveučilište u Mostaru, počinje početkom aprila.

“Partneri iz tri susjedne zemlje pošli su od činjenice da stanje oralnog zdravlja kod stanovnika Crne Gore, Hrvatske i Bosne i Hercegovine nije na zavidnom nivou, a da je zubni karijes najveći problem”, objašnjava rukovodilac projekta, doc. dr Mirjana Đuričković.

Ona je navela da su ograničena dostupnost zdravstvenih usluga, nedostatak promocije oralnog zdravlja i efikasnih preventivnih programa glavni razlog za takvo stanje.

“Cilj ovog projekta je procjenjivanje trenutnog nivoa oralnog zdravlja u ovim područjima uz upotrebu DMFT indeksa kod različitih starosnih grupa. Jedna od ideja je i osnivanje zajedničkog Centra znanja o oralnom zdravlju kojim bi se omogućila adekvatna i dostupna implementacija preventivnih programa, profilaktičkih, dijagnostičkih i terapijskih procedura stanovništvu ovog područja”, navela je Đuričković.

Rezultati dobijeni nakon analize postojećeg stanja oralnog zdravlja bili bi osnova za razvoj neophodnih preventivnih mjera za poboljšanje oralnog zdravlja na prekograničnom području.

Ukupna predložena vrijednost projekta iznosi 600.000 eura, dok je predviđeni iznos sredstava za Medicinski fakultet oko 110.000 eura, a realizacija počinje 1. aprila.

“Ućešćem u ovom projektu, planirana je nabavka modernih stomatoloških stolica, kojima bi se, između ostalog, ojačali postojeći kapaciteti nastavnih sredstava i kvalitet izvođenja praktične nastave na studijskom programu Stomatologija Medicinskog fakulteta, Univerziteta Crne Gore”, navodi Đuričković.

Projekat je odobren u okviru drugog poziva Interreg – IPA CBC ovog prekograničnog programa za period 2014-2020. Naziv projekta je “Mobile Access Dental Clinic” (MADE) i pripada prvoj prioritetnoj osi programa Poboljšanje kvaliteta usluga u javnom zdravlju i sektor društvene zaštite- PA1.

MEDICINSKI FAKULTET

Kakav je nivo oralnog zdravlja kod adolescenata, studenata, trudnica i starije populacije, u Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj utvrdiće se kroz prekogranični projekat, u kojem Medicinski fakultet Univerziteta Crne Gore učestvuje kao jedan od partnera.

Realizacija projekta, čiji je nosilac Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu, a drugi partner je Sveučilište u Mostaru, počinje početkom aprila.

“Partneri iz tri susjedne zemlje pošli su od činjenice da stanje oralnog zdravlja kod stanovnika Crne Gore, Hrvatske i Bosne i Hercegovine nije na zavidnom nivou, a da je zubni karijes najveći problem”, objašnjava rukovodilac projekta, doc. dr Mirjana Đuričković.

Ona je navela da su ograničena dostupnost zdravstvenih usluga, nedostatak promocije oralnog zdravlja i efikasnih preventivnih programa glavni razlog za takvo stanje.

“Cilj ovog projekta je procjenjivanje trenutnog nivoa oralnog zdravlja u ovim područjima uz upotrebu DMFT indeksa kod različitih starosnih grupa. Jedna od ideja je i osnivanje zajedničkog Centra znanja o oralnom zdravlju kojim bi se omogućila adekvatna i dostupna implementacija preventivnih programa, profilaktičkih, dijagnostičkih i terapijskih procedura stanovništvu ovog područja”, navela je Đuričković.

Rezultati dobijeni nakon analize postojećeg stanja oralnog zdravlja bili bi osnova za razvoj neophodnih preventivnih mjera za poboljšanje oralnog zdravlja na prekograničnom području.

Ukupna predložena vrijednost projekta iznosi 600.000 eura, dok je predviđeni iznos sredstava za Medicinski fakultet oko 110.000 eura, a realizacija počinje 1. aprila.

“Ućešćem u ovom projektu, planirana je nabavka modernih stomatoloških stolica, kojima bi se, između ostalog, ojačali postojeći kapaciteti nastavnih sredstava i kvalitet izvođenja praktične nastave na studijskom programu Stomatologija Medicinskog fakulteta, Univerziteta Crne Gore”, navodi Đuričković.

Projekat je odobren u okviru drugog poziva Interreg – IPA CBC ovog prekograničnog programa za period 2014-2020. Naziv projekta je “Mobile Access Dental Clinic” (MADE) i pripada prvoj prioritetnoj osi programa Poboljšanje kvaliteta usluga u javnom zdravlju i sektor društvene zaštite- PA1.

DETALJI ODLUČILI

Trener Intera Antonio Konte je istakao da se njegova ekipa prepala pobjede i poklonila Laciju pogotke u sinoćnjem porazu na “Olimpiku”.

Fudbaleri Lacija sinoć su, u 24. kolu italijanske Serije A, sa 2:1 savladali Inter, direktnog rivala za Skudeto.

Ešli Jang je doveo “Neroazure” u vođstvo, ali Ćiro Imobile iz penala i Sergej Milinković-Savić preokrenuli su rezultat.

“Sviđa mi se kako smo igrali, ali mi se ne sviđa način na koji smo primili golove. Praktično smo ih poklonili Laciju”, rekao je Konte.

“U ovakvim utakmicama mali detalji odlučuju. Poklonili smo Laciju golove kao što smo uradili protiv Barselone i Dortmunda. Moramo iuzvući pouke kako se to više ne bi dešavalo”, dodao je trener Intera.

Interu je ovo tek drugi poraz u sezoni te se nalazi na trećem mjestu na tabeli sa 54 boda, dva manje od Lacija i tri manje od lidera Juventusa.

DETALJI ODLUČILI

Trener Intera Antonio Konte je istakao da se njegova ekipa prepala pobjede i poklonila Laciju pogotke u sinoćnjem porazu na “Olimpiku”.

Fudbaleri Lacija sinoć su, u 24. kolu italijanske Serije A, sa 2:1 savladali Inter, direktnog rivala za Skudeto.

Ešli Jang je doveo “Neroazure” u vođstvo, ali Ćiro Imobile iz penala i Sergej Milinković-Savić preokrenuli su rezultat.

“Sviđa mi se kako smo igrali, ali mi se ne sviđa način na koji smo primili golove. Praktično smo ih poklonili Laciju”, rekao je Konte.

“U ovakvim utakmicama mali detalji odlučuju. Poklonili smo Laciju golove kao što smo uradili protiv Barselone i Dortmunda. Moramo iuzvući pouke kako se to više ne bi dešavalo”, dodao je trener Intera.

Interu je ovo tek drugi poraz u sezoni te se nalazi na trećem mjestu na tabeli sa 54 boda, dva manje od Lacija i tri manje od lidera Juventusa.

BEZ TEŽIH POSLJEDICA

Na putu Budva-Petrovacac, u mjestu Reževići, jutros se dogodila saobraćajna nezgoda, kada je kamion sletio s puta.

Iz OKC-a Uprave policije je Portalu RTCG saopšteno da se nezgoda dogodila oko 10 sati i 45 minuta, te da je u udesu učestvovalo troje vozila.

Kako su nam kazali, jedna osoba je povrijeđena, ali nijesu u pitanju teže povrede.

Uviđaj je završen i saobraćaj na tom dijelu puta normalizovan.

Više detalja za sada nije poznato.