RADUNOVIĆ PORUČIO

Crna Gora će ove godine nastaviti sa sprovođenjem strukturnih reformi, optimizacijom broja izvršilaca u javnom sektoru i reforma Poreske uprave uz kreditnu podršku Svjetske banke, koja će povećati prihode budžeta.

To je izjavio ministar finansija Darko Radunović sa saradnicima primio je danas predstavnike kreditne rejting agencije Moody’s, analitičare Heika Petersa, Petera Brimana i Lenaika Kudera.

U okviru redovne godišnje posjete predstavnika te kreditne agencije Crnoj Gori, ministar Radunović je pomenute analitičare informisao o ostvarenim rezultatima u prošloj godini i planovima za naredni period.

Podsjetio je na dosljednost u primjeni mjera fiskalne konsolidacije, koje daju rezultate u vidu povećanja prihoda budžeta, čime se značajno doprinosi jačanju makroekonomske i fiskalne stabilnosti.

„Nakon dvije ekonomski snažne godine 2017-2018, sa ostvarenim stopama rasta od 4,7 i 5,1%, respektivno, napredak je nastavljen i u 2019. godini. Imali smo uspješnu 2019. godinu tokom koje smo za tri kvartala dostigli rast od 3,8%. Takav rezultat je posljedica rasta u skoro svim sektorima, a dominantno najvećim dijelom zbog rasta u sektorima turizma (veći broj turista i više noćenja) i građevinarstva. Imajući u vidu ostvarene rezultate, za očekivati je da će stopa rasta za 2019. godinu biti iznad projektovane.“, istakao je ministar Radunović.

Tokom boravka u Crnoj Gori analitičari agencije Moody’s će se sastati sa predstavnicima Centralne banke Crne Gore, bankarskog sektora i međunarodnih organizacija i prikupiti podatke na osnovu kojih će napraviti procjenu rejtinga Crne Gore.

PREDSTAVLJENI U LONDONU

Samsung je sinoć u San Francisku, ali i u Londonu predstavio nove uređaje iz Galaxy S20 serije i novi preklopni smartphone Galaxy Z Flip. Među više od stotinu predstavnika medija iz cijelog svijeta Crna Gora je imala svog predstavnika, novinara RTCG, koji je među prvima testirao nove uređaje.

Karakteristike novih uređaja su takve da mogu promijeniti način na koji doživljavamo  muziku, fotografiju, film, video igrice.

Budući da sva tri modela nove serije, Galaxy S20, S20+ i S20 Ultra, dolaze sa podrškom za 5G mrežu, Samsung svojim korisnicima pruža uređaje sljedeće generacije koji će transformisati živote ljudi.

Galaxy S20 linija ima veće ekrane, nevjerovatnu video rezoluciju 8K, bateriju do čak 5.000 mAh, kameru do 108 MPx sa optičkim zumom od 30X i hibridnim od 100X , do 512 GB memorije, najnoviji čipset , ali i do nevjerovatnih 12 i 16 GB RAM memorije u posebnoj 5G Ultra varijanti.

Kada je riječ o Galaxy Z Flip fascinira inženjersko inovativno rješenje savitljivog stakla  koje doslovno preispituje zakone fizike budući da se njegov displej od 6.7 inča jednim pokretom sklapa u moderan i kompaktan oblik, dovoljno mali da stane u dlan jedne ruke.

Galaxy S20 će unaprijediti i iskustvo mobilnog gejminga. Uz ekran od 120Hz korisnicima je omogućeno nevjerovatno i neometano igračko iskustvo.

Osim predstavljanja novih uređaja, predstavnici Samsunga najavili su partnerstvo sa Microsoftom i Xbox-om na polju gejminga, kao i sa najvećim svjetskim striming servisom Netflixom.

Branimir Žugić, TVCG

PREDSTAVLJENI U LONDONU

Samsung je sinoć u San Francisku, ali i u Londonu predstavio nove uređaje iz Galaxy S20 serije i novi preklopni smartphone Galaxy Z Flip. Među više od stotinu predstavnika medija iz cijelog svijeta Crna Gora je imala svog predstavnika, novinara RTCG, koji je među prvima testirao nove uređaje.

Karakteristike novih uređaja su takve da mogu promijeniti način na koji doživljavamo  muziku, fotografiju, film, video igrice.

Budući da sva tri modela nove serije, Galaxy S20, S20+ i S20 Ultra, dolaze sa podrškom za 5G mrežu, Samsung svojim korisnicima pruža uređaje sljedeće generacije koji će transformisati živote ljudi.

Galaxy S20 linija ima veće ekrane, nevjerovatnu video rezoluciju 8K, bateriju do čak 5.000 mAh, kameru do 108 MPx sa optičkim zumom od 30X i hibridnim od 100X , do 512 GB memorije, najnoviji čipset , ali i do nevjerovatnih 12 i 16 GB RAM memorije u posebnoj 5G Ultra varijanti.

Kada je riječ o Galaxy Z Flip fascinira inženjersko inovativno rješenje savitljivog stakla  koje doslovno preispituje zakone fizike budući da se njegov displej od 6.7 inča jednim pokretom sklapa u moderan i kompaktan oblik, dovoljno mali da stane u dlan jedne ruke.

Galaxy S20 će unaprijediti i iskustvo mobilnog gejminga. Uz ekran od 120Hz korisnicima je omogućeno nevjerovatno i neometano igračko iskustvo.

Osim predstavljanja novih uređaja, predstavnici Samsunga najavili su partnerstvo sa Microsoftom i Xbox-om na polju gejminga, kao i sa najvećim svjetskim striming servisom Netflixom.

Branimir Žugić, TVCG

DJEVOJČICA JELENA ZA PRIMJER

Ministar sporta Nikola Janović ugostio je Jelenu Vukčević, djevojčicu koja je poklonila ruže našim vaterpolo reprezentativcima na dočeku u Podgorici. Janović je istakao da je važno ukazivati djeci na to da treba da vole svoju državu i reprezentaciju.

Da je veza između igrača i navijača Crne Gore posebna, pokazala nam devetogodišnja Jelena Vukčević. Ona je sa hiljadama prisutnih, dijelila osjećanje ponosa i patriotizma zbog osvojene medalje. Sponatno, onako kako samo djeca znaju, odlučila je da, od svog džeparca, kupi ruže i pokloni našim vaterpolistima.

“To je bio njen gest da pokloni ruže, to je bila njena želja, volja. Jednostavno voli reprezenaciju”, kazao je Jelenin otac Predrag Vukčević.

“Zaista smo svi bili oduševljeni tvojim gestom kada si odlučila da daš ruže reprezentativcima. Želim da ti kažem da su oni oduševljeni tvojim gestom i da su mi rekli da ti prenesem pozdrave”, kazao je Janović djevojčici.

On je podsjetio da je Vaterpolo reprezentacija prva donijela medalju Crnoj Gori nakon obnove nezavisnosti. To je bilo 2008.godine, kada Jelena još nije bila rođena.

“Taj doček 2008. je bio nezaboravan, uvijek su naši navijači išli sa nama na svjetskim i evropskim prvenstvima koja su se održavala van naše države”, kazao je Janović.

Ministarstvo sporta je otpočelo kampanju Digitalne pismenosti i zaštite djece na internetu, zbog toga su poklonili Jeleni tablet. Uručena joj je kapa kako bi se uvijek sjećala vaterpolo reprezenacije. Jelena i njen otac su poželjeli našem nacionalnom timu mnogo uspjeha.

Podsjetimo, Vaterpolo reprezentacija je do sada osvojila pet medalja na velikim takmičenjima i mnogo puta do sada učinila naciju ponosnom.

DJEVOJČICA JELENA ZA PRIMJER

Ministar sporta Nikola Janović ugostio je Jelenu Vukčević, djevojčicu koja je poklonila ruže našim vaterpolo reprezentativcima na dočeku u Podgorici. Janović je istakao da je važno ukazivati djeci na to da treba da vole svoju državu i reprezentaciju.

Da je veza između igrača i navijača Crne Gore posebna, pokazala nam devetogodišnja Jelena Vukčević. Ona je sa hiljadama prisutnih, dijelila osjećanje ponosa i patriotizma zbog osvojene medalje. Sponatno, onako kako samo djeca znaju, odlučila je da, od svog džeparca, kupi ruže i pokloni našim vaterpolistima.

“To je bio njen gest da pokloni ruže, to je bila njena želja, volja. Jednostavno voli reprezenaciju”, kazao je Jelenin otac Predrag Vukčević.

“Zaista smo svi bili oduševljeni tvojim gestom kada si odlučila da daš ruže reprezentativcima. Želim da ti kažem da su oni oduševljeni tvojim gestom i da su mi rekli da ti prenesem pozdrave”, kazao je Janović djevojčici.

On je podsjetio da je Vaterpolo reprezentacija prva donijela medalju Crnoj Gori nakon obnove nezavisnosti. To je bilo 2008.godine, kada Jelena još nije bila rođena.

“Taj doček 2008. je bio nezaboravan, uvijek su naši navijači išli sa nama na svjetskim i evropskim prvenstvima koja su se održavala van naše države”, kazao je Janović.

Ministarstvo sporta je otpočelo kampanju Digitalne pismenosti i zaštite djece na internetu, zbog toga su poklonili Jeleni tablet. Uručena joj je kapa kako bi se uvijek sjećala vaterpolo reprezenacije. Jelena i njen otac su poželjeli našem nacionalnom timu mnogo uspjeha.

Podsjetimo, Vaterpolo reprezentacija je do sada osvojila pet medalja na velikim takmičenjima i mnogo puta do sada učinila naciju ponosnom.

OSVOJILI PET MEDALJA SA EP

Karatisti su osvajanjem pet medalja na Evropskom prvenstvu potvrdili kvalitet i komtinuitet, da je karate sport broj jedan u Crnoj Gori, kazao je predsjednik Karate saveza Ivan Krstajić. Crnogorski karatisti nastup na šampionatu završili su sa tri srebrne i dvije bronzane medalje.

Srebrni su bili Vladimir Mijač u katama i borbaši Bojan Bošković i Predrag Smolović, a bronzani Emre Saljiu i Andrija Danilović u borbama.

Krstajić je kazao da rezultatio crnogorskih karatista nijesu slučajnost, već potvrda kontinuiranog kvalitetnog rada na svim poljima.

“Potvrdili smo da je karate sport broj jedan u Crnoj Gotri. Nije to bila jedna, već tri uzrasne kategorije. Prvi put smo sa EP donijeli i medalju u katama, što je za nas posebno značajno. To je potvrda kontinuiranog rada. Na šampionatu je nastupilo 1155 takmičara iz 52 države, a mi smo nastupili sa 32. Samo je osam država osvojilo više medalja od nas”, kazao je Krstajić na konferenciji za novinare.

On je čestitao svim takmičarima na nastupu, selektorima i kompletnom stručnom timu na čelu sa direktorom reprezentacije.

“Iza nas je uspješno takmičenje, ne samo zbog medalja, već i zbog iskustva koje smo zajednički ponijeli. Čestitke kompletnom timu, koji su u Budimpešti činili i doktor i fozioterapeut. Hvala i sponzorima koji su nas pomogli, Ministarstvu sporta, od kojeg smo dobili značajno veći budžet. To ćemo, kao i prošle godine, siguran sam opravdati. Pred nama je najvažnija godina u istoriji saveza”, rekao je Krstajić.

On je kazao da crnogorski karate ima fenomenalnu generaciju i da je ponosan što je predsjednik takvim sportistima.

Direktor reprezentacije Dragoljub Fatić smatra da je pet evropskih medalja veliki uspjeh crnogorskog karatea.

“Bili smo na visokom nivou u svakom smislu – od takmičara koji su pokazali ogromnu želju da ostvare rezultat, selektora do svakog člana ekspedicije. Najmlađi takmičari, koji su debitovali na šampionatu, pokazali da se na njih može ozbiljno računati. Mlađi seniori su potvrdili svoj kvalitet. Pred nama je zahtjevna godina, čekaju nas šampionat Evrope i kvalifikacioni turnir za plasman u Tokio. Vjerujem da makar jedan ili više naših takmičara može izboriti olimpijsku vizu za Tokio”, rekao je Fatić.

On je naglasio da bi to bila kruna crnogorskog karatea za 40 koliko je taj sport prisutan u Crnoj Gori.

Selektor u katama Jugoslav Bukilić, podsjetio da je da su crnogorskli karatisti po broju medalja ponovili rezultat iz Konje prije deset godina.

“U najvećem smo usponu od kada sam dio selektorskog tima. Raduje me medalja u katama. Imali smo tri finala, mogli smo bar u jednom biti pobjedici. Bitno je da smo u svakom bili ravnopravni. Mijačev rezultat je veliki, smatram da smo mogli do pobjede u tom finalu. Zadovoljan sam, nadam se da ćemo ubuduće praviti još bolje rezultate u katama, jer pored njega imamo nekoliko dobrih mladih takmičara i uz par seniorskih možemo imati dobru selekciju”, rekao je Bukilić.

Juniorski prvak svijeta, Bojan Bošković istakao je da je u Budimpešti debitovao na šampionatu u konkurencioji mlađih seniora.

“Bilo je teško, zadovoljan sam kako sam odradio, iako ostaje žal za zlatnom medaljom. Možda sam mogao bolje da odradim finale. Stiglo me je sve, skidanje kilaže, umor. Čeka me seniorska konkurencija. Pokušaću da se kvalifikujem za seniorsko EP i da u Bakuu ciljam medalju”, rekao je Bošković.

On se zahvalio treneru Žarku Raković, selektoru Slobodanu Vlahoviću, predsjedniku Ivanu Krstajiću, drugovima iz kluba i reprezentacije.

Prema riječima Predraga Smolovića, prva evropska medalja nagrada je za sve uloženo od početka karijere.

“To je moja prva evropska medalja. Odradio sam pet teškim mečeva, a u finalu izgubio od bronzanog sa Svjetskog prvenstva u Čileu. Mogao sam taj meč da odradim bolje, ali bez obzira na to zadovoljan sam svojim učinkom. Nadam se da će sljedeće takmičenje proći mnogo bolje i da ću donijeti sjajniju medalju. Pred nama je seniorska konkurencija, nadam se tu dokazati još bolje. Posebnpo hvala treneru Fatiću i klupskom drugu Nikoli Maloviću, zahvalnost dugujem i selektoru Vlahoviću i predsjedniku Krstajićui”, kazao je Smolović.

Srebrni katas Vladimir Mijač, kazao je da je evropska medalja bila njegov cilj i da ga je napokon ostvario.

“Ostaje žal za zlatom, ali nema razloga za nezadovoljstvo. Medalja će biti veliki motiov, ne samo za mene, već za sve koji se bave karateom. Neizmjerno mi je drago što je još četvoro mojih drugova iz reprezentacije osvojilo medalju. Hvala predsjedniku Krstajiću, selektoru Bukiliću, Karate savezu, mom karate klubu Bar i treneru Almiru Cecunjaninu. Hvala porodici, koja je bila neizmjerna podrška, drugovima iz reprezentacije”, rekao je Mijač.

Bronzani Danilović kazao je da je u svom debiju na šampionatu ostvario izuzetan uspjeh.

“Bilo je teško, ali bio sam spreman. Naporno sam trenirao i trud se sisplatio. To je bio moj najbolji turnir u karijeri. Nadam se da je ovo samo početak i da me još bolji rezultati čekaju u nastavku karijere. Vjerujem da ću jednog dana osvoijiti i seniorsku medalju”, rekao je Danilović.

Njegov klupski drug iz Omladinca, Emre Saljiu kazao je da je zadovoljan i srećan ostvarenim rezultatom u Budimpešti.

“Posebno sam zadovoljan načinom na koji sam došao do bronzane medalje. Odradio sam pet teških mečeva, loše sam počeo I izgubiuoi na starztu, ali sam u nastavku dominira i zasluženo došao do medalje”, kazao je Saljiu.

Danilović i Saljiu zahvalili su se klupskim trenerima, Žarku i Marini Raković, selektoiru Vlahoviću, drugovima iz kluba i reprezentacije i porodici na podršci uoči I tokom šampionata.

OSVOJILI PET MEDALJA SA EP

Karatisti su osvajanjem pet medalja na Evropskom prvenstvu potvrdili kvalitet i komtinuitet, da je karate sport broj jedan u Crnoj Gori, kazao je predsjednik Karate saveza Ivan Krstajić. Crnogorski karatisti nastup na šampionatu završili su sa tri srebrne i dvije bronzane medalje.

Srebrni su bili Vladimir Mijač u katama i borbaši Bojan Bošković i Predrag Smolović, a bronzani Emre Saljiu i Andrija Danilović u borbama.

Krstajić je kazao da rezultatio crnogorskih karatista nijesu slučajnost, već potvrda kontinuiranog kvalitetnog rada na svim poljima.

“Potvrdili smo da je karate sport broj jedan u Crnoj Gotri. Nije to bila jedna, već tri uzrasne kategorije. Prvi put smo sa EP donijeli i medalju u katama, što je za nas posebno značajno. To je potvrda kontinuiranog rada. Na šampionatu je nastupilo 1155 takmičara iz 52 države, a mi smo nastupili sa 32. Samo je osam država osvojilo više medalja od nas”, kazao je Krstajić na konferenciji za novinare.

On je čestitao svim takmičarima na nastupu, selektorima i kompletnom stručnom timu na čelu sa direktorom reprezentacije.

“Iza nas je uspješno takmičenje, ne samo zbog medalja, već i zbog iskustva koje smo zajednički ponijeli. Čestitke kompletnom timu, koji su u Budimpešti činili i doktor i fozioterapeut. Hvala i sponzorima koji su nas pomogli, Ministarstvu sporta, od kojeg smo dobili značajno veći budžet. To ćemo, kao i prošle godine, siguran sam opravdati. Pred nama je najvažnija godina u istoriji saveza”, rekao je Krstajić.

On je kazao da crnogorski karate ima fenomenalnu generaciju i da je ponosan što je predsjednik takvim sportistima.

Direktor reprezentacije Dragoljub Fatić smatra da je pet evropskih medalja veliki uspjeh crnogorskog karatea.

“Bili smo na visokom nivou u svakom smislu – od takmičara koji su pokazali ogromnu želju da ostvare rezultat, selektora do svakog člana ekspedicije. Najmlađi takmičari, koji su debitovali na šampionatu, pokazali da se na njih može ozbiljno računati. Mlađi seniori su potvrdili svoj kvalitet. Pred nama je zahtjevna godina, čekaju nas šampionat Evrope i kvalifikacioni turnir za plasman u Tokio. Vjerujem da makar jedan ili više naših takmičara može izboriti olimpijsku vizu za Tokio”, rekao je Fatić.

On je naglasio da bi to bila kruna crnogorskog karatea za 40 koliko je taj sport prisutan u Crnoj Gori.

Selektor u katama Jugoslav Bukilić, podsjetio da je da su crnogorskli karatisti po broju medalja ponovili rezultat iz Konje prije deset godina.

“U najvećem smo usponu od kada sam dio selektorskog tima. Raduje me medalja u katama. Imali smo tri finala, mogli smo bar u jednom biti pobjedici. Bitno je da smo u svakom bili ravnopravni. Mijačev rezultat je veliki, smatram da smo mogli do pobjede u tom finalu. Zadovoljan sam, nadam se da ćemo ubuduće praviti još bolje rezultate u katama, jer pored njega imamo nekoliko dobrih mladih takmičara i uz par seniorskih možemo imati dobru selekciju”, rekao je Bukilić.

Juniorski prvak svijeta, Bojan Bošković istakao je da je u Budimpešti debitovao na šampionatu u konkurencioji mlađih seniora.

“Bilo je teško, zadovoljan sam kako sam odradio, iako ostaje žal za zlatnom medaljom. Možda sam mogao bolje da odradim finale. Stiglo me je sve, skidanje kilaže, umor. Čeka me seniorska konkurencija. Pokušaću da se kvalifikujem za seniorsko EP i da u Bakuu ciljam medalju”, rekao je Bošković.

On se zahvalio treneru Žarku Raković, selektoru Slobodanu Vlahoviću, predsjedniku Ivanu Krstajiću, drugovima iz kluba i reprezentacije.

Prema riječima Predraga Smolovića, prva evropska medalja nagrada je za sve uloženo od početka karijere.

“To je moja prva evropska medalja. Odradio sam pet teškim mečeva, a u finalu izgubio od bronzanog sa Svjetskog prvenstva u Čileu. Mogao sam taj meč da odradim bolje, ali bez obzira na to zadovoljan sam svojim učinkom. Nadam se da će sljedeće takmičenje proći mnogo bolje i da ću donijeti sjajniju medalju. Pred nama je seniorska konkurencija, nadam se tu dokazati još bolje. Posebnpo hvala treneru Fatiću i klupskom drugu Nikoli Maloviću, zahvalnost dugujem i selektoru Vlahoviću i predsjedniku Krstajićui”, kazao je Smolović.

Srebrni katas Vladimir Mijač, kazao je da je evropska medalja bila njegov cilj i da ga je napokon ostvario.

“Ostaje žal za zlatom, ali nema razloga za nezadovoljstvo. Medalja će biti veliki motiov, ne samo za mene, već za sve koji se bave karateom. Neizmjerno mi je drago što je još četvoro mojih drugova iz reprezentacije osvojilo medalju. Hvala predsjedniku Krstajiću, selektoru Bukiliću, Karate savezu, mom karate klubu Bar i treneru Almiru Cecunjaninu. Hvala porodici, koja je bila neizmjerna podrška, drugovima iz reprezentacije”, rekao je Mijač.

Bronzani Danilović kazao je da je u svom debiju na šampionatu ostvario izuzetan uspjeh.

“Bilo je teško, ali bio sam spreman. Naporno sam trenirao i trud se sisplatio. To je bio moj najbolji turnir u karijeri. Nadam se da je ovo samo početak i da me još bolji rezultati čekaju u nastavku karijere. Vjerujem da ću jednog dana osvoijiti i seniorsku medalju”, rekao je Danilović.

Njegov klupski drug iz Omladinca, Emre Saljiu kazao je da je zadovoljan i srećan ostvarenim rezultatom u Budimpešti.

“Posebno sam zadovoljan načinom na koji sam došao do bronzane medalje. Odradio sam pet teških mečeva, loše sam počeo I izgubiuoi na starztu, ali sam u nastavku dominira i zasluženo došao do medalje”, kazao je Saljiu.

Danilović i Saljiu zahvalili su se klupskim trenerima, Žarku i Marini Raković, selektoiru Vlahoviću, drugovima iz kluba i reprezentacije i porodici na podršci uoči I tokom šampionata.

PRIJEDLOG MEDIA CENTRA

Nevladina organizacija Media centar predstavila je svoj model nacrta zakona o audio-vizuelnim medijskim uslugama čija bi rješenja trebalo da stvore preduslove za veću nezavisnost i profesionalnost medija. Profesorica sa Univerziteta u Sloveniji Sandra Bašić Hrvatin poručuje da se zakonom ne mogu normirati sve eventualne zloupotrebe.

U NVO Media centar smatraju da se nacrtom zakona o audio-vizuelnim medijskim uslugama koji je pripremilo Ministarstvo kulture ne povećava se samostalnost Agencije za audiovizuelne medijske usluge kako će se ubuduće zvati regulatorno tijelo. Zato se i največi dio njihovih primjedbi na nacrt zakona odnosi na sastav Savjeta Agencije, kao i na proceduru izbora njegovih članova.

“Ukoliko savjet nije samostalan u svom radu neće biti ni agencija, ni direktor ni zaposleni i neče biti pune primjene propisa već selektivne kao i do sada”, kazao je direktor Media centra Goran Đurović.

Iz ugla Unije lokalnih emitera predložena zakonska rješenja obezbjedjuju stabilno i dugoročno finansiranje javnih emitera. Smatraju, međutim da se pojedinim odredbama ne ograničava politički uticaj na njihov rad.

“Članovi savjeta ne mogu biti dio političkih partija najmanje dvije godine od raspisisvanja izbora za članove savjeta.Ovako ti danas partijsku knjižicu staviš u džep, sjutra te kandiduju a preksutra si član Savjeta”, naveo je Dragan Popadić iz Unije lokalnih javnih emitera.

Profesorica sa Univerziteta u Sloveniji Sandra Bašić Hrvatin razumije zabrinutost zbog predloženih zakonskih rješenja ali poručuje da će njihova primjena u praksi zavisi isključivo od političke kulture države.

“Ja se bojim da se ovaj model zakona spušta u prenormiranje gdje vi pokušavate unaprijed u zakone staviti mehanizme kojima bi spriječili zloupotrebu tog zakona. A pitanje je da li vi možete predvidjeti sve moguće zloupotrebe koje se mogu dovesti iz ovog zakona”, istakla je Bašić Hrvatin.

Svi zakoni pa i medijski, moraju se prilagoditi trenutnom stanju na tržištu,zaključila je Bašić Hrvatin.

PRIJEDLOG MEDIA CENTRA

Nevladina organizacija Media centar predstavila je svoj model nacrta zakona o audio-vizuelnim medijskim uslugama čija bi rješenja trebalo da stvore preduslove za veću nezavisnost i profesionalnost medija. Profesorica sa Univerziteta u Sloveniji Sandra Bašić Hrvatin poručuje da se zakonom ne mogu normirati sve eventualne zloupotrebe.

U NVO Media centar smatraju da se nacrtom zakona o audio-vizuelnim medijskim uslugama koji je pripremilo Ministarstvo kulture ne povećava se samostalnost Agencije za audiovizuelne medijske usluge kako će se ubuduće zvati regulatorno tijelo. Zato se i največi dio njihovih primjedbi na nacrt zakona odnosi na sastav Savjeta Agencije, kao i na proceduru izbora njegovih članova.

“Ukoliko savjet nije samostalan u svom radu neće biti ni agencija, ni direktor ni zaposleni i neče biti pune primjene propisa već selektivne kao i do sada”, kazao je direktor Media centra Goran Đurović.

Iz ugla Unije lokalnih emitera predložena zakonska rješenja obezbjedjuju stabilno i dugoročno finansiranje javnih emitera. Smatraju, međutim da se pojedinim odredbama ne ograničava politički uticaj na njihov rad.

“Članovi savjeta ne mogu biti dio političkih partija najmanje dvije godine od raspisisvanja izbora za članove savjeta.Ovako ti danas partijsku knjižicu staviš u džep, sjutra te kandiduju a preksutra si član Savjeta”, naveo je Dragan Popadić iz Unije lokalnih javnih emitera.

Profesorica sa Univerziteta u Sloveniji Sandra Bašić Hrvatin razumije zabrinutost zbog predloženih zakonskih rješenja ali poručuje da će njihova primjena u praksi zavisi isključivo od političke kulture države.

“Ja se bojim da se ovaj model zakona spušta u prenormiranje gdje vi pokušavate unaprijed u zakone staviti mehanizme kojima bi spriječili zloupotrebu tog zakona. A pitanje je da li vi možete predvidjeti sve moguće zloupotrebe koje se mogu dovesti iz ovog zakona”, istakla je Bašić Hrvatin.

Svi zakoni pa i medijski, moraju se prilagoditi trenutnom stanju na tržištu,zaključila je Bašić Hrvatin.

OMBUDSMAN

Zakon o slobodi vjeroispovijesti nije diskriminatoran, rekao je zaštitnik ljudskih prava i sloboda Siniša Bjeković na sjednici Odbora za ljudska prava i slobode. Bjeković je ocijenio da su litije legitimno pravo pravoslavnih vjernika, ali i naglasio da se pravi uvertira za nešto što se možda neće ni desiti. Glavno pitanje je ono koje se odnosi na imovinu, a odgovor na njega treba da da Ustavni sud, rekao je ombudsman.

Skoro da nema aktuelne teme koje se nije dotakao Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore Siniša Bjeković danas u Skupštini.

Komentarisao je prvo litije koje se organizuju u crnogorskim gradovima, a onda redom.

“Pravo koje koriste pravoslavni vjernici legitimno, čak sam rekao da je to pravo najgrađanskije korišćeno”, kaže Bjeković. 

Milun Zogović iz DF-a smatra da je na djelu diskriminacija građana Crne Gore. 

“Da li je zakon diskriminatoran ili ne, da je bio diskriminatoran u smislu odredbi sada kakve su ne u smislu primjene koje će da izazovu da je bio diskriminatoran budite sigurni da bi institucija zaštitnika izašla,” rekao je Bjeković. 

Ipak da li su pojedine odredbe zakona diskriminatorne sudiće Ustavni sud, a ne ombudsman. 

“Možda pravimo na neki način uvertiru za nešto što se neće ni desiti pred Ustavnim je sudom. Sve će se svesti na pitanje imovine i vjerujte mi na riječ ako ja mogu da dam sud o ovome i Evropski sud će ovo diskutovati sa stanovišta imovine, a ne člana 9. slobode vjeroispovijesti,” kaže Bjeković.

Onda se polemisalo o tome da li ima diskriminacije na Javnom servisu. 

“Ta kuća slijedeći politiku vladajuće partije i njenih satelita, kriminalizuje, stigmatizuje većinu građana ove zemlje koji na ulicama protestuju protiv diskriminacije”, smatra Budimir Aleksić iz SF-a.

“Postoje propusti u izvještavanju prije svega, ali sa vama ne dijelim mišljenje da postoji sistemski pristup širenja govora mržnje prema bilo kojoj grupi,” rekao je član Savjeta RTCG Milan Radović.

Ima li diskriminacije u Skupštini i zove li se tako hapšenje poslanika sljedeće je pitanje koje nije ostalo bez odgovora. 

“Tražili ste od nas saglasnost za dalje postupanje i mi smo vam dali saglasnost čitav poslanički klub je bio strpan u dvije marice i iodveden u pritvor,” kaže Aleksić. 

“Mi ovo ne radimo zbog DF-a u konkretnom slučaju zaštitićemo i njih, ali će sjutra dan u toj situaciji se naci i poslanici DPS-a , SDP-a i svi oni koji participiraju u radu Skupštine Crne Gore,” kaže Bjeković. 

Utvrđivana je na sjednici Odbora za ljudska prava i granica do koje ombudsman smije da ide i postavljeno pitanje da li je određuje predsjednik države Milo Đukanović.

“Nije taj što me je predložio tražio ćutanje čak ni na ono što on kaže, znam zašto sam tu ne samo zbog toga što me predsjednik predložio nego što sam dao zakletvu da cu štititi pravo i pravičnost,” rekao je ombudsman.

  • Dragaš: EPCG kroz snažan investicioni ciklus predvodi energetsku tranziciju Crne Gore
    on 24/06/2026 at 13:48

    Elektroprivreda (EPCG) realizuje najdinamičniji investicioni ciklus u svojoj istoriji, usmjeren na razvoj obnovljivih izvora energije, modernizaciju elektroenergetskog sistema i jačanje energetske sigurnosti zemlje, saopštio je izvršni direktor te kompanije, Zdravko Dragaš.

  • U petak početak pripremnih radova na dionici auto-puta Mateševo–Andrijevica
    on 24/06/2026 at 13:36

    Ceremonija povodom početka pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar–Boljare, od Mateševa do Andrijevice, biće održana u petak u Mateševu, sa početkom u 18 sati.

  • Keković: Vlada planira da poveća zarade pred izbore
    on 24/06/2026 at 12:35

    Unija slobodnih sindikata (USSCG) organizovaće sjutra protest ispred zgrade Vlade, u cilju radikalizacije borbe za preko 100 hiljada radnika koji su ostali bez osnovnih prava koja je garantovao Opšti kolektivni ugovor (OKU), saopštili su predstavnici te sindikalne organizacije.

  • Crnogorske organizacije dio sedam LIFE projekata vrijednih gotovo milion eura
    on 24/06/2026 at 11:43

    Kroz LIFE program Evropske unije za životnu sredinu i klimatske akcije obezbijeđeno je gotovo milion eura za sedam projekata u kojima učestvuju crnogorske organizacije. Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera saopštilo je da rezultati potvrđuju sve veće kapacitete domaćih institucija i organizacija za učešće u konkurentnim evropskim programima.

  • Miholjska prevlaka dobila sportski teren i dječije igralište
    on 24/06/2026 at 08:50

    Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore završilo je radove na izgradnji sportskog terena i dječijeg igrališta na Miholjskoj prevlaci (Ostrvu cvijeća), vrijedne oko 80.000 eura, čime su građani Tivta dobili nove sadržaje za rekreaciju, igru i druženje.

  • Udruženje prevoznika: Problemi u carini ugrožavaju poslovanje, moguća obustava rada
    on 24/06/2026 at 08:28

    Udruženje prevoznika Crne Gore upozorilo je da dugotrajni problemi u radu Uprave carina, uključujući kvarove informacionih sistema, spore procedure i nedostatak službenika, ozbiljno ugrožavaju poslovanje domaćih prevoznika. Posebno ukazuju na zastoje na graničnom prelazu Debeli Brijeg i traže hitne mjere, uz najavu mogućnosti obustave rada ukoliko ne dođe do rješavanja problema.

  • MMF završio misiju u Crnoj Gori: Preporuke za jačanje fiskalne stabilnosti i budžetskog okvira
    on 24/06/2026 at 08:08

    Ministar finansija Novica Vuković sa saradnicima održao je završni sastanak sa predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), čime je okončana jednonedjeljna ekspertska misija posvećena analizi fiskalnih pravila i pripremi preporuka za dalje jačanje fiskalnog okvira Crne Gore.

  • Pregovori sa Spajićem oko novog OKU-a nijesu održani
    on 24/06/2026 at 07:35

    Vanredna sjednica Socijalnog savjeta, koja je trebalo da se održi u ponedjeljak, odložena je zbog službenog odsustva ministarke rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naide Nišić i članova Vlade, saopštio je predsjednik Socijalnog savjeta, Željko Burić.

  • Slobodan petak jednom mjesečno: Dobitak ili gubitak?
    on 24/06/2026 at 05:30

    Predlog dopuna Zakona o radu, koje podrazumijevaju da posljednji petak u mjesecu bude neradan, imao bi benefite i za zaposlene i za poslodavce, poručuje ispred predlagača poslanik Demokratske Crne Gore Duško Stjepović. I dok se sindikati i poslodavci ne oglašavaju, ekonomski analitičar Davor Dokić za RTCG kaže da bi takvo rješenje bilo udar, naročito na privatni sektor.

  • Striković: Ako primirje potraje 60 dana, gorivo bi moglo dodatno da pojeftini
    on 23/06/2026 at 19:09

    Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Draško Striković kaže da se može očekivati postepeno snižavanje cijena goriva do nivoa koji je prethodio ratu SAD-a, Izraela i Irana, ukoliko primirje potraje najmanje dva mjeseca.