ZBOG KORONAVIRUSA

Velika nagrada Kine u Formuli jedan neće se održati kada je planirano zbog epidemije koronavirusa, prenijeli su danas svjetski mediji.

Trka je bila zakazana za 19. april.

Na službenoj internet stranici Formule 1 saopšteno je da trka u Šangaju neće biti održana u aprilu.

Shodno situaciji, novi termin održavanja trke će naknadno biti razmatran.

“Pažljivo pratimo situaciju”, navela je ranije FIA u saopštenju.

Posljednji put je neka trka odgođena 2011. godine, kada je Gran pri Bahreina pomjeren zbog Arapskog proljeća.

Zabilježeno je više od 40 hiljada slučajeva zaraženih koronavirusom širom svijeta, a umrlo je 1.016 ljudi.

Vlasti u Šangaju su ranije ovog mjeseca preporučile da sva sportska dešavanja budu odgođena do prestanka epidemije.

RUSIJA

Dvoje kineskih državljana zaraženih novim koronavirusom koji su prošlog mjeseca primljeni u bolnicu u Rusiji u potpunosti su se oporavili i otpušteni su iz bolnice, objavili su ruski zvaničnici.

Izlaskom iz bolnice i drugog oboljelog pacijenta Rusija zvanično više nema slučajeve oboljelih od novog koronavirusa Kovid-19 na svojoj teritoriji, prenosi Frans pres.

Turista iz Kine koji je bio od 26. januara bio hospitalizovan u oblasti Zabajkalje u istočnom Sibiru otpušten je danas pošto je niz testova pokazalo da više nije zaražen.

“Potpuno je zdrav i ne predstavlja nikakvu opasnost za ljude oko njega”, rekli su lokalni zdravstveni zvaničnici.

Ruski mediji objavili su video izlaska bivšeg oboljelog iz bolnice gdje mu šef bolnice Sergej Jurčuk čita izjavu u kojoj se navodi da je potpuno izliječen, i predaje mu flašicu vitamina. On je proveo dvije nedjelje u karantinu, i sada se vraća svojoj porodici u Čiti, glavnom gradu te ruske oblasti.

Juče je iz bolnice u oblasti Tjumen u zapadnom Sibiru otpuštena kineska studentkinja kojoj je takođe bio dijagnotikovan novi virus. Oba pacijenta su prema navodima ruskih zvaničnika imala blagi oblik ove bolesti.

Više osoba koje su bile u kontaktu sa ova dva pacijenta su i dalje u karantinu.

Rusija je 31. januara prijavila dva slučaja oboljenja koronavirusom.

Od početka epidemije koronavirusom ruska vlada je preduzela drastične mjere u borbi protiv širenja novog koronavirusa, zaustavila većinu vazdušnog saobraćaja sa Kinom, prekinula saobraćanje vozova koji povezuju Rusiju sa Kinom i Sjevernom Korejom i zatvorila rusku kopnenu granicu sa Kinom i Mongolijom.

Moskva je privremeno prekinula izdavanje radnih viza kineskim građanima i studentima koji su otputovali za praznik kineske Nove godine i zamoljeni su da ne nastavi svoje studije na ruskim univerzitetima do 1. marta.

RUSIJA

Dvoje kineskih državljana zaraženih novim koronavirusom koji su prošlog mjeseca primljeni u bolnicu u Rusiji u potpunosti su se oporavili i otpušteni su iz bolnice, objavili su ruski zvaničnici.

Izlaskom iz bolnice i drugog oboljelog pacijenta Rusija zvanično više nema slučajeve oboljelih od novog koronavirusa Kovid-19 na svojoj teritoriji, prenosi Frans pres.

Turista iz Kine koji je bio od 26. januara bio hospitalizovan u oblasti Zabajkalje u istočnom Sibiru otpušten je danas pošto je niz testova pokazalo da više nije zaražen.

“Potpuno je zdrav i ne predstavlja nikakvu opasnost za ljude oko njega”, rekli su lokalni zdravstveni zvaničnici.

Ruski mediji objavili su video izlaska bivšeg oboljelog iz bolnice gdje mu šef bolnice Sergej Jurčuk čita izjavu u kojoj se navodi da je potpuno izliječen, i predaje mu flašicu vitamina. On je proveo dvije nedjelje u karantinu, i sada se vraća svojoj porodici u Čiti, glavnom gradu te ruske oblasti.

Juče je iz bolnice u oblasti Tjumen u zapadnom Sibiru otpuštena kineska studentkinja kojoj je takođe bio dijagnotikovan novi virus. Oba pacijenta su prema navodima ruskih zvaničnika imala blagi oblik ove bolesti.

Više osoba koje su bile u kontaktu sa ova dva pacijenta su i dalje u karantinu.

Rusija je 31. januara prijavila dva slučaja oboljenja koronavirusom.

Od početka epidemije koronavirusom ruska vlada je preduzela drastične mjere u borbi protiv širenja novog koronavirusa, zaustavila većinu vazdušnog saobraćaja sa Kinom, prekinula saobraćanje vozova koji povezuju Rusiju sa Kinom i Sjevernom Korejom i zatvorila rusku kopnenu granicu sa Kinom i Mongolijom.

Moskva je privremeno prekinula izdavanje radnih viza kineskim građanima i studentima koji su otputovali za praznik kineske Nove godine i zamoljeni su da ne nastavi svoje studije na ruskim univerzitetima do 1. marta.

MOBILNOST GRADA

Glavni grad odlučio je da se u kontekstu teme mobilnosti posveti građanima Podgorice, da oni odlučuju i budu osnovna jedinica oko koje će se tema saobraćaja dalje razvijati, saopštila je zamjenica gradonačelnika dr Slađana Vujačić na centralnoj javnoj raspravi povodom dokumenta Nacrt Plana održive urbane mobilnosti grada.

Kako je navela Vujačić, rad na ovom dokumentu trajao je nekoliko mjeseci.

“Gradska uprava procijenila je da nije neophodno da čekamo nekoliko mjeseci da se ovaj dokument u svoji, pa smo neke korake započeli i prije toga, a prateći ono što su preporuke domaćih i međunarodnih eksperata”, istakla je Vujačić, podsjetivši na korake koje je grad preduzeo u prethodnom periodu.

“Prošle godine smo raspisali dva konkursa za subvencioniranje kupovine bicikala za građane, a prije toga Podgorica je dobila i značajnu biciklističku infrastrukturu koja će u narednom periodu biti proširena, a već su mapirane i nove trase, čiju izgradnju planiramo do kraja ove godine. Glavni grad je započeo i fazno zatvaranje ulica u centru grada za saobraćaj. Ovo je prvi korak u pretvaranju centra grada u pješačku zonu. Tako smo zatvorili Bokešku ulicu za saobraćaj, a na temelju Studije o zatvaranju saobraćaja u užem centru grada ova praksa će se nastaviti i primijeniti na druge ulice u centru. Ograničili smo i izdavanje licenci za taksi vozila in a taj način se potrudili da smanjimo broj taksi vozila i uopšte putničkih automobila na ulicama, jer smo to prepoznali kao jedan od glavnih problema, budući da je prevoz taksi vozilima u Podgorici među najjeftinijima u regionu. Uz loš gradski prevoz i smnjenu popularnost pješačenja i biciklizma, ovo je bio jedan od razloga zašto su se naši građani opredjeljivali za ovaj način transporta. Ograničavanje davanja licencu za taksi vozila ne važi za vozila na električni pogon”, kazala je Vujačić. 

Podsjetila je da je grad dobio prvu taksi službu sa vozilima na električni pogon.

“Takođe, osim izgradnja novih parking mjesta i reorganizacije kada su u pitanju parkirališta na teritoriji Podgorice, jedna od preporuka je bila i da se izmijeni cjenovnik usluga parkiranja, pa će se o novom cjenovniku odbornici izjasniti već na prvoj narednoj sjednici gradskog parlamenta. Takođe, gradska uprava već pregovara sa potencijalnim partnerima za izgradnju garaža po modelu javno privatnog partnerstva. U želji da popularizujemo i pješačenje kao model mobilnosti, primijetili smo da moramo unaprijediti pješačke staze koje su često uzurpirane od strane vozila, pa smo s tim u vezi intenzivirali i aktivnosti naše komunalne policije i inspekcije, a posebno pauk službe. Paralelno, radimo i na uređenju postojećih trotoarskih površina, kao i izgradnji novih”, kazala je Kalezić.

Istakla je da su bili posvećeni i formiranju novih zelenih površina – prekoputa Gimnazije, prostoroj koji će takođe postati pješačka zona, budući da će ulica koja vodi do parka biti pretvorena u novu zelenu površinu.

“Istovremeno, Služba glavnog gradskog arhitekte i gradskog preduzeća Zelenilo radila je na mapiranju novih tačaka u gradu koje se mogu koristiti kao pješačke staze. U narednom periodu čeka nas rekonstrukcija Bulevara Svetog Petra Cetinskog, a osim rekonstrukcije same saobraćajne infrastrukture, jedna traka će se pretvoriti u traku za sa obraćanje autobusa. Čeka nas još mnogo posla, a najvažnije od njih je modernizacija gradskog saobraćaja, pa ozbiljno razmatramo sve moguće modele, kada je u pitanju ova tema”, navela je Vujačić.

Zamjenica je najavila i raspisivanje novog konkursa za subvencioniranje kupovine bicikala, kao i još jedniu buduću redovnu aktivnost, a to je organizovanje sedmice bez automobila za kompletnu gradsku upravu.

Ispred obrađivača dokumenta obratila se sekretarka za saobraćaj Lazarela Kalezić, koja je istakla da je cilj da zajednički dokument učinimo, boljim, kvalitetnijim i primjenjivijim.

“To je još jedan korak u nastojanju Podgorice da sebe profiliše kao grad je okrenut trendovima koji u fokus stavljaju zaštitu životne sredine i održivu urbanu mobilnost. Zato smo usmjeri svoje djelovanje na povećanje alternativnih vidova saobraćaja, unapređenju postojeće infrastrukture, te povećanje stepena bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju, kao vrlo važne komponente našeg kvalitetnijeg života. Poseban akcenat stavljen je na edukaciju, promociju i jačanje svijesti. Dobar transport, čisti transport i efikasan transport je nešto što predstavlja osnovu razvoja svakoga grada“, zaključila je Kalezić.

NVO

Uz podršku WWF Adrije, nevladine organizacije Eko-tim i Akcija za socijalnu pravdu (ASP), podnijeli su Ustavnom sudu inicijativu za ocjenu ustavnosti odredbe Zakona o energetici, koja se odnosi na status privremenih povlašćenih proizvođača električne energije iz malih hidroelektrana (mHE).

Potpisnici inicijative smatraju da Regulatorna agencija (RAE) treba  da obustavi sve postupke u vezi odlučivanja po osnovu izdatih statusa privremenih povlašćenih proizvođača, do odluke Ustavnog suda Crne Gore, “kako bi barem privremeno zaustavili dalju ekonomsku štetu crnogorskom društvu i nesagledive posljedice po životnu sredinu”.

Kako objašnjava Milija Čabarkapa iz WWF Adrije, Zakonom o energetici, usvojenim 2016. godine, prvi put je definisan status privremenih povlašćenih proizvođača,koji može trajati dvije godine, s mogućnošću produženja za još godinu. Taj status može ostvariti koncesionar, koji je pribavio građevinsku dozvolu ili drugi akt za izgradnju mHE.

“Njima se garantuje pravo na podsticajne mjere, koje su važile na dan podnošenja zahtjeva za sticanje statusa privremenog povlašćenog proizvođača, čime se stavljaju u privilegovani pravni položaj u odnosu na status povlašćenih proizvođača. Na taj način se krši princip jednakosti, kao jedan od osnovnih ustavnih principa”, navodi se u saopštenju.

Osnovne podsticajne mjere koje ostvaruju proizvođači električne energije su subvencije u periodu od 12 godina, garantovan otkup električne energije, prvenstvo u preuzimanju električne energije u energetski sistem.

“Važno je napomenuti da se u prethodnim godinama od povlašćenih proizvođača električne energije iz mHE, energija otkupljivala po cijeni koja je 61% do 2,14 puta veća od cijena na međunarodnom tržištu a direktno na štetu građana Crne Gore koji iz ovog razloga imaju povećane račune za električnu energiju”, navodi se u saopštenju.

Prema podacima sa sajta Regulatorne agencije za energetiku (RAE), kako se navodi, u ovom trenutku čak 17 koncesionara ima status privremenih povlašćenih proizvođača i imaju pravo da sagrade 26 mHE.

“Pojedinim koncesionarima su prvi put odobreni ovi statusi prije pune četiri godine, ali su neshvatljivo još u tom status”, navodi Čabarkapa.

Zahvaljujući priznavanju prava na podsticajne mjere od podnošenja zahtjeva, a ne od časa kada ispune potrebne uslove, koncesionari su, kaže Čabarkapa, u praksi lakše dolazili do kredita za gradnju mHE, jer su otplatu mogli garantovati prihodima od subvencija.

„WWF Adria, Eko-tim i ASP se nadaju da će Ustavni sud što prije razmotriti Inicijativu, posebno imajući u vidu ukupnu štetnost projekata mHE koje su do sada pokazane, ne samo u pogledu uništenih rijeka, već i ogromnih subvencija na štetu potrošača. Napominjemo da su građani Crne Gore u 2018. godini, kroz račune za električnu energiju platili investitorima u mHE preko četiri miliona eura, dok je društveni gubitak bio veći od 1,3 miliona eura. Ukupna šteta koja će po društvo nastupiti u narednih 10 godina, korištenjem postojećeg modela podsticaja proizvodnje električne energije iz mHE, samo po osnovu podsticanja sadašnjeg broja proizvođača i mHE, može se procijeniti na preko 13 miliona eura“, navode iz WWF Adrije.

NVO

Uz podršku WWF Adrije, nevladine organizacije Eko-tim i Akcija za socijalnu pravdu (ASP), podnijeli su Ustavnom sudu inicijativu za ocjenu ustavnosti odredbe Zakona o energetici, koja se odnosi na status privremenih povlašćenih proizvođača električne energije iz malih hidroelektrana (mHE).

Potpisnici inicijative smatraju da Regulatorna agencija (RAE) treba  da obustavi sve postupke u vezi odlučivanja po osnovu izdatih statusa privremenih povlašćenih proizvođača, do odluke Ustavnog suda Crne Gore, “kako bi barem privremeno zaustavili dalju ekonomsku štetu crnogorskom društvu i nesagledive posljedice po životnu sredinu”.

Kako objašnjava Milija Čabarkapa iz WWF Adrije, Zakonom o energetici, usvojenim 2016. godine, prvi put je definisan status privremenih povlašćenih proizvođača,koji može trajati dvije godine, s mogućnošću produženja za još godinu. Taj status može ostvariti koncesionar, koji je pribavio građevinsku dozvolu ili drugi akt za izgradnju mHE.

“Njima se garantuje pravo na podsticajne mjere, koje su važile na dan podnošenja zahtjeva za sticanje statusa privremenog povlašćenog proizvođača, čime se stavljaju u privilegovani pravni položaj u odnosu na status povlašćenih proizvođača. Na taj način se krši princip jednakosti, kao jedan od osnovnih ustavnih principa”, navodi se u saopštenju.

Osnovne podsticajne mjere koje ostvaruju proizvođači električne energije su subvencije u periodu od 12 godina, garantovan otkup električne energije, prvenstvo u preuzimanju električne energije u energetski sistem.

“Važno je napomenuti da se u prethodnim godinama od povlašćenih proizvođača električne energije iz mHE, energija otkupljivala po cijeni koja je 61% do 2,14 puta veća od cijena na međunarodnom tržištu a direktno na štetu građana Crne Gore koji iz ovog razloga imaju povećane račune za električnu energiju”, navodi se u saopštenju.

Prema podacima sa sajta Regulatorne agencije za energetiku (RAE), kako se navodi, u ovom trenutku čak 17 koncesionara ima status privremenih povlašćenih proizvođača i imaju pravo da sagrade 26 mHE.

“Pojedinim koncesionarima su prvi put odobreni ovi statusi prije pune četiri godine, ali su neshvatljivo još u tom status”, navodi Čabarkapa.

Zahvaljujući priznavanju prava na podsticajne mjere od podnošenja zahtjeva, a ne od časa kada ispune potrebne uslove, koncesionari su, kaže Čabarkapa, u praksi lakše dolazili do kredita za gradnju mHE, jer su otplatu mogli garantovati prihodima od subvencija.

„WWF Adria, Eko-tim i ASP se nadaju da će Ustavni sud što prije razmotriti Inicijativu, posebno imajući u vidu ukupnu štetnost projekata mHE koje su do sada pokazane, ne samo u pogledu uništenih rijeka, već i ogromnih subvencija na štetu potrošača. Napominjemo da su građani Crne Gore u 2018. godini, kroz račune za električnu energiju platili investitorima u mHE preko četiri miliona eura, dok je društveni gubitak bio veći od 1,3 miliona eura. Ukupna šteta koja će po društvo nastupiti u narednih 10 godina, korištenjem postojećeg modela podsticaja proizvodnje električne energije iz mHE, samo po osnovu podsticanja sadašnjeg broja proizvođača i mHE, može se procijeniti na preko 13 miliona eura“, navode iz WWF Adrije.

PLANIRAN NA CETINJU

Uprava policije nije dozvolila održavanje javnog okupljanja na Cetinju, u organizaciji Crnogorskog pokreta, koje je bilo planirano da se održi u subotu 15. februara, uz podršku Dukljanske akademije nauka i umjetnosti i Fondacije “Sveti Petar Cetinjski”, saopštila je Uprava policije.

“Postupajući po zahtjevu za održavanje javnog okupljanja koji je podnijet od strane Crnogorskog pokreta policija u skladu sa zakonskim ovlašćenjima nije dozvolila održavanje javnog okupljanja u Cetinju”, navodi se u saopštenju.

Iz Crnogorskog pokreta je ranije saopšteno da skup organizuju kako bi javno iskazali protest protiv “politike oličene u litijama kojima je cilj rušenje ustavnog poretka”.

Podsjetimo, Crnogorski pokret večeras organizuje skup u sali Nikšićkog pozorišta, sa početkom u 19 sati. Oni su pozvali sve građane da im se pridruže na skupu u Nikšiću.

Policija je ranije zabranila “Patriotski skup” na Cetinju u organizaciji Crnogorske kulturne mreže, koji je bio planiran za 13. februar, takođe na Cetinju.

PLANIRAN NA CETINJU

Uprava policije nije dozvolila održavanje javnog okupljanja na Cetinju, u organizaciji Crnogorskog pokreta, koje je bilo planirano da se održi u subotu 15. februara, uz podršku Dukljanske akademije nauka i umjetnosti i Fondacije “Sveti Petar Cetinjski”, saopštila je Uprava policije.

“Postupajući po zahtjevu za održavanje javnog okupljanja koji je podnijet od strane Crnogorskog pokreta policija u skladu sa zakonskim ovlašćenjima nije dozvolila održavanje javnog okupljanja u Cetinju”, navodi se u saopštenju.

Iz Crnogorskog pokreta je ranije saopšteno da skup organizuju kako bi javno iskazali protest protiv “politike oličene u litijama kojima je cilj rušenje ustavnog poretka”.

Podsjetimo, Crnogorski pokret večeras organizuje skup u sali Nikšićkog pozorišta, sa početkom u 19 sati. Oni su pozvali sve građane da im se pridruže na skupu u Nikšiću.

Policija je ranije zabranila “Patriotski skup” na Cetinju u organizaciji Crnogorske kulturne mreže, koji je bio planiran za 13. februar, takođe na Cetinju.

ROSONERI TRAŽE TRENERA

Čelnici Milana Zvonimir Boban i Paolo Maldini već su odlučili o imenu novog trenera za narednu sezonu. Gotovo je izvjesno da na klupi neće ostati Stefano Pioli, a glavna želja čelnika tima sa San Sira je Masimilijano Alegri.

Poslije najnovijeg poraza u Seriji A, u gradskom derbiju od Intera i to poslije preokreta, mnogi mediji na Apeninima smatraju da su Pioliju obrojani dani na klupi rosonera.

Prognozira se da bi Pioli mogao da sačuva mjesto trenera jedino ako osvoji Kup Italije, a već u polufinalu Milan očekuje teška prepreka u vidu Juventusa. Ili, u mnogo optimističnijem scenariju, da se rosoneri dočepaju četvrtog mjesta i plasmana u Ligu šampiona, a Milan zaostaje za Atalantom 10 bodova.

Alegri je posljednji trener koji je donio titulu na San Siro prije devet godina, ali se pominje da bi mogao na klupu jednog drugog bivšeg tima Juventusa, koji ga je otpustio na kraju prošle sezone.

Povezivao se 52-godišnji stručnjak s nekoliko ekipa. Ipak, odlučio je da ne prihvata nikakve ponude sve do ljeta 2020. godine.

Takođe, “Mundo deportivo” piše da su čelnici Milana zainteresovani za dovođenje bivšeg trenera Valensije Marselinja, koji je ostvarivao odlične rezultate na Mestalji, ali je zbog sukoba sa upravom otišao iz kluba.

ROSONERI TRAŽE TRENERA

Čelnici Milana Zvonimir Boban i Paolo Maldini već su odlučili o imenu novog trenera za narednu sezonu. Gotovo je izvjesno da na klupi neće ostati Stefano Pioli, a glavna želja čelnika tima sa San Sira je Masimilijano Alegri.

Poslije najnovijeg poraza u Seriji A, u gradskom derbiju od Intera i to poslije preokreta, mnogi mediji na Apeninima smatraju da su Pioliju obrojani dani na klupi rosonera.

Prognozira se da bi Pioli mogao da sačuva mjesto trenera jedino ako osvoji Kup Italije, a već u polufinalu Milan očekuje teška prepreka u vidu Juventusa. Ili, u mnogo optimističnijem scenariju, da se rosoneri dočepaju četvrtog mjesta i plasmana u Ligu šampiona, a Milan zaostaje za Atalantom 10 bodova.

Alegri je posljednji trener koji je donio titulu na San Siro prije devet godina, ali se pominje da bi mogao na klupu jednog drugog bivšeg tima Juventusa, koji ga je otpustio na kraju prošle sezone.

Povezivao se 52-godišnji stručnjak s nekoliko ekipa. Ipak, odlučio je da ne prihvata nikakve ponude sve do ljeta 2020. godine.

Takođe, “Mundo deportivo” piše da su čelnici Milana zainteresovani za dovođenje bivšeg trenera Valensije Marselinja, koji je ostvarivao odlične rezultate na Mestalji, ali je zbog sukoba sa upravom otišao iz kluba.

  • Dragaš: EPCG kroz snažan investicioni ciklus predvodi energetsku tranziciju Crne Gore
    on 24/06/2026 at 13:48

    Elektroprivreda (EPCG) realizuje najdinamičniji investicioni ciklus u svojoj istoriji, usmjeren na razvoj obnovljivih izvora energije, modernizaciju elektroenergetskog sistema i jačanje energetske sigurnosti zemlje, saopštio je izvršni direktor te kompanije, Zdravko Dragaš.

  • U petak početak pripremnih radova na dionici auto-puta Mateševo–Andrijevica
    on 24/06/2026 at 13:36

    Ceremonija povodom početka pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar–Boljare, od Mateševa do Andrijevice, biće održana u petak u Mateševu, sa početkom u 18 sati.

  • Keković: Vlada planira da poveća zarade pred izbore
    on 24/06/2026 at 12:35

    Unija slobodnih sindikata (USSCG) organizovaće sjutra protest ispred zgrade Vlade, u cilju radikalizacije borbe za preko 100 hiljada radnika koji su ostali bez osnovnih prava koja je garantovao Opšti kolektivni ugovor (OKU), saopštili su predstavnici te sindikalne organizacije.

  • Crnogorske organizacije dio sedam LIFE projekata vrijednih gotovo milion eura
    on 24/06/2026 at 11:43

    Kroz LIFE program Evropske unije za životnu sredinu i klimatske akcije obezbijeđeno je gotovo milion eura za sedam projekata u kojima učestvuju crnogorske organizacije. Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera saopštilo je da rezultati potvrđuju sve veće kapacitete domaćih institucija i organizacija za učešće u konkurentnim evropskim programima.

  • Miholjska prevlaka dobila sportski teren i dječije igralište
    on 24/06/2026 at 08:50

    Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore završilo je radove na izgradnji sportskog terena i dječijeg igrališta na Miholjskoj prevlaci (Ostrvu cvijeća), vrijedne oko 80.000 eura, čime su građani Tivta dobili nove sadržaje za rekreaciju, igru i druženje.

  • Udruženje prevoznika: Problemi u carini ugrožavaju poslovanje, moguća obustava rada
    on 24/06/2026 at 08:28

    Udruženje prevoznika Crne Gore upozorilo je da dugotrajni problemi u radu Uprave carina, uključujući kvarove informacionih sistema, spore procedure i nedostatak službenika, ozbiljno ugrožavaju poslovanje domaćih prevoznika. Posebno ukazuju na zastoje na graničnom prelazu Debeli Brijeg i traže hitne mjere, uz najavu mogućnosti obustave rada ukoliko ne dođe do rješavanja problema.

  • MMF završio misiju u Crnoj Gori: Preporuke za jačanje fiskalne stabilnosti i budžetskog okvira
    on 24/06/2026 at 08:08

    Ministar finansija Novica Vuković sa saradnicima održao je završni sastanak sa predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), čime je okončana jednonedjeljna ekspertska misija posvećena analizi fiskalnih pravila i pripremi preporuka za dalje jačanje fiskalnog okvira Crne Gore.

  • Pregovori sa Spajićem oko novog OKU-a nijesu održani
    on 24/06/2026 at 07:35

    Vanredna sjednica Socijalnog savjeta, koja je trebalo da se održi u ponedjeljak, odložena je zbog službenog odsustva ministarke rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naide Nišić i članova Vlade, saopštio je predsjednik Socijalnog savjeta, Željko Burić.

  • Slobodan petak jednom mjesečno: Dobitak ili gubitak?
    on 24/06/2026 at 05:30

    Predlog dopuna Zakona o radu, koje podrazumijevaju da posljednji petak u mjesecu bude neradan, imao bi benefite i za zaposlene i za poslodavce, poručuje ispred predlagača poslanik Demokratske Crne Gore Duško Stjepović. I dok se sindikati i poslodavci ne oglašavaju, ekonomski analitičar Davor Dokić za RTCG kaže da bi takvo rješenje bilo udar, naročito na privatni sektor.

  • Striković: Ako primirje potraje 60 dana, gorivo bi moglo dodatno da pojeftini
    on 23/06/2026 at 19:09

    Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Draško Striković kaže da se može očekivati postepeno snižavanje cijena goriva do nivoa koji je prethodio ratu SAD-a, Izraela i Irana, ukoliko primirje potraje najmanje dva mjeseca.