U BIJELOM POLJU

U saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i ruralnog razvoja, NVO Multimedijal Montenegro prezentovao je danas u Bijelom Polju projekat “Domaća Web Platforma” koji za cilj ima besplatnu promociju i distribuciju poljoprivrednih proizvoda sa sjevera.

Poljoprivrednici koji se bave organskom i tradicionalnom proizvodnjom danas su mogli da čuju sve potrebne informacije o ovom projektu.

Projektom je planirano da besplatno budu edukovani o plasiranju zdravih, domaćih poljoprivrednih proizvoda kroz internet promociju, brendiranje i besplatnu distribuciju na teritoriji Crne Gore.

Predsjednik  NVO Multimedijal Montenegro, Željko Đukić kazao je da su analizama došli do zaključka da ima kvalitetnih poljoprivrednika na sjeveru koji se bave tradicionalnom i organskom proizvodnjom, ali da je glavni nedostatak niska svijest u dijelu distribucije proizvoda i njihovog brendiranja.

Đukić je istakao da je važno raditi na podizanju kvaliteta proizvoda s jedne strane ali  I dobijanju geografske oznake, porijekla I slično.

“Ciljna grupa su poljoprivredni proizvođači, ne oni previse razvijeni, već oni koji i dalje gaje tradicionalne običaje proivodnje”, istakao je Đukić.

Za sve poljoprivrednike koji su uključeni u projekat, njih  preko 40, biće izrađene kratke video reportaže i fotografije I sve će se to naći na jednom veb sajtu.

“Nakon kampanje koju ćemo pokrenuti na teritoriji Crne Gore svi će moći da poruče proizvode preko sajta, a mi ćemo kroz projekat proizvode da dostavljamo na željenu adresu u Crnoj Gori.

Nijedan poljoprivredni proizvod neće biti stariji od 18 sati od onog momenta kada se preuzeme sa poljoprivrednog gazdinstva, do momenta kad dođe npr. uPodgoricu kod naručioca”,istakao je Đukić.

Projektom su obuhvaćeni poljoprivrednici sa sjevera

“Tek smo sada vidjeli koliko postoji ozbiljnih manjih tradicionalnih poljoprivrednih proizvođača i mislim da je ovo ozbiljna prilika za njih, da zajednički na održivi način razvijamo poljoprivredu i njima pomognemo da ostanu na imanjima, ali i da ostvare stabilne ekonomske prihode”, kazao je Đukić i dodao da vjeruje da će Ministarstvo poljoprivrede I ruralnog razvoja prepoznati značaj projekta kad se sagledaju svi rezultati.

Đukić je naveo da su tokom realizacije projekta susreli sa nekoliko izazova, a da je jedan od njih sistem plaćanja i trgovina preko interneta.

Kaže da je usluga banke, tj. plaćanje preko kartice veoma skupo  u Crnoj Gori.

“S obzirom na to da nismo firma, već posao radimo da bi pomogli i državi i poljoprivrednicima, vjerujem da bi banke trebale biti fleksibilne što se tiče ovog projekta,tj. da ne naplaćuju usluge “card-processing-a””, kazao je Đukić.

Projektom su u kako kaže  veoma zadovoljni , jer su imali priliku da realizujemo inovativnu ideju za područje sjevera .

Ispred Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja prezentaciji projekta “Domaća Web Platforma” prisustvovala je Merisa Čekić, koja je istakla da će se ovakvi projekti I ubuduće podržavati.

Čekić navodi da je internet postao neophodan za svakodnevno funkcionisanje, pa I u poljoprivrednoj prodaji.

“Fokus je na malim porizvođačima sa udaljenih područja, kao I razvijanju lokalnih potencijala. Ovaj projekat ima i dosta bitan elemenat uključuje edukacije malih poljoprivrednih proizvođača kako da podignu kvalitet kroz brendiranje i naprave grupaciju koja će biti prepoznata i obezbijediti održivost na tržištu”, kazala je Čekić.

ŽELE DA PREKINU DOMINACIJU MERCEDESA

Ekipa Red Bul predstavila je danas bolid RB16, kojim će pokušati da se bori za šampionsku titulu u predstojećoj sezoni Formule 1. Red Bul je putem društvenih mreža predstavio bolid, a prva je ekipa koja je ovogodišnje vozilo izvela na stazu. Maks Verstapen je isprobao bolid na Silverstonu.

Red Bul nije osvojio titulu od 2013. godine, a od tada je šampion bio Mercedes, u konkurenciji vozača i u konkurenciji konstruktora.

U ekipi vjeruju da će biti konkurentni i da će sa Mercedesom i Ferarijem voditi veliku borbu za titulu. Red Bul će drugu godinu uzastopno koristiti Hondine motore, sa kojima je krajem prošle godine napravljen veliki napredak.

Pored Verstapena za Red Bul će ove sezone voziti i Aleks Albon.

Verstapen je prošlu sezonu završio na trećem mjestu u generalnom plasmanu, iza dvojca Mercedesa Luisa Hamiltona i Valterija Botasa. Ostvario je tri pobjede, u Austriji, Njemačkoj i Brazilu i imao je dvije pol pozicije. Red Bul je bio treći u konkurenciji konstruktora, iza Mercedesa i Ferarija.

Predsezonska testiranja počinju 19. februara u Barseloni, a sezona počinje trkom za Veliku nagradu Australije 15. marta u Melburnu.

ŽELE DA PREKINU DOMINACIJU MERCEDESA

Ekipa Red Bul predstavila je danas bolid RB16, kojim će pokušati da se bori za šampionsku titulu u predstojećoj sezoni Formule 1. Red Bul je putem društvenih mreža predstavio bolid, a prva je ekipa koja je ovogodišnje vozilo izvela na stazu. Maks Verstapen je isprobao bolid na Silverstonu.

Red Bul nije osvojio titulu od 2013. godine, a od tada je šampion bio Mercedes, u konkurenciji vozača i u konkurenciji konstruktora.

U ekipi vjeruju da će biti konkurentni i da će sa Mercedesom i Ferarijem voditi veliku borbu za titulu. Red Bul će drugu godinu uzastopno koristiti Hondine motore, sa kojima je krajem prošle godine napravljen veliki napredak.

Pored Verstapena za Red Bul će ove sezone voziti i Aleks Albon.

Verstapen je prošlu sezonu završio na trećem mjestu u generalnom plasmanu, iza dvojca Mercedesa Luisa Hamiltona i Valterija Botasa. Ostvario je tri pobjede, u Austriji, Njemačkoj i Brazilu i imao je dvije pol pozicije. Red Bul je bio treći u konkurenciji konstruktora, iza Mercedesa i Ferarija.

Predsezonska testiranja počinju 19. februara u Barseloni, a sezona počinje trkom za Veliku nagradu Australije 15. marta u Melburnu.

IZBJEGNUTA KATASTROFA

Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u naselju Vještice,koje su predstavnici firme WTE napustili 31. janura, dva mjeseca prije dogovorenog roka, ponovo je u funkciji.

Sistem kojim upravlja preduzeće “Otpadne vode”, danas je stavljen u automatski pogon, čime je izbjegnuta ekološka katastrofa, prenosi TV Budva.

Pobjeda je ranije danas objavila da bi budvanski kolektor, ukoliko se nešto hitno ne preduzme, mogao da postane ekološka i finansijska bomba, koja ne prijeti samo Crnoj Gori, nego i regionu.

To je, kako nezvanično saznaje Pobjeda, prva impresija komisije osnovane na prijedlog Opštine Budva, u kojoj su vještaci elektro (slaba i jaka struja), mašinske, građevinske, finansijske i ekološke struke, koji su 29. januara 2019. godine obišli ovo postrojenje.

AMBASADOR KINE

Niko od crnogorskih državljana koji se nalaze u Kini nije zaražen koronavirusom, saopštio je ambasador Kine u Crnoj Gori Liu Jin. Istakao je i da se Kina intezivno bavi prevencijom i kontrolom epidemije. Ambasador Kine poručuje i da je Crna Gora preduzela efikasne mjere kako bi se zaštitila od eventualne epidemije.

Svi crnogorski državljani koji se nalaze u Kini su na sigurnom, potvrdio je za Novu M ambsador Kine u Crnoj Gori Liu Jin. Tvrdi i da niko od kineskih državljana koji su trenutno u Crnoj Gori nemaju virus.

Trenutno nema zaraženih slučajeva kod crnogorskih državljana koji su u Kini. Oni su na sigurnom i dobili su podršku i pomoć od lokalnih vlasti i drugih organa.

Kina osim što brine o svom narodu brine i o strancima koji borave u Kini. 

“Ja sam primijetio da je Crna Gora preduzela efikasne mjere. Sanitarna i zdravstvena inspekcija je na granicama. Nijedan kineski državljanin koji se nalazi u Crnoj Gori nije zaražen koronavirusom”, naveo je on.

Ambasador Kine kaže i da je njegova zemlja lekciju naučila još 2003. kada su se suočili sa virusom SARS. Državne i lokalne vlasti najmnogoljudnije zemlje Svijeta uključene su u prevenciju i kontrolu epidemije.

“Mi smo potpuno posvećeni liječenju pacijenata. Trenutna stopa izlječenja već je premašila stopu smrtnosti. Takođe, stopa rasta sumnjivih slučajeva je usporila.”

Kina je, kaže Jin, preuzela mjere da blokira širenje epidemije u inostranstvu. Ta zemlja je zaustavila odlaske kineskih turističkih grupa van zemlje.

“Mi razumijemo zabrinutost drugih zemalja povodom epidemije ali ne treba pretjerivati i paničiti. Trebalo bi da imamo povjerenje, a ne paniku. Treba da imamo dobru saradnju, a ne optužbe”.

Jin poručuje i da odnosi Crne Gore i Kine ne mogu biti narušeni.

“Neki se brinu da li će novi koronavirus uticati na saradnju dviju zemalja. Moj odgovor je jasan to sigurno neće i ne smije da utiče. Epidemija je kratka, a saradnja između dvije države je dugoročna. Nakon izbijanja koronavirusa imao sam razgovore sa ministrom zdravlja i direktorom Instituta za javno zdravlje. Mi smo se saglasili da epidemija predstavlja samo mali rizik za Crnu Goru pa nema potrebe za panikom. Mislim da su odgovarajuće mjere koje crnogorska strana preuzima. Očekujem da ćemo u kratkom periodu pobijediti u borbi protiv koronavirusa,” naveo je on.

Od koronavirusa do sada je preminulo više od 1.100 ljudi, a zarašeno više od 40.000.

PEJANOVIĆ PORUČIO

Crna Gora ima kapacitete za sistemski odgovor na prijetnje radikalizacije i nasilnog ekstremizma, poručio je nacionalnog koordinatora za borbu protiv tih pojava, Dragan Pejanović.

On je, na Regionalnoj konferencija o stranim terorističkim borcima održanoj u Beču, kazao da je adekvatan odgovor na te fenomene rezultat odlične saradnje sa civilnim društvom i vjerskim zajednicama.

“Uključivanjem svih struktura društva izgrađujemo otpornost crnogorskog društva na aktuelne i buduće izazove u oblasti borbe protiv radikalizacije i nasilnog ekstremizma“, kazao je Pejanović.

Kako je objavljeno na Twitter nalogu Ministarstva unutrašnjih poslova, Pejanović je kazao da Crna Gora unaprjeđuje kapacitete usmjerene na suzbijanje zloupotrebe interneta u svrhe širenja terorističke propagande, radikalizacije i ekstremnog nasilja.

„Uz istovremeno očuvanje ljudskih prava i osnovnih sloboda“, dodao je Pejanović.

SKROMNI ŠPANAC

Menadžer Mančester sitija, Pep Gvardiola, izjavio je da nije najbolji trener iz prostog razloga jer trenira vrhunske igrače, što ga ne čini nužno najboljim.

Često se u fudbalskoj javnosti vodi polemika da li je Pep Gvardiola najbolji trener u istoriji tog sporta. Uprkos nenadmašivim rekordima i brojnim trofejima, sam Pep ne misli da je najbolji šef struke.

“Šta znači biti najbolji trener na svijetu. Nikad se nisam tako osjećao, ni kada sam osvojio šest trofeja u jednoj sezoni sa Barselonom, razne titule u Bajernu, Sitiju. Pobjeđivao sam jer sam trenirao izuzetne igrače u velikim klubovima, ali to me ne čini najboljim. Dajte mi tim koji nije kao Mančester siti i ja vjerovatno neću pobijediti”, izjavio je Gvardiola.

Mnogi ljubitelji fudbala se slažu sa izjavom trenera Sitija, ali ih je iznenadila skromna izjava trenera koji je u javnosti važio za prepotentnu osobu.

Španski 49-godišnji stručnjak je nakon fudbalske karijere vodio rezervni tim Barselone, preuzeo prvi tim katalonske ekipe, vodio Bajern i od 2016. godine je na klupi Mančester sitija.

SKROMNI ŠPANAC

Menadžer Mančester sitija, Pep Gvardiola, izjavio je da nije najbolji trener iz prostog razloga jer trenira vrhunske igrače, što ga ne čini nužno najboljim.

Često se u fudbalskoj javnosti vodi polemika da li je Pep Gvardiola najbolji trener u istoriji tog sporta. Uprkos nenadmašivim rekordima i brojnim trofejima, sam Pep ne misli da je najbolji šef struke.

“Šta znači biti najbolji trener na svijetu. Nikad se nisam tako osjećao, ni kada sam osvojio šest trofeja u jednoj sezoni sa Barselonom, razne titule u Bajernu, Sitiju. Pobjeđivao sam jer sam trenirao izuzetne igrače u velikim klubovima, ali to me ne čini najboljim. Dajte mi tim koji nije kao Mančester siti i ja vjerovatno neću pobijediti”, izjavio je Gvardiola.

Mnogi ljubitelji fudbala se slažu sa izjavom trenera Sitija, ali ih je iznenadila skromna izjava trenera koji je u javnosti važio za prepotentnu osobu.

Španski 49-godišnji stručnjak je nakon fudbalske karijere vodio rezervni tim Barselone, preuzeo prvi tim katalonske ekipe, vodio Bajern i od 2016. godine je na klupi Mančester sitija.

DARMANOVIĆ – BOŽOVIĆ

Između Crne Gore i Srbije ne bi trebalo podizati političke tenzije, već kroz saradnju i partnerski odnos prevazilaziti nerazumijevanja koja opterećuju odnose, kazao je šef diplomatije Srđan Darmanović, tokom sastanka sa ambasadorom Srbije Vladimirom Božovićem. Božović je kazao da Srbija podržava dijalog, ocjenjujući da postoji prostor da se razlike prevaziđu, uz uvažavanje svih specifičnosti.

Darmanović je primio danas u nastupnu posjetu novoimenovanog, opunomoćenog i izvanrednog ambasadora Republike Srbije u Crnoj Gori Vladimira Božovića.

Kako je saopšteno iz MVP, ministar Darmanović je poželio ambasadoru Božoviću uspješan mandat, izražavajući uvjerenje da će tokom diplomatske misije doprinijeti boljim odnosima Crne Gore i Srbije, uprkos različitim stavovima po određenim pitanjima.

“Šef crnogorske diplomatije je ocijenio da bi evropske integracije kao zajednički cilj trebalo postaviti iznad naših povremenih političkih previranja, uključujući neslaganja koja su uslijedila nakon usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja”, saopšteno je iz MVP.
Na toj liniji, istakao je da ne bi trebalo podizati političke tenzije, već kroz saradnju i partnerski odnos prevazilaziti nerazumijevanja koja opterećuju odnose.

Govoreći o politici proširenja Evropske unije, naglasio je da je pristupanje Crne Gore Uniji nacionalni prioritet, te da Crna Gora podržava i Srbiju na tom putu.

Istakao je da se dvije države nalaze pred novom fazom u pregovaračkom procesu i izrazio uvjerenje da je privremeni zastoj u pregovorima iza nas i da obje zemlje treba spremno i u duhu saradnje da se okrenu nastavku procesa integracije u EU.

Ambasador Božović se saglasio da su evropske integracije zajednički interes, pri čemu je naglasio da će njegovi prioriteti u diplomatskoj misiji biti i unapređenje ekonomskih i privrednih odnosa, kao i kulturne, naučne i prosvjetne saradnje.

“U tom kontekstu je naglasio značaj infrastrukturnih objekata koji nas povezuju – izgradnju auto-puta, obnavljanje pruge Beograd-Bar i korišćenje kapaciteta Luke Bar”, saopšteno je iz MVP.
 
Božović je naglasio da su u njihovom interesu najbolji mogući odnosi sa Crnom Gorom, i da vjeruje u svoj lični doprinos takvim odnosima.

Komentarišući usvajanje Zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja, ambasador Božović je kazao da Srbija podržava dijalog, ocjenjujući da postoji prostor da se razlike prevaziđu, uz uvažavanje svih specifičnosti.

“Sagovornici su u dugom i konstruktivnom razgovoru iskazali obostranu spremnost za pronalaženje rješenja i unapređenje odnosa Crne Gore i Srbije, imajući u vidu zajedničke interese koji su značajni i za kompletan region Zapadnog Balkana”, zaključuje se u saopštenju.

DARMANOVIĆ – BOŠKOVIĆ

Između Crne Gore i Srbije ne bi trebalo podizati političke tenzije, već kroz saradnju i partnerski odnos prevazilaziti nerazumijevanja koja opterećuju odnose, kazao je šef diplomatije Srđan Darmanović, tokom sastanka sa ambasadorom Srbije Vladimirom Božovićem. Božović je kazao da Srbija podržava dijalog, ocjenjujući da postoji prostor da se razlike prevaziđu, uz uvažavanje svih specifičnosti.

Darmanović je primio danas u nastupnu posjetu novoimenovanog, opunomoćenog i izvanrednog ambasadora Republike Srbije u Crnoj Gori Vladimira Božovića.

Kako je saopšteno iz MVP, ministar Darmanović je poželio ambasadoru Božoviću uspješan mandat, izražavajući uvjerenje da će tokom diplomatske misije doprinijeti boljim odnosima Crne Gore i Srbije, uprkos različitim stavovima po određenim pitanjima.

“Šef crnogorske diplomatije je ocijenio da bi evropske integracije kao zajednički cilj trebalo postaviti iznad naših povremenih političkih previranja, uključujući neslaganja koja su uslijedila nakon usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja”, saopšteno je iz MVP.
Na toj liniji, istakao je da ne bi trebalo podizati političke tenzije, već kroz saradnju i partnerski odnos prevazilaziti nerazumijevanja koja opterećuju odnose.

Govoreći o politici proširenja Evropske unije, naglasio je da je pristupanje Crne Gore Uniji nacionalni prioritet, te da Crna Gora podržava i Srbiju na tom putu.

Istakao je da se dvije države nalaze pred novom fazom u pregovaračkom procesu i izrazio uvjerenje da je privremeni zastoj u pregovorima iza nas i da obje zemlje treba spremno i u duhu saradnje da se okrenu nastavku procesa integracije u EU.

Ambasador Božović se saglasio da su evropske integracije zajednički interes, pri čemu je naglasio da će njegovi prioriteti u diplomatskoj misiji biti i unapređenje ekonomskih i privrednih odnosa, kao i kulturne, naučne i prosvjetne saradnje.

“U tom kontekstu je naglasio značaj infrastrukturnih objekata koji nas povezuju – izgradnju auto-puta, obnavljanje pruge Beograd-Bar i korišćenje kapaciteta Luke Bar”, saopšteno je iz MVP.
 
Božović je naglasio da su u njihovom interesu najbolji mogući odnosi sa Crnom Gorom, i da vjeruje u svoj lični doprinos takvim odnosima.

Komentarišući usvajanje Zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja, ambasador Božović je kazao da Srbija podržava dijalog, ocjenjujući da postoji prostor da se razlike prevaziđu, uz uvažavanje svih specifičnosti.

“Sagovornici su u dugom i konstruktivnom razgovoru iskazali obostranu spremnost za pronalaženje rješenja i unapređenje odnosa Crne Gore i Srbije, imajući u vidu zajedničke interese koji su značajni i za kompletan region Zapadnog Balkana”, zaključuje se u saopštenju.

  • Dragaš: EPCG kroz snažan investicioni ciklus predvodi energetsku tranziciju Crne Gore
    on 24/06/2026 at 13:48

    Elektroprivreda (EPCG) realizuje najdinamičniji investicioni ciklus u svojoj istoriji, usmjeren na razvoj obnovljivih izvora energije, modernizaciju elektroenergetskog sistema i jačanje energetske sigurnosti zemlje, saopštio je izvršni direktor te kompanije, Zdravko Dragaš.

  • U petak početak pripremnih radova na dionici auto-puta Mateševo–Andrijevica
    on 24/06/2026 at 13:36

    Ceremonija povodom početka pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar–Boljare, od Mateševa do Andrijevice, biće održana u petak u Mateševu, sa početkom u 18 sati.

  • Keković: Vlada planira da poveća zarade pred izbore
    on 24/06/2026 at 12:35

    Unija slobodnih sindikata (USSCG) organizovaće sjutra protest ispred zgrade Vlade, u cilju radikalizacije borbe za preko 100 hiljada radnika koji su ostali bez osnovnih prava koja je garantovao Opšti kolektivni ugovor (OKU), saopštili su predstavnici te sindikalne organizacije.

  • Crnogorske organizacije dio sedam LIFE projekata vrijednih gotovo milion eura
    on 24/06/2026 at 11:43

    Kroz LIFE program Evropske unije za životnu sredinu i klimatske akcije obezbijeđeno je gotovo milion eura za sedam projekata u kojima učestvuju crnogorske organizacije. Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera saopštilo je da rezultati potvrđuju sve veće kapacitete domaćih institucija i organizacija za učešće u konkurentnim evropskim programima.

  • Miholjska prevlaka dobila sportski teren i dječije igralište
    on 24/06/2026 at 08:50

    Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore završilo je radove na izgradnji sportskog terena i dječijeg igrališta na Miholjskoj prevlaci (Ostrvu cvijeća), vrijedne oko 80.000 eura, čime su građani Tivta dobili nove sadržaje za rekreaciju, igru i druženje.

  • Udruženje prevoznika: Problemi u carini ugrožavaju poslovanje, moguća obustava rada
    on 24/06/2026 at 08:28

    Udruženje prevoznika Crne Gore upozorilo je da dugotrajni problemi u radu Uprave carina, uključujući kvarove informacionih sistema, spore procedure i nedostatak službenika, ozbiljno ugrožavaju poslovanje domaćih prevoznika. Posebno ukazuju na zastoje na graničnom prelazu Debeli Brijeg i traže hitne mjere, uz najavu mogućnosti obustave rada ukoliko ne dođe do rješavanja problema.

  • MMF završio misiju u Crnoj Gori: Preporuke za jačanje fiskalne stabilnosti i budžetskog okvira
    on 24/06/2026 at 08:08

    Ministar finansija Novica Vuković sa saradnicima održao je završni sastanak sa predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), čime je okončana jednonedjeljna ekspertska misija posvećena analizi fiskalnih pravila i pripremi preporuka za dalje jačanje fiskalnog okvira Crne Gore.

  • Pregovori sa Spajićem oko novog OKU-a nijesu održani
    on 24/06/2026 at 07:35

    Vanredna sjednica Socijalnog savjeta, koja je trebalo da se održi u ponedjeljak, odložena je zbog službenog odsustva ministarke rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naide Nišić i članova Vlade, saopštio je predsjednik Socijalnog savjeta, Željko Burić.

  • Slobodan petak jednom mjesečno: Dobitak ili gubitak?
    on 24/06/2026 at 05:30

    Predlog dopuna Zakona o radu, koje podrazumijevaju da posljednji petak u mjesecu bude neradan, imao bi benefite i za zaposlene i za poslodavce, poručuje ispred predlagača poslanik Demokratske Crne Gore Duško Stjepović. I dok se sindikati i poslodavci ne oglašavaju, ekonomski analitičar Davor Dokić za RTCG kaže da bi takvo rješenje bilo udar, naročito na privatni sektor.

  • Striković: Ako primirje potraje 60 dana, gorivo bi moglo dodatno da pojeftini
    on 23/06/2026 at 19:09

    Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Draško Striković kaže da se može očekivati postepeno snižavanje cijena goriva do nivoa koji je prethodio ratu SAD-a, Izraela i Irana, ukoliko primirje potraje najmanje dva mjeseca.