UPRAVA POLICIJE

Izmjene Zakona o bezbjednosti u saobraćaju trebalo bi da doprinesu smanjenju broja nezgoda, poginulih i povrijeđenih, a za najteže prekršaje predviđene su kazne zatvora od 15 do 60 dana, saopšteno je iz Uprave policije.

Pomoćnik načelnika Odsjeka za bezbjednost drumskog saobraćaja Ilija Janjušević kazao je da su izmjenama Zakona popunjene pravne preaznine koje su predstavljale problem kada je u pitanju njegova primjena na terenu i povećanja iznosa novčanih kazni.

Janjuševič je kazao da je na osnovu izvršenih analiza postojao veliki broj povratnika u prekršajima, jer važeće kazne nijesu mogle uticati dovoljno da se ubuduće ti prekršaji ne bi činili.

Govoreći o novinama koje su predviđene zakonom, koje se primjenjuju od danas, on je naglasio da su propisani uslovi kada će policijski službenici uhapsiti vozača koji upravlja vozilom pod dejstvom alkohola.

“Biće uhapšen vozač koji u roku od 15 minuta, dva ili više puta pređe raskrsnicu koja je regulisana svjetlosnim saobraćajnim znakom, odnosno koji pređe na crveno svijetlo”, rekao je Janjušević na konferenciji za novinare.

Prema njegovim riječima, biće uhapšen vozač koji koristi ili posjeduje uređaj koji se mogu ugrađivati samo na vozilima pod pratnjom ili sa pravom prvenstva prolaza.

Janjušević je kazao da je propisano hapšenje i za one vozače koji prekorače brzinu za 50 kilometara na sat (km/h), više od dozvoljene u naselju odnosno 70km/h van naselja.

„Oni će odmah biti privedeni sudiji za prekršaje, koji će nakon saslušanja odlučiti koju će kaznu izreći“, rekao je Janjušević.

Kako je istakao, novina je da se više neće oduzimati vozačka dozvola na licu mjesta, za bilo koji počinjeni prekršaj.

„To ne znači da je to olakšavajuće okolnost za vozače. Ta se mjere nije pokazala kao efikasna, jer je postojao veliki broj predmeta gdje je te mjere sudija za prekršaje odbijao“, pojasnio je Janjušević. 

Prema njegovim riječima, biće izrečene mjere zabrane upravljnja motornim vozilom i mjere pri sticanju prava za upravljenje vozilom, sprovođene bez fizičkog oduzimanja dozvole.

„One će biti upisane u evedencije vozača, tako da će policijski službenici kontrolom učesnika u saobraćaju, biti obavezeni da provjeravaju kroz evedinciju da li vozači upravljaju vozilom dok im je izrečena zaštitna mjera, odnosno mjera privremenog ograničenja prava upravljanja motornim vozilom“, rekao je Janjušević.

Kad je riječ o zatvorskoj kazni, Janjušević je objasnio, da nju može izreči isključivo sud, a kazna za najteže saobraćajne prekršaje propisana je od 15 do 60 dana.

„To važi za vozače koji upravljaju vozilom pod dejstvom alkohola u koncentraciji od 2g/kg ili većoj, koji su pod uticajem opojnih droga ili drugih psihoaktivnih supstanci i koji se u naselju kreću brzinom koja je za 70 km/h i više veća od dozvoljene brzine ili van naselja brzinom koja je za 90 km/h veća od dozvoljene“, rekao je Janjušević.

Novina je, kako je istakao, mjera privremenog ograničavanja prava upravljanja vozilom i ona se izreče na osnovu sakupljenih kaznenih bodova.

„Navedena mjera se izreči za prekršaje za koje su propisani kazneni bodovi. Kada se sakupi određeni broj bodova službenici policije će donijeti rješenje o izricanju te mjere koja je se realizuje upisom u evedinciju vozače“, pojasnio je Janjušević.

Prema njegovim riječima, uveden je tehnički pregled vozila na putu, a biće obavljen samo na vozilima čija je dozvoljena masa preko 3,5 hiljada kilograma.

„Po ranijem zakonu ta vozila su morala biti upućene u stanicama za tehnički pregled. Sada se sa novom mjerom pregled obavlja na terenu brže i efekasnije“, kazao je Janjušević.

On je istakao da su precizirani uslovi za ustanove koje vrše obuku vozača i sve auto-škole su dužne da podnesu novi zahtjev Ministarstvu prosvjete za izdavanje nove licence za rad, a rok je devet mjeseci.

Janjušević je kazao da je propisano da se donese novi pravilnik o načinu polaganja vozačkog ispita odnosno uslova koje moraju da ispunjavaju vozila.

UIKS

Tvrdnje pojedinih portala u Srbiji o navodnom nezakonitom planu puštanja zatvorenika na slobodu besmisleni su i krajnje neutemeljeni budući se kose sa važećim propisima i pravilima koja uređuju tretman lica lišenih slobode u zatvorskom sistemu Crne Gore, saopšteno je iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija.

Pojedini mediji u Srbiji objavili su vijest o navodnom puštanju zatvorenika iz Spuža kako bi se obračunali sa građanima koji učestvuju na litijama SPC. Navedenu vijest prenijelo je više srpskih portala.

“Ovakvi navodi su u potpunosti besmisleni i krajnje neutemeljeni, budući da se kose sa svim važećim propisima i pravilima koja uređuju tretman lica lišenih slobode u zatvorskom sistemu Crne Gore”, navode iz UIKS-a.

Dodaju da ovakvih planova ili inicijativa za nezakonito djelovanje u okviru UIKS-a niti je bilo, niti će ih biti.

 

“STARE NOTE – NOVI ZVUCI”

Treće izdanje Festivala crnogorske narodne pjesme “Stare note – novi zvuci” biće održano 26. marta u podgoričkom KIC-u “Budo Tomović”. Radio televizija Crne Gore i ove godine će snimati i medijski podržati Festival.

Kako je najavljeno iz KIC-a, učesnici Festivala su: Dijana Hazirović, Radoje Simonović, Anđela Ulićević, Momir Lukovac, Đina Mićović, Ana Zeković, Nikolina Bajović, Milena Janković, Milena Pantović, Petar Bulatović, Katarina Radulović, Lana Vukčević, Anđela Vukčević, Tijana Jovović, Luka Lukić, Branka Zečević, Mia Kovačević, Sara Bulatović, Lazar Džudović, Maša Cupara, Nevena Skrobanović i Vukašin Delić.

Direktorica KIC-a i festivala Snežana Burzan istakla je da će specijalni gosti festivala, povodom 55 godina KIC-a biti poznati izvođači crnogorskog melosa Branka Šćepanović, Tanja Šeter i Zdravko Đuranović, te da očekuje i ove godine još kvalitetniji festival. Najavila je podršku Sekretarijata za kulturu i sport Glavnog grada i još nekoliko prijatelja festivala. 

Umjetnički rukovodilac festivala Saša Magovčevi,ć koji će biti i vođa festivalskog orkestra, kazao je da će mladi pjevači biti pravo osvježenje na crnogorskoj muzičkoj sceni, da vrijedno rade i da su pripreme u toku koje podrazumijevaju rad sa orkestrom, izbor pjesama i ostalo.

“STARE NOTE – NOVI ZVUCI”

Treće izdanje Festivala crnogorske narodne pjesme “Stare note – novi zvuci” biće održano 26. marta u podgoričkom KIC-u “Budo Tomović”. Radio televizija Crne Gore i ove godine će snimati i medijski podržati Festival.

Kako je najavljeno iz KIC-a, učesnici Festivala su: Dijana Hazirović, Radoje Simonović, Anđela Ulićević, Momir Lukovac, Đina Mićović, Ana Zeković, Nikolina Bajović, Milena Janković, Milena Pantović, Petar Bulatović, Katarina Radulović, Lana Vukčević, Anđela Vukčević, Tijana Jovović, Luka Lukić, Branka Zečević, Mia Kovačević, Sara Bulatović, Lazar Džudović, Maša Cupara, Nevena Skrobanović i Vukašin Delić.

Direktorica KIC-a i festivala Snežana Burzan istakla je da će specijalni gosti festivala, povodom 55 godina KIC-a biti poznati izvođači crnogorskog melosa Branka Šćepanović, Tanja Šeter i Zdravko Đuranović, te da očekuje i ove godine još kvalitetniji festival. Najavila je podršku Sekretarijata za kulturu i sport Glavnog grada i još nekoliko prijatelja festivala. 

Umjetnički rukovodilac festivala Saša Magovčevi,ć koji će biti i vođa festivalskog orkestra, kazao je da će mladi pjevači biti pravo osvježenje na crnogorskoj muzičkoj sceni, da vrijedno rade i da su pripreme u toku koje podrazumijevaju rad sa orkestrom, izbor pjesama i ostalo.

MARJAN OSTVARIO SAN

Planinar iz Kotora, Marjan Šantić, osvojio je najviši vrh Južne Amerike, Akonkagvu (6.962 m), i sa vrha Anda zavijorila se crnogorska zastava.

Ekspedicija je trajala nešto više od dvadesetak dana, a Marjan je za Radio Skala kazao da je ostvario svoj veliki san.

Penjanje do Akonkagve bilo je otežano jakom burom, posebno na oko 4.300 metara nadmorske visine.

Marijan Šantić je jedini planinar iz Crne Gore koji se priključio “Ekstrem timu” sastavljenom od 20 planinara ex-Jugoslavije koji je 2. februara 2020. godine krenuo u osvajanje najvišeg vrha Argentine u masivu Anda uz obalu Tihog okeana.

Do vrha je, osim Marjana, došlo još sedam planinara i vodić, dok je ostalih 11 članova ekspedicije odustalo.

Šantić je član planinarskog kluba “Vjeverica” iz Kotora.

5,2 SPEPENA

Jak zemljotres, jačine 5,2 stepena, pogodio je danas obalu Japana, na oko 80 kilometara od Fukušime, objavio je evropsko-mediteranski seizmološki centar.

Kako se navodi, upozorenje na cunami nije objavljeno.

Detalji za sada nisu poznati.

VUČIĆ

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da se nada, ali da ne može da očekuje da će Podgorica povući Zakon o slobodi vjeroispovijesti te da je glas koji je podignut u Crnoj Gori, glas nepokorenog i nepokornog naroda, koji neće odustati od svojih svetinja i identiteta.

“Ako neko dirne u identitet naroda, onda dobije takav odgovor kakav smo vidjeli prethodnih sedmica. Tako da, šta god vi pravno radili, ljudi se, suštinski, na terenu ponašaju drugačije”, rekao je Vučić za Sputnjik.

On smatra da Srbija na najpametniji i na vrlo dostojanstven način pomaže Srbima u Crnoj Gori.

“Dakle, nemiješanjem u unutrašnje stvari Crne Gore, ali boreći se za prava našeg naroda u Crnoj Gori, za opstanak Srpske pravoslavne crkve (SPC), ne na nasilan način, već na pristojan, demokratski, pravni način, čini mi se da smo pronašli najbolju moguću mjeru”, istakao je Vučić.

O mogućnosti da se pridruži u Crnoj Gori na nekoj od litija, Vučić kaže da je to i htio, ali da nije otišao da to ne bi bilo protumačeno kao miješanje u unutrašnja pitanja druge države.

“Da li podržavam narod koji mirno protestuje, koji mirno traži svoja prava, koji želi da sačuva svoje svetinje, kako mislite da moj odgovor može da bude drugačiji od “da” i to jednog velikog “da”, rekao je Vučić.

Predsjednik Srbije najavio je skori sastanak sa svim Srbima iz regiona.

“Po povratku iz Njemačke, imamo sastanak sa Srbima iz Crne Gore, iz BiH i svim drugim Srbima te nevladinim organizacijama iz Crne Gore. Slijedi dodjela odlikovanja i ordenja za Dan državnosti na Sretenje, a istog dana idemo u Brisel, jer već 16. februara tamo imamo mnogo sastanaka”, rekao je Vučić.

VRIJEDNI PREKO 80.000

Novi ultrazvučni aparat i mamograf u Domu zdravlja Ulcinj, čija je vrijednost preko 80 hiljada eura omogućiće bolju dijagnostiku i kvalitetniju zdravstvenu zaštitu za građane te opštine, ali i turiste, kazao je ministar zdravlja Kenan Hrapović.

On je danas, prilikom posjete Domu zdravlja Ulcinj, kazao da je ta ustanova bogatija za novi mamograf i ultrazvučni aparat i da je to kontinuitet Vladinih politika, kada je u pitanju ulaganje u opremu, kadar, infrastrukturu.

„Očekujem da u narednom periodu na savremenim aparatima, zaposleni u Domu zdravlja Ulcinj, još jače i posvećenije rade na realizaciji skrining programa za rano otkrivanje karcinoma dojke i na prevenciji u smislu boljeg izliječenja i kvalitetnijeg života dama iz Ulcinja“, rekao je Hrapović.

On je istakao da je prošle godine, kroz kapitalni budžet u Dom zdravlja Ulcinj uloženo preko 150 hiljada eura.

„Ove godine je u toku realizacija jednog veoma značajnog projekta, a to je Projekat Energetske efikasnosti, za koji je opredijeljeno 450 hiljada eura. Tako da će ovaj objekat u narednom periodu zaista biti jedan prostor u kome će se svi osjećati ugodno, i zaposleni, a posebno naši građani“, kazao je Hrapović. 

Oprema i prostor, kako je rekao, ne znače mnogo bez kvalitetnog i stručnog kadra.

„U Domu zdravlja Ulcinj zaista postoji posvećen kadar i Ministarstvo zdravlja je imalo sluha kada su zahtjevi menadžementa u pitanju, u smislu dodjeljivanja specijalizacija. Tako da je Ministarstvo zdravlja u prethodne dvije godine dodijelilo sve potrebne specijalizacije koje su zahtjevane i očekujemo povratak specijaliste interne medicine, specijaliste mikrobiologa, specijaliste epidemiologa i specijaliste porodične medicine“, naveo je Hrapović.

Postoje, kako je dodao, određeni zahtjevi za dalje unepređenje kada je kadar u pitanju i Ministarstvo zdravlja je, kako je rekao, dalo dodatne saglasnosti za raspisivanje specijalizacija, „kako bi doktori koji se vrate dali puni kapacitet u svom angažmanu“.

„Veoma je važno da građani ove regije imaju kvalitetnu zdravstvenu zaštitu, a posebno što je ova najjužnija crnogorska opština poznata po turizmu i želimo da zdravstvenu zaštitu podjednako dobijaju kako građani, tako i turisti, kojih je svake godine sve više“, istakao je Hrapović. 

Direktor Fonda za zdravstevno osiguranje, Sead Čirgić, kazao je da je saradnja između te ustanove i Doma zdravlja Ulcinj na visokom nivou.

„Rezultat te saradnje možete vidjeti i danas, a rezultati će se posebno vidjeti u narednom periodu. Fond je sa nabavkom ultrazvučnog aparata i obezbjeđivanjem sredstava za nabaku mamografa, nastavio sa realizacijom planova Ministartsva zdravlja i Vlade za obezbjeđenje kvalitetne zdravstvene zaštite na području Opštine Ulcinj“, rekao je Čirgić.

Ulcinj je, kako je rekao, značajno turističko mjesto sa, kako je dodao, ogromnim potencijalom za razvoj turizma.

„Svakako se ne može računati na ozbiljniji turizam ukoliko ne budemo imali adekvatu zdravstvenu zaštitu. Sa ovim nabavkama smo zadovoljili potrebe za dijagnostičkom opremom Doma zdravlja Ulcinj i mislim da će na dobar i kvalitetan način građani biti zbrinuti“, smatra Čirgić.  

Direktor Doma zdravlja Ulcinj, Pavle Marniković, rekao je da je vrijednost mamografa i ultrazvučnog aparata preko 80 hiljada eura.

„Danas ćemo nastaviti kontinuirano sa skriningom raka dojke i raka grlića matarice na jedan bolji i kvalitetniji način. I do sada smo to imali, ali sada su tu novi, najsavremeniji aparati koji će omogućiti našim doktorima da rade još bolju dijagnostiku“, kazao je Marniković.

ZBOG PONAŠANJA NAVIJAČA

Košarkaški klub Crvena zvezda kažnjen je danas zbog propusta u organizaciji utakmice sa Partizanom u ABA ligi.

ABA je saopštila da će Zvezda morati da zatvori Parter četiri na sljedećoj utakmici u regionalnom takmičenju.

Crveno-bijeli će morati i da plate 18 hiljada eura kazne.

Zvezda je između ostalog kažnjena jer su njeni navijači vrijeđali gostujući klub, igrače i trenere.

Takođe, ABA je kaznila aktuelnog šampiona zbog ubacivanja tvrdih i mekih predmeta na teren, vrijeđanja i pokušaja napada na sudije.

ZBOG PONAŠANJA NAVIJAČA

Košarkaški klub Crvena zvezda kažnjen je danas zbog propusta u organizaciji utakmice sa Partizanom u ABA ligi.

ABA je saopštila da će Zvezda morati da zatvori Parter četiri na sljedećoj utakmici u regionalnom takmičenju.

Crveno-bijeli će morati i da plate 18 hiljada eura kazne.

Zvezda je između ostalog kažnjena jer su njeni navijači vrijeđali gostujući klub, igrače i trenere.

Takođe, ABA je kaznila aktuelnog šampiona zbog ubacivanja tvrdih i mekih predmeta na teren, vrijeđanja i pokušaja napada na sudije.

  • Dragaš: EPCG kroz snažan investicioni ciklus predvodi energetsku tranziciju Crne Gore
    on 24/06/2026 at 13:48

    Elektroprivreda (EPCG) realizuje najdinamičniji investicioni ciklus u svojoj istoriji, usmjeren na razvoj obnovljivih izvora energije, modernizaciju elektroenergetskog sistema i jačanje energetske sigurnosti zemlje, saopštio je izvršni direktor te kompanije, Zdravko Dragaš.

  • U petak početak pripremnih radova na dionici auto-puta Mateševo–Andrijevica
    on 24/06/2026 at 13:36

    Ceremonija povodom početka pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar–Boljare, od Mateševa do Andrijevice, biće održana u petak u Mateševu, sa početkom u 18 sati.

  • Keković: Vlada planira da poveća zarade pred izbore
    on 24/06/2026 at 12:35

    Unija slobodnih sindikata (USSCG) organizovaće sjutra protest ispred zgrade Vlade, u cilju radikalizacije borbe za preko 100 hiljada radnika koji su ostali bez osnovnih prava koja je garantovao Opšti kolektivni ugovor (OKU), saopštili su predstavnici te sindikalne organizacije.

  • Crnogorske organizacije dio sedam LIFE projekata vrijednih gotovo milion eura
    on 24/06/2026 at 11:43

    Kroz LIFE program Evropske unije za životnu sredinu i klimatske akcije obezbijeđeno je gotovo milion eura za sedam projekata u kojima učestvuju crnogorske organizacije. Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera saopštilo je da rezultati potvrđuju sve veće kapacitete domaćih institucija i organizacija za učešće u konkurentnim evropskim programima.

  • Miholjska prevlaka dobila sportski teren i dječije igralište
    on 24/06/2026 at 08:50

    Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore završilo je radove na izgradnji sportskog terena i dječijeg igrališta na Miholjskoj prevlaci (Ostrvu cvijeća), vrijedne oko 80.000 eura, čime su građani Tivta dobili nove sadržaje za rekreaciju, igru i druženje.

  • Udruženje prevoznika: Problemi u carini ugrožavaju poslovanje, moguća obustava rada
    on 24/06/2026 at 08:28

    Udruženje prevoznika Crne Gore upozorilo je da dugotrajni problemi u radu Uprave carina, uključujući kvarove informacionih sistema, spore procedure i nedostatak službenika, ozbiljno ugrožavaju poslovanje domaćih prevoznika. Posebno ukazuju na zastoje na graničnom prelazu Debeli Brijeg i traže hitne mjere, uz najavu mogućnosti obustave rada ukoliko ne dođe do rješavanja problema.

  • MMF završio misiju u Crnoj Gori: Preporuke za jačanje fiskalne stabilnosti i budžetskog okvira
    on 24/06/2026 at 08:08

    Ministar finansija Novica Vuković sa saradnicima održao je završni sastanak sa predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), čime je okončana jednonedjeljna ekspertska misija posvećena analizi fiskalnih pravila i pripremi preporuka za dalje jačanje fiskalnog okvira Crne Gore.

  • Pregovori sa Spajićem oko novog OKU-a nijesu održani
    on 24/06/2026 at 07:35

    Vanredna sjednica Socijalnog savjeta, koja je trebalo da se održi u ponedjeljak, odložena je zbog službenog odsustva ministarke rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naide Nišić i članova Vlade, saopštio je predsjednik Socijalnog savjeta, Željko Burić.

  • Slobodan petak jednom mjesečno: Dobitak ili gubitak?
    on 24/06/2026 at 05:30

    Predlog dopuna Zakona o radu, koje podrazumijevaju da posljednji petak u mjesecu bude neradan, imao bi benefite i za zaposlene i za poslodavce, poručuje ispred predlagača poslanik Demokratske Crne Gore Duško Stjepović. I dok se sindikati i poslodavci ne oglašavaju, ekonomski analitičar Davor Dokić za RTCG kaže da bi takvo rješenje bilo udar, naročito na privatni sektor.

  • Striković: Ako primirje potraje 60 dana, gorivo bi moglo dodatno da pojeftini
    on 23/06/2026 at 19:09

    Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Draško Striković kaže da se može očekivati postepeno snižavanje cijena goriva do nivoa koji je prethodio ratu SAD-a, Izraela i Irana, ukoliko primirje potraje najmanje dva mjeseca.