STOLTENBERG POZVAO

NATO je danas pozvao talibane da pokažu posvećenost rješavanju sukoba u Avganistanu i okončanju nasilja.

“Talibani moraju da pokažu spremnost i stvarnu sposobnost za smanjenje nasilja”, rekao je generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg prije današnjeg početka dvodnevnog sastanka ministara odbrane država-članica Alijanse.

Avganistanski predsjednik Ašraf Ghani je u utorak uveče objavio da ga je američki državni sekretar Majk Pompeo obavijestio o “značajnom napretku” u pregovorima Vašingtona i talibana.

Jens Stoltenberg je bio oprezan u vezi s tim i dočekujući američkog ministra odbrane Marka Espera je rekao: “pozdravili bismo svaku mjeru koja bi mogla smanjiti nasilje”, te je talibane pozvao da “pokažu svoju posvećenost mirnom rješenju” sukoba u Avganistanu.

“Talibani moraju sjesti za pregovarački stol i sklopiti pravi kompromis”, rekao je Jens Stoltenberg.

“Želimo trajni mir u Avganistanu”, rekao je britanski ministar odbrane Ben Valas u Briselu.

“Ako talibani zaključe trajno primirje, to će biti zaista važan uslov za napredak u Avganistanu. Ne želimo da tamo ostajemo duže nego što je potrebno”, dodao je on.

“Moramo se pripremiti za sve, zavisno od ishoda pregovora”, rekao je jedan diplomata za AFP.

“Imamo osjećaj da ti pregovori sada vrte u krug. (Predsjednik SAD) Donald Tramp mora nešto dobiti prije izbora i talibani to znaju”, rekao je diplomata koji ne želi da mu se objavi ime.

NATO je zadržao vojnu misiju u Avganistanu, “Rezolut suport”, sa 16.500 vojnika iz 38 zemalja. Zaduženi su “za obuku i savjetovanje avganistanskih snaga bezbjednosti”.

“Zajedno smo otišli ​​u Avganistan. Zajedno ćemo donijeti odluke kako bismo prilagodili svoju misiju i jednog dana ćemo zajedno otići”, rekao je Jens Stoltenberg.

U mnogim državama NATO-a strahuju da bi Amerikanci mogli samostalno, ne obazirući se na njih, donijeti jednostranu odluku o Avganistanu, pošto je početkom februara Donald Tramp potvrdio svoju želju da povuče američke vojnike iz te zemlje.

NVO EKO TIM

Energetska tranzicija i napuštanje uglja kao energenta dešava se u čitavoj Evropi, a neminovne posljedice tog procesa su smanjenje broja zaposlenih u sektoru uglja, saopšteno je iz nevladine organizacije Eko-tim.

Iz Eko-tima su kazali da su na sastanku Platforme za pravednu tranziciju predstavljeni nalazi analze privrednih djelatnosti sa najvećim potencijalom razvoja u Pljevljima, koju je za tu NVO pripremio Zarija Pejović.

„Glavni fokus studije je na identifikaciji sektora privredne proizvodnje sa najvećim potencijalom za rast, razvoj, generisanje novih radnih mjesta i unapređenje socio-ekonomskog razvoja Pljevalja“, navodi se u saopštenju.

Logika pravedne tranzicije, kako su objasnili, ogleda se upravo u potrebi transformacije lokalnih ekonomija koje se zasnivaju na proizvodnji uglja u održive ekonomije zasnovane na ekonomskim aktivnostima koje će obezbijediti nova radna mjesta i dati podršku ljudima zaposlenim u sektoru uglja koji će najviše trpjeti od procesa tranzicije.

Iz Eko-tima su kazali da će pored već postojećih ekonomskih i demografskih problema u Pljevljima, dalje odsustvo razvojnih politika koje zaobilaze koncept pravedne tranzicije dodatno produbiti te probleme.

„Ova analiza daje pregled postojećeg stanja u ekonomskom razvoju Pljevalja i projekcije na koji način bi se dodatno mogla generisati zaposlenost i razviti nove ekonomske grane“, dodaje se u saopštenju.

Evrpska komisija (EK) je u okviru Plana ulaganja za održivu Evropu, predložila mehanizam za pravednu tranziciju, uključujući Fond za pravednu tranziciju.

„Fond za prioritet ima tranziciju regiona u kojima se intezivno eksploatiše i sagorijeva ugalj. Cilj je da se zaštite građani i radnici koji su najosjetljiviji na tranziciju i omogući im se pristup programima prekvalifikacije i poslovima u novim privrednim granama“, navodi se u saopštenju.

Da bi energetska tranzicija u cijeloj Evropi bila efikasna i dala rezultate neophodno je, kako smatraju u Eko-timu, uključiti i ohrabriri neposredno susjedstvo Evropske unije (EU) da preduzme efikasne mjere.

„U tom smislu, EK planira Zeleni program za Zapadni Balkan. Međutim pored finansijskih sredstava koja su neophodna za sprovođenje pravedne tranzicije ključna je politička volja, vizija održivog ekonomskg razvoja i plan na koji način se postepeno pravedna energetska tranzicija može realizovati“, dodaje se u saopštenju.

Pored lokalnog konteksta pravedne tranzicije, koja je prvenstveno značajna za ekonomski razvoj Pljevalja, taj proces može biti značajan i za regionalni razvoj Crne Gore imajući u vidu da je trenutno 40 odsto stanovnistva sjevernog regiona izloženo riziku od sirimaštva.

NVO EKO TIM

Energetska tranzicija i napuštanje uglja kao energenta dešava se u čitavoj Evropi, a neminovne posljedice tog procesa su smanjenje broja zaposlenih u sektoru uglja, saopšteno je iz nevladine organizacije Eko-tim.

Iz Eko-tima su kazali da su na sastanku Platforme za pravednu tranziciju predstavljeni nalazi analze privrednih djelatnosti sa najvećim potencijalom razvoja u Pljevljima, koju je za tu NVO pripremio Zarija Pejović.

„Glavni fokus studije je na identifikaciji sektora privredne proizvodnje sa najvećim potencijalom za rast, razvoj, generisanje novih radnih mjesta i unapređenje socio-ekonomskog razvoja Pljevalja“, navodi se u saopštenju.

Logika pravedne tranzicije, kako su objasnili, ogleda se upravo u potrebi transformacije lokalnih ekonomija koje se zasnivaju na proizvodnji uglja u održive ekonomije zasnovane na ekonomskim aktivnostima koje će obezbijediti nova radna mjesta i dati podršku ljudima zaposlenim u sektoru uglja koji će najviše trpjeti od procesa tranzicije.

Iz Eko-tima su kazali da će pored već postojećih ekonomskih i demografskih problema u Pljevljima, dalje odsustvo razvojnih politika koje zaobilaze koncept pravedne tranzicije dodatno produbiti te probleme.

„Ova analiza daje pregled postojećeg stanja u ekonomskom razvoju Pljevalja i projekcije na koji način bi se dodatno mogla generisati zaposlenost i razviti nove ekonomske grane“, dodaje se u saopštenju.

Evrpska komisija (EK) je u okviru Plana ulaganja za održivu Evropu, predložila mehanizam za pravednu tranziciju, uključujući Fond za pravednu tranziciju.

„Fond za prioritet ima tranziciju regiona u kojima se intezivno eksploatiše i sagorijeva ugalj. Cilj je da se zaštite građani i radnici koji su najosjetljiviji na tranziciju i omogući im se pristup programima prekvalifikacije i poslovima u novim privrednim granama“, navodi se u saopštenju.

Da bi energetska tranzicija u cijeloj Evropi bila efikasna i dala rezultate neophodno je, kako smatraju u Eko-timu, uključiti i ohrabriri neposredno susjedstvo Evropske unije (EU) da preduzme efikasne mjere.

„U tom smislu, EK planira Zeleni program za Zapadni Balkan. Međutim pored finansijskih sredstava koja su neophodna za sprovođenje pravedne tranzicije ključna je politička volja, vizija održivog ekonomskg razvoja i plan na koji način se postepeno pravedna energetska tranzicija može realizovati“, dodaje se u saopštenju.

Pored lokalnog konteksta pravedne tranzicije, koja je prvenstveno značajna za ekonomski razvoj Pljevalja, taj proces može biti značajan i za regionalni razvoj Crne Gore imajući u vidu da je trenutno 40 odsto stanovnistva sjevernog regiona izloženo riziku od sirimaštva.

REAGOVANJE KK CRVENA ZVEZDA

Košarkaški klub Crvena zvezda žalio se danas na kaznu koju mu je izrekla ABA liga zbog propusta u organizaciji utakmice sa Partizanom. Disciplinski sudija ABA lige Saša Pavličić Bekić kaznio je Zvezdu zatvaranjem partera 4 na sljedećoj utakmici regionalnog takmičenja i sa 18.000 eura, pošto su njeni navijači vrijeđali gostujući klub, igrače i trenere. Takođe, ABA je kaznila “crveno-bijele” zbog ubacivanja tvrdih i mekih predmeta na teren, vrijeđanja i pokušaja napada na sudije.

U saopštenju objavljenom na klupskom sajtu pod nazivom “Kuda plovi ova ABA liga”, Zvezda je navela da je “oduševljena ekspeditivnošću ABA” i da bi u klubu voljeli da je tako brzo donesena odluka i o neodigranoj utakmici 13. kola u Podgorici, na koju se čeka više od 40 dana. Zvezda nije došla na utakmicu protiv Budućnosti iz straha za bezbjednost.

“Odluka o kazni nažalost sublimira sve manjkavosti i propuste lige ove sezone, puna je netačnih osnovnih podataka, počev od datuma i kola sporne utakmice. Takođe, odluka o kazni je navedena integralno što se nikada u istoriji lige nije dogodilo, u njoj su navedene čak i ozbiljne neistine poput one “da je jedan gledalac pokušao da napadne sudiju”, a istina je da je taj sudija pokušao da udari gledaoca. O “dopunama’ odluke koje su pravno nemoguće, a kojima su pokušane ispravke brojnih grešaka, da i ne govorimo”, navodi se u saopštenju.

Zvezda je navela da je najvažnije to što je kaznu u ime ABA lige pisao i donio disciplinski sudija koji nije ni formalno postavljen na tu funkciju tokom ljeta 2019. godine zbog ozbiljnih pravnih propusta zbog kojih je klub već uputio tužbu nadležnom sudu u Zagrebu.

“Ponavljamo da je Saša Pavličić Bekić u izricanju kazne KK Crvena zvezda za neodigravanje utakmice 13. kola ABA lige naveo da “nije nadležan”, a inicijalni pokušaj kažnjavanja našeg kluba kasnije je “oboren” i preinačenog od strane žalbenog vijeća. KK Crvena zvezda kao svaki ozbiljan klub uputio je žalbu na ovu kaznu iz više razloga, o kojima već nedjeljama informišemo košarkašku javnost”, piše u saopštenju.

Zvezda je navela da ABA liga “odavno nije kuća svih klubova koji su formalno njeni vlasnici i upravljači, već nekolicine pojedinaca koji bi da je vode, ali tuđim novcem”.

Beogradski klub ocijenio je da je ABA liga na ivici propasti, jer je jedini organ koji formalno-pravno postoji Predsjedništvo ABA lige, od koga očekuje odluku o utakmici 13. kola.

Zvezda je navela da je kao prvu mjeru odgovorila ABA ligi na “kvazi” kaznu i da će se u njenoj žalbi vidjeti veći problemi koji muče ligu od propusta na jednoj utakmici.

“Takođe, pošto smo u mnogo čemu bili prvi i primjer drugima, očekujemo da u budućnosti svaki propust na svakoj utakmici i obrazloženje kazne budu u istoj formi i vrlo detaljni poput ove navodne kazne koja je izrečena KK Crvena zvezda. Da bude makar neke koristi od ovog “igrokaza”, navodi se u saopštenju.

REAGOVANJE KK CRVENA ZVEZDA

Košarkaški klub Crvena zvezda žalio se danas na kaznu koju mu je izrekla ABA liga zbog propusta u organizaciji utakmice sa Partizanom. Disciplinski sudija ABA lige Saša Pavličić Bekić kaznio je Zvezdu zatvaranjem partera 4 na sljedećoj utakmici regionalnog takmičenja i sa 18.000 eura, pošto su njeni navijači vrijeđali gostujući klub, igrače i trenere. Takođe, ABA je kaznila “crveno-bijele” zbog ubacivanja tvrdih i mekih predmeta na teren, vrijeđanja i pokušaja napada na sudije.

U saopštenju objavljenom na klupskom sajtu pod nazivom “Kuda plovi ova ABA liga”, Zvezda je navela da je “oduševljena ekspeditivnošću ABA” i da bi u klubu voljeli da je tako brzo donesena odluka i o neodigranoj utakmici 13. kola u Podgorici, na koju se čeka više od 40 dana. Zvezda nije došla na utakmicu protiv Budućnosti iz straha za bezbjednost.

“Odluka o kazni nažalost sublimira sve manjkavosti i propuste lige ove sezone, puna je netačnih osnovnih podataka, počev od datuma i kola sporne utakmice. Takođe, odluka o kazni je navedena integralno što se nikada u istoriji lige nije dogodilo, u njoj su navedene čak i ozbiljne neistine poput one “da je jedan gledalac pokušao da napadne sudiju”, a istina je da je taj sudija pokušao da udari gledaoca. O “dopunama’ odluke koje su pravno nemoguće, a kojima su pokušane ispravke brojnih grešaka, da i ne govorimo”, navodi se u saopštenju.

Zvezda je navela da je najvažnije to što je kaznu u ime ABA lige pisao i donio disciplinski sudija koji nije ni formalno postavljen na tu funkciju tokom ljeta 2019. godine zbog ozbiljnih pravnih propusta zbog kojih je klub već uputio tužbu nadležnom sudu u Zagrebu.

“Ponavljamo da je Saša Pavličić Bekić u izricanju kazne KK Crvena zvezda za neodigravanje utakmice 13. kola ABA lige naveo da “nije nadležan”, a inicijalni pokušaj kažnjavanja našeg kluba kasnije je “oboren” i preinačenog od strane žalbenog vijeća. KK Crvena zvezda kao svaki ozbiljan klub uputio je žalbu na ovu kaznu iz više razloga, o kojima već nedjeljama informišemo košarkašku javnost”, piše u saopštenju.

Zvezda je navela da ABA liga “odavno nije kuća svih klubova koji su formalno njeni vlasnici i upravljači, već nekolicine pojedinaca koji bi da je vode, ali tuđim novcem”.

Beogradski klub ocijenio je da je ABA liga na ivici propasti, jer je jedini organ koji formalno-pravno postoji Predsjedništvo ABA lige, od koga očekuje odluku o utakmici 13. kola.

Zvezda je navela da je kao prvu mjeru odgovorila ABA ligi na “kvazi” kaznu i da će se u njenoj žalbi vidjeti veći problemi koji muče ligu od propusta na jednoj utakmici.

“Takođe, pošto smo u mnogo čemu bili prvi i primjer drugima, očekujemo da u budućnosti svaki propust na svakoj utakmici i obrazloženje kazne budu u istoj formi i vrlo detaljni poput ove navodne kazne koja je izrečena KK Crvena zvezda. Da bude makar neke koristi od ovog “igrokaza”, navodi se u saopštenju.

SASTANAK U BRISELU

NATO će nastaviti da pruža odlučan odgovor kada je u pitanju borba protiv terorizma, koji zahtijeva angažovanje cjelokupne međunarodne zajednice. To je ocijenjeno na sastanku Sjevernoatlantskog savjeta na nivou ministara odbrane, koji se održava u Briselu, a na kojem učestvuje i crnogorski ministar Predrag Bošković.

Prvi godišnji sastanak predstavlja priliku da ministri odbrane sumiraju učinke u protekloj godini, kao i da na osnovu ostvarenih rezultata, daju smjernice za dalji rad na sprovođenju aktivnosti Alijanse u cilju jačanja kolektivne odbrane.

“Još jednom je naglašeno da saveznice ostaju čvrsto posvećene očuvanju globalnog mira i bezbjednosti i da, u tom cilju, nastavljaju da djeluju u skladu sa principima projektovanja stabilnosti, uzimajući u obzir važnost postojanja stabilnog okruženja na granicama Alijanse”, saopšteno je iz Ministarstva odbrane.

U tom kontekstu, bilo je riječi o nastavku angažmana savezničkih snaga u mirovnim misijama i operacijama, a naglašeno je i da će NATO nastaviti da pruža odlučan odgovor kada je u pitanju borba protiv terorizma, koji zahtijeva angažovanje cjelokupne međunarodne zajednice.

Kako je saopšteno iz MO ministri su istakli da će saveznice sa pažnjom pratiti dešavanja na Bliskom istoku kako bi se, uz sveobuhvatan pristup, našlo najbolje rješenje za uspostavljanje dugoročne stabilnosti.

Bošković je istakao da Crna Gora, kroz angažovanje pripadnika u okviru međunarodnih misija i operacija, jasno pokazuje posvećenost naporima Alijanse usmjerenih ka jačanju sveukupne bezbjednosne situacije.

Govoreći o važnosti zajedničkih napora saveznica u suočavanju sa prijetnjama koje dolaze iz pravca istočnih granica Alijanse, ministar je podsjetio da je tokom decembra u Letoniju upućena treća rotacija, čime je nastavljen aktivan doprinos Ojačanom prisustvu Alijanse na Istoku – eFP.

Takođe, Bošković je naglasio i važnost produbljivanja strateškog partnerstva sa Evropskom unijom, odnosno snaženja transatlantskog partnerstva, u cilju efikasnijeg suočavanja sa izazovima koje sa sobom nosi savremeno bezbjednosno okruženje, a koje karakteriše kompleksnost, nepredvidivost i međusobna povezanost međunarodnih aktera.

“Imajući u vidu da su gotovo sve saveznice ratifikovale Protokol o pristupanju, ministri su pozdravili ulazak Sjeverne Makedonije u Alijansu u narednih nekoliko sedmica, ističući da će to pozitivno uticati, ne samo na unutrašnje prilike u toj zemlji, već i na Zapadni Balkan u cjelini”, saopšteno je iz MO.

Pristupanje Sjeverne Makedonije, kako navode, biće najbolja potvrda politike otvorenih vrata i dokaz da posvećenost reformama daje konkretne rezultate.

Ministri su ponovili punu posvećenost Alijanse Zapadnom Balkanu, uz naglasak da se stabilnost ovog regiona ne može posmatrati odvojeno od cjelokupne evroatlantske zajednice.

Na marginama sastanka, ministar je potpisao Amandman na Memorandum o razumijevanju, koji se odnosi na multinacionalnu saradnju u vezi sa nabavkom odlučujuće municije kopnene vojske.

SASTANAK U BRISELU

NATO će nastaviti da pruža odlučan odgovor kada je u pitanju borba protiv terorizma, koji zahtijeva angažovanje cjelokupne međunarodne zajednice. To je ocijenjeno na sastanku Sjevernoatlantskog savjeta na nivou ministara odbrane, koji se održava u Briselu, a na kojem učestvuje i crnogorski ministar Predrag Bošković.

Prvi godišnji sastanak predstavlja priliku da ministri odbrane sumiraju učinke u protekloj godini, kao i da na osnovu ostvarenih rezultata, daju smjernice za dalji rad na sprovođenju aktivnosti Alijanse u cilju jačanja kolektivne odbrane.

“Još jednom je naglašeno da saveznice ostaju čvrsto posvećene očuvanju globalnog mira i bezbjednosti i da, u tom cilju, nastavljaju da djeluju u skladu sa principima projektovanja stabilnosti, uzimajući u obzir važnost postojanja stabilnog okruženja na granicama Alijanse”, saopšteno je iz Ministarstva odbrane.

U tom kontekstu, bilo je riječi o nastavku angažmana savezničkih snaga u mirovnim misijama i operacijama, a naglašeno je i da će NATO nastaviti da pruža odlučan odgovor kada je u pitanju borba protiv terorizma, koji zahtijeva angažovanje cjelokupne međunarodne zajednice.

Kako je saopšteno iz MO ministri su istakli da će saveznice sa pažnjom pratiti dešavanja na Bliskom istoku kako bi se, uz sveobuhvatan pristup, našlo najbolje rješenje za uspostavljanje dugoročne stabilnosti.

Bošković je istakao da Crna Gora, kroz angažovanje pripadnika u okviru međunarodnih misija i operacija, jasno pokazuje posvećenost naporima Alijanse usmjerenih ka jačanju sveukupne bezbjednosne situacije.

Govoreći o važnosti zajedničkih napora saveznica u suočavanju sa prijetnjama koje dolaze iz pravca istočnih granica Alijanse, ministar je podsjetio da je tokom decembra u Letoniju upućena treća rotacija, čime je nastavljen aktivan doprinos Ojačanom prisustvu Alijanse na Istoku – eFP.

Takođe, Bošković je naglasio i važnost produbljivanja strateškog partnerstva sa Evropskom unijom, odnosno snaženja transatlantskog partnerstva, u cilju efikasnijeg suočavanja sa izazovima koje sa sobom nosi savremeno bezbjednosno okruženje, a koje karakteriše kompleksnost, nepredvidivost i međusobna povezanost međunarodnih aktera.

“Imajući u vidu da su gotovo sve saveznice ratifikovale Protokol o pristupanju, ministri su pozdravili ulazak Sjeverne Makedonije u Alijansu u narednih nekoliko sedmica, ističući da će to pozitivno uticati, ne samo na unutrašnje prilike u toj zemlji, već i na Zapadni Balkan u cjelini”, saopšteno je iz MO.

Pristupanje Sjeverne Makedonije, kako navode, biće najbolja potvrda politike otvorenih vrata i dokaz da posvećenost reformama daje konkretne rezultate.

Ministri su ponovili punu posvećenost Alijanse Zapadnom Balkanu, uz naglasak da se stabilnost ovog regiona ne može posmatrati odvojeno od cjelokupne evroatlantske zajednice.

Na marginama sastanka, ministar je potpisao Amandman na Memorandum o razumijevanju, koji se odnosi na multinacionalnu saradnju u vezi sa nabavkom odlučujuće municije kopnene vojske.

MONSTAT

Vrijednost izvršenih građevinskih radova u četvrtom kvartalu prošle godine manja je sedam odsto u odnosu na isti period 2018, pokazuju podaci Monstata.

Vrijednost izvršenih građevinskih radova u četvrtom tromjesečju prošle godine bila je 4,5 odsto manja u odnosu na treći kvartal prošle godine.

Iz Monstata su kazali da su izvršeni efektivni sati ostvareni na gradilištima u četvtom kvartalu prošle godine manji su 1,1 odsto u odnosu na isti kvartal 2018.

Izvršeni efektivni sati ostvareni na gradilištima u četvtom kvartalu bili su dva odsto manji u odnosu na treći kvartal prošle godine.

MONSTAT

Vrijednost izvršenih građevinskih radova u četvrtom kvartalu prošle godine manja je sedam odsto u odnosu na isti period 2018, pokazuju podaci Monstata.

Vrijednost izvršenih građevinskih radova u četvrtom tromjesečju prošle godine bila je 4,5 odsto manja u odnosu na treći kvartal prošle godine.

Iz Monstata su kazali da su izvršeni efektivni sati ostvareni na gradilištima u četvtom kvartalu prošle godine manji su 1,1 odsto u odnosu na isti kvartal 2018.

Izvršeni efektivni sati ostvareni na gradilištima u četvtom kvartalu bili su dva odsto manji u odnosu na treći kvartal prošle godine.

DO 18°C

U Crnoj Gori sjutra će biti pretežno sunčano, uz slab do umjeren razvoj dnevne oblačnosti, a najviša dnevna temperatura iznosiće 18 stepeni.

Kako je najavljeno, uglavnom krajem dana i tokom noći postepeno naoblačenje.

Ujutru na sjeveru po kotlinama magla ili niska oblačnost.

Vjetar slab do umjeren, na sjeveru zemlje, prvenstveno u višim planinskim predjelima, u drugom djelu dana pojačan i jak, južni i jugozapadni.

Jutarnja temperatura od -6 do 7, najviša dnevna 5 do 18 stepeni.

  • Dragaš: EPCG kroz snažan investicioni ciklus predvodi energetsku tranziciju Crne Gore
    on 24/06/2026 at 13:48

    Elektroprivreda (EPCG) realizuje najdinamičniji investicioni ciklus u svojoj istoriji, usmjeren na razvoj obnovljivih izvora energije, modernizaciju elektroenergetskog sistema i jačanje energetske sigurnosti zemlje, saopštio je izvršni direktor te kompanije, Zdravko Dragaš.

  • U petak početak pripremnih radova na dionici auto-puta Mateševo–Andrijevica
    on 24/06/2026 at 13:36

    Ceremonija povodom početka pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar–Boljare, od Mateševa do Andrijevice, biće održana u petak u Mateševu, sa početkom u 18 sati.

  • Keković: Vlada planira da poveća zarade pred izbore
    on 24/06/2026 at 12:35

    Unija slobodnih sindikata (USSCG) organizovaće sjutra protest ispred zgrade Vlade, u cilju radikalizacije borbe za preko 100 hiljada radnika koji su ostali bez osnovnih prava koja je garantovao Opšti kolektivni ugovor (OKU), saopštili su predstavnici te sindikalne organizacije.

  • Crnogorske organizacije dio sedam LIFE projekata vrijednih gotovo milion eura
    on 24/06/2026 at 11:43

    Kroz LIFE program Evropske unije za životnu sredinu i klimatske akcije obezbijeđeno je gotovo milion eura za sedam projekata u kojima učestvuju crnogorske organizacije. Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera saopštilo je da rezultati potvrđuju sve veće kapacitete domaćih institucija i organizacija za učešće u konkurentnim evropskim programima.

  • Miholjska prevlaka dobila sportski teren i dječije igralište
    on 24/06/2026 at 08:50

    Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore završilo je radove na izgradnji sportskog terena i dječijeg igrališta na Miholjskoj prevlaci (Ostrvu cvijeća), vrijedne oko 80.000 eura, čime su građani Tivta dobili nove sadržaje za rekreaciju, igru i druženje.

  • Udruženje prevoznika: Problemi u carini ugrožavaju poslovanje, moguća obustava rada
    on 24/06/2026 at 08:28

    Udruženje prevoznika Crne Gore upozorilo je da dugotrajni problemi u radu Uprave carina, uključujući kvarove informacionih sistema, spore procedure i nedostatak službenika, ozbiljno ugrožavaju poslovanje domaćih prevoznika. Posebno ukazuju na zastoje na graničnom prelazu Debeli Brijeg i traže hitne mjere, uz najavu mogućnosti obustave rada ukoliko ne dođe do rješavanja problema.

  • MMF završio misiju u Crnoj Gori: Preporuke za jačanje fiskalne stabilnosti i budžetskog okvira
    on 24/06/2026 at 08:08

    Ministar finansija Novica Vuković sa saradnicima održao je završni sastanak sa predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), čime je okončana jednonedjeljna ekspertska misija posvećena analizi fiskalnih pravila i pripremi preporuka za dalje jačanje fiskalnog okvira Crne Gore.

  • Pregovori sa Spajićem oko novog OKU-a nijesu održani
    on 24/06/2026 at 07:35

    Vanredna sjednica Socijalnog savjeta, koja je trebalo da se održi u ponedjeljak, odložena je zbog službenog odsustva ministarke rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naide Nišić i članova Vlade, saopštio je predsjednik Socijalnog savjeta, Željko Burić.

  • Slobodan petak jednom mjesečno: Dobitak ili gubitak?
    on 24/06/2026 at 05:30

    Predlog dopuna Zakona o radu, koje podrazumijevaju da posljednji petak u mjesecu bude neradan, imao bi benefite i za zaposlene i za poslodavce, poručuje ispred predlagača poslanik Demokratske Crne Gore Duško Stjepović. I dok se sindikati i poslodavci ne oglašavaju, ekonomski analitičar Davor Dokić za RTCG kaže da bi takvo rješenje bilo udar, naročito na privatni sektor.

  • Striković: Ako primirje potraje 60 dana, gorivo bi moglo dodatno da pojeftini
    on 23/06/2026 at 19:09

    Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Draško Striković kaže da se može očekivati postepeno snižavanje cijena goriva do nivoa koji je prethodio ratu SAD-a, Izraela i Irana, ukoliko primirje potraje najmanje dva mjeseca.