BUNDESLIGA

Talentovani norveški fudbaler Erling Braut Haland proglašen je za najboljeg igrača januara u njemačkoj Bundesligi, iako je odigrao svega 59 minuta.

Haland je u Borusiju Dortmund stigao u zimskom prelaznom roku iz Red Bul Salcburga. U derbiju u dresu “milionera“ odigrao je 23 minuta protiv Augsburga, što mu je bilo dovoljno da dođe do prvog het-trika u Bundesligi. Tako je postao tek drugi igrač u istoriji kluba koji je u debiju postigao tri gola. Prethodno je to uspio Pjer Obemejang.

Već u narednoj utakmici koju je Borusija igrala 24. januara protiv Kelna ušao je u igru u 65. minuti i uspio je da postigne još dva gola. Dakle, za svega 59 minuta postigao je pet golova, što je u prosjeku pogodak na svakih 11,8 minuta.

Nakon tih utakmica, trener “milionera“ Lusijen Favr nazvao je norveškog napadača nezaustavljivim, dodavši da je fantastično imati takvog igrača u ekipi koju vodite.

Od dolaska u Borusiju Dortmund mladi 19-godišnji Norvežanin odigrao je šest utakmica u svim takmičenjima i postigao devet golova.

Iako mu je tek 19 godina upisao je dva nastupa za seniorsku reprezentaciju Norveške.

BROJNE MANIFESTACIJE

Na Kosovu će sjutra brojnim manifestacijama biti obilježena 12. godišnjica proglašenja nezavisnosti.

Kako je saopšteno iz Vlade Kosova, manifestacija počinje u dvorištu Vlade gdje će podizanju zastave Kosova prisustvovati predsjednica kosovskog parlamenta Vjosa Osmani i premijer Aljbin Kurti.

Predsjednica parlamenta i premijer će potom položiti cvijeće na grob prvog komandanta OVK Adema Jašarija u selu Prekaze u opštini Srbica kao i na grobove bivšeg predsjednika Kosova Ibrahima Rugove i Adema Demaćija.

Slijedi svečana sjednica Skupštine Kosova na kojoj će govoriti predsjednica kosovskog parlamenta.

Premijer Kurti i predsjednica parlamenta Osmani posjetiće poslije toga kasarnu Bezbjednosnih snaga Kosova “Adem Jašari” i obratiti se njihovim pripadnicima.

Predsjednik Kosova Hašim Tači povodom 12-te godišnjice proglašenja nezavisnosti Kosova organizuje prijem za diplomatsko konzularne predstavnike, predstavnike institucija i javne radnike.

Manifestacije povodom praznika završavaju se koncertom Ansambla narodnih pjesama i igara “Šota”.

BROJNE MANIFESTACIJE

Na Kosovu će sjutra brojnim manifestacijama biti obilježena 12. godišnjica proglašenja nezavisnosti.

Kako je saopšteno iz Vlade Kosova, manifestacija počinje u dvorištu Vlade gdje će podizanju zastave Kosova prisustvovati predsjednica kosovskog parlamenta Vjosa Osmani i premijer Aljbin Kurti.

Predsjednica parlamenta i premijer će potom položiti cvijeće na grob prvog komandanta OVK Adema Jašarija u selu Prekaze u opštini Srbica kao i na grobove bivšeg predsjednika Kosova Ibrahima Rugove i Adema Demaćija.

Slijedi svečana sjednica Skupštine Kosova na kojoj će govoriti predsjednica kosovskog parlamenta.

Premijer Kurti i predsjednica parlamenta Osmani posjetiće poslije toga kasarnu Bezbjednosnih snaga Kosova “Adem Jašari” i obratiti se njihovim pripadnicima.

Predsjednik Kosova Hašim Tači povodom 12-te godišnjice proglašenja nezavisnosti Kosova organizuje prijem za diplomatsko konzularne predstavnike, predstavnike institucija i javne radnike.

Manifestacije povodom praznika završavaju se koncertom Ansambla narodnih pjesama i igara “Šota”.

KAŽNJENO 3.460 VOZAČA

Telefonski razgovori, slanje poruka, pregled društvenih mreža i drugi razlozi za upotrebu mobilnih telefona mogu tokom vožnje ugroziti bezbjednost učesnika u saobraćaju. Koliko je koršćenje mobilnih telefona rasprostranjeno među vozačima, dovoljno govori podatak da je zbog te navike policija kaznila 3.460 vozača tokom prošle godine. Za taj prekršaj predviđena je kazna od 90 do 250 eura.

Koliko je opasno koristiti telefon u toku vožnje, najbolje znaju oni koji su zbog tog prekršaja, povrijedili sebe i druge učesnike u saobraćaju. Takvi slučajevi, poznati su i našim građanima.

Podatak da je 3.460 vozača sankcionisano prošle godine zbog korišcenja telefona u vožnji, pokazuje koliko je ta navika rasprostranjena. Ipak, iz policije kažu da se ne može sa sigurnošću reći koliko je zbog takvih prekršaja, uzrokovano saobraćajnih nezgoda.

“Svakako da građani neće u svojoj izjavi kada dođe do saobraćajne nezgode reći da je to zbog toga što mu je smanjena koncentracija, jer je razgovarao na mobilnom telefonu. U 2020. godini zaključno sa današanjim danom je sankcionisano 362 vozača koji su koristili mobilni uređaj u toku vožnje. Za ovaj prekršaj predviđena je kazna od 90 do 250 eura”, saopštio je pomoćnik načelnika za bezbjednost saobraćaja Marko Radusinović.

A osim predviđenih kazni, moguće su i posljedice. Činjenica je da telefon odvlači pažnju, a gledanje u njegov ekran u zavisnosti od brzine vožnje, dodatno povećava rizik po učesnike u saobraćaju.

“Pri 50 km na sat, ako bi gledao jednu sekundu otprilike blizu 14 metara bi prešao da ne gleda na kolovoz, ako bi to bile dvije sekunde, ako provede vremena gledajući na teleofn to bi bilo oko 28 metara. Znači suštinski ako bi se kretao 100 km na sat, za jednu sekundu bi prešao tih skoro 28 metara, to jest ako bi bile dvije sekunde vremena provdeno gledajući mobilni telefon to bi bilo blizu 50 metara da nije gledao u kolovoz, a da je učestvovao u saobraćaju”, kaže profesor bezbjednosti saobraćaja Milanko Damjanović.

“Ono što je po meni najopasnije kada koristimo mobilni uređaj u toku vožnje jeste u užim gradskim jezgrima kada dolazimo recimo tamo do nekog pješačkog prelaza, pa recimo kucamo poruke na telefonu ili razgovaramo, obavljamo neki razgovor koji možda moze da nas uznemiri, samim tim mi nismo baš skoncentrisani da primijetimo pješaka koji je već stupio na pješački prelaz ili namjerava da stupi”, poručuje Radusinović.

Kako se vozači ne bi oslanjali na sreću dok su fokusirani na telefon, naši sagovornici apeluju, da se ti uređaji, u toku vožnje, ne koriste.

KAŽNJENO 3.460 VOZAČA

Telefonski razgovori, slanje poruka, pregled društvenih mreža i drugi razlozi za upotrebu mobilnih telefona mogu tokom vožnje ugroziti bezbjednost učesnika u saobraćaju. Koliko je koršćenje mobilnih telefona rasprostranjeno među vozačima, dovoljno govori podatak da je zbog te navike policija kaznila 3.460 vozača tokom prošle godine. Za taj prekršaj predviđena je kazna od 90 do 250 eura.

Koliko je opasno koristiti telefon u toku vožnje, najbolje znaju oni koji su zbog tog prekršaja, povrijedili sebe i druge učesnike u saobraćaju. Takvi slučajevi, poznati su i našim građanima.

Podatak da je 3.460 vozača sankcionisano prošle godine zbog korišcenja telefona u vožnji, pokazuje koliko je ta navika rasprostranjena. Ipak, iz policije kažu da se ne može sa sigurnošću reći koliko je zbog takvih prekršaja, uzrokovano saobraćajnih nezgoda.

“Svakako da građani neće u svojoj izjavi kada dođe do saobraćajne nezgode reći da je to zbog toga što mu je smanjena koncentracija, jer je razgovarao na mobilnom telefonu. U 2020. godini zaključno sa današanjim danom je sankcionisano 362 vozača koji su koristili mobilni uređaj u toku vožnje. Za ovaj prekršaj predviđena je kazna od 90 do 250 eura”, saopštio je pomoćnik načelnika za bezbjednost saobraćaja Marko Radusinović.

A osim predviđenih kazni, moguće su i posljedice. Činjenica je da telefon odvlači pažnju, a gledanje u njegov ekran u zavisnosti od brzine vožnje, dodatno povećava rizik po učesnike u saobraćaju.

“Pri 50 km na sat, ako bi gledao jednu sekundu otprilike blizu 14 metara bi prešao da ne gleda na kolovoz, ako bi to bile dvije sekunde, ako provede vremena gledajući na teleofn to bi bilo oko 28 metara. Znači suštinski ako bi se kretao 100 km na sat, za jednu sekundu bi prešao tih skoro 28 metara, to jest ako bi bile dvije sekunde vremena provdeno gledajući mobilni telefon to bi bilo blizu 50 metara da nije gledao u kolovoz, a da je učestvovao u saobraćaju”, kaže profesor bezbjednosti saobraćaja Milanko Damjanović.

“Ono što je po meni najopasnije kada koristimo mobilni uređaj u toku vožnje jeste u užim gradskim jezgrima kada dolazimo recimo tamo do nekog pješačkog prelaza, pa recimo kucamo poruke na telefonu ili razgovaramo, obavljamo neki razgovor koji možda moze da nas uznemiri, samim tim mi nismo baš skoncentrisani da primijetimo pješaka koji je već stupio na pješački prelaz ili namjerava da stupi”, poručuje Radusinović.

Kako se vozači ne bi oslanjali na sreću dok su fokusirani na telefon, naši sagovornici apeluju, da se ti uređaji, u toku vožnje, ne koriste.

JONICA OCIJENILA

Zakon o slobodi vjeroispovijesti uzrok je dodatnog produbljenja podjela u Crnoj Gori, ocijenila je predsjednica Socijalista Snežana Jonica, dodajući da podržava dijalog predstavnika Vlade i Mitropolije crnogorsko-primorske (MCP).

Ona je rekla da je Zakon o slobodi vjeroispovjesti centralna tema proteklih mjeseci, tako da su ostala pitanja u oblasti evropskih integracija u značajno manjoj mjeri zaokupljuju pažnju javnosti.

“Dijalog i dogovor su one vrijednosti na kojima je stvorena Evropska unija (EU), i zato ako nema dogovora unutar našeg društva kako onda možemo da očekujemo da budemo dobrodošli u društvo evropskih naroda koje je nastalo kao rezultat dijaloga i dogovora”, rekla je Jonica u intervjuu za agenciju MINA.

Ona je navela da očekuje razum i odgovornost, kako bi se kroz svestrani dijalog i dogovor došlo do rješenja na zadovoljstvo svih.

“Samo je potrebno ispoštovati evropske standarde za koje se kao država zalažemo i kojima stremimo. U ovom slučaju, aktuelna vlast je u prilici da na djelu pokaže da li je apsolutno i neotuđivo pravo svojine, pravna sigurnost i pravna jednakost samo deklarativno zalaganje ili istinski cilj Crne Gore”, smatra Jonica.

Kao što je, kako je rekla, dogovor izgradio EU, tako dogovor treba da izgradi mostove koji će od Crne Gore napraviti društvo i državu u kojoj jednako žele da žive i dobro se osjećaju i Crnogorci, Srbi, Bošnjaci, Albanci i Hrvati.

“Krajnje je vrijeme da se zapitamo da li smo mi uradili sve što je bilo do nas, da bi bili dio porodice razvijenih evropskih država i ako nismo- ko je sve odgovoran za to”, poručila je Jonica.

EU, kako je navela, treba stabilan Zapadni Balkan, države sa punim demokratskim kapacitetima i odgovornim upravljanjem.

Jonica smatra da Crna Gora duguje građanima više reda, rada i odgovornosti.

“Upravo građanima dokazati, a Evropi pokazati, da crnogorsko društvo sposobno da ima uređenu drzavu. Da bi se to ostvarilo potrebna je iskrena politička volja, stvarna, a ne deklarativna reforma državne uprave, ozbiljna borba protiv organizovanog kriminala i korupcije”, istakla je Jonica.

Govoreći o novoj metodologiji procesa pristupanja EU koju je usvojio kolegijum komesara, a čija je svrha da se ponovo uspostavi vjerodostojna perspektiva članstva Zapadnog Balkana, Jonica je rekla, da je na Crnoj Gori da li će da prihvati nove izmjene ili ne.

“Činjenica je da kao društvo imamo lošu naviku da radimo samo ono što moramo, pa mi se čini da je nova metodologija dobar recept za brzo suočavanje sa sopstvenim slabostima”, smatra Jonica.

Nova metodologija, kako je objasnila, vrednuje urađeno, ali kažnjava zastoje, i to je dobar model koji će jasno pokazati “da brzina kojom idemo u procesu evropskih integracija zavisi samo od nas”.

“Bićemo sami zaslužni za svaki veliki korak naprijed, ali i direktno odgovorni za svaki korak nazad”, zaključila je Jonica.

JONICA OCIJENILA

Zakon o slobodi vjeroispovijesti uzrok je dodatnog produbljenja podjela u Crnoj Gori, ocijenila je predsjednica Socijalista Snežana Jonica, dodajući da podržava dijalog predstavnika Vlade i Mitropolije crnogorsko-primorske (MCP).

Ona je rekla da je Zakon o slobodi vjeroispovjesti centralna tema proteklih mjeseci, tako da su ostala pitanja u oblasti evropskih integracija u značajno manjoj mjeri zaokupljuju pažnju javnosti.

“Dijalog i dogovor su one vrijednosti na kojima je stvorena Evropska unija (EU), i zato ako nema dogovora unutar našeg društva kako onda možemo da očekujemo da budemo dobrodošli u društvo evropskih naroda koje je nastalo kao rezultat dijaloga i dogovora”, rekla je Jonica u intervjuu za agenciju MINA.

Ona je navela da očekuje razum i odgovornost, kako bi se kroz svestrani dijalog i dogovor došlo do rješenja na zadovoljstvo svih.

“Samo je potrebno ispoštovati evropske standarde za koje se kao država zalažemo i kojima stremimo. U ovom slučaju, aktuelna vlast je u prilici da na djelu pokaže da li je apsolutno i neotuđivo pravo svojine, pravna sigurnost i pravna jednakost samo deklarativno zalaganje ili istinski cilj Crne Gore”, smatra Jonica.

Kao što je, kako je rekla, dogovor izgradio EU, tako dogovor treba da izgradi mostove koji će od Crne Gore napraviti društvo i državu u kojoj jednako žele da žive i dobro se osjećaju i Crnogorci, Srbi, Bošnjaci, Albanci i Hrvati.

“Krajnje je vrijeme da se zapitamo da li smo mi uradili sve što je bilo do nas, da bi bili dio porodice razvijenih evropskih država i ako nismo- ko je sve odgovoran za to”, poručila je Jonica.

EU, kako je navela, treba stabilan Zapadni Balkan, države sa punim demokratskim kapacitetima i odgovornim upravljanjem.

Jonica smatra da Crna Gora duguje građanima više reda, rada i odgovornosti.

“Upravo građanima dokazati, a Evropi pokazati, da crnogorsko društvo sposobno da ima uređenu drzavu. Da bi se to ostvarilo potrebna je iskrena politička volja, stvarna, a ne deklarativna reforma državne uprave, ozbiljna borba protiv organizovanog kriminala i korupcije”, istakla je Jonica.

Govoreći o novoj metodologiji procesa pristupanja EU koju je usvojio kolegijum komesara, a čija je svrha da se ponovo uspostavi vjerodostojna perspektiva članstva Zapadnog Balkana, Jonica je rekla, da je na Crnoj Gori da li će da prihvati nove izmjene ili ne.

“Činjenica je da kao društvo imamo lošu naviku da radimo samo ono što moramo, pa mi se čini da je nova metodologija dobar recept za brzo suočavanje sa sopstvenim slabostima”, smatra Jonica.

Nova metodologija, kako je objasnila, vrednuje urađeno, ali kažnjava zastoje, i to je dobar model koji će jasno pokazati “da brzina kojom idemo u procesu evropskih integracija zavisi samo od nas”.

“Bićemo sami zaslužni za svaki veliki korak naprijed, ali i direktno odgovorni za svaki korak nazad”, zaključila je Jonica.

5,8 RIHTERA

Zemljotres jačine 5,8 stepeni Rihterove skale pogodio je područje u blizini iranskog ostrva Kešm u Zalivu, javila je agencija Fars, navodeći da za sada nema izvještaja o eventualnoj šteti ili povrijeđenima.

Evropsko-mediteranski seizmološki centar objavio je da je zemljotres bio jačine 5,9 stepeni i da je pogodio južne oblasti Irana.

Epicentar zemljotresa registrovan je na 48 kilometara zapadno od Bandar Abasa, gdje živi 353 hiljade ljudi.

Zemljotres je zabilježen na dubini od 47 kilometara, prenosi Tass.

5,8 RIHTERA

Zemljotres jačine 5,8 stepeni Rihterove skale pogodio je područje u blizini iranskog ostrva Kešm u Zalivu, javila je agencija Fars, navodeći da za sada nema izvještaja o eventualnoj šteti ili povrijeđenima.

Evropsko-mediteranski seizmološki centar objavio je da je zemljotres bio jačine 5,9 stepeni i da je pogodio južne oblasti Irana.

Epicentar zemljotresa registrovan je na 48 kilometara zapadno od Bandar Abasa, gdje živi 353 hiljade ljudi.

Zemljotres je zabilježen na dubini od 47 kilometara, prenosi Tass.

SAGOVORNICI TVCG

Sagovornici TVCG iz Bosne i Hercegovine kažu da ih najnovija dešavanja u Crnoj Gori podsjećaju na 90-e godine. Srpska pravoslavna crkva, koja nije pravni subjekt u našoj zemlji ponaša se kao institucija koja je iznad svih pravnih i ustavnih normi i pokušava da destabilizuje crnogorsko multikulturalno društvo, ali i državu Crnu Goru, koja je, kako navode, dostigla najviše standarde demokratije.

Beograd, Banja Luka, Foča, Trebinje samo su neki od gradova gdje su građani izašli na ulice, u znak podrške SPC i Srbima u Crnoj Gori, koji od početka godine litijama, kako kažu, brane svetinje.

Za novinara Ahmeda Burića pokušaj SPC da protestima spriječi primjenu zakona u Crnoj Gori, ali i kampanja koja se vodi protiv Crne Gore iz Srbije nije ništa novo, zato što je, kako kaže, pokušaj okupacije Crne Gore kontinuitet.

Burić SPC vidi kao paravojnu formaciju, koja ne želi da se legalizuje u Crnoj Gori, jer bi na taj način priznala i Crnogorce kao narod, ali i nezavisnu Crnu Goru.

“Amfilohije koji je sve samo ne duhovna ličnost, Crnogorce naziva kopiladima. U cijeloj toj stvari podržavam borbu Crne Gore da se SPC stavi u okvir koji joj pripada. Ovo je, ja se nadam kraj hegemonističkog puta Srbije po Balkanu, a njoj će se taj plan i to zlo vratiti. Prvo su mrzjeli Slovence, pa Hrvate, jer kad izgube Crnu Goru prestaje da postoji plan velike Srbije”, kaže Burić za TVCG.

Bosanskoherecegovačkog pisca Mila Stojića sadašnja dešavanja podsjećaju na ekspanziju srpskog nacionalizma u bivšoj Jugoslaviji. A Crna Gora je, kaže, poseban cilj te i takve politike.

“I te snage su potpomognute iz Srbije i ne mogu se pomiriti sa činjenicom da Crna Gora ide ka Evropi i da je primjer države koja ne želi sukobe i rat, već da bude dio civilizovanog svijeta”, kaže on za TVCG.

Nema sumnje, saglasan je Burić, da trenutna dešavanja liče na devedesete, ali i ne samo na devedesete.

“I ne samo na 90-e, već i na 1914. i na 1870. Onog trenutka kada shvate da im nije ostao niko koga ne mrze pogledaće se u ogledalo. SPC stavlja balvane na normalan život”, navodi Burić.

Osvrćući se na ulogu crkve u savremenom društvu, Stojic kaže da nije civilizovano da crkva izlazi na ulicu, jer joj je uloga nešto sasvim drugo.

“Crkva mora biti u bogomoljama i hramovima, a ne da huška. Crkva kod nas je pohrlila u politički život, u sukobe. I mislim da je riječ o svojini i vlasništvu. Zagovaraju duhovni život, a bore se za imovinu”, poručio je Stojić.

Burić je zaključio da je plan SPC neodrživ jer je protiv modernosti i dodao da je i ruski klerikalni nacionalistički korpus, u aktuelna dešavanja, debelo umiješao prste.

Prilog: Nevenka Jovović, TVCG: