KINA

Kineske vlasti preduzimaju opsežne mjere u okviru borbe protiv nove vrste koronavirusa, a jedna od njih je i dezinfekcija novčanica.

Prema pisanju kineskih medija, centralna banka Kine je saopštila da su počeli da dezinfikuju novčanice koje su u prethodnom periodu bile u opticaju, prenosi B92.

Dezinfekcija novčanica se obavlja ultraljubičastim zracima i visokom temperaturom, a plan je da korišćene novčanice ostanu u kasama od sedam do 14 dana.

Navodi se da banke klijentima mogu, u slučaju potrebe, davati samo novi i nekorišćeni novac, dok će novčanice koje su “stavljene u karantin” biti ponovo puštene u opticaj nakon isteka perioda posmatranja.

Nacionalna zdravstvena komisija Kine (NHC) u nedjelju je saopštila da su u protekla 24 sata preminule 142 zaražene osobe, čime se broj umrlih od zaraze opasnim virusom u toj zemlji povećao na 1,67 hiljada.

Dosad je potvrđena zaraza virusom kod ukupno 68,5 hiljada pacijenata, a samo u protekla 24 sata potvrđeno je preko dvije hiljade slučajeva bolesti koja je službeno nazvana COVID-19.

Koronavirus se krajem prošle godine pojavio i brzo proširio u kineskom gradu Vuhanu, a slučajevi zaraze potvrđeni su u više od 20 zemalja širom svijeta.

KINA

Kineske vlasti preduzimaju opsežne mjere u okviru borbe protiv nove vrste koronavirusa, a jedna od njih je i dezinfekcija novčanica.

Prema pisanju kineskih medija, centralna banka Kine je saopštila da su počeli da dezinfikuju novčanice koje su u prethodnom periodu bile u opticaju, prenosi B92.

Dezinfekcija novčanica se obavlja ultraljubičastim zracima i visokom temperaturom, a plan je da korišćene novčanice ostanu u kasama od sedam do 14 dana.

Navodi se da banke klijentima mogu, u slučaju potrebe, davati samo novi i nekorišćeni novac, dok će novčanice koje su “stavljene u karantin” biti ponovo puštene u opticaj nakon isteka perioda posmatranja.

Nacionalna zdravstvena komisija Kine (NHC) u nedjelju je saopštila da su u protekla 24 sata preminule 142 zaražene osobe, čime se broj umrlih od zaraze opasnim virusom u toj zemlji povećao na 1,67 hiljada.

Dosad je potvrđena zaraza virusom kod ukupno 68,5 hiljada pacijenata, a samo u protekla 24 sata potvrđeno je preko dvije hiljade slučajeva bolesti koja je službeno nazvana COVID-19.

Koronavirus se krajem prošle godine pojavio i brzo proširio u kineskom gradu Vuhanu, a slučajevi zaraze potvrđeni su u više od 20 zemalja širom svijeta.

NAJVEĆA ZAPLIJENA U ISTORIJI

Zvaničnici Kostarike su saopštili da su zaplijenili više od pet tona kokaina, što je najveća takva zaplijena u toj centralnoameričkoj zemlji.

Ministarstvo za javnu bezbjednost Kostarike navelo je da je 5.048 kilograma kokaina pronađeno sinoć u kontejneru u karipskoj luci Moin.

Kontejner u kojem su navodno bile ukrasne biljke, trebalo je da ide brodom za holandski grad Roterdam.

Uhapšena je jedna osoba, 46-godišnji Kostarikanac koji je dovezao kontejner u luku.

NAJVEĆA ZAPLIJENA U ISTORIJI

Zvaničnici Kostarike su saopštili da su zaplijenili više od pet tona kokaina, što je najveća takva zaplijena u toj centralnoameričkoj zemlji.

Ministarstvo za javnu bezbjednost Kostarike navelo je da je 5.048 kilograma kokaina pronađeno sinoć u kontejneru u karipskoj luci Moin.

Kontejner u kojem su navodno bile ukrasne biljke, trebalo je da ide brodom za holandski grad Roterdam.

Uhapšena je jedna osoba, 46-godišnji Kostarikanac koji je dovezao kontejner u luku.

MASLENIKOV U HERCEG NOVOM

Ambasada Ruske Federacije u Crnoj Gori pomoći će da se kulturna i ekonomska saradnja između Herceg Novog i ruskih gradova Ribinsk i Sankt Peterburga produbi i poboljša, poručeno je prilikom posjete ambasadora Ruske federacije Vladislava Maslenikova Herceg Novom tokom vikenda.

Maslenikov je sa predsjednikom Opštine Stevanom Katićem i saradnicima razgovarao o ostvarenoj saradnji Herceg Novog i pomenuta dva ruska grada, tokom prethodne godine, te zahvalio Katiću na ostvarenim naporima da Herceg Novi postane centar ruske kulture u Crnoj Gori.

Kako su saopštili iz Opštine Herceg Novi, sastanku je prisustvovala i delegacija Ribinska, sa kojim Herceg Novi ima Sporazum o saradnji još od 2018. godine.

Zamjenica gradonačelnika za socijalna pitanja Natalija Šuldina, predstavnik administracije i savjetnik gradonačelnika Ribinska za međunarodne odnose i istoriju Dmitrij Hristenko, pomoćnica gradonačelnika Irina Karpova, pozvali su rukovodstvo grada da prisustvuju obilježavanju Dana pobjede nad fašizmom, 9. maja u tom gradu.

“Delegacija Ribinska uputila je predsjedniku Katiću i saradnicima pohvale za organizaciju i saradnju na polju kulture i umjetnosti, posebno uzimajući u obzir da je ta saradnja obuhvatila rad kulturnih i umjetničkih kolektiva oba grada i razmjenu iskustava. Tim povodom, predstavnici Ribinska ponudili su učešće njihovog folklornog ansambla ‘Karusel’, koji u Rusiji imaju status ‘počasnog kolektiva narodne umjetnosti’, na nekoj od manifestacija koje se tokom godine održavaju u Herceg Novom. Pored kulturnih dešavanja na ovogodišnjem Prazniku mimoze, ali i tokom cijele godine, predsjednik Katić se osvrnuo i na činjenicu da u Herceg Novi dolazi sve više gostiju, turista i investitora iz Rusije, čime se dodatno učvršćuje viševjekovna spona dva naroda”, ističe se u saopštenju.

Ispred Opštine Herceg Novi, sastanku su prisustvovali i šef Kabineta predsjednika Opštine Dragana Stanišić, Glavni gradski administrator Nenad Đorđević, savjetnica predsjednika Tamara Vujović i direktorica JUK “Herceg fest” Gordana Porobić Krcunović.

MASLENIKOV U HERCEG NOVOM

Ambasada Ruske Federacije u Crnoj Gori pomoći će da se kulturna i ekonomska saradnja između Herceg Novog i ruskih gradova Ribinsk i Sankt Peterburga produbi i poboljša, poručeno je prilikom posjete ambasadora Ruske federacije Vladislava Maslenikova Herceg Novom tokom vikenda.

Maslenikov je sa predsjednikom Opštine Stevanom Katićem i saradnicima razgovarao o ostvarenoj saradnji Herceg Novog i pomenuta dva ruska grada, tokom prethodne godine, te zahvalio Katiću na ostvarenim naporima da Herceg Novi postane centar ruske kulture u Crnoj Gori.

Kako su saopštili iz Opštine Herceg Novi, sastanku je prisustvovala i delegacija Ribinska, sa kojim Herceg Novi ima Sporazum o saradnji još od 2018. godine.

Zamjenica gradonačelnika za socijalna pitanja Natalija Šuldina, predstavnik administracije i savjetnik gradonačelnika Ribinska za međunarodne odnose i istoriju Dmitrij Hristenko, pomoćnica gradonačelnika Irina Karpova, pozvali su rukovodstvo grada da prisustvuju obilježavanju Dana pobjede nad fašizmom, 9. maja u tom gradu.

“Delegacija Ribinska uputila je predsjedniku Katiću i saradnicima pohvale za organizaciju i saradnju na polju kulture i umjetnosti, posebno uzimajući u obzir da je ta saradnja obuhvatila rad kulturnih i umjetničkih kolektiva oba grada i razmjenu iskustava. Tim povodom, predstavnici Ribinska ponudili su učešće njihovog folklornog ansambla ‘Karusel’, koji u Rusiji imaju status ‘počasnog kolektiva narodne umjetnosti’, na nekoj od manifestacija koje se tokom godine održavaju u Herceg Novom. Pored kulturnih dešavanja na ovogodišnjem Prazniku mimoze, ali i tokom cijele godine, predsjednik Katić se osvrnuo i na činjenicu da u Herceg Novi dolazi sve više gostiju, turista i investitora iz Rusije, čime se dodatno učvršćuje viševjekovna spona dva naroda”, ističe se u saopštenju.

Ispred Opštine Herceg Novi, sastanku su prisustvovali i šef Kabineta predsjednika Opštine Dragana Stanišić, Glavni gradski administrator Nenad Đorđević, savjetnica predsjednika Tamara Vujović i direktorica JUK “Herceg fest” Gordana Porobić Krcunović.

NBA LIGA

Tim Lebrona Džejmsa pobijedio je prošle noći u Čikagu ekipu Janisa Adetokumba sa 157:155 u Ol-star meču NBA lige.

Format ovogodišnjeg Ol-stara bio je drugačiji, pošto su četvrtine počinjale od nule, kako bi se u utakmicu ugradili i humanitarni elementi. Takođe, igralo se do “zadatog rezultata” kako bi bilo neizvjesnije. I jeste.

Četvrta četvrtina bila je intenzivna koliko i posljednji momenti nekog plej-of meča, a riješio ga je Entoni Dejvis pogodivši slobodno bacanje.

U Timu Lebron najefikasniji je bio Kavaj Lenard sa 30 poena. On je proglašen za najkorisnijeg igrača i dobio je MVP priznanje koje od ove godine nosi naziv “Kobi Brajant”.

Lebron Džejms i Kris Pol su postigli po 23 poena, dok je Nikola Jokić za 12 minuta provedenih na terenu upisao pet poena, dva skoka i po jednu asistenciju i ukradenu loptu.

Janis Adetokunbo je predvodio svoj tim sa 25 poena, dok je Kemba Voker dodao 23.

Naredni, 70. Ol-star meč igraće se u Indijanapolisu.

NBA LIGA

Tim Lebrona Džejmsa pobijedio je prošle noći u Čikagu ekipu Janisa Adetokumba sa 157:155 u Ol-star meču NBA lige.

Format ovogodišnjeg Ol-stara bio je drugačiji, pošto su četvrtine počinjale od nule, kako bi se u utakmicu ugradili i humanitarni elementi. Takođe, igralo se do “zadatog rezultata” kako bi bilo neizvjesnije. I jeste.

Četvrta četvrtina bila je intenzivna koliko i posljednji momenti nekog plej-of meča, a riješio ga je Entoni Dejvis pogodivši slobodno bacanje.

U Timu Lebron najefikasniji je bio Kavaj Lenard sa 30 poena. On je proglašen za najkorisnijeg igrača i dobio je MVP priznanje koje od ove godine nosi naziv “Kobi Brajant”.

Lebron Džejms i Kris Pol su postigli po 23 poena, dok je Nikola Jokić za 12 minuta provedenih na terenu upisao pet poena, dva skoka i po jednu asistenciju i ukradenu loptu.

Janis Adetokunbo je predvodio svoj tim sa 25 poena, dok je Kemba Voker dodao 23.

Naredni, 70. Ol-star meč igraće se u Indijanapolisu.

TAČI PORUČIO

Kosovski predsjednik Hašim Tači izjavio je u Briselu da ko god bude imenovan za izaslanika Evropske unije za dijalog Beograd-Priština mora “Kosovo tretirati kao suverenu državu”.

Tači je po završetku susreta čelnika EU i vođa zemalja Zapadnog Balkana rekao da je uloga Evropske unije u rješavanju kosovskog pitanja i dijaloga s Beogradom važna, ali da je uloga Amerike nezamjenljiva.

On je naveo da se sastanku EU-Zapadni Balkan razgovaralo i o nastavku dijaloga Srbije i Kosova, s perspektivom postizanja konačnog sporazuma.

Tači je potvrdio da je pokrenuta tema imenovanja specijalnog izaslanika i izrazio nadu da imenovanje novog izaslanika neće biti prilika da se “pronađe novo radno mjesto za nekog zvaničnika, birokratu ili diplomatu”.

Na pitanje novinara kako gleda na mogućnost da se dijalogom Beograd – Priština bavi izaslanik iz EU države koja ne priznaje Kosovo, Tači je rekao da je kosovska nezavisnost realnost.

“Neka dođe ko god želi, Kosovo je nezavisna i suverena država. Ko god bude bio imenovan mora tretirati Kosovo kao suverenu državu, jer u suprotnom, neće imati smisla angažovanje te osobe”, ocijenio je kosovski predsjednik.

Tači je takodje želio da ukaže na to da je američka strana u proteklim nedjeljama postigla ono što se nije moglo zamisliti u posljednjih 20 godina.

“Naravno da je uloga EU važna, ali je uloga SAD nezamjenjiva”, zaključio je Tači.

TAČI PORUČIO

Kosovski predsjednik Hašim Tači izjavio je u Briselu da ko god bude imenovan za izaslanika Evropske unije za dijalog Beograd-Priština mora “Kosovo tretirati kao suverenu državu”.

Tači je po završetku susreta čelnika EU i vođa zemalja Zapadnog Balkana rekao da je uloga Evropske unije u rješavanju kosovskog pitanja i dijaloga s Beogradom važna, ali da je uloga Amerike nezamjenljiva.

On je naveo da se sastanku EU-Zapadni Balkan razgovaralo i o nastavku dijaloga Srbije i Kosova, s perspektivom postizanja konačnog sporazuma.

Tači je potvrdio da je pokrenuta tema imenovanja specijalnog izaslanika i izrazio nadu da imenovanje novog izaslanika neće biti prilika da se “pronađe novo radno mjesto za nekog zvaničnika, birokratu ili diplomatu”.

Na pitanje novinara kako gleda na mogućnost da se dijalogom Beograd – Priština bavi izaslanik iz EU države koja ne priznaje Kosovo, Tači je rekao da je kosovska nezavisnost realnost.

“Neka dođe ko god želi, Kosovo je nezavisna i suverena država. Ko god bude bio imenovan mora tretirati Kosovo kao suverenu državu, jer u suprotnom, neće imati smisla angažovanje te osobe”, ocijenio je kosovski predsjednik.

Tači je takodje želio da ukaže na to da je američka strana u proteklim nedjeljama postigla ono što se nije moglo zamisliti u posljednjih 20 godina.

“Naravno da je uloga EU važna, ali je uloga SAD nezamjenjiva”, zaključio je Tači.